Šta je novo?

Thermaltake Litepower 500W (LT-500P) vs Chieftec GPA-500S8 500W

Da ovo ne pretvaramo u lična prepucavanja, mislim da je to malo nizak nivo i nepotreban u ovakvim raspravama...

Činjenično stanje je takvo da je Litepower opisan u .pdf-u zakačenom u ovom threadu, a prodavan u Alti maloprodajama, ništa više do stari Solytech ATX 1.3 dizajn, korišćen i kopiran daleko previše puta. Najrasprostranjenije dve kopije su od strane KK Power Technology i Sunpro Technology. Poznati Sunpro "Safety" dizajn je direktna kopija, i on se nalazi recimo u Thermal Master i MS Industrial napajanjima, dok se KK Power-ov mezimac nalazi recimo u IG-MAX i Hantol modelima (od onoga što je aktuelno kod nas). Ono što izdvaja Thermaltake-ovu izvedbu ove platforme su malo manje tragični kondenzatori, verovatno nešto sposobniji Schottky ispravljači i primarni prekidački tranzistor, kao i više kablova/konektora. Ipak, sama topologija ove platforme prosto nije predviđena da daje više od 300-350W u kontinuitetu na duže staze, i to ne treba dovoditi u pitanje, zarad bezbednosti hardvera...

Što se toga tiče, za 30€, kome nije bitan APFC, CM Elite Power 400W (RS-400-PSAP-J3), interno FSP ATX-350PNR, krajnje solidno 350W napajanje, sposobno i za navedenih 400W uz dobro provetreno kućište. Mada, realno gledano, zaista kad se već odustaje od < 20€ kung-fua, bolje ići na ~40€ klasu, jer tu za male dodatne novce idu velike razlike u kvalitetu i mogućnostima...
 
Da ovo ne pretvaramo u lična prepucavanja, mislim da je to malo nizak nivo i nepotreban u ovakvim raspravama...

Činjenično stanje je takvo da je Litepower opisan u .pdf-u zakačenom u ovom threadu, a prodavan u Alti maloprodajama, ništa više do stari Solytech ATX 1.3 dizajn, korišćen i kopiran daleko previše puta. Najrasprostranjenije dve kopije su od strane KK Power Technology i Sunpro Technology. Poznati Sunpro "Safety" dizajn je direktna kopija, i on se nalazi recimo u Thermal Master i MS Industrial napajanjima, dok se KK Power-ov mezimac nalazi recimo u IG-MAX i Hantol modelima (od onoga što je aktuelno kod nas). Ono što izdvaja Thermaltake-ovu izvedbu ove platforme su malo manje tragični kondenzatori, verovatno nešto sposobniji Schottky ispravljači i primarni prekidački tranzistor, kao i više kablova/konektora. Ipak, sama topologija ove platforme prosto nije predviđena da daje više od 300-350W u kontinuitetu na duže staze, i to ne treba dovoditi u pitanje, zarad bezbednosti hardvera...

Što se toga tiče, za 30€, kome nije bitan APFC, CM Elite Power 400W (RS-400-PSAP-J3), interno FSP ATX-350PNR, krajnje solidno 350W napajanje, sposobno i za navedenih 400W uz dobro provetreno kućište. Mada, realno gledano, zaista kad se već odustaje od < 20€ kung-fua, bolje ići na ~40€ klasu, jer tu za male dodatne novce idu velike razlike u kvalitetu i mogućnostima...

Ajde lepo daj preporuku za svaku cenovnu klasu, kao što daju na Toms Hardware sajtu, pa da se ljudi ne zajebu ubuduće :)

McSteel preporučuje .....
 
Eh... Neke generalne preporuke, možda, ali treba uzeti puno više stvari u obzir od samo odabranog (ili nametnutog) budžeta, pri izboru odgovarajućeg napajanja.
Videćemo. Dok smislim neko logično sortiranje, mogao bih otvoriti novi thread u ovom podforumu. No, mora svima biti jasno da je svaka preporuka tog tipa krajnje okvirna. Banalan primer - neko ima mašinu kojoj ne treba ni 200W u peak full load. Ali nasledio je neki full tower ili neko kućište kom je napajanje na dnu, te sve preporuke "jeftinih a dovoljno dobrih" napajanja otpadaju zbog neadekvatne dužine kablova... Ovo naravno nije jedini scenario u kome je neophodna prilagođena preporuka, najzad, zato forum i postoji, ali ne bih da se neko zaleti na osnovu sumarnog threada o tome šta valja pa se opeče.
 
Ma baziraj preporuku samo na kvalitetu komponenti u napajanju. Dužina kablova, svetleće gluposti i nalepnice na napajanju nas ne interesuju :)

Kategorije npr:

1) Ultra low cost - do 1.500 din.
2) Low cost - do 3.000 din.
3) Mid range - do 5.000 din.
4) Performance - do 7.500 din.
5) Enthusiast - do 10.000 din.
6) TA peć class - do 15.000 din.
7) Đerdap class - od 15.000 din.

