Šta je novo?

HP dm1- maska oko ekrana se odlepila - garancija PC Practic

scouser

Slavan
Učlanjen(a)
01.01.2005
Poruke
2,893
Poena
425
Kupio sam ovaj netbook u PC Practicu u Novom Sadu pre pet dana.Izuzetno sam zadovoljan njegovom funkcionalnoscu,malisa je zaista dobar.E sad...juce primetim da mi ekran pri sa gornje strane treperi i to je proslo za par minuta,pogledam ponovo kad ono..,maska se odlepila sa te iste gornje strane i ima prostor od par milimetara,levo i desno od kamere.Pogledam bolje u taj sad prazan prostor i vidim trag tog lepka ili cega vec.Sad izgleda kao da ekran nije ravan,ima neka refleksija,uostalom i ruzno izgleda.Mogu da postavim slike,ako treba neko da vidi.
Poslao sam odmah mail PC Practicu trazeci ili da mi se zameni notebook i dobijem novi ili da mi se vrati novac,zvao sam ih jutros i kazu da su prosledili mail servisu pa ce me zvati...Napominjem da nista fizicki nije puklo,samo se maska odlepila,bukvalno.Ne bih zeleo da mi servis lepi tu masku,kada ocigledno to fabricki nije dobro odradjeno.
Gomilu stvari sam nakupovao tamo,uvek su bili korektni,kakva su mi prava,jel imam pravo na zamenu te da dobijem novi ili da mi vrate novac? Slanje u servis i njihovo lepljenje maske mi nije opcija,kupio sam nov i takav i hocu.
Da,iz Sremske Mitrovice sam,te ne bih dzabe da idem u NS ili BG i da mi tamo kazu da ce ga slati u servis.Spreman sam i da uzmem neki drugi netbook u toj cifri...
Sta raditi,sta mogu da trazim?
 
Evo slike...:S: Uvoznik je PIN.
 

Prilozi

  • maska 001.jpg
    maska 001.jpg
    762.6 KB · Pregleda: 184
  • maska 002.jpg
    maska 002.jpg
    870.2 KB · Pregleda: 184
Poslednja izmena:
Imas prava 100% da dobijes novac ili da ti vrate nazad.U prvih 7 dana u svakoj radnji imas prava da dobijes novi odma.A u prvih 6 meseci isto imas prava da dobijes novi ili pare osim sto oni po zakonu imaju 15 dana da ti odgovore.Nemoj da saljes u servis nego odma salji preko AKS sluzbe ili slicno u radnju gde si kupio.Mislim mozes i da odneses licno ali posto si iz Mitrovice da ne placas gorivo ili bus.

Znaci odma zovi radnju gde si kupio i dogovori se sa njima da im posaljes netbook preko kurirske sluzbe.Nemoj ni slucajno da saljes u servis.Ja sam napravio tu gresku i gorko sam se kajao narednih meseci.Znaci oni moraju da ti daju nov netbook ili pare.Nema nikakvog servisa uredjaja do 6 meseci od dana kupovine.To ti tvrdim 100% jer sam bio u centru potrosaca.Ako ti on kaze proslo je 7 dana i mora u servis znaj da laze!!Svaka radnja ima tih 7 dana ali to je samo njihova igra.

Po zakonu je 6 meseci.Medjutim ja ti kazem da posaljes odma ne zato jer ce morati u servis nego cisto da ne cekas 15 dana nego da ti daju odma novi netbook.Mom drugaru se desila ista stvar kao tebi ali sa tabletom i dali su mu odma novi.To je fabricka greska i moras dobiti nov odma.Nikakvo slanje u servis niti lepljenje ne dolazi u obzir!
 
Sacekacu ponedeljak da vidim sta ce da mi kazu,pa cu poslati.Delovali su korektni,videcemo.
 
@bora81
Mnogo puta se na forumu spominje tih 7 dana, ali niko da napiše koji zakon i koji član zakona to reguliše ?
To je dobra volja prodavca da u 7 dana zameni proizvod.

Što se tiče PIN-a imam jako loše iskustvo sa njima. Lapotop je isto bio u pitanju, star 5 meseci, priznali kvar, menjali matičnu ploču iako ja nisam pristajao na popravku nego tražio zamenu laptopa, odgovor iz PIN-a maloprodaji gde sam kupio laptop je bio "Nek nas tuži, znamo da moramo da zamenimo, ali nema načina da nas natera osim preko suda a to ima da potraje, a i šta mi da radimo sa polovnim laptopom". Tako da ništa više ne kupujem gde je PIN davalac garancije. Maloprodaja je zaista učinila sve što je mogla, ali PIN nije hteo da izvrši zamenu laptopa. DELL laptop je u pitanju. Ni dan danas jedna greška nije otklonjenja iako sam ga ponovo poslao na reklamaciju na reklamaciju :( odgovor je bio sve radi kako treba. Tako da nikada više PIN.
Ono što je veoma bitno kod reklamacije je da za sve imaš pisani trag. Na papiru i dva primerka napišeš šta je reklamacije, takođe napišeš da u roku od 15 dana očekuješ pisani odgovor na svoju adresu da li je reklamacija prihvaćena, i da pošto je prozvod star nekoliko dana ne pristaješ na popravku nego insistiraš na zameni proizvoda na što imaš pravo po zakonu o zaštiti potrošača. Taj papir bi trebali da ti overe u prodavnici kada predaš proizvod na reklamaciju. Jedan primerak njima drugi tebi.
 
@Joker

Sve zavisi od tebe.Volja prodavca je jedno a to dal ces ti popustiti je drugo.Ja znam kako razmisljaju prodavci jer znam jednog koji prodaje.Njegova politika se vodi na app.Znaci ti dodjes i trazis novi ili nazad pare.Od te narodski receno odj... i ceka tvoju reakciju.Ako ti popustis njemu super.Ako vidi da si tvrd orah popustice.Ja ne kazem da si ti bio slab , jer postoje prodavci koji imaju iza sebe velika ledja.Ali ocu da ti kazem da ako oces svoja prava moras se boriti.Tih 7 dana je bajka.Tih 7 dana je teska laz.

Znaci ti po zakonu o potrosacima imas 6 meseci od dana kupovine prava da dobijes i zamenu ili pare.Medjutim ono zasto sam ja njemu rekao da odma salje jeste zato sto mu je bolje da posalje u prvih 7 dana po zakonu radnje i tako izbegne zezanje sa prodavnicom.Jer nije isto doneti lupam 4 dan od dana kupovine i da ti odma da nov ili da ti on kaze mora na servis.Pa ti njemu citiras zakon i on tebi kaze "ma boli me k..." pa onda ti moras da zoves centar za potrosace i citavo cimanje.Ja ne kazem da je put do pravde lak.Ali je dostizan.

Ja to znam bolje od bilo koga jer sam se borio sa MSI servisom i pakom oko 3 i po meseca.Vukli su me za nos kao zadnju budalu.Cak i kad su konacno se smilovali da daju pare i onda su pokusali da me prevare i daju manju sumu.Ali nisam se predavao zato sto sam po prirodi uporan.Nazalost tako je kako je.Zakon stoji na papiru ali ga ne j... niko.Ni winwin ni bcgroup ni gigatron ni....Znaci uzmi se use i u svoje kljuse.Ako popusti odma onda pravdu nece nikad docekati.Sta da ti kazem kad u centru za potrosace imas kameru i sve se snima iz razloga sto dolaze vlasnici firme i prete raznim politickim vezama pa cak i batinama.Ali vecina se ipak plasi zakona.
 
Nisam dobio odgovor jos i ne zelim da ljudima pravim problem i da ih pljujem ovde bezveze,pretpostavljam da ce ili dati nov ili vratiti novac. Cak stavise,ja hocu taj netbook,ako vrate novac a njega nemaju,kupicu ga u drugoj radnji.
Poslusacu Jokerov savet ako nesto krene naopako,sve cu papiroloski pokriti,mislim da se ovde Pc Practic ne pita puno,nego PIN. Naravno,imam strpljenja,imam mogucnost da ih tuzim,imam sredstva.
p.s. pravnik sam,radim u organima gde se moze urgirati za azurnost u postupanju redovnog suda. Samo mi je smor sto je nadleznost u NS ali krastavac.
Jos nisam cuo da se maska tako nekom odlepila,bas sam baksuz...ali hocu nov. Hajde da se to desilo posle godinu dana pa da nekako i progutam,otkud znam,ovako necu.
Scouser - svetski megacar
 
@bora81
Ne razumem, šta da popustim ? Na koji zakon da se pozovem, koji član zakona reguliše da prodavac u roku 7 dana mora da vrati novac ? Opet ponavljam da je to samo dobra volja prodavca, nema zakonsku obavezu.
Ajde kad već tako kažeš, kojim članom zakona o zaštiti potrošača je regulisano da samo u prvih 6 meseci dobijem zamenu proizvoda, ja kažem da po zakonu imam pravo na zamenu ili popravku tokom trajanja celog garantnog roka.
 
Pa oni su joker sami to napisali na sajtu svom......Da ukoliko nisi zadovoljan sa proizvodom mozes da vratis u prvih 7 dana proizvod.To pise na skoro svakom sajtu velike firme.Zakon ne govori o 7 dana nego govori o 6 meseci.Ne znam koji je clan zakona ali mislim da imas na netu da skines u PDF-u pa nadji.Iskreno mrzi me da trazim po netu zakon i koji je tacno clan.

