Šta je novo?

madVR

Kakva su iskustva sa Jincom, vidim da neki kažu da daje "analogniju" sliku uz očuvanje oštrine?
Hm, za maksimalan kvalitet je onda već potrebna grafička ranga GTS450/HD6750 ako se ne varam.
 
Moze malo pojasnjenje sta je anti-ringing filter, zatim Lanczos 4-taps, Lanczos8, Jinc4, Jinc3? :D
Neka preporuka za podesavanja MadVRa za max kvalitet slike? :)

:wave:
 
Ringing je pojava koja se dešava prilikom resize-a slike, najlakše je zamisliti je bukvalno kao zvonjavu, kao kada recimo udariš zvono pa ono osciluje (kao u crtanom filmu:D). To može biti manje ili više zastupljeno u zavisnosti od algoritma koji se koristi. Recimo, Lanczos daje oštru sliku, ali su i prilično velike šanse da se javi ringing, dok su te šanse manje kod recimo Spline metode, ali je i oštrina malo manja. Sve te metode su vezane za numeričku matematiku, pa ulaženje u njih zahteva znanje iz te oblasti. U principu možeš da izguglaš za svaku od onih koje postoje u madvr-u ako te zanima. Ako koristiš 720p materijal na 1080p monitoru/TV-u veoma je teško uočiti ringing, veće su šanse da se vidi kod anime filmova u SD rezoluciji koji se gledaju na velikoj dijagonali (a opet, što bi neko to radio).

Jinc je novi resize algoritam koji možda daje najbolju sliku, ali je i očigledno mnogo zahtevniji od Lanczos-a i traži solidnu grafičku kartu. Možeš da ga izabereš u scaling algorithms kao i ostale.
Ovde imaš obašnjenje šta su taps:

http://avisynth.org/mediawiki/Lanczos_lobs/taps

Najbolji kvalitet za slabije grafe je Lanczos4 ili 8 uz anti-ringing filter, za jače pretpostavljam Jinc sa anti-ringingom.
 
Poslednja izmena:
Peja je već nešto objasnio. Evo malo slikovito. Ako ne možeš da primetiš odmah na slikama iskoristi Zoom u programu za pregled slika. Ja koristim FastStone Image Viewer i dovoljno je da kliknem levim klikom miša na sliku dok je na punom ekranu i odmah dobijem uvećanje od 200%.

Lanczos8:

Lanczos8 + antiringing:


Obrati pažnju na artifakte oko slova na prvoj slici. Izgledaju kao da zvone. Na drugoj slici njih nema jer antiringing uklanja te artifakte.

Lanczos3:


Lancoz3, čak i bez antiringing filtera na ovoj slici ne pokazuje efekat zvona ali je pomalo primetan aliasing koji lako možeš primetiti ako uvećaš sliku. Videćeš da ivice slova deluju nazubljeno.
Jinc3:


Dobra stvar kod Jinc3 skalera je ta što skoro i da nema aliasing a ni ringing nije izražen, bar ne na ovoj slici.

Ne postoji univerzalna preporuka za maksimalni kvalitet. Dosta utiču lične preferencije i sam source.
Neko toliko voli oštru sliku da mu ni ringing ne smena već mu i odgovara jer slika deluje kao da ima više detalja. Sa druge strane, neko voli glatkiju sliku i njemu više odgovara skaler koji će da ukloni sve nepravilnosti sa slike.
Sa druge strane, kvalitetan izvorni fajl bez svojih artifakata može da "istrbi" skalere koji daju oštriju sliku, Spline, Lanczos3, Lanczos4 ili čak Lanczos8 (mada mislim da je ovo overkill). Loš rip će, međutim, izgledati još gore ako se koriste oštri skaleri jer će oni pojačati videljive makroblokove i druge nepravilnosti na slici u mogućnost da dodaju i nešto svoje. Tu je već bolje koristiti Bicubic 50 ili Softcubic.
Neka "zlatna sredina" bi bila Softcubic 70 ili Bicubic 50 za boju (chroma) i Bicubic 75, Spline3, Lanczos3 za svetlo (luma) + antiringing filter. Jinc3+antiringing je odlična kombinacija ako grafička može da izdrži i ne smeta ti malo manje oštra slika u odnosu na Lanczos jer, kao što sam već napomenuo, Jinc na proizvodi aliasing a uz antiringing ni efekat zvona.
Ja lično koristim Softcubic 70 i Spline3+AR jer su mi fajlovi prilično mešoviti i ne mogu stalno da menjam skalere.
Ah, da. Zavisi i na čemu gledaš i koliki je scaling faktor. Ne možeš primetiti baš razliku ako gledaš 720p na 32-40 inčni FullHD TV jer ni skaliranje ni dijagonala ekrana nisu preterano velike. A ako gledaš 1080p film na 1080p TV onda image upscaling (luma) nema nikakvog efekta jer se ništa ne skalira.
 
Peja, ilidan, hvala na pojasnjenjima. :wave:
 
Hajde probaj Jinc3 na GT210, baš me zanima da li može da radi.:)
 
@ilidan

Hajde po tvom nahođenju za naj sliku reci šta bi stavio pod chroma up, image up i image downscale.

Edit: Jinc8 kida na 5850 koliko je težak. Korišćenje GPU-a blizu 90%.
 
Poslednja izmena:
Hajde probaj Jinc3 na GT210, baš me zanima da li može da radi.:)

Nemam vise G210 (prodao pre nekoliko meseci) sad imam GT520. :p
Ali probacu cim stignem (sutra/prekosutra), i mene zanima kako ce raditi posto je plan da to bude primarno za gledanje filmova. :)
 
@ilidan

Hajde po tvom nahođenju za naj sliku reci šta bi stavio pod chroma up, image up i image downscale.

Edit: Jinc8 kida na 5850 koliko je težak. Korišćenje GPU-a blizu 90%.

Ako film ima kvalitetnu sliku ja bih stavio Lanczos4+AR za luma upscale, Bicubic75+AR za chroma upscale i Bicubic75 ili Lanczos3 za luma downscale. Volim oštriju sliku i nimalo nisam osetljiv na aliasing. Ako ti primećuješ aliasing onda zameni Lanczos4 sa Jinc3 za luma upscale. Ovo bi trebalo da radi u bar 90% slučajeva dobro kod filmova. Kod animiranih filmova bi Jinc verovatno bio bolja opcija jer se ringing i aliasing lakše primeti kod njih.
 
Izgleda da HD2000 ipak ne može da se nosi sa Lanczos4 + AR za image upscaling, po onoj statistici nema dropped ni delayed frejmova, ali se ipak primećuje neko seckanje, a GPU usage ide na ~90%. Ili ću se vratiti na Lanczos4 bez AR ili na Lanczos3 + AR.

mmsandi, sam madshi generalno zastupa tezu da su 3 ili 4 taps optimum, probaj tako da vidimo koliko je zauzeće. Probaj Jinc3 ili 4 za Chroma i Image upscaling i Lanczos4 za Image downscaling uz svuda uključen AR filter, pa kaži koliki je GPU usage.
 
Poslednja izmena:
Evo nekih poređenja za chroma upsampling:

1. Nearest Neighbour (blocky)
2. Bicubic 75
3. Mitchell-Netravali
4. Softcubic 100

nn-bc-mn-scpurmv.gif

Vidi se da Softcubic baš ubija boju, Mitchell-Netravali u manjoj meri, a da je Bicubic najbolji. Ne znam kako se snalazi Jinc.
Kod mene sam stavio Bicubic 60 kao preporuku koja bi trebalo da najbolje radi posao u najvećem broju slučajeva.
 
Stavio sam : chroma Bicubic75+AR ; Upscaling lanczos4+AR, downscaling, lanczos4+AR gpu usage 35%.
Jol ovo OK ?
 
Podesavanja ili zauzece GPU-a?
Podesavanja su dobra ako to sto gledas ima kvalitetnu sliku.
Opterecenje GPU-a zavisi od same njegove snage, algoritama za skaliranje i ulazne i izlazne rezolucije.
@peja Dobro poredjenje. Dade mi ideju kako da testiram i druge algoritme kad budem imao vremena.
 
Poslednja izmena:
Nije moje doduše, radio ga je član 6233638 sa doom9 foruma u onoj ogromnoj madvr temi. Još jedan njegov zaključak je da AR filter može da degradira sliku kada se koristi Lanczos8:

u7wqvvosvv.jpg

Gore je Lanczos3+AR, dole je Lanczos8+AR, primećuje se vertikalna linija između dva slova B na crvenom krugu, to je testirao početkom avgusta, možda se ne javlja u aktuelnoj verziji.
 
Podesavanja ili zauzece GPU-a?
Podesavanja su dobra ako to sto gledas ima kvalitetnu sliku.
Opterecenje GPU-a zavisi od same njegove snage, algoritama za skaliranje i ulazne i izlazne rezolucije.
Pa podesavanja. GPU je iz moje masine. Ne gledam divixove i slicno, samo BR ripove mada nekad ti ripovi nisu bas dobrog kvaliteta ako se radi o starijim ili nepopularnim filmovima.
Kakva podesavanja da koristim za losiju sliku ?
 
Nije moje doduše, radio ga je član 6233638 sa doom9 foruma u onoj ogromnoj madvr temi. Još jedan njegov zaključak je da AR filter može da degradira sliku kada se koristi Lanczos8:

Pogledajte prilog 97957

Gore je Lanczos3+AR, dole je Lanczos8+AR, primećuje se vertikalna linija između dva slova B na crvenom krugu, to je testirao početkom avgusta, možda se ne javlja u aktuelnoj verziji.
Vidim. Možda zbog velikog radijusa koji Lanczos8 koristi. Uglavnom, ne valja preterivati. Zlatna sredina je ipak najbolja.
Pa podesavanja. GPU je iz moje masine. Ne gledam divixove i slicno, samo BR ripove mada nekad ti ripovi nisu bas dobrog kvaliteta ako se radi o starijim ili nepopularnim filmovima.
Kakva podesavanja da koristim za losiju sliku ?
Uglavnom Bicubic. Recimo 50-60 za boju (chroma) i 60-75 za svetlo (luma) uz uključen antiringing za oba. Mada onako teoretski, i Jinc3 bi trebao da bude dobar sa svetlo jer je manje oštar od Lanczos/Spline, nema aliasing a antiringing prilično dobro radi sa njim. Za baš loš source Bicubic50, eventualno Softcubic50, odnosno sve što malo zamućuje sliku.
 
Uhh sad već ne mogu da pohvatam, imam mašinu iz potpisa i gledam samo 720p ili 1080p. Koja su mi podešavanja najbolja za chroma upscaling, image upscaling i image downscaling? Da li još nešto osim toga da podesim u samim MadVR opcijama? Hvala unapred na odgovorima. :)
 
mmsandi, sam madshi generalno zastupa tezu da su 3 ili 4 taps optimum, probaj tako da vidimo koliko je zauzeće. Probaj Jinc3 ili 4 za Chroma i Image upscaling i Lanczos4 za Image downscaling uz svuda uključen AR filter, pa kaži koliki je GPU usage.

Bolje ikad nego nikad. Sa ovim podešavnjima (chroma i image upscale Jinc4), GPU zauzeće ide od 45-50% i ide 'smoothly', za razliku od Jinc8 koji sjecka samo tako. Na Jinc3 upscale zauzeće je negdje oko 40%.

BTW, hvala ilidanu na odgovoru.
 
