Šta je novo?

Targo Telekom

ok , mislio sam zasto Targo ne izadje sa tom ponudom (10/5 za 1000din), vec dva meseca pricaju istu pricu "krecemo za mesec dana" optika je bolja ,bicemo jeftiniji ... ova prica za ratel je isto bezvz, oni moraju da dostave mesec dana pre pocetka usluge njima koje ce cene i pakete imati i onda to ratel verifikuje ili odbije. Posto je SBB kao najveci igrac izbacio nove brzine i cene, misilm da je sve vec jasno
Primera radi, Vektor je sa racunom za mart ubacio flyer sa ponudom, koja je potpuno ista kao i do sada(neke male prevare sa tv-om) ali nema nikakve najave za internet, sve isto kao i do sada ...a Vektoru su u najvecoj meri usli u teritoriju
 
Poslednja izmena:
meni nije jasno odakle vam ideja ta da nemoze veci upload pogledajte samo beogrid a i tuda ce proci fiber pre bih rekao telefon kabl pa videcemo
 
Ocigledno ih nesto koci, jer im sigurno nije u interesu da odugovlace. Na ES forumu je pre mesec dana jedan korisnik dao naznaku da Nuba ima probleme sa uknjizbom. Sta god da je problem, oni bi sigurno voleli da se sto pre resi i da krenu sa radom (vise nego sto bismo ti i ja to voleli). A cenovnik je nerealno da daju pre nego sto znaju 100% datum pocetka rada. Telefonkabl je zvanicno objavio na flajerima da pocinju u aprilu i da ce imati u ponudi i 100 mbps, dok kod Targa jos nisam video nesto slicno. Sto se tice cene, tesko da ce da bude 1000 dinara. Treba ocekivati cene slicne SBB-ovim, mozda malo nize (npr. 100-200 dinara). Ispod 11-12 evra za internet ce tesko da ide.
 
meni nije jasno odakle vam ideja ta da nemoze veci upload pogledajte samo beogrid a i tuda ce proci fiber pre bih rekao telefon kabl pa videcemo

Sta da pogledamo kod beogrida? Iskreno ne znam ni koju tehnologiju oni koriste, ni kakva im je ponuda. Ali ono sto sam napisao da je na SBB mrezi problem upload zbog tehnologije stoji. U teoriji bi pod idealnim uslovima kod SBB-a upload mogao da dodje do odnosa 4/1, ali u praksi ne moze, i zato imamo ovakav odnos kakav jeste.
 
nude simetrican net ali poenta o uploadu da moze mnogo bolje nego sto sbb i ikom i vektor nude jer upravo beogrid tuda beogrid ima mrezu a sto se tice tehnologije koje koriste neverujem da je bolja od od doticnih provajdera jer kablovi su slicni koliko mogu da vidim po blokovima mozda cak i gori ,normalno nemoze svuda da bude bolji upload ali nije svuda losa infrastruktura (sbb,ikom rv i tako dalje) po ovoj prici ispade da 100 % infrastruktura je losa pa zasta se onda placa odrzavanje mreze

beogridova ponuda gledajte upload:http://www.beogrid.net/default.asp?page=5&j=
 
Zato sto je Targu svejedno da li ce da pusti 10/2 ili 10/5 :) Nemaju apsolutno nikakve dodatne troskove, posto oni net kupuju u simetricnom odnosu (npr. 1gbps/1gbps).


Mozda gresim ali mislim da je samo zakup linka simetrican (npr. 1gbps/1gbps) dok se protok posebno placa kao i da se protok ostvaren slanjem podataka (upload) mnogo vise naplacuje u odnosu na download.
 
Da li je Beogrid wireless ili kablovski (docsis) provajder? U tome je poenta kada pricam o tehnologiji. Docsis tehonologija (koju koriste kablovski provajderi, dakle SBB, Ikom...) nije simetricna tehnologija.
 
Mozda gresim ali mislim da je samo zakup linka simetrican (npr. 1gbps/1gbps) dok se protok posebno placa kao i da se protok ostvaren slanjem podataka (upload) mnogo vise naplacuje u odnosu na download.

Protok je flat, garantovan i simetrican. Placaju ga fiksno po megabitu (postoje popusti kada se uzimaju veci linkovi).
Dakle, ne placa se protok dodatno. Ako kupis 1 gbps od telekoma, to te izadje ~10 000* evra simetricnog linka. Nije bitno koliko ga iskoristis, cena je fiksna.

*ne secam se tacno koliko Telekom naplacuje po megabitu kada se kupi gbps link. Ali tu je negde od 8-12 evra. Oni su inace veoma skupi, SBB i ostali koji imaju medjunarodnu konekciju prolaze mnogo jeftinije. A sada moze i od Cogenta u Beogradu da se kupi link.
 
Poslednja izmena:
ja koliko znam kablovski provajder mada nude i wireless ukoliko je korisnik previse udaljen ali koliko znam ide sve preko kabla tj od krova do krova mada ako neko zna vise nek me ispravi ovo pise na sajtu kod njih

Uvođenje

LAN

CALL

Povezivanje na mrežu LAN putem ako u radijusu od 100 metara već postoji BEOGRID konekcija. Potpuno besplatno izvođenje radova, sav potreban materijal i učlanjenje (Setup).
Wireless

CALL

koliko znam slican provider sa ptistojnim uploadom postoji u nisu (exe net)
 
Iz ovoga sto si napisao oni su povezani u lan, sto kablovima, sto bezicno. To je potpuno drugaciji nacin rada (druga tehnologija) od kablovskih provajdera. Exe net je wireless provajder, jedan od najboljih u zemlji.
 
da vas pitam kod optike da li opet moramo da odbijemo oko 15% brzine od deklarisane da bismo dobili realnu?
 
Neces imati sigurno 15% overhead, on je karakteristika adsl-a. Ali u zavisnosti od realizacije verovatno ce biti neki manji overhead, ne veci od onoga na kablu. Dakle maksimalno nekih 5%, a verovatno i manje.
 
Mislim da mi je decko iz Targa rekao da ce odnos D/U biti 2/1.Ako me lagao,lazem i ja vas.
 
Bilo bi dobro da neko (kod koga su radili po zgradi) slika ako postoji bilo kakva oprema/uredjaj, pa da okaci ovde. Mozda mozemo saznati nesto vise o opremi koju su koristili, kao i primenjenom standardu.
 
danas me zove drugar srecan ko malo dete :d

delili su letke kod novog megatrenda...
 
Ne znam koliko je tacan info u vezi Telefonkabla - oni su za Nubu razvlacili opticke kablove po NBG, ali ti kablovi nikako nisu njihovi, niti uopste poseduju bilo kakve opticke kablove u Srbiji?

A i kako sam takodje nacuo, plan je da Nuba tj Targo razvuce optiku sto vise moze, i da FTTH malo zazivi, a onda ce se prodati Telekomu za lepe pare. Mozda zato i ne cudi cinjenica da se vec duze vreme Telekom ne oglasava oko bilo kakvog povecanja brzine ili smanjenja cena.
 
E meni ce se izgleda desiti ono cega se neko ovde "plasio".Dobio sam letak, ali sreo komsije ispred koje razmisljaju :Nema bato ako hoce da udju u zgradu ima da plate masno!A u stvari nama i ne treba taj inter-net....
Tako da ce ovde tesko to da prodje.
BTW. Adresa P.Toljatija blok 11c
 
@Nothingman
Ne razumem sta si hteo da mi kazes? Znam to da pocinju sa radom u aprilu, ali covek iz Targo Telekoma mi kaze da ce TKB pokusati da nelegalno iskoristi deo mreze na NBG koji su oni postavili za Nubu. Znaci oni su u tom poslu bili izvodjaci radova, a sada zele da budu provajderi na mrezi koja nije njihova. Opet ponavljam, to je prica koju prica Targo, tako da ne zelim nista da tvrdim. Iz ugla korisnika u celoj prici mene brine njihov nadprovajder Cogent koji nije poznat po nekoj bajnoj usluzi.
 
da potvrdim jos jednom... down/up odnos 1:2 pocinju sa radom u maju

@wildboy tvoja prica za TKB samo potvrdjuje ono sto sam vec cuo (nevezano za kablove i njihovu uslugu)
 
Meni ta prica zvuci kao bajka. Kao da bi neko smeo da koristi tek tako tudju mrezu, pa nismo bas toliki divlji zapad. Takodje, Targo i Telefonkabl krecu na dva razlicita kraja NBGD-a. Iz dosada prijavljenih lokacija vidi se otprilike na koji deo NBGD-a puca Targo za sada. Eventualno je moguce da je Targo unajmio ove da im postave kablove i u ovom drugom delu, ali ih nisu isplatili, ili sta vec, pa da su na ovaj nacin napravili dil.

A ako je Nuba na lepu rec dogovorila sa Telefonkablom da im prave mrezu (bez nekog ugovora), pa su ih ovi sad izradili, sami su krivi. U sustini sve je to ista ekipa - drzavno preduzece na jednoj strani, a privatna firma pod budnim okom ministra na drugoj strani. Njihovi medjusobnu obracuni i otimanje za deo kolaca je najmanje sto treba da nas brine :)

edit: U stvari, da li je uopste Telefonkabl u vecinskom vlasnistvu drzave ili su prodali akcije?

edit2: proverio sam, nisu u vlasnistvu drzave. Najveci deonicari su fondovi i banke.
 
Poslednja izmena:
37. blok, kazu da bi trebalo da servis krene pocetkom aprila, i neko vreme ce biti promotivni/test period
 
Oće biti teorije da razvuku za Borčaju? :D
Oce preko novog china mosta. :D
Salu na stranu, ja imam na zrenjanincu kod Start-a u krnjaci SBB optiku koju je koristila grand kafa dok je bila u Kotezu.
Ne smem da se usudim da odem u SBB biznis direkciju da pitam koliko bi mi trazili za 20/5 ili 20/10. Mislim da bi me odrapili par soma za prikljucak (splajsovanje i 30 m kabla do gajbe) + neki fensy gigabitni ruter. A za mesecnu pretplatu bi me otkinuli jedo 50k dinara za sta bih mogao od preko da pazari 500Mbps/500Mbps
 
Kod EXE Net-a imas wireless Turbo Flat Home 20480k/5120k sa neogranicenim protokom za 4120 dinara mesecno i fantasticnim pingom od 1ms sto ti je ubedljivo najpovoljnija varijanta ako ti treba upload brzina.
 
Kod EXE Net-a imas wireless Turbo Flat Home 20480k/5120k sa neogranicenim protokom za 4120 dinara mesecno i fantasticnim pingom od 1ms sto ti je ubedljivo najpovoljnija varijanta ako ti treba upload brzina.

Ping moze da bude fantastican ako pingujes verat net u Beogradu,a pinguj ti Frankfurt pa onda vidi.
 
Ping moze da bude fantastican ako pingujes verat net u Beogradu,a pinguj ti Frankfurt pa onda vidi.

Kao sto rekoh, drugar je uzeo EXE Net a ne ja a kaze da mu Ping ka inostranstvu ide izmedju 4-5ms no to sam uzgred napomenuo, poenta mog posta je dobar odnos kvaliteta i cene koju ovaj provajder nudi.
 
Zavisi sta podrazumeva pod inostranstvom. Na udaljenosti od 500 km ping ni teoretski ne moze biti manji od 5ms :)
Nisam znao da exe net radi izvan okoline Nisa. Gde su jos dostupni?
 
Nazad
Vrh Dno