Postoji clan zakona koji jasno i glasno govori da u prvih 6 meseci svako ima prava da trazi novac nazad ili nov uredjaj ukoliko on ima nedostataka.Da neko ne shvati pogresno pod ovim ne mislim da neko dodje posle mesec dana i kaze ne svidja mi se laptop i ocu nazad $.Od toga naravno nema nista.Uredjaj mora da ima neki nedostatak da bi dobio pare ili nov uredjaj.E sad oni imaju 15 dana po zakonu rok da odgovore na zahtev kupca.

To ti sve pise u zakonu novom koji je stupio na snagu od 1 januara 2011.Svi koji su kupili uredjaj 31 decembra 2010 nemaju prava na ovo sto sam rekao.Samo ko je kupio od 1 januara 2011 godine.Ovo sto pricam tvrdim 100% jer sam citao zakon a plus sam isao u centar za potrosace.A u praksi sam se uverio u radnji Mercator gde mi je prodavac potvrdio sve to_O ostalim firmama koji to ne postuju ne zelim da se bavim....
 
Poslednja izmena:
Za 7 dana sam to i napisao, zakonske obaveze nema, dobra volja (ili politika firme) prodavca da uradi zamenu ili povrat. Što se tiče prvih 6 meseci odnosi se na teret dokazivanja, u prvih 6 meseci teret dokazivanja je na prodavcu, a posle na kupcu, koliko znam to nema veze sa mogućnošću izbora između popravke i zamene proizvoda. U zakonu piše da kupac može da bira između popravke ili zamene proizvoda, ali se nigde to pravo ne ograničava vremenski (npr. prvih 6 meseci) pa po tome važi za celo vreme garancije. Verovatno je to teško izvodljivo u praksi jer ne postoji mehanizam da se prodavac natera (kazni) ako ne poštuje zakon o zaštiti potrošača, nego se svodi na privatnu sudsku parnicu.
Ako nešto savetuješ i tvrdiš, nemoj da te mrzi da to i potkrepiš članom zakona. Ja nisam pravnik i možda neki član zakona ne tumačim na pravi način, ali taj član navedem i svakako savetujem da se pozove centar za zaštitu potrošača gde će se dobiti tačna informacija.
 
Ne nadjoh nigde na sajtu da daju rok od 7 dana da vratis uredjaj bez problema.

Medjutim, izgleda da su korektni link
 
To je slučaj da nisi zadovoljan a roba je ispravna, ovde je u pitanju reklamacija, mislim da to nije isti slučaj, ali svakako ih treba nazvati i proveriti.
 
@Joker

Naravno da ne postoji u zakonu 7 dana.To nisam nigde ni rekao da ima u zakonu.Celo vreme sam pominjao samo 6 meseci u zakonu da postoji.Tih 7 dana je ustvari napravljeno da odvuce kupca od istine.Jer ti svakako ako ti ne radi uredjaj u prvih 6 meseci imas prava na zamenu ili povracaj novca.E sad ako ti dodjes npr 10-ti dan prodavac ti kaze"Zao mi je ali proslo je 7 dana tako da uredjaj mora na servis"

E ne mora na servis.Mora na servis samo ako kupac to trazi.Tek kad prodje 6 meseci onda uredjaj ide u servis.U tome je poenta.Tako da prijatelju nema nikakve dobre volje prodavnice.Ima samo dobra volja to sto po zakonu ima 15 dana da ti odgovori na zahtev a po tome sto pise u radnji dobijas odma nov uredjaj bez cekanja.Ti racunaj da preko 95% ljudi nema veze sa zivotom kakav je zakon.Nisam ni ja znao dok nisam procitao i raspitao se.Ali ja sam jedan u moru ljudi koji je to saznao.Vecina se oslanja na radnju a radnja normalno laze.

Meni je lik iz centra potrosaca rekao sve najgore za firme u mom gradu.Sa dosta njih vode i spor na sudu.Radnje su vrlo bahate i retko koja postuje zakon.Jedino gde mi je lik rekao kakav je zakon bilo je u mercatoru.Nisam ga cak ni pitao a on mi je ponovio ovo sto ovde pisem.Ali to je jedna od milion radnji.Jednostavno druze tebi ako ne radi laptop ti moras da dobijes nov ili pare u prvih 6 meseci.Nema tu lose ili dobre volje.E sad ako ti kupis laptop i ne svidja ti se npr boja to je druga prica.U tom slucaju je zaista dobra volja radnje da ti zameni.
 
Uređaj svakako mora u servis i u prvih 6 meseci ( i kasnije naravno), prodavac nije stručan da odluči o reklamaciji, nego servis. Ponovo ti kažem da je rok od 6 meseci jedino merodavan ko dokazuje nesaobraznost, do 6 meseci prodavac, a posle kupac. Nikakva zamena neispravnog uređaja nije uslovljena rokom od 6 meseci
 

Prilozi

  • 6meseci.png
    6meseci.png
    12.4 KB · Pregleda: 46
  • zamena.png
    zamena.png
    40.5 KB · Pregleda: 52
Sad sam pricao sa njihovom online podrskom i kazu da iz shopa cekaju odgovor,da sam na vreme prijavio u roku od 15 dana i da ce sve biti ok.Jedino me brine sta ako taj odgovor ne bude pozitivan,sta onda?
Btw,super im je ta online podrska.
 
samo čekanje na njihov odgovor može da bude dve nedelje.Teret garancije prada na prodavca a ne uvoznika i neka me neji ispravi ako grešim
 
Zakon o zaštiti potrošača
Član 54
između ostalog kaže

Za obaveze trgovca koje nastanu usled nesaobraznosti robe, proizvođač se prema potrošaču nalazi u položaju jemca.
 
Samo da javim da su u PC Practicu ispali izuzetno korektni,vratili su novac i bilo mi i zao sto nisu imali zamenu ili neki drugi netbook 11,6 sigurno bih kod njih opet uzeo.
I da dodam da im je ona online podrska sjajna stvar,prvi put sam imao osecaj da im je stvarno stalo do kupca.
Elem...nakon vracanja novca,krenem ja po Novom Sadu sada sa namerom da kupim Lenovo S205 sa E 450 ili eventualno E 350...obisao pet-sest radnji i na kraju u CT u Merkatoru naletim na jedan sa E 450,tako pise u specifikaciji. Nisam hteo da ulazim u bios,vidim sta pise,krastavac. Uzmem ga odmah,dodjem kuci kad unutra E 300! Odem danas da ga vratim,kazu moze ali nemaju novac...i tako cekam...do sutra...Oni nisu korektni...

Scouser - svetski megacar
 
Svaka cast za PC practic,ovo je dobra preporuka za prodavnicu...sto se tebe scouser tice,tvoja kupovina lap topa je ko na nagradnoj igri,vise srece drugi put :)
 
@scouser

A sto ne uzmes acer aspre 722 sa C-60?Mislim da ima u laptop centru i gigatronu za oko 30 soma.Po meni isti ti je djavo dal uzimas E-450 ili C-60.Ja sam gledao sa drugarom taj lenovo i mislim da ne opravdava razliku u ceni sa acer aspire 722.Mislim da nije toliko bolji kolika je razlika u ceni.Osim jedino ako ne uzimas zbog imena lenovo :)
 
Svaka čast PC Practicu-u, da je "veliki" PIN takav prema kupcima.
 
@scouser

A sto ne uzmes acer aspre 722 sa C-60?Mislim da ima u laptop centru i gigatronu za oko 30 soma.Po meni isti ti je djavo dal uzimas E-450 ili C-60.Ja sam gledao sa drugarom taj lenovo i mislim da ne opravdava razliku u ceni sa acer aspire 722.Mislim da nije toliko bolji kolika je razlika u ceni.Osim jedino ako ne uzimas zbog imena lenovo :)
Pa i Lenovo je 32k dinara...A bolju tastaturu u zivotu nisam video i probao.
HP me kostao 45k sa dodatnih 4GB rama a Lenovo 34k sa isto tako dodatnih 4GB.Osim zvucnika i HDD na 7200 RPM,HP nema ama bas nijednu prednost,verujte mi.Lenovo se znacajno manje greje,kuler mu je tisi,njegov ekran nije toliko glosy kao HP koji je gotovo neupotrebljiv napolju,na Lenovu nema otisaka prstiju gde god da pipnes a kod HP ostaju prsti kao da si ruku u ulje umocio,bas je smetalo.Baterija je cak malo bolja na Lenovu iako je po specifikacijama malo slabija.O tastaturi necu ni da pricam.Lenovo ima bolji touchpad,mekse tastere,jedina mana je sto je manji mada meni licno ne smeta.HP ima bolje zvucnike,zvuk je jaci i cistiji i ima HDD na 7200RPM,mada ja razliku u brzini nisam primetio.
Da,HP je supruzi lepsi...mene zabole za lepotu.
Acer 722 ima problema sa grejanjem,licno se uverio,meni je netbook pretezno u krilu,nisam ga uzimao u obzir.
 
Samo da javim da je i CT vratio novac,na sao sam odgovarajuci S205.Sreca,sreca,radost.
 
Nazad
Vrh Dno