Šta je novo?

Blu-Ray mediji - gde i koji?

Laki_apa

Slavan
Učlanjen(a)
23.12.2007
Poruke
314
Poena
320
Koje blu-ray diskove uzeti,koji su najpovoljniji,najbolji i naravno gde?
Prvenstveno u Novom Sadu,a naravno i sire ako ima povoljno :d
 
šta danas valja od blurej diskova a da je dostupno kod nas?

verbatim poskupeo, 90 din 25GB printabilni. prodavac je prešao sa MediaRange na RiData (25GB 70, 50GB 320 din) a nisam siguran koju tehnologiju izrade koriste ti modeli. naručih MediaRange printabilne )nema drugih) iz Niša, 25GB 4x 61din 25GB 6x 69din 50GB 6x 250 din
 
RiData su Ritekovi, bazu koristi još i npr Maxell. Kvalitetni su.

Poskupljenja su neminovna, nažalost, zbog opšte situacije na svetskom nivou.
 
Poslednja izmena:
znam da je RiData Ritek :) imam neke RiData DVD-ove narezane pre oko 15 godina.
samo, ne znam koji tip tehnologije koriste za pravljenje diskova koji su dostupni kod has: HTL ili LTH. mislim da su 50GB LTH

ukratko, kažeš da RiData, koja je dostupna kod nas, valja
 
25GB sigurno nisu LTH. Ali koliko je meni poznato, nije bilo pritužbi ni na njih.

Da, OK su diskovi.
 
Poslednja izmena:
to je bilo pre 5 godina :) ranije (makar na Amazonu) su se neki žalili na RiData (ili baš Ritek) a u poslednje vreme nema žalbi. cenim da je slično i za MediaRange.
meni su znali da puknu Verbatim diskovi od 25GB a od MediaRange mi se nije dobro narezao disk od 50GB (olakšavajuća okolnost je da je bilo nategnuto do kraja). tako da ne mora da znači da ako je neki brend imao dobre/loše diskove ranije da je i sada takva situacija
 
Iskreno Bluray koristim od 2013 godine.

Jedino sto znam da kupujete samo verbatim ili ridata

Nije reklama ali ih ima kod doma omladine u prolazu sa skroz ok cenom.

P.S.

Nemojte kupovati mediarange, 3 rade ok onda 2 puknu na rezanju, njih izbegavam....
 
meni do sada nije pukao nijedan mediarange 25GB disk (do sada 40 narezano).

koliko sam ispratio, cene u dinarima su ovakve otprilike (6x 25GB, 50 komada):
MediaRange <70
RiData 80
Verbatim 85

nisam našao gde ima on-line kod nas da se kupi RiData. Verbatim i MediaRange mogu kod dve firme u Nišu (jedna se osetno više reklamira on-line). al' ovo je već pitanje za deo "gde da kupim"
 
Poslednja izmena:
u martu su nakratko, kod čuvene firme u Nišu, bili dostupni VERBATIM BLU-RAY 50GB 6X WIDE WHITE THERMAL PRINTABLE NOID 25 PAK po ceni ~3100 dinara zvono (bez PDV-a). ja uzeh jedno zvono tada, ipak je to oko 125 din/komad (bez PDV, sa PDV je oko 150).
koji zez! narezah ih malo, mislim da su mi barem 3 pukla, dosta njih rezač neće da prepozna (ubaci se prazan disk i on vrti li vrti. posle ubacim neki drugi, recimo Mediarange 25GB, prazan blurej njega prepozna). po P/N bi trebalo da je ovaj model https://www.verbatim-europe.co.uk/e...-printable-25-pack-spindle-no-id-brand-43750/ (primetite da na sajtu piše Made in Singapore i da nema oznaka Medi Disc i MABL)

1630256212684.png

ove diskove nikako ne preporučujem. idite na barem Mediarange od 250 dinara
 
Poslednja izmena:
A koji rezač imaš? Koliko je star? Koji je firmver u nejmu?
 
LG WH16NS40
firmware 1.02
vidim da ima i novijih verzija https://www.lg.com/us/support/product/lg-WH16NS40.AVAA10B

al' nebitno, da ne može da radi sa njima, onda nijedan jedini disk ne bi prepoznao a kamoli narezao. ovi diskovi su povučeni iz ponude. a rezač ne arčim pa da je istrošen
 
:D
Rezač, kao i bilo koji drugi uređaj koji koristi optički laser, samo čitač ili rw, arči se onog trenutka kada ga uključiš u struju.
Da budem precizniji, arči se njegov laser. Mehanika se arči dok radi (čita ili piše), a laser konstantno dok je pod naponom.
I ne, laser nije ono što vidiš, to je samo sočivo, nego laser sačinjavaju određene diode "ispod" njega. Plus ima diodu zaduženu za detekciju medija.
Treba li još neko pojašnjene u vezi ovoga?

Rezač ne može da pogleda disk i kaže - aha, ovo je Maxel dvd-r 6x, sad ću da ga recnem!
Preko pomenute diode najpre detektuje vrstu medija, pa se obrati firmveru i vidi da li postoje podaci o materijalu koji je upotrebljen u njegovom režućem sloju, sa kojom snagom, kojom talasnom dužinom i još nekim parametrima da deluje na dotični medij da bi obavio svoj posao.
Ako nema podatke o njemu, ili ima neadekvatne, pokušaće da ga nareže nekim generičkim algoritmom, sa podacima koji mogu da budu skroz pogrešni za taj materijal.

P.S. Taj model je 6-7 godina star, firmver takođe. Poslednji je sa kraja prethodne godine, v.1.0.5. Ti apdejti ne postoje za džabe.
 
Poslednja izmena:
@Protos promena je ta da se ovi diskovi režu bez problema. znači, treba redovno ažurirati firmware. hvala, @BokiPK na objašnjenju 👍

valjda će biti opet u ponudi :) ~150 din za 50GB je dobra cena

p.s. odgovorih tek sad jer sam bio zauzet i nisam stigao ranije da ažuriram firmware. a i nisam ni rezao u poslednje vreme :D
 
uzeh (podzemni kod DOB) prošle sedmice RiData BD-R 25GB Inkjet White Hub Printable
oznaka je 70L70KRDA0011 ili 70L71KRDA0056 (sve mi se čini da su ovo oznake za informativni materijal)
zvono 50 diskova, 75 dinara po disku
skinuto
uslikano

za sada su mi se dobro pokazali. K3B prepoznaje da mogu da se režu 12x a na sajtu piše da u nekim rezačima može do 10x
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno