Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni je ugovor istekao, tačno me teraju da im vratim opremu pa da potpišem nov ugovor. [emoji3]

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Realno, neke degradacije i nema sa nat-om, samo je smor za ljude kojima treba javna za video nadzor i slicno... za surfovanje, mislim da se i nece primetiti razlika, torrenti možda malo.

Sent from my X5pro using Tapatalk
 
Aman čoveče upotreba interneta nije = surf, tj saobraćaj samo kroz port 80 i 443. 90% aplikacije koje koriste net to čine na nestandardnim portovima i na rad sve i jedne će da utiče CG-NAT.

Plus što ćeš i za sam surf sve češće da nalećeš problem da te smara za Cloudflare i da popunjavaš captcha.
 
Zvao sam ih i rekli su mi da je to normalno i da je tako za te pakete (imam silver duo ili kako se vec zove).

Dno dna sta reci! 10 godina imam net kod njih i nikada mi se nije desio ovakav bezobrazluk i sada od jednom jos se oni cude tako i treba da bude kao ne znaju kako je meni tek od danas tako... :mad:

A jesu ti rekli za koje pakete to nije normalno ?
 
Jeste trazili ubee prilikom obnove, potpisivanja novog ili tokom ugovorne obaveze? Imam kod mojih gold trio i nisu hteli bez dodatnih 5000 (cini mi se) da mi daju ubee.

Ово је послао 6п!

Novi možda, starima ne daju ...
Totalno suludo !

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Ja presao na Duo Gold i zatrazio Ubee, posto bih malo da predjem na 5ghz ovde oko mene 10 AP ima. Sve odradio preko fejsa, cuo se kasnije sa korisnickom sluzbom, sutradan mi se javili i sve super. Sad ce za koji dan da dodju, da mi zamene HG 3928s.
Ako si pitao mene, prvih 6 meseci mi je placanje kao da sam na silveru znaci 2899, a posle onih 18 meseci cu biti na Goldu, a to je 3199. Znaci 300 dinara.

A za 300 dinara dobijam 20Mbit brzi net, D3Go, vise HD kanala (pogotovo meni bitni SK 1,2,3 u HD + SK 4,5 i 6) i vracanje 72h unazad. Isplati mi se :)
Ne ide, ali mozes da izboksujes kao ja :) Javi im se na fejsu, kasnije ce oni reci da ne ide uz gold, posle toga ce te nazvati, onda onim visim tamo menadzerima ide zahtev, pa oni odobre.

Ja sam stari korisnik, pa ima sigurno 10 godina.
 
Posto sam prozvan (ko u skupštini) :)

Šta će CGN/LSN definitivno onemogućiti/degradirati:
- VPN i enkripcija (IPSec & SSL)

Ne

- FTP preuzimanje fajlova VELIKIH veličina (active mode)

Ne, ALG to resava.

- P2P (torenti i sl) seed odnosno upload

Delimično... Srbi ionako ne vole da seeduju ;)

- Online igrice (Xbox, playstation i sl)

Vrlo moguće, mada postoje rešenja i za to...

- Video stream (Netflix i slično)

Netflix radi bez problema

- Web kamere (remote praćenje, itd)

Da, nece raditi direktan pristup kamerama, tacno.

- Tuneliranje (6to4 i slično)

Da, ne radi.

- VoIP (SIP i sl)

Uz ALGove SIP radi normalno

- Simulatno logovanje (socijalne mreže / ebank / itd)

Ovo može da se svede pod surf, resava se lako.

- Blacklist problemi (ip ban)

Ovo može da bude problem.

- Privatni kućni serveri

... nece raditi.


Svi ovi problemi ce nestati za par godina , najviše... Moraju pustiti ipv6, što pre... A onda ce nam problem biti naci kamere koje podržavaju i novi protokol. Sad je tako kako je...

Ja u mom okruženju znam jos par osoba koji su primetili da se nesto promenilo, kao sto rekoh, ogromna većina korisnika nije svesna da se bilo sta promenilo sa njihovom vezom... Facebook radi, Skype radi, PopCorn radi, Viber radi, znaci net radi normalno ;) a mi mo'š se slikamo sa našim kamerama i tunelima... :)




Sent from my X5pro using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Znaci kod torentovanja ce download ici normalno,dok ce samo sa sidovanjem biti problema?
 
Svi ovi problemi ce nestati za par godina , najviše...
Hahaha, i to treba da nam svima bude normalno i prihvatljivo? "samo" par godina. Da neće i to do magične 2020. da bude rešeno kao što će sve u državi da se reši za naredne "2 godine"?


Pošto tvrdiš da je većina na strani oniih koji neće ni primetiti natovanje neka SBB onda lepo toj kategoriji "internet = facebook, youtube, chat aplikacije" uvali CG-NAT pa tako reše pitanje manjka IPv4 adresa i naprave luft da na molbu "naprednih" korisnika (jbt sad ispade napredno korišćenje interneta kad neko želi da mu net radi onako kako je radio zadnjih 20 godina) mogu komotno da te korisnike vrate nazad na ne-deljenju javnu IP adresu.
Imaju logove pa nek analiziraju kome 99% potreba podmiruje otvoren port 80.
 
CGN, Izgubio mogućnost da priđe ruteru sa Wan strane, ne moze kuci da hostuje web, mail, game server, torrenti mozda malo lošije rade... 98% korisnika verovatno neće vidimo​ nikakvu razliku... Činjenica je da IP adresa više nema, dok ne naprave ipv6, to nam je sto nam je...

Sent from my X5pro using Tapatalk

Da li ovo znači da kad mi uvedu CGN neću moći da koristim QNAP NAS Server u punom kapacitetu? A macOS Server?
Obe stvari su mi neophodne, torenti manje-više, ali ako mi zeznu ova dva servera biće čupavo.

edit: sad videh šta napisa Sale99... Kakva je mogućnost da raskinem ugovor, pošto me ovako potpuno ograničavaju u upotrebi interneta?
 
Poslednja izmena:
Da li ovo znači da kad mi uvedu CGN neću moći da koristim QNAP NAS Server u punom kapacitetu? A macOS Server?
Obe stvari su mi neophodne, torenti manje-više, ali ako mi zeznu ova dva servera biće čupavo.

Pravo pitanje bravo ne koristim SBB al sam isto iza CGN i ovo me jako interesuje
 
Pravo pitanje bravo ne koristim SBB al sam isto iza CGN i ovo me jako interesuje

nece raditi... ja imam vektor, i isto sam vec neko vreme iza cgn-a. Srecom, imam neke virtuelne masine pa sam pustio l2tp tunel sa rutera do jedne od njih, i za taj specifican saobracaj koji mi treba spolja, koristim tunel. Kamera i storage sa sickrage-om i transmission bt klijentom, ali mi torenti idu kroz cgn i ne vidim da se ne skidaju ili imaju neki ocigledan problem.

Sve mi se cini da neki ovde misle da branim provajdere koji koriste cgn... ni slucajno. Samo vam kazem, posto znam ljude koji rade i u telekomu i u sbbu, nit su nesposobni nit se ne ulaze u opremu. Jednostavno, nas mali procenat, necu reci naprednih, vec zahtevnijih korisnika, jednostavno nismo toliko bitni :) zato se i smejem, jer slabo sta mozemo da uradimo... sem da rantujemo po forumima :D oni su se obezbedili ugovorima i ugovornim obavezama, i nema pomoci... mozda nekom izadju u susret ako bude dovoljno dosadan, i to je to... :p
 
Poslednja izmena:
Katastrofa :(

Bar da moj provajder nudi statičku IP adresu kao opciju nego nema ni to
 
Nije poznato koliko korisnika nameravaju da stavljaju pod istu spoljnu IP adresu kada se korsiti CG-NAT. Realno ako to nisu hiljade korisnika, a to nije potrebno ako je u pitanju samo fizički nedostatak novih IPv4 adresa a ne prodaja istih nekom ko hoće više da plati, mogu provajderi da dodeljuju i određeni opseg portova korisnicima koji to zatraže. Uslov je da bar ta NATovana IP adresa koja je dodeljena korisniku bude fiksna. Provajder bi mogao da dodeli neki manji opseg korisniku na zahtev i tako omogući da se koriste svi servisi koji bi NATovanjem bili onemogućeni. Svaki server (ftp, rdp, plex, qnap nas itd) uglavnom ima konfigurabilne portove koje koristi.
 
Moze li mala pomoc? Imam trenutno paket Duo Net Gold i uskoromi istice ugovorna obaveza, kontaktirao sam SBB preko facebook stranice i rekli su mi da uz produzenje ugovorne obaveze od 24 meseca mogu da dobijem Ubee uz doplatu od 2990 dinara. Da li vredi ta doplata? Ugovorna obaveza mi ne smeta posto svakako cu koristi njihove usluge.
 
Poslao im dva mail-a vezano za CGNAT, neće ni da odgovore... [emoji23]
 
Pitaću ja čoveka sa kojim sam kontaktirao preko FB kad sam produžavao ugovor, pa da vidim šta će da mi kaže.
Meni server mora da radi, kako god.
 
Moze li mala pomoc? Imam trenutno paket Duo Net Gold i uskoromi istice ugovorna obaveza, kontaktirao sam SBB preko facebook stranice i rekli su mi da uz produzenje ugovorne obaveze od 24 meseca mogu da dobijem Ubee uz doplatu od 2990 dinara. Da li vredi ta doplata? Ugovorna obaveza mi ne smeta posto svakako cu koristi njihove usluge.

Ne, veoma malo su ti ponudili za obnovu.
Minimum na koji treba da pristaneš je duo gold extra po ceni duo gold paketa (i besplatan ubee).
 
Pitaću ja čoveka sa kojim sam kontaktirao preko FB kad sam produžavao ugovor, pa da vidim šta će da mi kaže.
Meni server mora da radi, kako god.

Pa i meni server mora da radi, al ti si bar kod velikog provajdera pa možda nešto i izvučeš, a ja na Vip kućni net tu je tek mrka kapa kukala mi majka :(
 
Pa i meni server mora da radi, al ti si bar kod velikog provajdera pa možda nešto i izvučeš, a ja na Vip kućni net tu je tek mrka kapa kukala mi majka :(

Telenor je poceo isto da NAT-uje Internet pakete i to iskljucivo na 4G mrezi. Na 3G mrezi kad ukljucim mobile DATA dobijam javnu IP adresu, dok na 4G mrezi uvek dobijam privatnu.
 
Šta reći užas meni je mnogo važno da mi NAS radi u punom kapacitetu moraće bar kao prelazno rešenje da daju statičku IP
 
Nisam ovde sam se uključio zbog zajedničke rasprave oko CGN i rada NAS uređaja
 
I pošto si na "kućnom internetu" sa džeparcem od celih 100 GB mesečno kako bi ti to / za šta koristio NAS sa WAN strane i da nemaš CG-NAT? Pošto remote/WAN streamovao nešto sa NAS-a sigurno ne bi bog zna koliko dugo :D
 
I pošto si na "kućnom internetu" sa džeparcem od celih 100 GB mesečno kako bi ti to / za šta koristio NAS sa WAN strane i da nemaš CG-NAT? Pošto remote/WAN streamovao nešto sa NAS-a sigurno ne bi bog zna koliko dugo :D

Možda mada u lokalu lepo radi. Ali nije samo strimovanje u pitanju šaljem ja puno podataka sa terena u lokalnu mrežu.

A 100GB meni završava posao jer fajlovi nisu veliki.

A drugo brate mobilan je kad se selim ide i on što je najbitnije:D
 
Poslednja izmena:
N1 je franšiza CNN-a i oni se sa tim javno hvale tako da N1 ima velike veze sa CNN-om, a nije normalno da RTS bude iza N1, bar RTS 1.
Nisu fransiza nego affiliate , dakle neko na cije izvestaje se oslanja CNN kad im treba materijal sa ove teritorije.
Ako je to toliki problem , predlazem da zapretite raskidom ugovora...
 
Telenor je poceo isto da NAT-uje Internet pakete i to iskljucivo na 4G mrezi. Na 3G mrezi kad ukljucim mobile DATA dobijam javnu IP adresu, dok na 4G mrezi uvek dobijam privatnu.
Mobilni operateri su oduvek natovali... Ja nikad nisam video javnu adresu na mobilnoj mrezi, mislim da si nesto pomešao...

Sent from my X5pro using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno