Šta je novo?

Doom 4

Meni je Amnezija dobra baš zbog toga što znaš da si bespomoćan i da ne možeš ništa da uradiš. Ded Spejsove volim, al' im džaba sve kad su prepuni samo jeftinih džamp skerova i ništa više. Šta mi znači bilo koja karakondžula, kad mogu da izvučem rocket launcher i opalim po njoj?
Moram probati taj Nosferatu.
 
Kakve veze ima perspektiva sa tim da li je neka igra survival horror... Po tebi onda sve ove igre: Outlast, Penumbra, Amnesia, Call of Cthulhu... nisu survival horror-i jer se igraju iz prvog lica.

Inače, ako mene pitate... Neka naprave igru nalik na prvi Dead Space, samo iz prvog lica... To bi bio pravi naslednik Doom-a 3.
Za mene je Doom uvek na prvom mestu bio SF horror pa onda sve drugo.

rekao sam da su survival horori UGLAVNOM u TPS izvodjenju...
 
Slender Man je mene isprepadao samo tako, iako je u pitanju najjeftiniji fazon za plasenje. Ali sta cu kada me takve stvari najvise plase. Pre nekih godinu dana sam procitao tako neku pricu na creeypasta i bas sam se iscimao, Dok mi je Amnesija bila strasna samo u prvoj trecini, a pogotovo u zatvoru. Dead Space i slicno mi nije strasno.
 
Zapravo, ako bih birao najzeznutiju i najstrašniju igru iz prvog lica baziranu na survival horroru, mislim da mi je ubedljivo na prvom mestu Nosferatu: The Wrath of Malachi. To je ultra-zajebana i bolesna, danas bi se reklo proceduralno-generisana igra, gde imaš jednu noć da ispitaš 4 krila dvorca i spaseš pripadnike svoje familije iz njega. Ne zna se šta je strašnije unutra.

Undying je šetnja u odnosu na to. Bukvalno te mučnina i strah sprečavaju da pređeš u narednu sobu, nikad ne znaš šta te čeka, uvek je teško...svaka im čast, meni je iz ove perspektive to verovatno najpotcenjeniji horor naslov ikada, u odnosu na horor iskustvo koje pruža.

Ne znam koliko si igrao Undying ali tu je bas glavna fora ta tenzija jer stvarno ne znas kad ce nesto da te zaskoci.
Imas ogranicenu municiju kao i health packove koje tu i tamo nalazis.
AI je napravljen da ti apsolutno zagorca zivot, narocito onaj kad predjes u Oneiros (to sam, pamtim, jedva presao).
Inace nakaze koje su u Undyingu su jedinstvene i vidi se snazan pecat koji je Clive Barker ostavio u ovoj igri, a narocito sto se tice price i likova (mislim da je i sam Clive pozajmio glas Ambrouzu).
Barkerov uticaj se vidi u tamnicama, zamku, manastiru, napolju... bukvalno na svakom koraku. Atmosfera u igri je jeziva, dovoljno ti je da se uplasis samo ako stojis i gledas.
Da ne spominjem onu moc gde mozes da vidis ili cujes sta se desilo u proslosti, pa mozes da cujes kako je recimo, Ambrouz ubio svog oca sa stapom za bilijar.
Ili procitas dnevnike i vidis kako je jedna od sestara zarobila Arona u tamnicu, vezala ga lancima, mucila ali ju je njegovo urlanje toliko nerviralo da mu je odsekla donju vilicu. :d
Istini za volju, Nosferatu: The Wrath of Malachi nisam igrao pa ne mogu da sudim o njoj ali mnogo toga ona mora da uradi da bi bila na nivou Undying.
Jos jedna igra na koju treba obratiti paznju je Shadow of The Eternal Darkness, pravljena za GameCube.
Moze da se igra preko emulatora.
 
probao sam ja juce taj Nosferatu i mislim da ne moze ni svecu da drzi Undying-u...

steta sto Clive Barker ne ucestvuje u radu za jos neku igru, ne znam dal je i kolko bio ukljucen u Jericho?

ili recimo Stiven King, voleo bi i njega da vidim vise u igrama... secam se samo jedne koja se desava na severnom polu... da Thing mislim da je bio u pitanju...
 
Ne znam koliko si igrao Undying ali tu je bas glavna fora ta tenzija jer stvarno ne znas kad ce nesto da te zaskoci.
Imas ogranicenu municiju kao i health packove koje tu i tamo nalazis.
AI je napravljen da ti apsolutno zagorca zivot, narocito onaj kad predjes u Oneiros (to sam, pamtim, jedva presao).
Inace nakaze koje su u Undyingu su jedinstvene i vidi se snazan pecat koji je Clive Barker ostavio u ovoj igri, a narocito sto se tice price i likova (mislim da je i sam Clive pozajmio glas Ambrouzu).
Barkerov uticaj se vidi u tamnicama, zamku, manastiru, napolju... bukvalno na svakom koraku. Atmosfera u igri je jeziva, dovoljno ti je da se uplasis samo ako stojis i gledas.
Da ne spominjem onu moc gde mozes da vidis ili cujes sta se desilo u proslosti, pa mozes da cujes kako je recimo, Ambrouz ubio svog oca sa stapom za bilijar.
Ili procitas dnevnike i vidis kako je jedna od sestara zarobila Arona u tamnicu, vezala ga lancima, mucila ali ju je njegovo urlanje toliko nerviralo da mu je odsekla donju vilicu. :d


Istini za volju, Nosferatu: The Wrath of Malachi nisam igrao pa ne mogu da sudim o njoj ali mnogo toga ona mora da uradi da bi bila na nivou Undying.


Krenuću od poslednje rečenice, koju sam izdvojio. Ja nisam poredio koja je bolja igra, već koja je strašnija, koja izaziva veću dozu mučnine, straha, gde ti zavijaju monstrumi svaki čas za uvetom, gde je intenzivnija atmosfera užasa. To je, što se mene tiče, bez pogovora Nosferatu. Sa druge strane, Undying je u startu rađen kao 100x skuplja igra, i ima sve ono što npr. privlači obične igrače - lepe introe, veliko ime koje je potpisuje, tobože kompleksnu priču, dužinu, strukturu koja je odgovarala single play doživljaju... Nosferatu to nema. Imaš samo randomizovan zamak, slike članova porodice koje moraš da spasiš, tajmer koji otkucava i to je to. Mala igra malog tima i vozi.

Odigrao sam obe igre, s tim što sam Nosferatu igrao X puta (i jedno X-4 puta ga nisam ni završio). Sa druge strane, prošlo je podosta od tada, pa nisam siguran koja je igra "bolje ostarila", i to ne mogu da tvrdim (mada je verovatno za moj ukus tu ponovo Nosferatu u prednosti).

U Nosferatuu to što si napisao da nikad ne znaš da li će ili kada nešto da te zaskoči važi ne na kvadrat, već na dvadeseti stepen u odnosu na Undying. Uđeš u sobu i vidiš kovčege. Da li su to vampiri? Možda, nemaš pojma da li jesu ili nisu. Naredna soba ima nekog neprijatelja potpuno ludog, tipa nekog Ghoula koji ima ogromnu kosu (mislim na alat) u rukama. Ubiješ ga nekako, ali sad je buka probudila vampire iz prethodne sobe. Biješ se sa njima, ali oni oživljavaju. Ožive 2 puta, ti sad ne znaš da li trebaš da bežiš, da iskoristiš tih 7-8 sekundi što su mrtvi ili ne. Onda slušaš neke užasne zvuke, pa krene da izleće demon sa strane. A svaka od tih stvari je dovoljna da ti zaledi krv u žilama.

