Šta je novo?

Nokia PureView - SLR kamera u mobilnom.

A ti znas da se dobija perfektna slika? Video si?

Dok ne vidim semplove nista ne verujem.
 
Pa editovao si post :p Nisam video.

Sad cu da cekiram..

Fotografije su ok, kolicina detalja je odlicna ali su boje jako nerealne sto me tera da mislim da su prosle kroz finu PS obradu ;) A ako je stvarno kamera takva.. to nije kul.

1080p video je odlican, u rangu sa SGS II ali definitivno ne moze da pridje IP4s.

Ako sve ovo bude papreno kostalo, a hoce, ja ne vidim razlog zasto bi neko kupio symbian telefon, Android moze nekoga da smori kao tebe ali bezveze je danas bacati pare na symbian sa dobrom kamerom, za taj kes [verovatno] mozes da kupis polovan android [SGS I npr] i Canon sx130 i da ti ostane kusur za malo dodatne opreme :D Stvarno ne kapiram zasto bi neko kupio arhaican fon samo zbog kamere za 400e.
 
Poslednja izmena:
Generalno koliko god wp7 bio budjav trenutno on će da se razvija, i sami developeri će pre da prave app za njega nego za symbian. Ali OK, kontam da su hteli još jednom da izvuku iz "N8 like" korisnika keš za poslednji telefon.

a koje to jos revolucionarne aplikacije bi trebalo da se naprave pa ih nece biti na Symbianu? Svako cija se aplikacija dobro prodaje na Androidu iOS WP..ce ih portovati za Symbian ako vidi da ce mu se to isplatiti, niko nije blesav da ne uzme jos para za svoj trud ako vec moze. E sad sto nece biti nekih free aplikacija upitnog kvaliteta koje bi realno bile korisne mozda za 1% ljudi (a i to mozda) to je druga stvar. Velikoj vecini korisnika je brzina OSa i fluidnost u koriscenju mnogo bitnija od toga...
 
a koje to jos revolucionarne aplikacije bi trebalo da se naprave pa ih nece biti na Symbianu? Svako cija se aplikacija dobro prodaje na Androidu iOS WP..ce ih portovati za Symbian ako vidi da ce mu se to isplatiti, niko nije blesav da ne uzme jos para za svoj trud ako vec moze. E sad sto nece biti nekih free aplikacija upitnog kvaliteta koje bi realno bile korisne mozda za 1% ljudi (a i to mozda) to je druga stvar. Velikoj vecini korisnika je brzina OSa i fluidnost u koriscenju mnogo bitnija od toga...

Pa nema ni free ni paid aplikacija, to sto tebi ne fale meni nista ne znaci.
 
@NSX Upravo to! Zbog toga im skidam kapu. A Belle izgleda i radi odlicno.

Zar nije uspeh pokrenuti i snimiti 1080p na procesoru od 1.3GHz? Kao i kameru od 41 pixel? Pokrenuti 30 aplikacija sa 256 ili 512mb ram memorije?

Realno Tegra 2 dual core ne moze normalno 720p da pokrene, a da ne pricam o 1080p, mislim quad-core na 1.3GHz na telefonu od 4.5", ko tu koga pravi lud?

Android je takav OS da trazi sirovu snagu i nikad mu nije dovoljno te snage, a korisnici su navikli da svakih 3-4 meseca menjaju telefon i budu u gubitku, bas kako sam i ja radio, ali ne vise.
 
Poslednja izmena:
Pa nema ni free ni paid aplikacija, to sto tebi ne fale meni nista ne znaci.

kojih to aplikacija nema? i kome trebaju te aplikacije? ako trebaju tebi OK kupices neki android, ako ti treba jaki UNIX server za neku firmu naravno da neces uzeti HTPC za to...ali pitanje je kome to zaista treba, kad god vidim neku cool aplikaciju na androidu (a ima ih ne kazem da ih nema) kazem cool..ali mogao bih i bez toga realno..
 
kojih to aplikacija nema? i kome trebaju te aplikacije? ako trebaju tebi OK kupices neki android, ako ti treba jaki UNIX server za neku firmu naravno da neces uzeti HTPC za to...ali pitanje je kome to zaista treba, kad god vidim neku cool aplikaciju na androidu (a ima ih ne kazem da ih nema) kazem cool..ali mogao bih i bez toga realno..

Evo ja koristim tapatalk i evernote stalno, jel ih ima na symbianu?
 
@telep Tapatalk postoji sigruno, probao sam ga na 5800. edit: NSX postavio i link.

Ne gadim se na Symbian, ali ako su rešili da pređu na WP neka ga puste više da umre.
 
Poslednja izmena:
Ma gde su stavili tih 41mpix, u 1 kvadradni milimetar senzor? :d Ne mogu da verujem da neko ovo doživljava ozbiljno. Doduše, dok je ovaca, biće i šišanja. ;)

Stavili su malo veći senzor (1/1.2) i smanjili veličinu jednog piksela što su više mogli (1.4 μm). Pa su posle više tih malih piksela interpolirali u veće piksele (bar sam ja to tako shvatio). Zašto bi to trebalo da bude bolje od većeg piksela na samom senzoru - nemam pojma. :) Osim, naravno, što je prilično dobar marketinški trik.


The product:
Nokia 808 PureView lens and sensor specifications
• Carl Zeiss Optics
• Focal length: 8.02mm
• 35mm equivalent focal length: 26mm, 16:9 | 28mm, 4:3
• F-number: f/2.4
• Focus range: 15cm – Infinity (throughout the zoom range)
• Construction:
· 5 elements, 1 group.All lens surfaces are aspherical
· One high-index, low-dispersion glass mould lens
· Mechanical shutter with neutral density filter
• Optical format: 1/1.2”
• Total number of pixels: 7728 x 5368
• Pixel Size: 1.4 microns


edit: Što se tiče onih primera koji su okačeni stvarno izgledaju impresivno, samo što onakav dinamički opseg nema ni srednji format. Fotografije su možda napravljene telefonom, ali su korišćeni CPL ili/i ND-grad filteri, photo stacking, pa je sve na kraju prošlo kroz PS. :)
 
Poslednja izmena:
Da zbog naslova neko ne pomisli da ovo ikako moze da ima veze sa ozbiljnim foto aparatom (a takvih je 98%, svako prvo pita "a koliko ima megapiksela?:)) a i da se nadovezem na predhodnu pricu o velicini senzora.
1/1.2 jeste veliko za telefon, ali malo.

300px-SensorSizes.svg.png
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Kada skeniram barkod u linku vidim da je wgz format (za mene nepoznat) a ne sis, kako to da instaliram. Nigde na netu nema sis fajl. OK upaliću ovi da proverim.

http://tapatalk.com/forum/threads/tapatalk-does-not-list-the-forum.7035/

Mada ne vredi da se trudim, ne radi više na symbianu, ni na sajtu više ne piše da ga podržavaju.
.wgz je widget za S60 v5 i ^3. Verovao ili ne, identičan format kao Opera widgets (greškom sam uspeo da instaliram symbian widget na desktop).

Nikakva šteta što ne podržava Symbian, program je djubrovit na kvadrat.
 
Realno Tegra 2 dual core ne moze normalno 720p da pokrene, a da ne pricam o 1080p, mislim quad-core na 1.3GHz na telefonu od 4.5", ko tu koga pravi lud?

Moj telefon ima tegra 2 dual core procesor od 1ghz i 4" ekran. I snimam i pokrecem 1080p bez problema, a da ne pricam da 720p leti. :)
 
.wgz je widget za S60 v5 i ^3. Verovao ili ne, identičan format kao Opera widgets (greškom sam uspeo da instaliram symbian widget na desktop).

Nikakva šteta što ne podržava Symbian, program je djubrovit na kvadrat.

Tvoje mišljenje, meni je odličan i samo njega koristim. Čak mi je lakše da na telefonu gledam forume nego na desktopu. Verujem da bi mnogim ljudima neverovatno falio, kada bi prešli na OS koji ga nemaju.
 
Poslednja izmena:
@tetrapack Moj 10s i Transformer nisu mogli ni 720p, pravo mucenje. Slide show.
10s krene i sve se ukoci i moram da ga restartujem...
 
Poslednja izmena:
ne znam za vas, ali meni su ove fotke blah....o kakvom senzoru i detaljima oni pricaju kada je sve mutnjikavo kada se gleda u punoj velicini
 
Sta ce ti ovolika fotka u punoj velicini? Ce da lepis na zid?? :d
 
pa ako se vec busaju u grudi kako se pravi vise fotografija za jednu detaljniju sliku....well, ja te detalje ne vidim, ovo ne deluje ni za nijansu bolje od onoga sto npr n8 pravi
 
Pa nije ovo nesto nevidjeno do sad iskreno. Bice fotke bolje od N8 naravno ali nista spektakularno, ako neko ocekuje kristalne slike razocarace se jer to ne postoji.
Ali za jedan telefon... ovo je i vise nego dobro, odlicno.
A telefon je bukvalno u fazi izrade, tj. ima jos mnogo toga da se unapredjuje softverski.
 
Naravno da jeste, pošto tebi ne odgovara treba svima da nam ne valja, pošto si ti rekao da je program đubre.
 
Te fotografije su definitivno u rangu IP4s i N8, tj bolje su malo od n8 ali su, kao sto se jos neko slozio ovde samnom, prosle kroz PS i debelu, ne bas strucnu obradu :)
Kamera nece praviti znacajnu razliku osim u nocnim uslovima, xenon je xenon ;)

Ali je marketing cudo, citao sam malopre razne komentare i mogu da kazem da im je prosla fora sa 41 hektarom mpixela :D :d Mada ima i onih koji kapiraju, ali je ipak 60:40 u korist megapixelasa :D
 
Poslednja izmena:
Slike jesu malo mutnjikave, ali zadovoljavajuće. Iskreno, očekivao sam (mnogo) više od samog telefona. DIzajn je ok, doduše, ona traka sa tasterima, ispod ekrana, je užas.

@emix
Zar ti zaista smatraš da ovaj telefon snima 1080p preko ovog jadnog ARM11 procesora? Naravno da će imati neki jaki grafički čip koji bi to ispratio.
 
A telefon je bukvalno u fazi izrade, tj. ima jos mnogo toga da se unapredjuje softverski.

koliko puta sam cuo ovo, i ne znam ni jedan primer gde je to u sustini preslo u realnost....evo xperia s, proslo je par meseci od kada smo videli test fotografije a one su i dalje sr*nje :)
 
Naravno da jeste, pošto tebi ne odgovara treba svima da nam ne valja, pošto si ti rekao da je program đubre.
Ne, nego ne kapiram da nekome može da bude pogodniji mali ekran telefona u odnosu na desktop monitor za čitanje bilo čega. Ili imaš stvarno krš monitor.
 
Da imam krš komp, krš monitor, i krš laptop. Zadovoljan? Fali mi nokia ekran 360x640 i opera mini.
 
Nazad
Vrh Dno