Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ako se nista ne promeni do jeseni, prvim povodom za raskid ugovora
Definitivno prelazim na BOX3, akcenat na upload

optika 400/160 Mb/s
3900
Sve je to pros/cons

Prednost BOXa

- odličan net (dl/ul)

Mane BOXa

- nema bridge (za sada) - ovo mi je deal-breaker koji ubija odličan protok
- očajna TV ponuda (verovatni se neće promeniti nikad)
- Loša(ija) streaming aplikacija

Trenutno sam pod UO kod SBBa još 18 meseci.

Pitanje je šta će SBB da radi u međuvremenu. Mislim da će insistiranjem na kablu, na kraju izguti bitku.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
ako se tokom UO podnese zahtov za "parkiranje" na 60 dana, da li se produzava UO za tih 60 dana ?
 
Sve je to pros/cons

Prednost BOXa

- odličan net (dl/ul)

Mane BOXa

- nema bridge (za sada) - ovo mi je deal-breaker koji ubija odličan protok
- očajna TV ponuda (verovatni se neće promeniti nikad)
- Loša(ija) streaming aplikacija

Trenutno sam pod UO kod SBBa još 18 meseci.

Pitanje je šta će SBB da radi u međuvremenu. Mislim da će insistiranjem na kablu, na kraju izguti bitku.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Pa, ako je SBB maximum upload 15 MB, korisnicima kojima prevazidjeni program nije bitan (a upload jeste) sledeci korak je cao-zdravo i prelazak na optiku.
 
Sve je to pros/cons

Prednost BOXa

- odličan net (dl/ul)

Mane BOXa

- nema bridge (za sada) - ovo mi je deal-breaker koji ubija odličan protok
- očajna TV ponuda (verovatni se neće promeniti nikad)
- Loša(ija) streaming aplikacija

Trenutno sam pod UO kod SBBa još 18 meseci.

Pitanje je šta će SBB da radi u međuvremenu. Mislim da će insistiranjem na kablu, na kraju izguti bitku.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Nema Bridge - to znači ako želim da zadržim svoj ruter, jedna opcija je dupli NAT? Šta bi sve bile mane toga?

Ja razmatram Box 3 bez TV-a, plus Eon van mreže.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 
Pa, ako je SBB maximum upload 15 MB, korisnicima kojima prevazidjeni program nije bitan (a upload jeste) sledeci korak je cao-zdravo i prelazak na optiku.
Pretpostavljam da je jasno da je ono gore moja subjektivna lista.

Naravno, bilo bi dobro imati više od 15mbps koliko imam kod SBBa ali ne sa ograničenjima koje nameće MTS.
Nema Bridge - to znači ako želim da zadržim svoj ruter, jedna opcija je dupli NAT? Šta bi sve bile mane toga?

Ja razmatram Box 3 bez TV-a, plus Eon van mreže.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Port forwarding, VPN, remote access, smart home, nadzor,...

Verovatno nešto od ovoga može i sa duplim NATom, ali ja ne želim da eksperimentišem.



Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ma da, najbolje je kad kod SBB-a popiješ CG-NAT? ... prebrinuo si odmah sve brige.
 
Limit za DOCSIS 3.0 je 1300~Mbps DL i 240~Mbps UL teoretski
E sad koliko je kvalitetna njihova infrastruktura i koliko oni realno nama mogu da pruze je druga prica, mogu sigurno dosta vise nego sto trenutno nude
 
Ma da, najbolje je kad kod SBB-a popiješ CG-NAT? ... prebrinuo si odmah sve brige.
Nažalost to je, verovatno, izvesno kod većine provajdera.

Za to, ipak, postoji neko rešenje u vidu plaćene statičke IP.

Limit za DOCSIS 3.0 je 1300~Mbps DL i 240~Mbps UL teoretski
E sad koliko je kvalitetna njihova infrastruktura i koliko oni realno nama mogu da pruze je druga prica, mogu sigurno dosta vise nego sto trenutno nude

Wikipedia kaže I nešto niže 1200/200.

https://en.wikipedia.org/wiki/DOCSIS


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
СББ одавно помиње DOCSIS 3.1 који има друге лимите, мада не знам колико су урадили по том питању.
SBB danas već može da podrži brzine interneta do 1Gbps, kroz postojeće kablove, do domova i biznisa svojih korisnika i nastavlja da unapređuje svoju HFC – hybrid fiber coax mrežu. Daljim razvojem Docsis 3.1 tehnologije na postojećoj mreži, SBB će imati mogućnost pružanja brzina interneta do čak 10Gbps.
Натовање је већ из друге приче, а што се тиче дуплог натовања због bridge мода то може релативно једноставно да се прескочи повезивањем по лан портовима.
Други провајдери докупљују IPv4 да не би натовали кориснике, све у чекању шестице. ;)
 
Da greska, 150/10 ali svejedno mnogo losije od MTS-a sada. Optiku razvlace za nove zgrade, staru infrastrukturu nece zameniti narednih 15god :D

o tome se radi, reci to mts-ovim korisnicima koji preko 3000din placaju 10/1 ;) Inace i ja sam u novoj zgradi pa nema optike, i to sam jos 2 meseca cekao da mi prikljuce vdsl box 3 i na kraju presao na sbb.

lako je nuditi brzine gde ima optike...
 
Натовање је већ из друге приче, а што се тиче дуплог натовања због bridge мода то може релативно једноставно да се прескочи повезивањем по лан портовима.

Možeš malo detaljnije o ovome? Dakle, šta ako provajderov ruter ne može u bridge mod? Misliš da potpuno izbacim svoj ruter? To mi nije opcija

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 
Imas vise opcija, DMZ za pocetak, mod rada tvog rutera u AP mod, koristis LAN umesto WAN porta
 
Poslednja izmena:
DMZ је помало ризична опција. Подесиш твој рутер на исти опсег, другу адресу. Ако је провајдеров 192.168.1.1 ти свој ставиш на неку од адреса 192.168.1.2-192.168.1.254 (мени најлакше последња да не мешам) и искључиш DHCP. Тада рутер практично ради као свич и као wifi, после тога можеш да качиш компове и остало и на један и на други, каблом и без кабла.
Ја сам тако повезивао ADSL и обичан рутер (тј СББ рутер, после HG) и сваки комп је могао да иде на оба интернета уз пар ситних подешавања.
 
Valjda je poenta korišćenja svog ličnog rutera zato što je kvalitetniji pa da on treba da radi rutiranje... Ili je to samo momenat "ovaj moj ima jači WiFi"?. A Telekom bi svakako morao da pristaje ili da setuje ruter u bridge mod ili da umesto "gateway" (modem + ruter) uređaja daje samo modem/media konverter...
 
Jel moze malo pojasnjenje zasto je bridge mod dobar, t.j da li je potreban obicnom korisniku? S obzirom da ocekujem uvodjenje optike, zato i pitam da bih trazio od ljudi da mi sve povezu kako treba :) Imam 2 kompa jedan bih spojio preko etherneta a drugi preko wifi, a sto se tice TVa potrebno mi je 2 ili 3 boxa, ruter bi trebao da bude ovaj "8245Q2". Naravno tu je i par telefona i tablet...
 
@otaku: Bridge mode je interesantan i bitan ljudima koji poseduju svoj ruter i njega povezuju na taj koji su dobili od Telekoma. Ti pošto ćeš koristiti samo taj koji ti da Telekom nemaš zašta o tome da razmišljaš. Ti ćeš eventualno da povezuješ switch na taj njihov ruter ako ti ne bude dovoljno 4 LAN porta koja ima taj njihov ruter.
 
Sve će ti to bez problema odratiti taj ruter
 
Valjda je poenta korišćenja svog ličnog rutera zato što je kvalitetniji pa da on treba da radi rutiranje... Ili je to samo momenat "ovaj moj ima jači WiFi"?. A Telekom bi svakako morao da pristaje ili da setuje ruter u bridge mod ili da umesto "gateway" (modem + ruter) uređaja daje samo modem/media konverter...
+1
Ako im dovoljno ljudi to postavi kao uslov, možda na kraju i pristanu.
Meni su iz SBB potvrdili da mogu da koristim svoju opremu pre nego sam potpisao ugovor. Da li baš uvek održe reč, ne bih znao :)
 
Jel moze malo pojasnjenje zasto je bridge mod dobar, t.j da li je potreban obicnom korisniku? S obzirom da ocekujem uvodjenje optike, zato i pitam da bih trazio od ljudi da mi sve povezu kako treba :) Imam 2 kompa jedan bih spojio preko etherneta a drugi preko wifi, a sto se tice TVa potrebno mi je 2 ili 3 boxa, ruter bi trebao da bude ovaj "8245Q2". Naravno tu je i par telefona i tablet...
Ako ne znaš da ti treba, vrlo je verovatno da ti ni ne treba. ;)

Ono zašto je meni najviše bitno je bezbednost, odnosno security updates koje treba da dobijaš odmah pošto se problem pojavi.

Nisam proveravao, ali verujem da ni jedan od rutera koji obezbeđuje provajder nije dobio update za KRACK.

Ubiquiti je to rešio isti dan.

Isto važi i zazne druge rupe po TPlinkovima, Tendama ili šta drugo provajderi jeftino nabavljaju i "dele" za dž.

Pogledajte verziju firmwarea na provajderovom ruteru i npr changelog Mikrotik RouterOSa.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
@desp: Telekom se uvek jogunio u fazonu da ne garantuju ako ne koristiš njihovu opremu. Onda KAO automatski nemaš pravo na nikakvu tehničku podršku?? Nekad davno su PPPoE login podaci pisali na samom ugovoru... posle su ih na zahtev korisnika slali poštom (LOL) a sad ko zna kakva je situacija.
Ajd za modem deo posla i nekako čovek da ih razume... zato lepo omoguće bridge mode i onda samo rutiranje radi drugi "netestirani" uređaj nema sile da bude nekih problema zbog "nekompatibilnosti".

Mada ja čisto sumnjam da Telekom za optiku uopšte i nabavlja "samo modem" / "samo media konvertor" klasu uređaja. Moooožda za biznis korisnike?
 
DMZ је помало ризична опција. Подесиш твој рутер на исти опсег, другу адресу. Ако је провајдеров 192.168.1.1 ти свој ставиш на неку од адреса 192.168.1.2-192.168.1.254 (мени најлакше последња да не мешам) и искључиш DHCP. Тада рутер практично ради као свич и као wifi, после тога можеш да качиш компове и остало и на један и на други, каблом и без кабла.
Ја сам тако повезивао ADSL и обичан рутер (тј СББ рутер, после HG) и сваки комп је могао да иде на оба интернета уз пар ситних подешавања.
Trenutno na svom ruteru podižem VPN server, koristim DynDNS. U ovoj kombinaciji koju opisuješ to ne bi radilo?
DMZ ne bih razmatrao ni za jednu primenu.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 
@desp: Telekom se uvek jogunio u fazonu da ne garantuju ako ne koristiš njihovu opremu. Onda KAO automatski nemaš pravo na nikakvu tehničku podršku?? Nekad davno su PPPoE login podaci pisali na samom ugovoru... posle su ih na zahtev korisnika slali poštom (LOL) a sad ko zna kakva je situacija.
Ajd za modem deo posla i nekako čovek da ih razume... zato lepo omoguće bridge mode i onda samo rutiranje radi drugi "netestirani" uređaj nema sile da bude nekih problema zbog "nekompatibilnosti".

Mada ja čisto sumnjam da Telekom za optiku uopšte i nabavlja "samo modem" / "samo media konvertor" klasu uređaja. Moooožda za biznis korisnike?

Pa nisu baš jeftini ni na veliko ovi ruteri koje koriste za optiku
 
Sve je to super za mts što pričate, ali mts je kod mene, kao i u mnogo velikom broju krajeva prošao pre X godina sa kablovima i jedino što sam ja mogao da izvučem je jedva 10/1.. Prekidanje nerviranje itd uvek sa njima bilo..
Ali zato sbb je prošao pre malo više od dve godine i tako dobro stabilno i brzo radi da zahvaljujem bogu na danu kad su prošli pored mene sa kablovima..

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Pre par dana mi na vrata zazvoniše MTS prodavci.
Nude kule i gradove, na šta sam im postavio 2 konkretna pitanja ustvari više konstatacije.
2012 uvedena optika u zgradu.
2018 potpisana saglasnost od stanara
Odgovor ne može optika nije puštena.
Eto toliko o MTS-u.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Oni su samo mucienici koji kancelariju videli nisu, rade tu preko leta za procenat verovatno..

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Oni su samo mucienici koji kancelariju videli nisu, rade tu preko leta za procenat verovatno..

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
Znam ja to kako oni rade.
Nego kažem koliko godina MTS-u treba da pusti optiku.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
После ко зна колико година, смарања са СББ-ом, дочекао сам овај тренутак.
Одјавио услуге и вратио опрему. Живела слобода.

Послато са MI 6X уз помоћ Тапатока
 
I ja sam isto pre par dana zavrsio sa njima. Sve vec ispricano od cgnata i konstantnog povecanjacena za 100 dinara, a da ne pricam za korisnike ikom sta se sve desavalo. Bahatost razmera da im se je*e za korisnike je tuzna i korisnici ce valjda znati to da kazne...
 
isto je i kod drugih, spala knjiga na dva slova, od konkurencije nema ni k....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno