Šta je novo?

Asus P7P55D ploca za servis ili ne?

jovanx

Cenjen
Učlanjen(a)
29.10.2009
Poruke
98
Poena
160
U pitanju je ploca iz naslova za koju imam granciju do kraja godine, stavljen poslednji bios 2003 sa Asusovog sajta.
Predpostavljam da je za srevis da joj ne radi RAM kontroler tj. da je poluispravna.

Ram memorije:
-Kingstone 2*2gb 1600 Ovaj set imam je jos od davno i nisam imao problema.

-Exceleram 2*4 1600 Ovaj set sam koristio nekih 2-3 nedelje i bas sam se namucio (problemi tipa 7.5Gb usable of 8Gb, 4.7Gb usable of 8Gb i sl.) i na kraju se pojavilo (u sistemu i biosu) 4Gb usable of 8Gb ili u kombinaciji sa popunjenim svim slotovima Kingstonom 2*2Gb+2*4Gb (6Gb usable of 12GB).
Zatim sam napravio mini test sa Exceleram-om, dizao sistem sa po jednim stapom gde sa jednim od pomenutih nisam uspeo da podignem sistem. Tako sam zakljucio da Exceleram set nije ispravan i odneo na servis.
Serviser ih je testirao sa mem. testom i gold memory i nije imao gresaka, pa mi je predlozio da testiram plocu sa ovim starim Kingstonom ramovima 2*2Gb.
Memorije sam drzao u drugom(plavom) i cetvrtom(plavom) slotu po Asus-ovom uputsvu gde su radile u dual channel-u na 1600 Mhz (8-9-8-24-1T na 1.5v)

Test (predlog) servisera je da jedan stap drzim u recimo cetvrtom(plavom) slotu, a drugi stap da vozam u kombinacijama prvi(crni) i cetvrti(plavi) slot, zatim treci(crni) i cetvrti(plavi) itd. i pri svakoj kombinaciji da pokusam da dignem sistem i da vidim sta se desava.
Posle testa sam zakljucio da u kombinacji prvi i cetvrti slot drugi i treci, bios i win 7 ne vide jedan stap tj. prikazuje samo Installed memory 2Gb ( a trebalo bi da vidi 4Gb u single channel-u) gde sam poceo da sumnjam na plocu.
Bez obzira na plocu koja mi je sumnjiva nisam hteo da se zezam vise sa ovim Exceleram-om i trazio sam da mi vrate pare.
Uzeo sam novac + dodao crvenu da bih uzeo proverenu kombinaciju Kingstone 2x4Gb 1600 koja je radila 2.5 godine bez problema i mislim da nisam pogresio (radi bez problema na 1600Mhz 8-9-8-21-1T na 1.55v).
Pa ako je neko imao slicnan problem jer nisam siguran da li bih mogao da ostvarim garanciju, a ne bih da ostanem dvadesetak dana bez kompa ako bas ne moram.
Hvala u napred.
 
jesi li opet probao da "prosetas" memorije kao ranije, ili sada definitivno nece?
 
Jesam probao da prosetam memorije Kingstone 2x4 i isti je slucaj. U kombinaciji prvi i cetvrti slot i drugi i treci ne vidi jedan stap. Ne razumem sta me pitas da definitivno nece?
 
Nazad
Vrh Dno