Takođe bi mogle klase bazirane na snazi napajanja.
 
Mid range - SS 400ET ili Chief CTG-500-80P :)
Performance - SS 520GB :p Jeste malo skuplje, al po meni vredi. CFT-650-14 je jaci za slicne novce (oko 80e), ali je SS u velikoj prednosti po kvalitetu.
 
ja mislim da imate suvise kategorija....treba ih svrstati u 3-4....i to bi najvise pomoglo obicnim korisnicima racunara,koji se bas preterano i ne obaziru na napajanja i kucista(mislim,ne razumeju se u ista,pa onda gledaju da prodju sto jeftinije)..

npr ona bas najeftinija napajanja do 1500 din(sa svilenim bubama) :)
druga kategorija oko 4000 din
treca do nekih 7000-8000 din
i cetvrta kategorija sve preko toga...

ako nekome bas toliko treba napajanje koje kosta preko sto eura,taj ce svakako znati i sam sta da kupi,bez uputstva sa benchmark ili bilo kog drugog foruma....
 
ja mislim da imate suvise kategorija....treba ih svrstati u 3-4....i to bi najvise pomoglo obicnim korisnicima racunara,koji se bas preterano i ne obaziru na napajanja i kucista(mislim,ne razumeju se u ista,pa onda gledaju da prodju sto jeftinije)..

npr ona bas najeftinija napajanja do 1500 din(sa svilenim bubama) :)
druga kategorija oko 4000 din
treca do nekih 7000-8000 din
i cetvrta kategorija sve preko toga...

ako nekome bas toliko treba napajanje koje kosta preko sto eura,taj ce svakako znati i sam sta da kupi,bez uputstva sa benchmark ili bilo kog drugog foruma....

Može, daj svoje predloge slobodno.
 
E vidim da se ovde povela tema o napajanju ThermalTake LT-500 na koje sam baš (zbog cene i brenda) bacio oko..

Komp sam uzeo 2007/2008.
Imam full tower Chieftec DA-01BD kućište (http://www.nix.ru/include/view-photo.html?good_id=36134&pid=2254) i u njemu:

Core 2 Duo E8200 2,66GHz
2x2GB Kingston ValueRam DDR2 PC-6400
1x1GB Kingston ValueRam DDR2 PC-6400
1x1GB Kingston ValueRam DDR2 PC-5300
Asus P5KC Motherboard
NVIDIA GeForce GT 430 1GB
WD3200AAKS 320GB
WD2500AAKS 250GB
DVD-RW Asus
DV2000 Leadtek WinFast TV Card
2x8cm Fan
1x9cm Fan

Do nedavno je sve radilo ok ali sad mi treba 100 pokušaja da bih na kraju uključio kompjuter. Pritisak na POWER taster jednostavno ne pokreće računar, tj. pokreće ga tek posle više desetina pokušaja. Ovo se dešavalo još dok je komp bio pod garancijom (ali mnooooooogo ređe) i ja sam od početka sumnjao na napajanje (Chieftec GPS-400AA-101 A), međutim u servisu su mi prvo menjali memoriju a zatim ploču.. U međuvremenu garancija istekla a meni ovo ponovo počelo da se dešava, s tim što sada još intenzivnije.
Uzmem napajanje od drugara, neko nafurano XFX 650W i komp pali iz prve ko lud!!

Moja dilema je, da li da probam da popravim napajanje (u nekom servisu imam ortaka) ili uzmem novo - razmišljam da nije neko gubljenje kontakta u pitanju...!

Drugi deo dileme je koje napajanje da pazarim. Gledao sam pomenuti TT LT-500, što zbog cene i brenda, što zbog snage, međutim sve što sam o njemu našao me razočaralo.
Koliko bi ono uopšte bilo odgovarajuće za moju konfiguraciju?

Znam da ima varijanta da idem na neko ozbiljno SeaSonic: SS-430GB 430W ili SS-520GB 520W, ali to je skoro duplo više $$$.
Pri tom, nisam imao nameru da ozbiljnije upgradujem računar u skorije vreme tj. ubacujem novu konf. u kućište (možda eventualno još neki HDD, bolju grafičku ili tako nešto), jer mi uskoro stiže besan laptop koji će me zadovoljiti u narednom periodu! :DDD
Šta mi je činiti? Šta biste mi preporučili da uradim/kupim?

Hvala svima za pomoć, unapred........ ;)
 
Poslednja izmena:
Ovde je tema zastarela malo..Ali recimo ja sam narucio gigabyte napajanje od 500W vidim da ima single rail +12 i to dobru amperazu i da je 80%+ bronze.Za moju konfu iz potpisa je dobro? Pitam za misljenja, jer moj chiftec od 450W ne moze da iznese graficku.
Ovo napajanje u pitanju https://www.gigabyte.com/Power-Supply/PB500#kf
 
Uzeh danas stiglo napajanje...Extra napajanje ne cuje se, onaj chiftec nije mogao da izdrzi jednostavno u igru mi se ugasi slabo je za graficku..
 
Nazad
Vrh Dno