Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Mitsuru

Ne racuna se to tako kako si zamislio. Alfaunits ti je vec odgovorio i ukazao na jednu stranu problema. A postoji jos nekoliko problema zasto ne mozes da poredis taj seedbox sa uslugama nekog provajdera. Da ne duzim mnogo, ISP u Srbiji kupuje internet po ceni 1-3 evra po zagarantovanom megabitu u najboljem slucaju (mnogi placaju mnogo vise, npr. 10 evra po megabitu Telekomu), i podeli taj zagarantovani megabit nekom agregacijom (npr 1:10) kako bi mogao uopste da funkcionise. Dakle, tih 3 dolara koje pominjes kod nas provajderu ne bi pokrili ni kupovnu cenu interneta nadprovajderu, a da ne pricamo dalje o ulaganju u mrezu, uredjaje, plate zaposlenih, poreze...

Cene interneta u Srbiji (kod ovih boljih provajdera) i ako su naduvane, nisu mnogo naduvane. Ljudi ce potegnuti pitanje: "A kako u Bugarskoj i Rumuniji moze xx brzina za 5 evra?", a da pri tome ne uzmu u obzir ovo sto je alfaunits rekao - te zemlje su dobile namenska sredstva od EU da izgrade mrezu po zemlji. Dakle ta mreza vecim delom nije bila trosak njihovim provajderima. Kad bi kod nas dosao neki baja i rekao "Evo poklanjam xxx miliona evrica da se izgradi zajednicka mreza u Srbiji koju svi mogu da koriste uz minimalnu cenu", onda bi i kod nas cene bile kao kod Rumuna. Plus sto je u tim zemljama sve to mnogo bolje zakonski regulisano, pa ko god zeli moze da se bavi ISP poslom bez prepreka, dok te kod nas drzava koci za svaku i najsitniju dozvolu. Svako ceka da ga podmazes.
 
Hmmmmm, nista.
Po obicaju :)

Mozda i nije greska nego zele da kazu da smo vec dobili ubrzanje. Pre godinu dana.
I da nema potrebe da tupimo bez veze :)
 
Hajd da mi lepo sacekamo zvanican stav, da posle ne bude razocarenja.
 
Ja danas bio da uplatim racun u poslovnici u Kralja Petra i devojke koje rade na shalteru naravno potvrdile celu pricu o ubrzanju ali nekima i dalje ne vredi....
 
Verovatno ne. Za sada ne vidim nimalo potrebe da imam vise od 16/1 koji koristim na Telekomu (a cenovno je jeftinije nego sto bi bila cena na SBB-u nakon ubrzanja). Jedino bih voleo da pada cena :)

Kako je moguce da placas jeftinije 16/1 kod lelekoma kada ovaj paket sada na SBB-u imas za svega 2140 dinara a kod lelekoma kosta 4513 dinara ???
 
Kako je moguce da placas jeftinije 16/1 kod lelekoma kada ovaj paket sada na SBB-u imas za svega 2140 dinara a kod lelekoma kosta 4513 dinara ???

Sto rece dole - 50% akcija.
Plus "odrzavanje" je 900din. a TV vec 4 godina ne ukljucujem. Ni fixni ali OK njega bih barem za taxi koristio :D
 
Pih, ako je verovati ovom cenovniku, ipak se HD prijemnik nece dobijati bez mesecne nadoknade kao sto je neko napisao na nekoj od prethodnih strana :(

Ja svakako planiram da predjem na MIX jer je jeftinije u globalu, a taman ce i moji imati malo bolju sliku na TVu. Samo me nervira sto ce imati SD prijemnik koji digitalni signal salje analognom vezom na TV, tj nema poente od toga sto je digitalno :/
Ovaj HD reciever kapiram da ima HDMI ili barem d-sub? Mada opet, ne placa mi se 200din mesecno za nesto sto necu ni koristiti... Bleh, ne znam.
 
Mix = D3+Net na 24 meseca, zato je "jeftiniji". Po meni ne vredi :( Posao sam za Koreju, nisu hteli da mi pauziraju uopste Mix paket - zato sam resio da idem na ADSL posle.

Inace, koliko sam video decoder koji se dobija uz Mix ima digitalni izlaz. Mada je signal komedija jer su sami signali kanala komedija. Osim sportskih i HBO kanala naravno. Ovo ne mogu da tvrdim, mozda su promenili nesto.
 
To je kod pTT-a, kod Telekoma vise ne vazi. Meni kod Telekoma racun ispada 2700 sa fixnim - kod SjBB-a bi bio >3000 sa "odrzavanjem vazduha" :)
 
Akcija se završila 1.oktobra. Dobrano si pokasneo. Ja sam na toj akciji 6/1mbit i extra šljaka za 1075din mesečno. Jeftino:type:
 
Nisi pratio na času.

Ali zato imam google :)

"U okviru PROMO ADSL kampanje sva fizička lica koja zaključe ugovor na 12 meseci plaćaju 50% od standardne cene ADSL usluge:

Napredni 3
16384/1024 Kbps
2.800 din (1400 din sa popustom )

Izgleda da sam na casu propustio i to da je kod PTT-a 16/1 2800 dinara a kod lelekoma (od koga ptt kupuje net) cak 4513 sto je van svake pameti ...
 
Na casu nisi naucio ni da 300% jeftinije ne moze nista da bude... :D
 
.....Samo me nervira sto ce imati SD prijemnik koji digitalni signal salje analognom vezom na TV, tj nema poente od toga sto je digitalno :/
.......

Ovo si lupio i ostao ziv. Kao da si rekao, od TV-a do mog oka ide analogni signal, pa nema poente sto je do ekrana sve digitalno.

Poenta je u gubicima, a najveci su od kablovskog operatera do tvog prijemnika. Digitalnim prenosom se ti gubici anuliraju, postoje, ali se koriguju. Na 1m kabla od STB-a do TV-a nemas ni pola procenata gubitaka kvaliteta slike iako je analogni prenos.
 
DA/AD konverzija degradira kvalitet i treba je izbegavati, u tom smislu sam tumačio njegov post. To nije tema pa sa mojom digresijom završavamo.
 
DA/AD konverzija degradira kvalitet i treba je izbegavati, u tom smislu sam tumačio njegov post. To nije tema pa sa mojom digresijom završavamo.

Poluistina... Sve konverzije treba izbegavati ako nisu nužne, ali takođe da te ispravim što se DA/AD konverzije tiče:

DA/AD ne mora nužno da degradira (može ako je loša), ali AD/DA mora (uvek*)... Ako krećeš od 0 i 1-nica, pa ih pretvoriš u analogne, dovoljno kvalitetno (npr 0 je 0V a 1-nica je 1V, a 0.5V je granica, ali je prenos takva da NIKAD nemaš šum amplitude veće od 0.4V na primer, onda će ta DA/AD konverzija biti savršena i na izlazu će biti apsolutno identična povorka 0 i 1-nica. Zato se (pored i bolje frekventne efikasnosti) i forsira digitalna televizija - "imuna" je na šum ako su modulacija i kodiranje dovoljno dobri u odnosu na šumove sredine za prenos.

*Sa druge strane, kod AD/DA, kada krećeš od analognog signala, pa pretvaraš u digitalni pa nazad u analogni, on NIKAD neće biti apsolutno identičan početnom analognom, čak iako ideš sa frekvencijom semplinga višom od Nyqvist-ove, i to zbog tehničke nesavršenosti D/A kovertora koji koliko god dobar bio u suštini daje svoju reprezentaciju početnog analognog signala. Naravno ta nesavršenost može za neku primenu biti nebitna, ali signal 100% identičan onom polaznom analognom nikad nije.
 
Poslednja izmena:
Nisi trebao da me ispravljaš jer si samo komplikovao i krivo tumačio. Pod akronimom AD/DA obuhvaćna je i A->D (analog2digital) i D->A (digital2analog) konverzija, dakle nisam podrazumevao prvo DAC pa potom ADC već pretpostavljam jednosmernu konverziju. Moj post je načelan i ne uzima u obzir vrstu signala ili opremu koja se koristi.
 
Poslednja izmena:
Baš zato sam načelno i ja govorio da se razjasni jer bitno je od čega se kreće, tj. šta je izvorni signal.

- Ako je izvor digitalni signal, nakon D/A, prenosa i zatim A/D konverzije u digitalni signal, moguće je dobiti savršeno identičan signal, bez degradacije kvaliteta.

- Ako je izvor analogni signal, nakon A/D, prenosa i zatim D/A konverzije nazad u analogni signal, nemoguće je dobiti savršeno identičan analogni signal bez degradacije kvaliteta.

Ili kraće rečeno, izvorni digitalni signal je moguće savršeno reprodukovati, a analogni nije.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno