Šta je novo?

Kraj za MBP u 2012?

mba sigurno ne povlace,a sto se tice mbp videcemo jos,mada kruze glasine da ce ga povuci
 
Nisam ni mislio da ce povuci MBA, nego samo Air iz naziva... jer bi, sudeci po ovom clanku, postojali Macbook Air 11, 13, 15 i 17, pa samim tim ako izbace MBP iz ponude i ostane samo MBA, ne verujem da ce ih i dalje zvati Air, nego samo Macbook.

Jel vidis sada zasto sam zbunjen :D
 
I treba da povuku MBP, buducnost je u lakim laptopovima
 
Treba povuci "Pro" iz imena, i staviti npr. "Life", "Sky", "Cloud" ili nesto tako sveobuhvatnije.
Sta ce nekome "Pro" da proverava facebook, proverava mail, skida recepte za torte, strimuje Toy Story na Apple TV, trazi najblizi meksicki restoran, gleda youtube u starbaksu, kupuje 50% off kupone za restorane, narucuje razglednice sa slikama svog kera i svoje male dece iz svoje licne iPhoto arhive (u tri klika), i sve ostale radnje sto prosecna domacica, retardirani klinac od 14 godina, i penzioner mogu da zamisle da rade na kompu.
Da se razumemo, MBP je najbolji laptop koji mozes da kupis i svakome bih ga preporucio. Ali je iz godine u godinu sve manje "pro" i sve se manje uklapa sa ostalim Apple uredjajima. Posebno to "pro".
 
I treba da povuku MBP, buducnost je u lakim laptopovima

Jeste, ali ces onda da dobijes Ultra Low Voltage procesor i memoriju koja je zalemljena na plocu sa sve SSD-om koji ne mozes da zamenis za neki po svom izboru... to mi bas i ne deluje kao buducnost, tj, korak unapred. Na zalost.
 
Koliko ja nacuh-procitah-videh prestaje se sa proizvodnjom macbook-ova sto je po meni skroz logicno.

A i ako odete na apple store primeticete da vise ne postoju macbook, ali su tu i Air i Pro...
 
Poslednja izmena:
Prestaje i MBP sigurno, sada treba videti da li u ovoj ili sledecoj godini.
 
Pravi pro korisnici (fotografi, montazeri i sl.) su za Apple sada samo smesna manjina. Pitanje je da li se cak radi o 1% korisnika. Sama odluka Apple-a da napusti FInal Cut Pro dosta govori. Od mase se (dobro) zivi! Bolje hiljadu domacica i klinaca nego 1 profesionalac!
Apple sve vise i vise postaje samo premium gadget za mase!
 
Ja mislim da ce postojati samo MacBook ali u vise dijagonala gde ce verovatno modeli od 15" i 17" imati bolju graficku (verovatno i CPU). DVD je stvar proslosti, a SSD je bolje resenje od HD-a (samo se nadam da ce uskoro izaci jeftini 512 GB modeli).

Ko kaze da su napustili FinalCut Pro? Pre 10-tak dana su izdali ogroman update koji je ispunio neke od najvecih zahteva korisnika.

Isto tako, raste broj kreativaca koji koriste Mac (naravno na trzistima gde ljudi mogu da ga priuste). Ja sam dizajner i programer, i pomno pratim sajtove za dizajn, i ljudi uglavnom koriste Mac - verovali ili ne. Isto tako, ljudima koji se bave GUI-om je MacOS X i iOS nepresusni izvor inspiracija.
 
Niko ne kaze da napolju kreativci uglavnom ne koriste Mac. Znam ja to dobro, ali kazem da Apple sve manje i manje zanimaju "pro" korisnici i da se sve vise i vise okrecu masi!

Tacno je da je izdat update za FCP, ali, slozices se da je ova nova verzija FCP X ozbiljno razocarala cak i najzagrizenije Mac fanove! Da su iole ozbiljni u vezi buducnosti tog softvera i te kako bi pazili na to kakav PR prave. Ovako, taj update je vise "kontrola vec napravljene stete" nego realna zelja da nesto poboljsaju!

Uvek se prvo predstavlja "perjanica" ponude - flagship product, pa tek onda idu razne xPress i lite verzije!
 
To nije u tolikoj meri. Verovatno dodaju 90% featuresa za casual korisnike, a ostale za Pro. Takvo je stanje u svetu. I MS jos od Win98 pokusava da uprosti sistem do bola. Ne secam se u kojoj verziji nisam mogao da nadjem Windows Explorer u Start meniju (?!), ili je bio jako zabacen. Evo sad vidis sta ce da urade sa Win8. Verovatno vecina korisnika nece ni zalaziti u Classic desktop.

FCP X je izgleda pravljen od nule, i kao sto se desava sa mnogim programima koji su tako pisani - mnoge stvari iz ranijih verzija se izostave. Znam tako i po meni, i naravno da su mi se musterije zalile. Bitno je da su slusali kritike i poceli da popravljaju.

Sto se tice hardvera , mislim da ce stvari biti ok. Ja na mom Air-u radim svaki dan i nemam zamerki. Otvoreno mi je dosta programa (u MacOS i Win7 VM) i sve brzo radi.
 
@Boyce, jeste, radi brzo ponajvise zbog SSD-a ali sta cemo sa korisnicima, poput mene, kojima je neophodno da imaju vise od 4GB memorije? Da placam Apple-u po 200$ za dodatnih 4GB memorije, koja ako crkne, moram da menjam celu maticnu plocu(zajedno sa procesorom)? To mi bas i ne deluje kao korak napred, nego nazad... Ne znam samo kako bi resili pitanje hladjenja diskretnih grafika u MBA, pa bilo to i u 15/17" modelima, posto su iste neophodne. Jedino ako ne nameravaju da koriste fazon Sony-a, sa externim diskretnim grafikama, preko thunderbolt-a, sto je opet samo x4 a nikako x16 PCIe.

Ja sam skoro u potpunosti siguran da do kraja godine ce postojati samo Macbook 11/13/15/17 i svi ce izgledati kao sadasnji Macbook Air. To nece moci da se desi pre juna, kako stoje stvari, posto je Intel najavio da nece poceti sa slanjem procesora "sastavljacima" pre.
 
Veci modeli ce sigurno ici sa vise RAM-a, boljom grafickom i sl. Ne verujem da ce korisnike koji su "drzali" Apple dok je bio na kolenima sada pustiti niz vodu.

Cime se ti bavis? Ja u VM (zauzme 2GB) imam i VS i Delphi (vise njih) non-stop otvoreni i sve lepo radi (bez da stucne). Mozda bi bolji CPU dobro dosao kod kompajliranja, ali sam zadovoljan (jos jednom VM je u pitanju).
 
..............
Sto se tice hardvera , mislim da ce stvari biti ok. Ja na mom Air-u radim svaki dan i nemam zamerki. Otvoreno mi je dosta programa (u MacOS i Win7 VM) i sve brzo radi.

MacBook Pro je do pre par godina bio zaista nezamenljiv alat za rad na terenu, za reditelje, snimatelje, fotografe...

Ali na terenu!
Ja ne mogu da zamislim bilo kakav ozbiljan "office" rad na lap topu, sem za one kojima komp sluzi kao pisaca masina :)

Na svom glavnom kompjuteru, imam 3x24" monitore, workstation kakav sam zamislio, gomilu hard diskova, brdo memorije... Jednostavno, mislim da profesionalci teze apsolutnoj kontroli svega. Ovde naravno ne ubrajam dizajnere i sl. likove koji ne znaju sta ima unutra, vec otvore kutiju (iMac 24" recimo) i rade, a kad nesto zaskripi, onda se hvataju za glavu! :)

Ostalo ne bih komentarisao. Tvrdim da je za 95% korisnika racunara tablet i vise nego dovoljan, da se "lajkuje" slika na faceu ili napise "ahahhaahhaha" ili "hihihihihi" i sl.
Kompjuteri sve vise teze najsirim masama i mislim da ce se profesionalci okrenuti mozda cak i nekom novom windowsu, koji se biti lisen "narodnog" interfejsa...

Ja sam recimo u jednom delu firme, koji se bavi uslugama, potpuno izbacio win kompjuter. Uzeo sam Asus Transformer, otvorio google nalog posebno za tu svrhu i sada se zakazivanje i sve ostalo odvija jednostavno preko tableta!
Cak sam kupio i aplikaciju koja evidentira musterije i ostalo. Backup baze ide na net ili na karticu, pa sam i tu siguran.

Glava me ne boli, nema virusa, instalacije, deinstalacije, sve radi kao sat!!
 
Ali na terenu!
Ja ne mogu da zamislim bilo kakav ozbiljan "office" rad na lap topu, sem za one kojima komp sluzi kao pisaca masina

Na svom glavnom kompjuteru, imam 3x24" monitore, workstation kakav sam zamislio, gomilu hard diskova, brdo memorije...

ja na svom pomocnom kompjuteru imam 6 monitora 27" ... :D salim se.

elem, sve to gore sto si pobrojao resava ThunderBolt, tj. skoro sve :)

MBP je za mene idealna masina - imam samo jednu masinu, nemam razbacane fajlove na tri racunara jer sve drzim na laptopu. Idealna kombinacija: MBP, Apple Thunderbolt Display, na ATD zakacen ThunderBolt HDD rack za backup ili za skladistenje fotografija, video materijala... i eventualno ThunderBolt graficka kartica jer se Apple sve vise oslanja na GPU u svojim aplikacijama i gotovo je nemoguce raditi u nekim programima ako nemas jak GPU.

Problem ce biti ako oslabe MBP 15/17" sa Air varijantom, tj. ako stvarno stave slabije procesore i ukinu RAM slotove - mada ne verujem da ce se ovo desiti; kad izbace optiku i smanje kuciste i dalje ce imati dovoljno mesta za hladjenje "obicnih" mobile x86 procesora (tj. nadam se :)).
 
@kovacm postoje profesionalci koji pustaju render koji traje po 24h bukvalno, jedino Mac Pro masina je projektovana da izdrzi toliko opterecenje toliko dugo vremena. Ali postavlja se pitanje, sto uloziti 5000 e u Mac Pro koji ima customizaciju 0, kada mozes da kupis PC masinu koja ce ti vrsiti posao za 3-4 puta manje novca + ces moci da joj radis sta hoces, menjas, "budzis" kacis monitore itd. itd.

I kada bi MBP imao 2 (3) TB porta to bi sve bilo ostvarivo, ali posto ima samo 1, a kakva je njihova minimalisticka politika, tesko da ce doci taj drugi, a tek treci :).

Ako programiras, radis neki dizajn, ok ti je MBP ili MBA, ako radis neko modeliranje / render ili bilo sta za sta je potrebna veca hw snaga, Apple ces zaobici u sirokom luku.

X8 PCI E slot usporava graficku u igrama za nekih max 5% (2-3 fps), tako da ne verujem da je neka prevelika razlika u tim performansama i sa X4 slotom. Apple softver ima marginalan broj usera, ali neke druge aplikacije koriste GPU ubrzanje, ali vecinom sa nVidia kartama, a Apple trenutno koristi ATI kartice (kazu da ce da predje na nVidia Kepler).

I na kraju pitanje baterije, ako jednog dana budes mogao da povezes dva monitora, HDD rack i eksternu graficku, koliko ce ti trajati baterija na MBP (MBA), da moze da se izvadi baterija bilo bi lepo, ali ne moze :).
 
@kovacm postoje profesionalci koji pustaju render koji traje po 24h bukvalno, jedino Mac Pro masina je projektovana da izdrzi toliko opterecenje toliko dugo vremena. Ali postavlja se pitanje, sto uloziti 5000 e u Mac Pro koji ima customizaciju 0, kada mozes da kupis PC masinu koja ce ti vrsiti posao za 3-4 puta manje novca + ces moci da joj radis sta hoces, menjas, "budzis" kacis monitore itd. itd.
Za ovo si u pravu, ali ja koliko sam video u profesionalnim dizajnerskim studijima (a video sam i nekoliko), sve stoje Mac Pro mašine, niko neće da se zeza sa budženjem, pošto, jelte to treba da radi 24/7 i da pravi pare, a svako zezanje sa mašinom znači manji profit.

I kada bi MBP imao 2 (3) TB porta to bi sve bilo ostvarivo, ali posto ima samo 1, a kakva je njihova minimalisticka politika, tesko da ce doci taj drugi, a tek treci :).
Khmm, khmm, ovaj... za tvoju informaciju uopšte nema potrebe za drugim i trećim TB portom, pošto je TB sa tzv. "daisy chain" tehnologijom (uređaji se kače jedan na drugi, u lance).

Ako programiras, radis neki dizajn, ok ti je MBP ili MBA, ako radis neko modeliranje / render ili bilo sta za sta je potrebna veca hw snaga, Apple ces zaobici u sirokom luku.
Kao što rekoh, neće svi da "budže"... Ali, da je jeftinije sklopiti PC hackintosh, jeste, to stoji.

X8 PCI E slot usporava graficku u igrama za nekih max 5% (2-3 fps), tako da ne verujem da je neka prevelika razlika u tim performansama i sa X4 slotom. Apple softver ima marginalan broj usera, ali neke druge aplikacije koriste GPU ubrzanje, ali vecinom sa nVidia kartama, a Apple trenutno koristi ATI kartice (kazu da ce da predje na nVidia Kepler).
Videćemo, videćemo, ali što reče kovacm, tu je TB grafika:)

I na kraju pitanje baterije, ako jednog dana budes mogao da povezes dva monitora, HDD rack i eksternu graficku, koliko ce ti trajati baterija na MBP (MBA), da moze da se izvadi baterija bilo bi lepo, ali ne moze :).
Ovo ne razumem?
Ne misliš valjda da će MBP morati da daje struju za sve te uređaje? Svi oni imaju svoj izvor napajanja, tako da ovde stvarno ne treba da se postavlja pitanje dužine trajanja baterije.
 
@RingeRaja

Govorio sam vise iz pogleda pojedinca, a ako se gleda studio, za dizajnere hajde reci taj Mac Pro, ali opet mislim da je za neke druge IT profesionalce mnogo bolje neko HP resenje, sto zbog podrske, sto zbog HP-a kao firme koja je mnogo vise okrenuta corporate resenjima nego Apple. Inace coveka kojeg sam uzeo za primer, je pre nekoliko godina u Srbiji za godinu dana zaradio oko 30-ak hiljada e, ako njemu kao pojedincu nije bio problem da budzi, onda mislim da ni drugima nece biti :).

Znam za daisy chain, ali i to ima ogranicenja, 2 TB display-a i ne moze vise, hdd rack na drugi, i eventualno ako moze grafa na taj drugi, ali pretpostavljam da ce doci do gusenja, pa bi bilo lepo da grafa ode na treci :) ?

Ok, tu je TB grafika to stoji :).

Svi ti uredjaji imaju svoje eksterno napajanje to stoji, ali kada nakacis sve to opet ce se delimicno povecati "load" cele masine (2 display-a), povlacenje fajlova sa diska itd. sto ce rezultovati smanjenjem duzine trajanje baterije.
 
U skorijoj buducnosti desktop kao desktop racunar nece postojati. Sve ide na tablete i smartphonove i secace te se sa suzama u ocima ovih desktop povrsina, kucista i monitora na kojima danas radite. Kao sto je jedan moj kolega sa posla rekao pre par godina: radicete u Photoshopu, ali na smarthonu.
 
I kada bi MBP imao 2 (3) TB porta to bi sve bilo ostvarivo, ali posto ima samo 1, a kakva je njihova minimalisticka politika, tesko da ce doci taj drugi, a tek treci :).

gile, molim te, ali stvarno te molim! da se makar malo informises pre nego sto krenes da pises o stvarno lako proverljivim cinjenicama. ThunderBolt je daisy chain.

Apple softver ima marginalan broj usera
...stvarno nemam vremena za ovakve gluposti...

@Doktor - nemam sta da dodam. Pozdrav svima do 2013-2014. kada vise necete ni imati x86. Prosto mi je neverovatno da se ljudi bave kompjuterima ceo zivot i da posle 30 godina i dalje budu ovako slepi. to je valjda taj Wintel sindrom: Usralo ih da Wintel krsh postane opste prihvaceni standard pa ni ne zele, niti znaju za bolje.
 
Poslednja izmena:
@Boyce,
Sledece aplikacije su upaljene i imam trenutno 2GB memorije slobodno od 8GB:
Firefox 10.0.2, 4tab-a (web dev)
Chrome 17, 5 tabova (surf, koje je ovo neoptimizovano **vno od softvera... 480mb koristi trenutno)
Sparrow (gmail)
Forklift (File Explorer i FTP)
iTunes (mfm radio trenutno)
Transmission (seed-ujem neku gotivni muziku...)
Photoshop CS5
Illustrator CS5
SublimeText 2 (svima koji koriste TextMate, preporucujem da probaju doticnu aplikaciju, jos uvek je beta ali u beta verziji brse patos sa svim Editorima sa kojima sam do sada radio!)
Komodo IDE 7 (bolje od svih Eclipse based IDE resenja, barem za ono sto ja radim i nije java based a jeste crossplatform :D)
MAMP
Snippets (preporuka svima... zbilja vrlo korisna aplikacija)
Navicat Lite (umesto preglomaznog MySQL Workbench)
Terminal (dal je potrebno da objasnjavam... zaista, dal' je?)
VMware Fusion 3 -> Win 7, 2GB (neizostavni deo bilo kog Mac racunara... virtualni Windows :D)

I da ti odgovorim, unapred, da, sve aplikacije koristim za rad.

@Doktor, nesto tako i ja verujem da ce biti, pa se nadam da ce biti barem jos ove godine koji MBP, barem da ubace Ivy Bridge procesor unutra, pa neka posle rade sta god hoce... da ja to lepo kupim bez OSX 10.8 i obezbedim sebi normalnu prenosnu radnu stanicu za naredne 2 godine. To su moji pusti snovi...

@kovacm, iako je daisy chain, TB je PCIe x4 magistrala, sto znaci da ako zelis ozbiljnije performanse uredjaja, bice potrebno vise od jednog prikljucka. Pa pretpostavljam da je na to gile i mislio... no, necu da tvrdim. U svakom slucaju, kada bi TB bio x8 ili x16(jos bolje), onda bi zaista jedan port mogao da zameni sve uz pomoc daisy chain, pa bi mogao da imas i eyefinity setup(3 monitora) i 10 NAS box-ova... itd.
 
Poslednja izmena:
vezano za TB i Daisychain - ne mogu nigde da pronadjem da li monitori "trose" protok predvidjen za TB. ?

DisplayPort ima max. bitrate od 17Gbit/s a ceo Thunderbolt preko bakarnog kabla 20Gbit/s.

nazalost nigde nisam uspeo da nadjem konkretne vrednosti.
 
Poslednja izmena:
@kovacm Vec sam napisao za Daisy Chain. Max se 2 TB display-a mogu povezati, ne moze vise, ako vidis izbaci, na Apple sajtu samo 2 pokazuju na fotografiji da mogu, neko secanje me vuce da su povezali negde 3 Dell monitora, ali nisam 100% siguran.

Ako ti ne trebaju 2 monitora, mozes da povezes 1 i na njega HDD rack.

Ako imas 2 monitora, na drugi TB povezes HDD rack, evo ti performanse na linku koliko moze da izvuce, pri kopiranju podataka.

http://www.apple.com/thunderbolt/

Graficka, ti bi stvarno na jedan da povezes sve zivo i graficku na sve to, ako je tako onda stvarno nema vise sta da pricamo o TB-u.

A sto se tice daisy chaining-a svaki device koji nastavlja lanac mora da ima 2 thunderbolt porta, tako da ce lanac morati da zavrsi ili uredjaj sa jednim ili uredjaj sa dva TB-a, ali uredjaj sa 1 TB-om ne moze da nastavi lanac.

Ko ce da portuje sve softverske pakete sa Wintel-a na taj ARM sto dolazi, Apple, cak i ako se desi to sve sto kazes, proces portovanja ce biti bolan, nije to smartphone.

Photoshop na smartphone-u, no comment, ja mislim da i neko ko u zivotu nije pokrenuo doticni program ne moze da izgovori takvu glupost.

Ako u Apple softver spada iTunes, onda nije marginalni broj usera, ovo Final Cut, Aperture ~ tu i tamo.

@ays Firefox je bolje optimizovan, ali trosi vise RAM-a, ti ako ti se FF i Chrome ne svidjaju slobodno predji na Safari ili IE :).
 
@Rossi, Nemoj tako, da smo u 2002, IE bi bio najbolji izbor kao primarni browser za Mac OSX. :D

@gile, koristim ja i Firefox i Chrome, medjutim, posto je Chrome dobar samo za osnovno surfovanje i bolje je optimizovan za youtube(govorim naravno i iskljucivo o Mac verziji, ne znam kako je sa Win verzijama), sto i nije toliko cudno, posto je google vlasnik youtube-a, za web-dev koristim Firefox, ponajvise zbog plejade fenomenalnih add-ons, koji, ne samo da pospesuju i ubrzavaju rad, nego ga i podosta olaksavaju.

Safari ne koristim jer je kanta... previse, sad vec standardnih, opcija koje imaju Firefox i Chrome, on nema... pa mi sluzi kao ukras. Posto je napravljen na osnovi webkit-a, onda ne moram ni da testiram aplikacije u njemu, posto je identicno kao i za Chrome. ;)

Ah da... postoji i Opera za Mac ali posto Opera ne zna da postoji Srbija, nego i dalje nudi Yugoslavia kao opcija za izbor drzave, moram da priznam da u daljnje testiranje aplikacije nisam ni zalazio...
 
Poslednja izmena:
@rossi genericki (po navici) sam pisao pa zaboravih da ays koristi OS X kao main :(, uostalom naveo je Windows kao VM tako da moze tu IE :).

@ays na nekom krsu sam trenutno od masine, i moram ti priznati da se na tom krsu mnogo bolje ponasa FF nego Chrome, takodje probao sam Operu i moram ti priznati da sam bio iznenadjen.
 
@Boyce,
Sledece aplikacije su upaljene i imam trenutno 2GB memorije slobodno od 8GB:
Firefox 10.0.2, 4tab-a (web dev)
Chrome 17, 5 tabova (surf, koje je ovo neoptimizovano **vno od softvera... 480mb koristi trenutno)
Sparrow (gmail)
Forklift (File Explorer i FTP)
iTunes (mfm radio trenutno)
Transmission (seed-ujem neku gotivni muziku...)
Photoshop CS5
Illustrator CS5
SublimeText 2 (svima koji koriste TextMate, preporucujem da probaju doticnu aplikaciju, jos uvek je beta ali u beta verziji brse patos sa svim Editorima sa kojima sam do sada radio!)
Komodo IDE 7 (bolje od svih Eclipse based IDE resenja, barem za ono sto ja radim i nije java based a jeste crossplatform :D)
MAMP
Snippets (preporuka svima... zbilja vrlo korisna aplikacija)
Navicat Lite (umesto preglomaznog MySQL Workbench)
Terminal (dal je potrebno da objasnjavam... zaista, dal' je?)
VMware Fusion 3 -> Win 7, 2GB (neizostavni deo bilo kog Mac racunara... virtualni Windows :D)

I da ti odgovorim, unapred, da, sve aplikacije koristim za rad.

Kod mene je jos (mozda ;)) i gore od toga:

PS sa 3-4 dokumenta od kojih je jedan zaista veliki sa 100+ (mozda i 200+) layera.
Libre Office
Espresso
iTunes
Mail
Sequel Pro
Safari sa 10 tabova
Nekoliko findera
Transmit
uTorrent
neki sitni programi
i VM Ware Fusion 4 stalno otvoren:

VS 2005
Delphi 2-3 razlicite verzije
i Chrome sa 10-tak tavova

I ja nikakvo usporavanje ne vidim. Memorija me ne zanima, nikad nisam osetio pad perfomansi. Ne znam da li je to do SSD-a, ali ja sam zaista zadovoljan. Mada kome treba vise, sigurno ce moci da kupi

Cesto upalim i Illustrator.
 
@rossi genericki (po navici) sam pisao pa zaboravih da ays koristi OS X kao main :(, uostalom naveo je Windows kao VM tako da moze tu IE :).

@ays na nekom krsu sam trenutno od masine, i moram ti priznati da se na tom krsu mnogo bolje ponasa FF nego Chrome, takodje probao sam Operu i moram ti priznati da sam bio iznenadjen.

Koristim IE, naravno... ne moze da se "pusti" sajt bez da se prvo nije istestirao za barem dve verzije IE, najcesce sve osim IE6. Mada sve vise u poslednje vreme ignorisem i IE7, pa testiram u IE8 i IE9. Jako je dobar sa html5 i css3 IE9 i dosta brzo otvara stranice, renderuje slike...itd. Bio sam vrlo prijatno iznenadjen...
Inace, sve do 2005(mislim) je najbolji browser za Mac bio upravo IE, koji je cak bio i default browser, do pojave Safari-ja, naravno. Ne znam zasto je MS prestao da razvija IE za Mac... ali jeste. Olaksao bi nama, koji radimo web dizajn/dev, zivot i to dosta...

Kod mene je jos (mozda ;)) i gore od toga:

I ja nikakvo usporavanje ne vidim. Memorija me ne zanima, nikad nisam osetio pad perfomansi. Ne znam da li je to do SSD-a, ali ja sam zaista zadovoljan. Mada kome treba vise, sigurno ce moci da kupi

Cesto upalim i Illustrator.

Imam i ja SSD ali nikada OSX ne pocne da koristi virtual memory, pa samim tim, nikada ne dozivim usporenje ili "pad" performanse... mada, to sprecavam i restartovanje masine jednom dnevno. ;)
 
Nazad
Vrh Dno