Šta je novo?

Ulaganje u star laptop vs kupovina polovnog

Solesoslav

Slavan
Učlanjen(a)
20.05.2008
Poruke
4,686
Poena
485
Imam Dell Latitude D410 laptop koji mi poprilicno odgovara, sto zbog form factora, sto zbog svojih zadovoljavajucih performansi.

Planirao sam da ulozim malo u njega ne bi li ga podmladio posto mu se zivot baterije meri u sekundama, a i ima malo RAM-a.

Znaci kupio bi mu novu bateriju i 2GB RAM-a sto bi me kostalo oko 120e.
Takodje bi ga ocistio od prasine.

Da li bi moglo nesto polovno da se nadje do 150e a da bude bolje od ovoga?

Dell Latitude D410 ima Pentium M procesor na 1,86GHz, imace 2GB DDR2 533MHz RAM-a i Intel 915GM graficki adapter.
 
Mozes da nadjes to isto, ali verovatno ocisceno :D
U RAM vredi uvek uloziti ali u bateriju ne osim ako ti ne treba na terenu. Juri polovnu bateriju ali da ti prodavac garantuje da drzi makar sat-dva.
 
120 evra za bateriju i ram? prvo to ne mož (ne bi smelo) da bude skuplje od 60-70 evra, a drugo pa taj ceo komp ne vredi 100 evra, postavlja se pitanje zašto ulagati u njega... i najjeftiniji novi laptopovi od 250 evra na rasprodaji novi su bolji od toga. prodaj to za 100 evra i dodaj 150, kupi nov, barem ćeš imati nov kompjuter sa garancijom?
 
mani se toga, sutra ce mu crkne disk ili nesto 3. i daces u zbiru para kao za nov, a nisi ni svestan sta bi sve cak i sa najjefinijom novom masinom dobio... novo i samo novoooo.... ovaj ti je davno EOL

P.S. taj CPU ne moze ni Youtube da istera pristojno... performanse ali juce :)
 
Poslednja izmena:
Samo novo

 
Pa, u sustini, ne isplati se bas mnogo ulagati u taj racunar, pogotovo ne ako ces dati 120e za to. Mislim da bi moralo mnogo manje da kosta sve to. Sto kaze a c a, uzmi RAM, a bateriju ako ti bas treba, pronadji neku polovnu. Ja sam za moj ASUS nasao bateriju preko sajta za licitiranje, izasla me 600 dinara, drzi sat vremena i pod opterecenjem, sasvim dovoljno za moje potrebe. Nove nema u Srbiji, a da je dopremim preko eBaya, kostalo bi me 80e :).

A za nov laptop racunaj da ce ti trebati min 30.000 dinara. Vidi da li mozes taj svoj lap da prodas, pa dodas jos jedno 200e i imaces novi koji ce svakako biti bolji od starog u svemu, ali ne racunaj da ces naci ista ispod 300e.

Kupovina polovnog se isto tako ne isplati bas u potpunosti, patice od istih bolesti kao i tvoj :).
 
Poslednja izmena:
Prodaja laptopa je nazalost nemoguca. On zapravo nije moj, vec je "sluzbeni".
150e ulaganje zbog baterije, kao sto sam rekao RAM je oko 2000, nov hard bi kostao oko 3000 baterija kosta u stvari najvise, oko 100e. Hvala na savetima za kupovinu novog, potrudicu se da skupim novac, u suprotnom moracu se zadovoljiti ovim(mada su performanse bas zadovoljavajuce i bez obzira sta vi pricali youtube i newgrounds rade super).

Dimenzije mog laptopa su 27,5x23,5. Kolike su dimenzije 15,6" ili 14,1" laptopova?
Koji je najjeftiniji Dell laptop u nasim krajevima a da ima nesto jace od onih Fusion AMD 1GHz procesora?

Samo za kraj, niko mi nije rekao ko bi mogao da ga otvori i ocisti?
Radi li to cika pera?
 
Poslednja izmena:
otvoris sam imas gomilu tutorijala na youtube... sem ako te bas mrzi... a za youtube... nesto ne verujem, bar ne u nekoj boljoj od 360p imam slicnu kantu... znam sta moze :)))
 
Ne znam sta da ti kazem. Digo sam mu osiromasenu verziju XP-a, stite ga Symantec Endpoint Protection i Malwarebytes Anti-Malware i sada dok su mi u Chrome-u otvorena 8 tabova(bench, z-trening i jos neki sa tutorijalima za programiranje) resavam neke zadatke za programiranje u PASCAL-u dok se u pozadini cuje youtube mix grupe galija gde je vecina pesama 360p.
 
Za novu bateriju ti se ne isplati nikako.Ja sam ti u prosloj tvojoj temi samo dao cenu da vidis.A kupovina nove baterije je po meni licno velika glupost.Jer bolje uzmi tih 80 evra i ostavi sa strane i kupi kasnije nov laptop.Jednostavno u Srbiji se nova baterija ne isplati.Ako imas neku foru da uzmes sa ebay ili negde napolju da narucis mozes uzeti sa cirka 30 evra novu bateriju napolju.

Na primer za mog dell-a ima za 30 evra replacement baterije gde oces.Cak sta vise negde sam video i za 30 dolara.A na limundu i kupindu su se pojavili likovi koji valjaju polovne baterije za oko 3000 din ako se ne varam.Po meni to su verovatno reparirane stare baterije.Tj neko menja celije i onda ih prodaje ko polovne.Njima naravno nista ne fali i drze sigurno bar oko 90 min.To ti je OK opcija ili da vidis negde napolju da uzmes.A rekao sam ti da se raspitas oko toga dal neko kod tebe u gradu menja celije u bateriji.Vidim da si iz Zajecara pa ne vredi da ti predlazem ljude koji to rade.

Ja imam drugara koji to radi.E sad ne mogu da tvrdim da 100% svuda pali medjutim u svakom slucaju ne gubi se nista.Ja da sam na tvom mestu ne bi kupovao nista novo za taj laptop.Isao bi na to da trazim bateriju preko kupinda ,ili trazio nacin da uzmem napolju ili neki servis koji menja celije.A memoriju bi isto uzeo na kupindo ili preko oglasa za manje para.Ako vec ne mozes da prodajes masinu onda bar nemoj da ulazes u nju velike pare.

A sto se tice polovne masine to ti je macka u dzaku.Mozes ti uzeti neku dual core masinu laptop za lupam 180 evra.Na primer po oglasima mozes naci dual core cpu , 1-2 gb ddr2 , 160 gb hard za nekih 180 evra.E sad kazem macka u dzaku jer moze da se desi da ti rokne grafika ili maticna pa da te polovni izadje vise nego novi.Jer ti ako das 180 evra i rokne ti grafika platices na kraju laptop 280 evra a za te pare imas novi.Kakav takav ali je bolji i novi sa fusion C-60 nego polovni core2duo.

Sta da ti kazem kad sam ja radio zeni netbook polovan.Platila ga je 130 evra polovan i crko joj je hard.Onda je dala za novi 40 evra plus meni za ruke.Posle toga joj je roknuo punjac pa je moj drugar popravio za 15 evra.Na kraju kad saberes za te pare je mogla da uzme nov na akciji ladno.Ima u metrou nov asus za 170-180 evra(ne znam tacno).I posle svega ima opet polovan netbook kome sutra moze da crkne nesto a baterija joj je stara , ima malo ram-a , slab cpu i...Ne vredi prijatelju brendovi tako rade da kupis sve novo.Staro se isplati jedino da upgrade polovne delove.
 
Poslednja izmena:
Druže, nemoj da se ljutiš, ali ti prvo pitaš za savet, a posle se vređaš kad ti kažemo šta ti je najbolje činiti. Niko tebi ne brani da daš 120 evra na taj laptop, tvoj je novac, možeš sa njim da radiš što ti volja, pa i da ga bacaš, ali jednostavno se ne isplati, računica kaže tako, čak i ja kome matematika nije jača strana to uviđam. Pa pobogu brate za 16000 dinara imaš nov netbuk sa garancijom, koji je još manji od tog, pošto kukaš na veličinu... Podsećaš me na ženu, tako ona baci pare u kantu (kupi garderobu) i onda me pita dal mi se sviđa odelo koje je platila lupam 10 soma, i ja kažem iskreno da mi se ne sviđa, a posle se ljuti na mene, šta me pitaš ako te ne interesuje moje mišljenje i nećeš da ga uvažiš... Tvoj novac, radi šta oćeš, pa možeš i da ga bacaš...
 
Poslednja izmena:
Taman posla ne ljutim se, ali ja nemam para trenutno za nov.
Vi ste mi rekli da stvarno trebam da kupim nov i ja sam krenuo da skupljam novac.

Ono sto sam pricao za youtube deluje kao da sam ljut, ali nisam zapravo bio. Samo mi je bilo cudno da citam neciju poruku koja kaze da moj laptop ne moze da uradi nesto, dok on upravo to radi. :)
Uvrnuto zar ne?

Sve u svemu na kraju ipak kupujem nov laptop, ali to ce biti tek za par meseci. :)
 
To za yt je neko lupio,taj procesor je sasvim pristojan za net. Jbt,ne verujem sta se sada prica,ispada da samo i3 i slicno mogu da "guraju" you tube,samo na njima se moze igrati itd...pa nije bas tako.

Scouser - svetski megacar
 
Realno gledano, laptop je office masina, moja keva je normalno koristila i mnogo slabiju masinu od te tvoje, pa nije imala vecih poteskoca, tako da ne verujem i da ih ti imas :). Ali ostaje cinjenica da bi ti najvise znacio nov kompjuter. Jeftinije ces proci sa netbukom, ali racunaj da su oni bas mali u odnosu na standardni laptop, 10.1" , ne znam za sta ce ti sluziti nova masina, pa zato nisam spominjao.
 
Koja ti je tacno oznaka baterije?
Mozda moze da se nadje kod nas jeftinije...

Evo kod Hrvata imas za 4000 dinara. I kod nas za 55€ Baterija
Evo i za 50€ Baterija 2

Nego daj ti tacno oznaku.
 
Poslednja izmena:
Pogresno ste interpretirali, daleko da ne moze, samo ima velikih problema od 480p na gore (to vam i pise)... imam skoro istu masinu i znam sta govorim... 720p, nemoguce (secka), 480p koji je noviji isto pada frame rate... 360p, vecinu moze... one klipove gde se vrte 2 slike, ili iz 2007-2009 moze da pusti lako, ali ove novije vec dosta teze... koliki je frame drop zavisi dosta od klipa, nisu svi isti, ali ne rade svi dobro/lose uvek, ako je brza scena bolji kvalitet uplad-a, gubi frejmove...

LOL, pa C2D masina ne pusta 720p kako treba (T5550, 1.83 GHz)... sta onda dalje da pricamo...
 
Poslednja izmena:
Asus-ov laptop C2D T6400 i Ati 4570 pusta 720p normalno. Mislim da i 1080p idu bez problema (davno nisam pustao, burazerov laptop). Ovde mislim na filmove sa HDD-a, youtube ne gledam.
 
Tu vec radi graficka, ovde graficka to ne radi.
 
Tu vec radi graficka, ovde graficka to ne radi.

Znam, nego sam brzopleto pretpostavio da i masina sa T5550 ima neku noviju graficku koja ce taj posao da preuzme na sebe.

@bora81
Kako ide to sa lemljenjem? Jel se placa unapred ili ako radi? Gde to moze da se uradi u Beogradu?
Ja sam hteo da se upustim u to, ali ima ovde tema gde covek kaze da to ne moze sa novim baterijama.
 
Kako ide to sa lemljenjem? Jel se placa unapred ili ako radi? Gde to moze da se uradi u Beogradu?
Ja sam hteo da se upustim u to, ali ima ovde tema gde covek kaze da to ne moze sa novim baterijama.

Nisam iz BG-a.Tako da ne znam u Beogradu ko to radi.Ja u NS-u imam drugara koji to radi plus mogu da nabavim br moba od ljudi koji to rade.Ali kako se to radi iskreno nemam blage veze.Ja kod racunara ne radim to oko lemljenja i sl...Imam drugara za te stvari koji je odlican.Koliko sam ja zapamtio oni otvore skroz bateriju, zamene celije i posle je prepakuju.Traze da im das staru bateriju i vazno im je da baterija nije 100% mrtva nego bar da drzi 5 min.E sad zasto je to vazno iskreno nemam blage veze.Ali u svakom slucaju lik je jednom doneo bateriju za MSI koja je drzala oko 90 min.Njoj je isto radjeno to sto sam opisao.Ne placa se nista unapred.Ako uradi uradi ako ne onda nista.Nema logike da platis nesto a rezultat 0.
 
Asus-ov laptop C2D T6400 i Ati 4570 pusta 720p normalno. Mislim da i 1080p idu bez problema (davno nisam pustao, burazerov laptop). Ovde mislim na filmove sa HDD-a, youtube ne gledam.

Youtube je problematicniji i to dosta, kod ovog laptopa to nije klasicno seckanje ali se vidi frame drop u brzim scnama poput onih koje imate na recimo HD-PRO2 klipovima, vecina korisnika ovo ne bi ni primetila (ili bi mislili da to tako treba)... ali ja provalim i kad igra padne sa 60 na 55 fps... imam osetljivo oko za te stvari.
 
Ja nije da ne primecujem framedrop ali ga tolerisem.
 
ma dajte ljudi smoriste sa tim you tubeom... you tube je neoptimizovana glupost, ja kad hocu na svom sekundarnom kompu (ubogi athlon xp 1700+) da pogledam neki yt video ja ga lepo skinem jdownloaderom i pogledam ko čovek 480p, plus mogu lepo da premotavam, i da zadržim video ako mi se sviđa. 480p nema šanse taj komp da pusti preko yt, ali kad se taj isti klip skine radi savršeno... e što se tiče 720p videa, to svaki dual core procesor može da pusti, ali ne moraš baš iz browsera da ga pustiš, možeš da skineš i pogledaš ko čovek...
 
ma dajte ljudi smoriste sa tim you tubeom... you tube je neoptimizovana glupost, ja kad hocu na svom sekundarnom kompu (ubogi athlon xp 1700+) da pogledam neki yt video ja ga lepo skinem jdownloaderom i pogledam ko čovek 480p, plus mogu lepo da premotavam, i da zadržim video ako mi se sviđa. 480p nema šanse taj komp da pusti preko yt, ali kad se taj isti klip skine radi savršeno... e što se tiče 720p videa, to svaki dual core procesor može da pusti, ali ne moraš baš iz browsera da ga pustiš, možeš da skineš i pogledaš ko čovek...

To sve stoji, ali ako gledas 30+ klipova na YT dnevno juce ces da ih skidas... nazalost to je sto je... YT trazi jak CPU...
 
Ja ne gledam, desi mi se nekad da slusam muziku sa klipova, ali ne gledam. Nema ni priblizno dovoljno zanimljivog materijala na youtube-u da me zainteresuje na duze od jednog popodneva.
 
stvar je u tome što sam ja preporučio tebi nov laptop ne zbog performansi, jer smatram / znam da je ta mašina koju imaš dosta moćna i dovoljna za dosta toga, očigledno tebi radi super. iz drugih razloga sam ja preporučio nov komp, kao što vidiš iz mog prvog posta u temi. realno ni novi netbuk nema nešto mnogo bolje performanse od tog tvog laptopa, a za 250- 300 evra imaš laptop, ne netbuk koji je realno bolji od te mašine.
 
Čoveče ako ti mahina vrši posao nadogradi je i neka te i dalje služi. Ti za taj novac čak i da prodaš istu i da doplatiš koliko si planirao ne možeš da kupiš novu. Ako ti pak treba nova jaka mahina ona nenadograđuj i skupi ili dodaj još para i kupi šta ti odgovara
 
generalno se ne isplati nadograđivati laptop. to je kao mobilni, kupiš, koristiš, zameniš... krastavac i ja ne volim taj sistem, ali nije to desktop... čak i ako se neko odluči za nadograđivanje bolje je nabaviti polovne a ok delove, nego kupovati novo, ne može se od babe napraviti devojkaaa
 
Nazad
Vrh Dno