Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ovo je super... samo da ne roknu FUP...
 
Koliko se sad nerviram sto sam jos 11 meseci pod Telekom aDSL-om.
Dodje mi da im isplatim sve i uzmem SBB.
 
Meni se upravo brzina podigla sa 6 na 10.Tacno u ponoc.
 
Trajalo je nekih 40 min. Pustio sam Alan Wake torrent sa Torrentleecha negde oko 23h, povukao max 700kb/s.Posle ponoci je microtorrent podigao brzinu na preko 1 Mb/s i sad se vratilo ponovo na 700kb/s.Mozda se nesto microtorrent utripovao mada neverujem,skinuo sam sa njim par terabajta i nije nikad zezao.Mozda su testirali mrezu na kratko :test:
 
PA ne testira se mreza na opterecenje u 2 posle ponoci. Nego u vreme spica, oko 20 h.
 
PA ne testira se mreza na opterecenje u 2 posle ponoci. Nego u vreme spica, oko 20 h.
Zar nije spic kad koriste svi na poslu za YT (pardon... "poslovne primene" D:))?
Cudi me da je 20h stvarno (barem je bilo vani) spic, kad tada nijedna firma ne koristi net. Ili to pokazuje koliko firmama uopste ne treba net :)

Biće fantastično ako ovo bude. Konačno moguć skype 720p video i u najjeftinijem paketu. :)

Mene plasi to sto ce najbrzi ADSL paket sada maltene biti najjeftiniji SBB paket :D I po slicnoj ceni (sa 50% popusta).
 
Bravo za SBB. Dobro je što nisam potpisivao novi ugovor sa lelekomom. Možda se ipak vratim na kabl.
 
Mene plasi to sto ce najbrzi ADSL paket sada maltene biti najjeftiniji SBB paket :D I po slicnoj ceni (sa 50% popusta).

Zašto te to plaši? Samo znači da će Telekom morati malo da spusti cene ADSL-a, ili će uključiti i dodatne servise u cenu (WebTV i sl.)... Nažalost, limiti kod aktuelne ADSL tehnologije su oko 20Mbit DL i 1-1.4mbit UL. Kritično je rastojanje i kvalitet parice od korisnika do DSLAM-a.

Ono što je tehnički moguće (ako Telekom odluči da to ponudi) ako korisnik ima više linija u stanu, jeste da ih "spoji"... To je funkcionalnost koja se kod ADSL2+ zove "port bonding" ili G.998.x ili G.Bond. Sa recimo 2 linije, duplira se DL i UL protok. Neki ADSL operateri u EU već nude ovo.

Druga opcija na koju napredniji DSL operateri idu je VDSL2. :) Nažalost zahteva gušću mrežu DSLAM-ova (kakva već ponegde jeste u većim gradovima), jer već na oko 1.5km ne nudi nikakvu prednost u odnosu na ADSL2+. Na kraćim rastojanjima, zavisno od kvaliteta parice, moguće je teorijski i do 200Mbit-a DL. Praktično, otprilike svodi se na 60/20 Mbit/s za one bliže od 800m od DSLAM-a i 40/10 Mbit/s za one od 800 do 1500 metara od istog.

Sve u svemu, ne treba biti mnogo zabrinut, ima prostora za napredak i konkurenciju...
 
Poslednja izmena:
Bilo bi lepo i kada bi prepaid korisnici dobili malo ubrzanja. Kablovska se ne vodi na mene, inače bih odavno prešao na postpaid. Studentska je tuga pregolema :)
 
Bilo bi lepo i kada bi prepaid korisnici dobili malo ubrzanja. Kablovska se ne vodi na mene, inače bih odavno prešao na postpaid. Studentska je tuga pregolema :)

Bilo bi lepo, ali ako ADSL konkurencija ne ponudi bolji prepaid, neće ni oni, zašto bi ako su već bolji?

I mene pomalo nervira što svi na svaki mogući gledaju da te navuku na ugovor od 12-24m tj. postpaid, i mobilni operateri i internet operateri, itd. Jednostavno ne žele da korisnici u svakom momentu mogu da odluče šta je bolje/isplativije, već da korisnike vežu za sebe kojekakvim promotivnim ponudama a posle u pojedinim periodima imali lošiju ponudu od konkurencije. Eh, biznis je to, briga za pare a ne briga za korisnike...
 
@MM, mene brine to sto ispada da je sam sa naj paketom za ADSL maltene zaostao gledajuci SBB :)
(nije da mi treba vise... radije bih da smanje cenu za ovo nego da dobijam brzi paket za istu cenu)
 
Ono što je tehnički moguće (ako Telekom odluči da to ponudi) ako korisnik ima više linija u stanu, jeste da ih "spoji"... To je funkcionalnost koja se kod ADSL2+ zove "port bonding" ili G.998.x ili G.Bond. Sa recimo 2 linije, duplira se DL i UL protok. Neki ADSL operateri u EU već nude ovo.

Druga opcija na koju napredniji DSL operateri idu je VDSL2. :) Nažalost zahteva gušću mrežu DSLAM-ova (kakva već ponegde jeste u većim gradovima), jer već na oko 1.5km ne nudi nikakvu prednost u odnosu na ADSL2+. Na kraćim rastojanjima, zavisno od kvaliteta parice, moguće je teorijski i do 200Mbit-a DL. Praktično, otprilike svodi se na 60/20 Mbit/s za one bliže od 800m od DSLAM-a i 40/10 Mbit/s za one od 800 do 1500 metara od istog.

Sve u svemu, ne treba biti mnogo zabrinut, ima prostora za napredak i konkurenciju...

Ti se salis, pa mi jos uvek imamo dvojnike i PCM uredjaje :) Za obe varijante poboljsanja adsl-a koje si naveo je kljuc u malom broju centrala (sto si vec i sam rekao). Zbog toga neki ljudi i danas ne mogu da uvedu ni obican adsl, jer ne mogu da dobiju cistu telefonsku liniju. Dakle, prvo bi bilo potrebno znacajno povecati broj centrala, a tek onda da se razmislja o VDSL-u ili davanju duplih portova. Medjutim ja sam vise za ideju da se Telekom prebaci u FTTH vode. Tu je buducnost :)

edit: sto se tice ugovora, i nastojanja provajdera/operatera da te vezu istim, to je sasvim logicno. Sto vise korisnika pod ugovorom imaju, to im je i dobijanje kredita lakse.
 
Poslednja izmena:
Cek nisam siguran da sam sad ovo razumeo. Sta ce biti sa nama koji smo potpisali ugovor pre 2 godine ( istice ove godine) i trenutna brzina je 6/512 ? Oce i nama ici na 10/1 ?
 
Ubrzanje se odnosi na sve..... uostalom kao i kod svakog prethodnog ubrzanja tako da je pitanje suvisno ( da ne upotrebim neku tezu rec)
 
Pa navedeni su mix paketi samo koliko vidim.Pre su neki paketi bili povecavani, a neki ne, tako da pitanje nije glupo, samo moze biti glup odgovor.
 
Sad sam zvao call centar, kao nemaju nikakav konkretan info, trebalo bi da bude nekog ubrzanja, a "sve varijante su u opticaju".
 
Sa ES-a.

waikiki: Informacija o ubrzanju je proverena.. sad sam zvao SBB call centar! Od 1.marta startuju novi MIX paketi:

MIX S 10/1 1.490 din
MIX M 16/1.5 2.090-din
MIX L 24/2 2.790-din
MIX XL 40/2 3.590 din

Dakle, nema vise dileme!
Ovo je i vise nego pristojna ponuda!
 
Spominju se samo MIX paketi, i dalje. Ostaje pitanje da li ce povecati brzine i za korisnike obicnog neta. Naravno, kad god su povecavali brzine, uvek su svi dobili povecanje, a najvise oni koji imaju postpaid 12 i mix.

S druge strane, ne zvuci mi nemoguce da SBB hoce da poveca brzine neta samo za MIX korisnike. MIX ugovori su oni koji se uzimaju na 24 meseca i uz njih se dobija i D3, a oni imaju sad i ovu D3 Go opciju i dodatne pakete na koje nas navlace, o HBO Premiumu i da ne pricam. Mnogo rade na tome, to znam. Dakle, ko hoce vece brzine, izvolite, imate MIX ugovor. Nije nemoguce.

Videcemo i kad dodje taj famozni 1. mart.
 
Svi dobijaju ubrzanje, iste brzine za MIX pakete koji su pomenuti bice i za postpaid korisnike sa ugovorom na 12 meseci. Prepaid i postpaid bez ugovora ce takodje dobiti povecanje ali za koji stepenik manje isto kao sto je bilo i u prethodnom ubrzanju, ne znam cemu tolika panika samo zato sto su pomenuti Mix paketi.
 
MIX, to beše ono sa D3 ? To mi ne treba ... ja imam oš 7 meseci ADSL 50 posto popusta. Taman da se sve istestira na SBB, pa da vidimo da li se vraćam ili ne ....
 
Cek nisam siguran da sam sad ovo razumeo. Sta ce biti sa nama koji smo potpisali ugovor pre 2 godine ( istice ove godine) i trenutna brzina je 6/512 ? Oce i nama ici na 10/1 ?

Kad su nana na Vektoru 1.decembra 2011. cini mi se ubrzali nesto (kao i drugim kablovski operateri), bilo je svi koji imate ugovor dobicete ubrzanje ako potpisete NOVI ugovor na 18 meseci, ko nece da potpise necemo mu uopste ubrzati, ima za iste pare to sto ima iako bi imao 1/3 brzi net ako PONOVO potpise NOVI ugovor na 18m.
Tako da se i vi sa ugovorom, koliko god da vam je ostalo od starog ugovora, mozete ocekivati da ce te trebati potpisati novi ugovor na 12-24m da bi dobili ubrzanje...
 
Što povezuješ Vektor i SBB? Kod SSBa se do sada ubrzanje dobijalo u toku važenja aktuelnog ugovora (koji se automatski produžava na još 1-2 god ako se ne raskine pre isteka), nije uopšte bilo potrebe za potpisivanjem novog, pa 99% neće morati ni sada.
 
Kako god, samo neka povećavaju te brzine i još kad bi se potrudili oko kablovske televizije da nam ubace koji kvalitetni HD kanal, gde bi nam kraj bio...

:)
 
Bar na 4mb da povecaju ove koji nisu pod ugovorom...
 
A sta fali biti pod ugovorom ako ste zadovoljni sa uslugom i brzinama kojima konkurencija nece moci ni da primirise sad od marta ? Ja se ne bih bunio i da me vezu ugovorom na 5 godina samo da sam zadovoljan uslugom.
 
Od kada sam potpisao dvogodisnji ugovor sa SBB-om proslo je 13 meseci, od tih 13 meseci internet mi je 6 meseci radio ocajno (i dalje radi) a prvenstveno sam ga uzeo za online gaming. Sa velikim i nestabilnim pingom koji takozvani SBB-ov "kablovski" internet ima je nemoguce igrati bilo sta online bez frustracija. Kada mi istekne ugovor NIKADA vise na SBB pa da ponude i 100 mb/s za 10 evra dzaba im. Lopovska firma.
 
Oces da se menjamo ? Ja imam odlican odziv ali nikakvu brzinu na ptt kds-u. :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno