Šta je novo?

Targo Telekom

Pitaj Dulića! :D


@smarkovic,
koliko je novi zakon u praksi omogućio Telenoru da dobije normalne uslove poslovanja? Da li su međusobne tužbe povučene ili se sa svim tim još uvek čeka?
 
Poslednja izmena:
Koliko sam shvatio iz posta smarkovic, više ne trebaju dozvole, sada su doneti propisi i ako ih neko poštuje može u skladu sa njima da radi bez obraćanja nekoj agenciji ili ko to već nadgleda. Uz to, za kopanje mikro rovova koje kopa nuba/targo ne treba građevinska dozvola pa je cela procedura značajno olakšana.
 
cekajte... opet je isto ... sigurno nece moci da se uzme samo net bez tv-a kao kod drugih kablovskih operatera,a gde ovi zabetoniraju nema sanse da ih neko pomeri
 
Koliko ja znam, bice vise razlicitih paketa ponude, pa ce svako moci da uzme ono sto mu odgovara. Rekli su mi da su skroz fleksibilni sto se toga tice. Nego, pre neki dan mi je dosao kuci lik iz Radijus Vektora, da nas pita da li smo dali Targu saglasnost da postavi kablove u zgradu. Usput ih je poprilicno popljuvao, govoreci da to nikada nece krenuti, kako je trebalo da krene jos od januara, kako im on nije dozvolio da udju kod njega u ulaz (zivi u mom kraju), kako je DOCSIS superioran u odnosu na optiku itd...Rekao je i da je NUBA investirala 30 miliona evra samo u moj blok. Mozda je istina, mozda nije, ali mi deluju ozbiljnije nego sto je Radijus ikada bio. Rekao je i da ce RV ponuditi vece brzine od aprila, da ce biti nekih popusta i slicno. Sto se mene tice, prekasno je. Mada nikada nisam ni koristio njihov net. Ali mi se smucilo to sto rade nesto za svoje korisnike tek kad ih neko na to natera. A sve ove godine su uredno naplacivali svoje usluge povecavajuci cene istih ne mali broj puta.
 
Ali mi se smucilo to sto rade nesto za svoje korisnike tek kad ih neko na to natera. A sve ove godine su uredno naplacivali svoje usluge povecavajuci cene istih ne mali broj puta.

E ovo mi je veoma drago da čujem! U prevodu: Skidaš kajmak godinama i sad ''prpa bato''. Bez ovakve situacije, nema napretka ni u kojoj sferi života.
 
Kod mene jos nisu stigli :( , optika postaveljena oko zgrade.Kaze mi predsednik skupstine stanara da ( matora izlapotina) treba svaki dan da dodju i da ce ici od vrata do vrata da postavaljaju kablove.Jel moze neko kome su uveli da kaze, jer naprave neki dzumbus po kuci, kako se skrivaju ti kablovi?
Nadam se da nije neki armiracki posao;)
 
Znam :) A sto su bas oni dobili dozvolu za optiku, jel moguce da niko nije od vecih operatera podneo zahtev za istu?

Da ostavimo sad ministra po strani, ali moguce je da niko od vecih operatera nije bio zainteresovan da razvlaci optiku. Smarkovic je pre nekih mesec dana napisao ovde kakav je stav Telekoma po pitanju optike - skupo im je. Verovatno je slicna situacija i sa SBB-om. Vec imaju veoma razgranatu mrezu, i sa njihovog stanovista ulaganje u FTTH verovatno nije racionalno u ovom momentu.

Da se ne lazemo, razvlacenje optike je skup i rizican posao. Cinjenica da je skup automatski eliminise male operatere iz igre. Veliki operateri koji vec imaju razgranatu mrezu nisu spremni da prihvate rizik i dug period povrata investicije koju optika vuce sa sobom. Recimo u Nemackoj mogucnost da uzmu optiku ima oko 2% domacinstava, a koristi je svega 1/5 tih koje imaju mogucnosti. Nemacki provajderi nisu spremni da vise ulazu u optiku jer je rizik preveliki - ljudi nisu spremni da plate vise novca za pakete od 50 ili 100 mbps koje provajderi optike nude, a provajderima se finansijski ne isplati da ponude optiku po nizim cenama.

Dakle ovo sto Nuba radi je rizican posao, i zato i ne treba da cudi zasto su se fokusirali na samo jedan mali deo Beograda. Pre nekog vremena, na elitesecurity forumu, covek koji dosta poznaje situaciju je na primeru Slovenije lepo objasnio sta moze da se desi provajderima koji se zalete u razvlacenje optike:

Na temu Targo/Nuba/Telefonkabl i ostalih početaka FTTH provajdera u Srbiji:
Velika je to muka i investicija za svakog operatera a pogotovu za nekog novog koji ulazi na tržište. Njegovo je da ima 3 vrste servisa odmah i sa velikom ponudom i za prvih 10 korisnika i za planirane destine hiljada koje mu jedino dugoročno isplaćuju investiciju. A on mora da preotme te korisnike a ne da ih osvoji po prvi put. Na kraju sve te investicije u tehnologiju i infrastrukturu dođe tek mnogo veća investicija u Content prava i to iz godine u godinu. Ne mojte da očekujete čuda i brzo pokrivanje.
Uostalom u regionu postoji takav skoro ludi nastup u Sloveniji, firme T2 koja sada grca u dugovima i pošto su poverioci velike Slovenačke firme i banke svi su u problemu jer ne znaju kako će se iz toga izvući. T2 prihoduje da funkcioniše operativno ali bez dugova a to već nije biznis na koji se neko danas lepi u svetu.
 
Taman nikad ne preski na optiku, usluga koaksiala i sadasnjih operatera ce definitivno morati postati jeftinija, raznolikija, dakle fleksibilnija, kvalitetnija u svakom pogledu... kad budu znali da mogu preci kod drugog ocas posla onda oni shefovi po sbb-ima se nece derati na klijente ili vektorcici nece traziti da im se opet potpisuje ugovor da bi "pustili" ubrzanje koje je tek pristiglo za tvoj paket koji svakako placas i za koji si vec pre 3m ili 1g potpisao ugovor... Serviseri ce dolaziti isti dan ili njakasnije sutra da bi popravili i nece biti "ma tamo negde je kvar" pa kad nadjemo...
TO CED BITI NAJVECI PLUS SA POJAVOM OPTIKE I KONKURENCIJE!
;)
 
Poslednja izmena:
Potpuno mi je nelogicno da bogati Nemci ne zele da ulaze u rizik sa optikom jer to nece da im se isplati a da komsije Bugari i Rumuni koji nemaju leba da jedu uvode optiku od 1Gbit do kuce. Nemojte samo reci da su njima donacije za optiku dali iz EU jer je EU = Nemacka jer nema logike da Nemci drugome daju a sebi ne uvode.
 
Bilo tebi nelogicno ili ne, situacija je takva. U Nemackoj privatne firme (a one su te koje grade mrezu) ne zele da ulaze u rizik sa optikom. Kad trosis svoj novac obicno si mnogo oprezniji nego kad nesto dobijes "dzabe". Jos kad tome dodas da su Nemci poznati po tome da nisu rasipnicka nacija, onda je sve mnogo logicnije. Zato i jesu bogati.

German FTTH Take Rate is Just 0.4 Percent
Thoughts on Carrier Evolution (Jan 20 2012) Applications , Marketing


In most discussions of broadband deployment, it is assumed that supply is the key issue. People want much-faster broadband, and, it is presumed, are willing to pay for it. But that doesn’t seem to be true in practice.

Though many U.S. providers offer service of 50 Mbps or even 100 Mbps, and though there is some business demand for those services, it does not appear that consumers are persuaded that the value-price relationship makes sense.

To be sure, lower prices virtually always increase demand for products people actually want, so some advocates would say the issue is that service providers will not price 50 Mbps or 100 Mbps at prices low enough to shift demand from the 12 Mbps to 20 Mbps services generally available to most consumers.

Most service providers would say they cannot afford to do so, so the issue remains the level of demand at current prices. Consumers in the United States do not seem to be alone in voting with their wallets for broadband at much-lower speeds than 50 Mbps.

In Germany, where one million consumers can buy fiber to the home service, the number of FTTH subscribers in Germany is 166,000, equal to only 0.4 percent of the country's households.

German consumers are very slow in adapting to FTTH high-speed networks, one must conclude. In cities and regions where FTTH or “fiber to the basement” only about 17 percent of potential customers actually buy such services.

Some think the lack of interest from consumers is complicated by consumers who have contracts that prevent rapid switching behavior. Others might argue the marketing of such services is lacking.

But a simpler explanation might be that slower services are “good enough,” and have a favored value-price relationship. Low demand for fiber services, in that view, reflects the current state of end user demand, where there seems to be no compelling reason to upgrade.

So even though it is nearly universally agreed that fiber to the home is the ultimate goal for fixed network access, executives and policymakers are right in continuing to to emphasize that the financial return is inadequate to spur rapid and robust fiber replacement of existing copper-based but fiber-augmented access approaches.

In what has to be a troublesome sign, Verizon Communications, long the biggest U.S. service provider arguing that fiber to the home makes immediate financial sense, now has halted further FTTH builds and seemingly is more interested in mobile broadband.

That isn’t a good sign. It suggests that Verizon’s hoped-for total returns (new service revenue and lower operating costs) now are falling below expectations. That does not mean all smaller providers will encounter the same business case drivers. It might well be the case that, in some cases, fiber to the home networks do make immediate financial sense.

But in most cases, the business case is a defensive matter, not a growth strategy. In other words, it sometimes is the case that a particular service provider must invest in fiber to preserve hopes of keeping its business. So incremental revenue gains might not be the primary business driver.

In fact, the fiber builds might more often take the form of “trading market share” with local cable companies just to maintain current revenue prospects.
 
Rekao je i da ce RV ponuditi vece brzine od aprila, da ce biti nekih popusta i slicno. Sto se mene tice, prekasno je. .......Ali mi se smucilo to sto rade nesto za svoje korisnike tek kad ih neko na to natera. A sve ove godine su uredno naplacivali svoje usluge povecavajuci cene istih ne mali broj puta.

Evo sta je Vektor ubacivao u sanducice u mom kraju, kakvom uslugom oni misle da pridobiju korisnike ??!!! :sceptic: :d

Da su kao IKOM i da imaju ponudu kao oni, realno ne bih ni razmisljao o optici i prelasku na drugog operatera.

Najveca moja zamerka Targotelekomu, je to sto oni krecu navodno uskoro(april), a nigde nemas ponudu, koliko/sta, ama bas nista nema, osim " stranica je u izradi" :trust:
 

Prilozi

  • v.JPG
    v.JPG
    115.1 KB · Pregleda: 454
Inace sto se tice FTTH tehnologije u Evropi, evo izvestaja FTTH Council Europe iz decembra 2011. godine:

33nxkbc.png


Ako izuzmemo Litvaniju, te u odredjenoj meri Svedsku i Norvesku, ovo uopste nisu impresivni procenti. Recimo u pomenutoj Rumuniji samo 1% domacinstava ima FTTH pristup.
Mislim, znalo se oduvek da treba uzimati sa rezervom linkove ka provajderima koji nude 1GBPS kod nasih istocnih suseda, jer se uvek postavlja pitanje pokrivenosti i slicno, ali ovih 1% stvarno nije velika cifra. :) Neka u Srbiji ima 3 miliona domacinstava. To znaci da je potrebno 30 000 domacinstava na NBGD da predje na optiku i da posle pricamo kako imamo net kao Rumuni? I don't think so :)
 
Nije sve to Nuba, to su dve razlicite firme, TK i Tarago(aka Nuba) su dve razlicite fireme, ne pisi ono sto ne znas!!!
 
Imas telefon okrenes sutra i raspitas se, ali predpostavljam da je za sada pokriven samo NBG.
3040 200
 
targo dosao do Aleksinackih rudara, Novi Beograd, jos samo da nastave ka studenjaku :D
 
@zolabg @daxyco
Dulićevo ministarstvo izdaje dozvole za infrastrukturu koja se proteže preko teritorije više opština, dok na lokalnom nivou dozvole izdaju lokalne samouprave. Koliko je meni poznato, Nuba nije jedina koja je dobila dozvolu za postavljanje magistralne optičke infrastrukture od ministarstva. Ne znam tačno ko je sve dobio, ali sam čuo barem još za SBB, Telenor i SatTrakt...

Što se tiče dozvola na lokalnom nivou, njih izdaju lokalne samouprave i procedura je pojednostavljena (pre koju godinu, izmenjen je Zakon o planiranju i izgradnji u tom delu na inicijativu bivšeg MTID), tako da ti za to više ne treba građevinska dozvola, već odobrenje za izgradnju (koje bi trebalo da se izdaje po bržoj proceduri, ali u praksi "your mileage may vary" zbog često vrlo nesređenih imovinsko-pravnih odnosa u vezi sa posedom preko koga treba da prođe infrastruktura).

