Šta je novo?

Nokia PureView - SLR kamera u mobilnom.

belle nije loš :)

n9 je najj telefon ikad, samo mnogo skup :/

al ne zna nokia da napravi pogodak pa to ti je ..... kupiće je microsoft na kraju :/
 
ruzan telefon, ko ce to da nosi, jos sa cenom koju budu stavili..

belle je bolji u odnosu na starije symbian, ali ne i u odnosu na druge OS

sigurno je dobra kamera ali kome bas treba dobra nosice i fotoaparat (ne kazem da nije dobro imati i tel sa kvalitetnom, ali ne treba kupovati tel zbog kamere, i ako nekome treba to je veoma mali broj ljudi)



npr ja ga ne bi kupio samo zato sto pise 41MP :)
 
lepo je imati dobru kameru, ali sa druge strane ja sam se i sa ipod touchom slikao i bio happy :) čak sam nosio i slike kod fotografa na razvijanje i bile su mi ok :)
 
fora je u tome sto moze da cropuje sliku u 10 komada i da bira koju ce 10x15 fotku od tih...
 
Ja sam zavrsio sa raspravom, pa nadjite drugoga. Ostavljam samo bitne vesti u ovoj temi ubuduce.
A vi nastavite da kukate sto je Nokia izbacila telefon sa kamerom od 41mpx, to vam je najbitnije u zivotu izgleda.
 
fora je u tome sto moze da cropuje sliku u 10 komada i da bira koju ce 10x15 fotku od tih...

Znaci, to je onda poenta tih epskih 41MP? :)


Sad cekamo da Emix pazari tu Nokiju, jedini se on ovde javio kao siguran kupac doticnog modela, pa da podeli sa nama crop-experience :D
 
I N8 su mnogi popljuvali pa se telefon sa tim "jadnim" procesorom i "losom" rezolucijom odlicno prodavao.

A sta cu ja da kupim je samo moja stvar, svako kupuje ono sto mu treba.
Moja preporuka je da se samo malo informisete pre nego postavite neke budalastine ovde.
 
Kol'ko vidim, jedine budalastine koje su ovde dosad postavljene su tvoje... "SLR kamera u mobilnom" :D:D:D


Joooooj zivote... :d
 
Kol'ko vidim, jedine budalastine koje su ovde dosad postavljene su tvoje... "SLR kamera u mobilnom" :D:D:D


Joooooj zivote... :d

U zivotu nisam pomislio "SLR kamera u mobilnom", a ne rekao to ovde.
Molim te prvo pogledaj ko je postavio temu i procitaj sve sto sam ja pisao, pozdrav.
 
U zivotu nisam pomislio "SLR kamera u mobilnom", a ne rekao to ovde.
Molim te prvo pogledaj ko je postavio temu i procitaj sve sto sam ja pisao, pozdrav.

OK, izvinjavam ti se, zaista... nakon tolikog tvog odusevljenja - sto kamerom od 41MP, sto cinjenicom da je upravo Nokia izbacila to "cudo veliko" - pomislio sam da si bas ti zasnivac teme... sa tako bombasticnim naslovom ;)

Izvini jos jednom za to :wave:
 
SLR kamera u mobilnom im je bio teaser slogan.

Inace sto se samog fona tice - Symbian u 2012!? - Hvala dovidjenja.
 
Vidim da je većina prisutniih imala priliku da uživo proba Nokia (nije Symbian) Belle.

Biće zanimljivo da vidimo šta će da donese Carla.
 
Znaci, to je onda poenta tih epskih 41MP? :)

Koliko sam shvatio iz dokumenta, jednostavno umesto da imaju veće piksele na senzoru pa da pri zumiranju rade softverski upscaling, oni su smanjili veličinu piksela na samom senzoru, koji uopšte nije mali - veći je nego na kompakt aparatima - 1/1.2 vs recimo 1/1.7 na Canonu S100. Tako da bez zumiranja, od 41Mpix izračuna potrebnih 5Mpix. Što više zumiraš smanjuje se broj piksela sa senzora koji formiraju jedan piksel na fotografiji. Na maksimalnom zumu dobiješ 1:1 odnos (pretpostavljam da to daje prilično loše rezultate sa tako malim pikselima).

Ono šta meni nije jasno - zbog čega je to bolje rešenje nego manji broj većih piksela na samom senzoru? Smanjivanjem piksela se smanjuje i količina elektrona koja može da bude zabeležena u njemu pre same A/D konverzije, što smanjuje dinamički opseg senzora i SNR (pogotovu ako je moguće podići ISO preko 100). Ne vidim kako posle može da se poveća dinamički opseg (ako smo već izgubili informacije zbog black ili white clipping-a). Ja koliko shvatam, veći piksel = veći electron well = veći dinamički opseg i bolji odnos signal/šum.

Kapiram ja da su to projektovali ljudi koji se razumeju mnogo više u materiju od svih nas, ali mi nije skroz jasna poenta ovakog koncepta. Moja logika je - da je to dobro rešenje i svi ostali bi radili isto. :D
 
Poslednja izmena:
Lepo si objasnio :)

ps Dao bih 200e da vidim Driverovu facu dok cita epski naslov ove teme kao i neke postove :D
 
Da zbog naslova neko ne pomisli da ovo ikako moze da ima veze sa ozbiljnim foto aparatom (a takvih je 98%, svako prvo pita "a koliko ima megapiksela?:)) a i da se nadovezem na predhodnu pricu o velicini senzora.
1/1.2 jeste veliko za telefon, ali malo.

300px-SensorSizes.svg.png

1/1.2 je veliko i za ozbiljniiji point and shoot (ima 10.67mmx8mm sto je 3 puta veca povrsina od 1/2.3 koju ima vecina point and shoot). Prvi veci ozbiljniji format od ovoga je nikon cx (za nikon 1 seriju). evo je malo punija tabela
 
Koliko sam shvatio iz dokumenta, jednostavno umesto da imaju veće piksele na senzoru pa da pri zumiranju rade softverski upscaling, oni su smanjili veličinu piksela na samom senzoru, koji uopšte nije mali - veći je nego na kompakt aparatima - 1/1.2 vs recimo 1/1.7 na Canonu S100. Tako da bez zumiranja, od 41Mpix izračuna potrebnih 5Mpix. Što više zumiraš smanjuje se broj piksela sa senzora koji formiraju jedan piksel na fotografiji. Na maksimalnom zumu dobiješ 1:1 odnos (pretpostavljam da to daje prilično loše rezultate sa tako malim pikselima).

Ono šta meni nije jasno - zbog čega je to bolje rešenje nego manji broj većih piksela na samom senzoru? Smanjivanjem piksela se smanjuje i količina elektrona koja može da bude zabeležena u njemu pre same A/D konverzije, što smanjuje dinamički opseg senzora i SNR (pogotovu ako je moguće podići ISO preko 100). Ne vidim kako posle može da se poveća dinamički opseg (ako smo već izgubili informacije zbog black ili white clipping-a). Ja koliko shvatam, veći piksel = veći electron well = veći dinamički opseg i bolji odnos signal/šum.

Kapiram ja da su to projektovali ljudi koji se razumeju mnogo više u materiju od svih nas, ali mi nije skroz jasna poenta ovakog koncepta. Moja logika je - da je to dobro rešenje i svi ostali bi radili isto. :D

Hvala na pojasnjenju, bukvalno si mi otvorio oci :)
Lepo i razumno predstavljeno, svaka cast ;)


A inace se slazem sa tvojom logikom :D
 
nokia se grebe o trziste i to je skroz ok.pokazali su vec jako puno puta da ovo nije njihovo vreme,ali ovakav potez cenim,jer rade sve sto mogu da prodaju telefone.
ko hoce,neka kupi ovaj telefon,jos ako moze da uziva,ekstra.
pa n8 je telefon koji drzi visoko(top 5) mesto na gsm areni i po oceni,i po interesovanju.to samo govori o poverenju ljudi u ovaj brend(a kod nas je ovo jos gore).ne kazem da nije zasluzeno,ali opet...jadan je proizvodjac kojem ce ovaj telefon biti i potez godine :/
 
N8 je najbolji multimedijalni telefon, pogotovo za te pare. Kad pogledas kameru, brzinu operativnog (Belle), FM transmiter, konektivnost(HDMI itd.)..sta slicno uopste i postoji?! + sto mu je dizajn odlican(bar meni a i vecini ljudi se svidja) i extra lezi u ruci, ovaj PureView bi meni recimo bio preglomazan...sve preko 3.5" na telefonu je za mene glupost, pa imam netbook ako mi bas treba veci ekran...
 
Nisam expert niti gledam sve testove svih telefona ali meni ovo deluju kao sasvim korektne fotke sa jednog mobilnog telefona, totalno upotrebljive. To dal ima 0.41 ili 41MP mi je svejedno, bitno mi je ono sto vidim na monitoru da bude lepo za moje oko, a ovo jeste :)
Deluju mi slike malo bolje nego od N8 na auto podesavanjima, ali kao sto rekoh nisam zagledao, i sa N8 su mi slike skroz prihvatljive :)

Inace sam korisnik androida ali opet skidam kapu nokia-i na poslu odradjenom sa Belle, sestrin telefon je progledao. Moj fon nema sanse onako da klizi.
I ne, nije poenta u tome da treba da kupim jaci Android sa quad-core-om itd, poenta je u tome da toliko hardvera koji trosi struju nije potrebno strpati u telefon, sve dok se software malo bolje optimizuje/sredi. Pa sestrin N8 sa slicnim nivoom koriscenja trosi bateriju barem duplo sporije od mog telefona...
 
Inace sam korisnik androida ali opet skidam kapu nokia-i na poslu odradjenom sa Belle, sestrin telefon je progledao. Moj fon nema sanse onako da klizi.
I ne, nije poenta u tome da treba da kupim jaci Android sa quad-core-om itd, poenta je u tome da toliko hardvera koji trosi struju nije potrebno strpati u telefon, sve dok se software malo bolje optimizuje/sredi. Pa sestrin N8 sa slicnim nivoom koriscenja trosi bateriju barem duplo sporije od mog telefona...

U tome je sva poenta.
 
Nazad
Vrh Dno