Hvala.

v0.84.3

* improved Jinc anti-ringing filter
* fixed: after a few seeks playback sometimes started to stutter
* maybe fixed: black screen after switching display mode
* fixed: changing window size when using Jinc was slower than necessary
* linear light scaling works slightly different now, might be a bit faster

Neka poređenja:

originalna sličica
small.png

Lanczos4
small-lanczos4.png

Lanczos4+AR
small-lanczos4ar.png

Jinc4
small-jinc4.png

Jinc4 + AR u v0.84.2
small-jinc4arOld.png
 
Poslednja izmena:
Mora nova poruka.

Jinc4 + AR u v0.84.3
small-jinc4arNew.png

Napomena koju je dao madshi:

Please note that this test image is a very artificial test pattern, made to show ringing and aliasing artifacts. In real world the differences between Lanczos and Jinc, and between with/without anti-ringing are of course *MUCH* smaller.

Tako da se ne opterećujete mnogo oko tih podešavanja.:)
 
Poslednja izmena:
madshi je bas aktivan zadnjih nekoliko nedelja. :)
Inace anti-ringing ubija GT520, ako ga ukljucim na luma/upscale/downscale, neki 720p su gledljivi ali ne i 1080p.
E sad za sta je najpozeljnije upaliti anti-tinging ako vec ne moze za sva 3?
 
Imao si neki dobar deal za GT520 pa si zato prešao na nju ili ... ? GT430 je logičniji naslednik jer je oko 2x jača od GT520, ako si već hteo upgrade.
Pretpostavljam da je AR najvažniji za image up/downscaling, ako uglavnom gledaš 720 ripove na većoj rezoluciji onda ga uključi za image upscaling.
 
Poslednja izmena:
madshi je bas aktivan zadnjih nekoliko nedelja. :)
Inace anti-ringing ubija GT520, ako ga ukljucim na luma/upscale/downscale, neki 720p su gledljivi ali ne i 1080p.
E sad za sta je najpozeljnije upaliti anti-tinging ako vec ne moze za sva 3?

Ne moraš da ga koristiš za downscale i boju (chroma). Još bolje ako u tom slučaju ne koristiš Lanczos već Spline ili Bicubic. Spline bi i tako trebalo da ti da sliku približne oštrine kao Lanczos ali sa manje "zvonjave".
 
Imao si neki dobar deal za GT520 pa si zato prešao na nju ili ... ? GT430 je logičniji naslednik jer je oko 2x jača od GT520, ako si već hteo upgrade.
Pretpostavljam da je AR najvažniji za image up/downscaling, ako uglavnom gledaš 720 ripove na većoj rezoluciji onda ga uključi za image upscaling.
Tako nekako, sve je ispalo manje vise neplanirano. :)
Prioritet je mala potrosnja, i malo zagrevanje (potpuno pasivna masina), GT430 je vec ozbiljna graficka.
Mada kad se pogleda specifikacija, GT520 ima 48 SPa a G210 svega 16, tako da je i ovo solidan upgrade, uz istu potrosnju i zagrevanje. S tim sto ovaj ASUS GT520 ima i veci hladnjak u odnosu na ASUS G210 (koji je imao i manje memorije, plus je bio DDR2). :)
Ne moraš da ga koristiš za downscale i boju (chroma). Još bolje ako u tom slučaju ne koristiš Lanczos već Spline ili Bicubic. Spline bi i tako trebalo da ti da sliku približne oštrine kao Lanczos ali sa manje "zvonjave".
Hvala, probacu. :)
 
Poslednja izmena:
ilidane, imaš li možda neke sličice sa poređenjem Lanczos3/4 vs Spline3/4?
 
Trenutno nemam. Zadnji put sam to poređenje radio još dok nije postojao antiringing filter ali sam te slike obrisao. Ako nađem vremena (i taj test klip) ovih dana odradiću ponovo.
 
garson, stavi GPU queue size na 4, meni je to pomoglo.
 
Nazad
Vrh Dno