@zekan_
Dodeljivanje licence Telenoru bilo je značajno, jer je predstavljalo početak razbijanja monopola na tržištu fiksne telefonije. Lično mislim da je izdavanje licenci trebalo pripremiti (rebalans tarifa) i obaviti mnogo ranije (recimo, u periodu između 2005. i 2008. godine). U tom slučaju i Telekom i Telenor bi imali više vremena za pregovaranje oko cena, pripremu i realizaciju investicije. Međutim, status quo je postao neodrživ i krajem 2008. je pokrenuta liberalizacija u sektoru, sa ciljem da se dovrši do kraja ove godine (sa regulatorne tačke gledišta). Telenoru je izdata licenca za obavljanje delatnosti po starom Zakonu o telekomunikacijama (ZOT). Oni su prihvatili povezane rizike, znajući da imaju samo dve godine do punog otvaranja tržišta. Po ZOT, imaoci licenci su prvo morali da pregovaraju o cenama, pa ako ne postignu dogovor - RATEL je imao ovlašćenje da "preseče". Pretpostavljam da su mislili kako će pregovori trajati kraće, ali to nije bio slučaj... i pregovori i presuđivanje od strane RATEL (i osporavanje tih odluka) se odužilo... U međuvremenu je stupio na snagu novi Zakon o elektronskim komunikacijama (ZEK), koji je potpuno ukinuo licenciranje (u fiksnoj telefoniji od 1.1.2012, za sve ostalo od avgusta 2010), uveo obavezu dominantnih operatora da objavljuju standardne ponude za lokalnu petlju, zakup kanalizacije, kolokaciju opreme, međupovezivanje itd. Elementi dogovora između Telekoma i Telenora su bili vrlo značajni, jer su na kraju poslužili kao osnova za standardnu ponudu Telekoma, koja je sada na raspolaganju svim operatorima. Tužbe koje je Telekom podneo protiv RATEL su postale praktično beznačajne, imajući u vidu da se, stupanjem na snagu ZEK, potpuno promenio režim u oblasti telekomunikacija i da je RATEL dobio mnogo šira i jasnije definisana ovlašćenja. Zato mislim da ishod tih tužbi ne može značiti zaustavljanje trenutnog procesa ili povratak na staro.

Kroz slične faze prolazila su i druga tržišta telekomunikacija u EU - od zemalja Zapadne Evrope do naših najbližih komšija. Drago mi je što smo liberalizaciju započeli i dosta toga izgurali za ove 4 godine. Ipak, propušteno vreme ne može da se nadoknadi. Za tržište je sve ovo samo početak i realne efekte konkurencije koja se sprema ćemo moći da vidimo tek u godinama koje dolaze...

Pozdrav,
Sloba
 
Poslednja izmena:
^ Odma' da napomenem, nemam nameru da te uvredim i slično. Ali kao da čitam tekst nekog od naših vajnih političara. Sve će moći, sve će biti, sve ide glad... a posle dobiješ jednu veliku debelu sočnu mošu.
 
danas ih ja video kod yubc...
 
^ Odma' da napomenem, nemam nameru da te uvredim i slično. Ali kao da čitam tekst nekog od naših vajnih političara. Sve će moći, sve će biti, sve ide glad... a posle dobiješ jednu veliku debelu sočnu mošu.

Pa ako cemo realno, nije da situacija nije prilicno bolja nego pre par godina. Samo ukidanje monopola oko medjunarodne interkonekcije je velika stvar, koja je izmedju ostalog omogucila brzi razvoj kablovskih provajdera. Da nije bilo toga SBB bi i dalje imao ponudu na nivou Telekoma :) Naravno da je moglo i moze jos mnogo bolje, ali treba priznati da se stvari pomeraju sa mrtve tacke.
 
Ja sam u paviljonima, kod Instituta za majku i dete; dao sam im saglasnost pre ~mesec dana, ali još ništa nisu postavili. Ne znam ni da li se ostatak stanara složio, ima svakakvih ljudi (nismo imali većinu pre par godina da se uvede daljinsko (centralno) grejanje - ne bi me čudilo da ni Targo ne dobije potpise :/). A tih kanala širine 10ak cm ima na sve strane :)
 
A evo i nesto od Targo-a:
2m625hc.jpg
 
Poslednja izmena:
^Isti papir koji sam i ja dobio i zbog kojeg sam otvorio temu.
 
Da li biste mogli svi vi koji ste dobili od Targa te papire, da napisete blok u kome se to desilo, pa da na kraju sastavimo jedan kompletan spisak koje blokove su pokrili?
 
Meni stiglo danas ovo pismo. Tačnije zakaćeno za vrata, pošto nije adresirano.

NBGD, Blok 37.
 
Nazad
Vrh Dno