Municije naravno nemaš nimalo, tj. imaš je jedva. Uostalom, beskorisna je protiv mnogih. Imaš svoj mač, imaš krst koji možeš da uperiš da teraš vampire, imaš glogov kolac, imaš neke džidža-bidže, ali je svemu tome zajedničko da funkcioniše samo protiv nekih monstruma. Kada beštija zaurla na tebe i izleti iz mraka, ajde ti analiziraj koje oružje bi bilo najdelotvornije protiv nje. Plus, što ne znaš ni ko je ni šta je to ispred tebe. Nisi siguran da li je to vampir, da li je demon, da li je nemrtvi, a protiv svakog funkcioniše različito oružje, plus ti mrak smanjuje vidljivost (igra se dešava u jednoj noći) dok ti se ne unesu u lice. Premija je kada naletiš na očiglednog demona ili npr. paklenog psa, jer ga prepoznaš na prvi pogled.

I naravno, gineš non stop. Gineš da provališ, gineš jer si uleteo u sobu u koju nisi smeo ući, gineš jer si slab, gineš jer nema healtha, ne možeš da završiš igru jer si proćerdao previše vremena. E da, naravno, imaš staminu. Ne možeš da trčiš stalno, ne možeš da zamahuješ oružjem neprestano, sve je uber-zeznuto.

Sve u svemu, sve što spominješ za Undying, meni ovde važi podignuto na n-ti stepen. Plus je Nosferatu mnogo više akciono orijentisan, ima više neprijatelja, plaši te na više mesta. Sa druge strane, nije to toliko uklopljeno u priču, nema ne znam kakvih maštovitih neprijatelja sa specifičnim moćima, ali kao što rekoh, Nosferatu je mali projekat. Meni lično je mnogo bolji. Ne želim ja ovim da kažem da Undying ne valja, ali se nijednog jedinog trenutka nisam osećao toliko ispunjen...pa, hororom, kao u Nosferatuu :) I sad sam se napalio, možda ću opet instalirati...
 
probao sam ja juce taj Nosferatu i mislim da ne moze ni svecu da drzi Undying-u...

steta sto Clive Barker ne ucestvuje u radu za jos neku igru, ne znam dal je i kolko bio ukljucen u Jericho?

ili recimo Stiven King, voleo bi i njega da vidim vise u igrama... secam se samo jedne koja se desava na severnom polu... da Thing mislim da je bio u pitanju...

Eh kad se setim igre The Thing, zaista odlicna, bas sam uzivao igrajuci je, ali se isto tako secam da je igra imala neki bag na kraju i jednostavno poslednji nivo sam nekoliko puta prelazio i uvek na kraju igra jednostavno pukne, ne secam se sad tacno, ali verovatno kada treba zavrsna spica da krene ili slicno. Nekako mi je The Thing ostao u secanju kao bolja i zanimljivija igra od Undying-a, ali svakako obe odlicne. Eto ko nije igrao, sve preporuke.
Jericho sam probao cim se bio pojavio i jednostavno mi je nesto falilo, prekinuo je ubrzo posle par predjenih nivoa. Sledeca horor igra koja je zaista vredela je bio opste poznati Dead Space, a posle njega(prvog dela) vise nisam imao stomak za takve igre, jednostavno dosta je stresa i strecanja i u realnom zivotu, tako da sada samo igre za razonodu. ;)

Doom 4 jedva cekam da vidim na sta ce da lici, ali vrlo je verovatno da ga necu igrati.
 
ja sam odigrao prva dva Dead Space, fenomenalna igra... sad kad mi je susa, razmisljam se dal da igram trojku, iako je dobila losije ocene i samo je more of the same, uz vise akcije...

@filipenko verovatno je problem do mene, ali Nosferatu je bas prastara igra da se igra danas... jednostavno sad ne mogu igrati nesto sa takvom grafikom, interfejsom i gameplay-em...
moguce da je bila extra u svoje vreme, da ne gresim dusu, ali cenim da ako danas neko pozeli da igra neku od te dve, da ce mu lakse sesti Undying, bar je Unreal engine u pitanju :)
 
Niko da pomene da je Doom 3 pre par dana napunio deset godina... i dalje je jedna od najboljih igara u žanru.
 
Far Cry je napunio pre par meseci, a Half-Life 2 puni u novembru...kakva godina je bila ta 2004. :)
 
10 godina od HL2... dal cemo ikad docekati HL3...
 
Far Cry je napunio pre par meseci, a Half-Life 2 puni u novembru...kakva godina je bila ta 2004. :)

Tačno se sećam kako je izgledala i naslovnica SK časopisa kada su igre recenzirane, FC je izašao prvi kao underdog i pomračio malo obe :D
 
Far Cry je napunio pre par meseci, a Half-Life 2 puni u novembru...kakva godina je bila ta 2004. :)

Yup, još F.E.A.R. u oktobru... Teško da će se skorije ponoviti tako dobra godina. :)

Pardon, F.E.A.R. je izašao godina dana kasnije. Kako god, konstatacija ostaje. :)
 
Poslednja izmena:
bogami, ceka nas i ove godine brutalni oktobar :)
 
FC, DOOM3, HL2 i Riddick su definitivno obelezili tu godinu, a meni licno je Riddick bio najveci underdog i najmanje hajpovana igra iz ove grupe koja me je mozda najvise i odusevila.
 
Da, zaboravih Riddick-a. Kakav je to sleeper hit bio. Sad cu da ga instaliram. :)
 
Ali obavezno originalnu Directors cut verziju. Ne onu bloom i ostalim pp filterima nafilovanu u Athena engine-u. :)
 
Ahhhh kakva je to bila godina za FPS-ove :Klanjanje
To se nikad nece ponoviti
 
Tačno se sećam kako je izgledala i naslovnica SK časopisa kada su igre recenzirane, FC je izašao prvi kao underdog i pomračio malo obe :D

Jedino je HL2 odoleo zubu vremena. Far Cry je bio fascinacija grafikom prvenstveno, kao i svaka druga Crytek igra. Jos su govorili da Far Cry ima bolju grafiku od Doom 3 i Half Life 2. Danas se vidi koliko to veze nema jer se HL2 jos uvek drzi, dok FC izgleda plasticno a Doom 3 je jednostavno smesan.
 
Ali obavezno originalnu Directors cut verziju. Ne onu bloom i ostalim pp filterima nafilovanu u Athena engine-u. :)

Da, da. :)

Jedino je HL2 odoleo zubu vremena. Far Cry je bio fascinacija grafikom prvenstveno, kao i svaka druga Crytek igra. Jos su govorili da Far Cry ima bolju grafiku od Doom 3 i Half Life 2. Danas se vidi koliko to veze nema jer se HL2 jos uvek drzi, dok FC izgleda plasticno a Doom 3 je jednostavno smesan.

Zbog Doom-a sam kupio Asus ATI Radeon 9600XT (jurio 9700 Pro, ali se nije imalo para), da bi me ta igra najvise razocarala. Zato je dobro dosla za ove ostale. :)
 
Jedino je HL2 odoleo zubu vremena. Far Cry je bio fascinacija grafikom prvenstveno, kao i svaka druga Crytek igra. Jos su govorili da Far Cry ima bolju grafiku od Doom 3 i Half Life 2. Danas se vidi koliko to veze nema jer se HL2 jos uvek drzi, dok FC izgleda plasticno a Doom 3 je jednostavno smesan.

Govori u svoje ime momak... FC i Doom 3 su i dan danas sjajne igre, i dan danas se igraju... a ni grafici ništa ne fali kada se pogleda da su stare deset godina.
Posebno Doom 3, sa Sikkmod-om izgleda kao igra od pre par godina.
 
DOOM 3 i dan danas ima igru senki koja mu i daje atmosferu, za razliku od baked Rage-a i ostalih umotvorina Karmaka koje su izasle mnogo godina posle. Dobro je i da je napustio Id i gejming industriju, jer taj covek koliko je bio kul u pocetku toliko je usrao stvar na kraju da je to za nepoverovati (naravo mislim na tehnikalije) i trebao je mnogo ranije da se penzionise.
 
28 octobra 2003 je izasla i Chrome igra,klasicna pucacina,ne tako graficki lepa kao FC,ali jako dobra igra.
 
DOOM 3 i dan danas ima igru senki koja mu i daje atmosferu, za razliku od baked Rage-a i ostalih umotvorina Karmaka koje su izasle mnogo godina posle. Dobro je i da je napustio Id i gejming industriju, jer taj covek koliko je bio kul u pocetku toliko je usrao stvar na kraju da je to za nepoverovati (naravo mislim na tehnikalije) i trebao je mnogo ranije da se penzionise.

Oba endzina su Karmakovo delo. Nije on kriv sto ga je neko iz Zenimaxa posle komercijalnog fijaska zvanog Quake Wars, prisilio da sledeci endzin pravi sa konzolama na umu, da bi omogucio stabilnih 60 fpsa.

Zbog Doom-a sam kupio Asus ATI Radeon 9600XT (jurio 9700 Pro, ali se nije imalo para), da bi me ta igra najvise razocarala. Zato je dobro dosla za ove ostale.

ATI 9600 je imao bas slabe performanse u Doom 3, falilo je nesto dal u drajverima ili hardverski ne secam se, ali znam da su pisali o tome u SK. Ja sam tada imao ATI 9600Proi zavrsio Doom uz 30 fpsa u proseku na medium setovanjima. HL2 i Far Cry su odlicno radili na 9600 Pro, pogotovo Half Life 2.

Meni je tada favorit bio Doom 3. Ali iz danasnje perspektive, Half Life 2 je mnogo bolja i znacajnija igra od oba konkurenta.
 
Poslednja izmena:
So? Izbaciti rimejk igre 7-8 godina posle Doom trojke i da iz nje ukine feature da recimo lampa baca senke i to isto sve izdati na PC-u gde je bila poprilicno zahtevna za ono sto nudi je stvarno za uspeh. Ajde konzole i 60 fps po strani, koga briga za to jer covek je prvenstveno PC figura, a PC igre bez i neke optimizacije su mu bukvalno prerasle u lose portove konzola. Sto je najjace, non stop je drzao govore na Kvejkonu a i uopste, pre svega o tehnikalijama, koje nazalost ama bas se ne secam kad su bile nesto iznad konkurencije, a poslednjih godina daleko od nje.

Inace, i ja sam imao 9550 modovanu u 9600 pro u to vreme i igra je daleko bolje radila na Nvidiji, cak i sa raznoraznim modovanim drajverima i config fajlovima.
 
Mozda je to sa senkama neki konflikt sa prvom verzijom VR helmeta na kojem je radio Karmak. Taj BFG Edition je zbog toga i nastao, to je trebala biti VR verzija Doom trojke. Ko zna sta se desilo pa su ga na kraju isporucili za obicne monitore.
 
Who cares, izbacivati rimejk igre koju posle treba krpiti da bi radila je stvarno jos jedan uspeh. Kao sto rekoh, penzija je njemu trebala odavno pa nek se igra sa svojim igrackicama koliko hoce, ovako mi je samo upropastio lepe uspomene.
 
Da, da. :)



Zbog Doom-a sam kupio Asus TI Radeon 9A600XT (jurio 9700 Pro, ali se nije imalo para), da bi me ta igra najvise razocarala. Zato je dobro dosla za ove ostale. :)
Da li je uopste negde bilo 9700pro?Ja sam je cekao mesec dana i na kraju nije ni stigla.A joj kad se setim haf-life-a 2,ma i keca.Pa uporedjivanje sa FC.U Svetu kompjutera ocene 97 i 98 od 100.Perfect year.Za mene je half-life vrhunac FPS-a.Dobar je doom i FC ali zna se koje gazda.HL3 ne verujem da cu doziveti i ako izadje za nasih zivota nemoguca misija je da ispune ocekivanja.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno