Šta je novo?

Bus Plus tehnologija

Ja danas u kratkoj 45ici, na srednjim vratima sam bio jedini koji je pokušao da poništi kartu (za pojedinačnu vožnju), validator nije radio, ja se nisam cimao dalje... išao sam 7 stanica, posle mene niko nije ni pogledao validator :), a i bio je razbijen ekran na njemu (tj, staklo, ekran je prikazivao standardne podatke). A i bila je gužva u busu, možda je drugačije kad nije kolaps kao danas.
 
Obrni okreni, oni zaradjuju mi placamo, i kolektivno se pravimo glupi i ostajemo nemi na sve. Bas ono sto je rekao aca dva posta iznad.
 
A prevoz treba da bude free ili sta? Ne kontam vas. Idite na stranu pa se vozite dzabe i svercujte se kao ovde. Vazi.
 
Ne treba da bude free, ali isto tako ne treba da mi pada sneg na glavu unutar vozila...
 
@Miki
Ne, treba da ga bude (prevoza), da ne čekam po pola sata u sred dana, da bude normalna temperatura u busu, a ne da duva na sve strane u busu zimi. Treba pare od karte koju vec godinama redovno kupujem da idu prevozniku koji će sa njima kupiti nove autobuse, a ne privatnoj firmi lika koji ima svima nam znanog taticu.

Ali dobro, tebi bude toplo oko srca kada uđeš u bus kojim se vozio dragi nam gradonačelnik i ništa ti nije važno osim toga.
 
@igorHW
Slazem se dosta vozila je u katastrofa stanju.

@speeder
Meni je toplo oko srca kad vidin koliko pajsera samo kuka na kartu sad a isto to postoji godinama (a pritom sam siguran da je ne kupuju, ali ajde da bucemo jer je to sad moderno). A i meni odgovara bilo kakav prevoz nego da zatvore GSP zbog nekupovanja karti kao firmu sa najvecim gubitcima u BGu pa posle svi kolektivno da idemo peske.
Sa druge strane zivimo u lopovskoj drzavi u kojoj nema ko da dodje na vlast a da ne krade(kradu ovi, krali su prosli a i krasce oni koji dodju, ako sta ostane lol).
Realno bolje sto je BILO sta modernizovano (pa i most izgradjen, sredjeno dosta parkova u BGu) nego da nista nije uradjeno a da su pare jednostavno nestale kao sto su dosta njih godinama radili.

P.s. ko pomenu gradonacelnika? Da fak?
 
Poslednja izmena:
Kukam ja na kartu jer sam godinama kupovao markicu da ne bih morao da se cimam sa poništavanjam, i sada neko od mene hoće da pravi budalu, da me drnda za pare koje mu dam. Onda prosto više neću da dajem pare, pa ćemo da se drndamo.

Niko nije pomenuo gradonačelnika konkretno, ali iz tvog pisanja izbija žutica... a to je bolest koju treba lečiti.
 
Lupetas rodjeni. Politicki sam neopredeljen. I couldn't care less za "zute". Svi su isti.
A ja sam pisao da je svercovanje W R O N G. Ako to znaci da izbija "zutica" bravo, svaka cast.

Edit: slazem se da je validiranje mesecne karte retardirano, treba samo za pojedinacne da bude. Valjda ce to ispraviti.
 
Poslednja izmena:
Nisam ja za švercovanje, ali kada kradu od mene i još me ubeđuju kako je to za moje dobro, pa radiću i ja isto.

Edit:
Prvi put kada sam video one "validatore" bilo mi je jasno koliko je loše zamišljen ceo projekat, sa tehničke strane. Svakim danom se sve više to pokazuje. Da je moj rođeni otac implementirao taj sistem rekao bih mu da je stvar uradio očajno. Ovo kažem sa čisto tehniče i inženjerske strane.
 
Poslednja izmena:
Pa pazi iskreno ja kupujem kartu zbog sebe ne zelim da me neki tamo kontrolor cima. Sta mislis koliko sam ja poludeo kada su ljudima sa 10 i vise kazni rekli, e plstite 2000 i ajde u redu je. To je cist lopovluk jer ispadne da sam za 4 god dao X hiljada bzvz. Ali ipak i dalje uzimam zbog svoje neke mirnoce. Mozda sam ovca ali nebih da dovedem sebe u situaciju da raspalim kontrolora zatp sto se dere na mene u prevozu pred 100 ljudi.
 
@igorHW
Slazem se dosta vozila je u katastrofa stanju.

@speeder
Meni je toplo oko srca kad vidin koliko pajsera samo kuka na kartu sad a isto to postoji godinama (a pritom sam siguran da je ne kupuju, ali ajde da bucemo jer je to sad moderno). A i meni odgovara bilo kakav prevoz nego da zatvore GSP zbog nekupovanja karti kao firmu sa najvecim gubitcima u BGu pa posle svi kolektivno da idemo peske.
Sa druge strane zivimo u lopovskoj drzavi u kojoj nema ko da dodje na vlast a da ne krade(kradu ovi, krali su prosli a i krasce oni koji dodju, ako sta ostane lol).
Realno bolje sto je BILO sta modernizovano (pa i most izgradjen, sredjeno dosta parkova u BGu) nego da nista nije uradjeno a da su pare jednostavno nestale kao sto su dosta njih godinama radili.

P.s. ko pomenu gradonacelnika? Da fak?


Pola para je svakako nestalo zamisli sta je moglo biti uradjeno za te novce ali sve to placa narod SRBIJE KOJI CE JOS MALO BITI GLADAN!
Platite kartu pomozite izbore............
 
Pola para je svakako nestalo zamisli sta je moglo biti uradjeno za te novce ali sve to placa narod SRBIJE KOJI CE JOS MALO BITI GLADAN!
Platite kartu pomozite izbore............
Kakve, ali kakve veze ovo ima sa bus plus sistemom??? Da li ovde bilo ko misli da se u starom sistemu naplate nije kralo isto kao i sada?

Meni je najveća glupost busplusa to što ljudi sa mesečnim moraju da se "validiraju" pri svakom ulasku, i ne sviđa mi se što nas prate; a po svemu ostalom sistem je bolji od prethodnog... i jednostavnije "poništavanje" karata nego ranije, i bolja organizacija u samom GSPu (ne može vozač da pije kafu na okretnici, pa da mi naiđu 3 busa odjednom - sad ga prate preko GPSa); ako je negde kolaps centrala odmah dobija podatke o tome itd...

Sistem ima mana, ima i prednosti: ako izbace mane ostaće samo njegove vrline. A ovo "ja neću da kupim kartu", "sponzorisanje izbora" i sl. su po meni čiste gluposti... sve to je bilo i sa papirnim kartama, i busplus nema veze sa takvim stavovima.
 
uh što volim kad u priču uleti "straw argument" (izokrene se početna stvar i onda se to izokrenuto napada) ...

niko ne govori o švercovanju, ja ne vidoh ni na jednoj strani da je neko rekao da hoće da se švercuje (a da se do sada nije, ko se do sada švercovao njega busplus sigurno neće sprečiti) ...

govori se o *****lucima sistema koji baj d vej sam po sebi NEĆE SPREČITI švercovanje

problem je što se neki sistem uvodi od koga ne da se ne vidi korist, već se unosi još više nameta onima koji već uveliko sve plaćaju: dakle ja platim markicu na početku meseca, UNAPRED, vozio se ne vozio se ... znači od mene imaju siguricu pare i umesto da se meni olakša život, ja sada moram da jurim validatore da me ne bi jurio ridža, poenta markice je da ako sam već platio onda neću da me neko dodatno štreca i maltretira

ista stvar se svuda sprovodi, setite se infostana i opraštanja dugova, otpisivanja kamata i plaćanja na rate oni koji duguju, to znači da ja koji redovno sve plaćam mogu samo da natakarim na glavu magareće uši i da njačem po kraju jer uvek sve račune plaćam na vreme, a ovaj koji ne plaća, em mu ne mogu ništa em mu još daju popuste i beneficije

Sam GSP je to radio sa famoznim "storniranjem" kazni, ko ima do 6 kazni da plati 1000 din, ko ima od 6 do 10 2.000 .. tako nekako, znači ako je nekome zalepljena kazna 3 puta i taj je kao pravi magarac otišao i platio kaznu, platio je 3x1.000 = 3.000 a neko se lepo zavitlavap 6 puta i na kraju platio 1.000

Aktuelno je i RTS, opet naravno plaćam to g..no svaki mesec iako ni ne gledam TV a ponajmanje RTS a ovi što ne plaćaju nikom ništa, sad će šatro da ih tuže .. how yes no ...

Ide mi na živac što uvek ispadam magarac što sve plaćam po "pravilima" a ovi što ne plaćaju prolaze nekažnjeno samo tako ...

BusPlus NEĆE sprečiti švercovanje, nabaciće meni sa markicom da jurim validatore, a što se tiče priče o prikupljanju statistike opterećenosti autobusa su mogli da utvrde na 101 drugi način, GSP praćenje, da li se više iko seća kad su krenuli oni neki monitori po autobusima koji su pokazivali lokaciju autobusa na mapi (pored nekih reklamica i informacija) šta bi sa tim ? Zar ne beše priča da je to kao pilot program pa će te informacije da služe da se na stanicama ispisuje kada stiže sledeći bus ... pojela maca...

na kraju ako se ne varam GSP je još uvek JAVNO KOMUNALNO PREDUZEĆE, u samoj poenti ovakvog preduzeća nije sticanje profita, finansira se iz budžeta i cena karte ne sme biti "tržišna" ni "realna" već prikagođena platežnoj moći stanovništva, uvođenje PRIVATNOG preduzeća u sistem naplate karate se izvrće sama poenta GSPa ...

edit:
@Darkos .. baš tako
 
Poslednja izmena:
Kakve, ali kakve veze ovo ima sa bus plus sistemom??? Da li ovde bilo ko misli da se u starom sistemu naplate nije kralo isto kao i sada?

Meni je najveća glupost busplusa to što ljudi sa mesečnim moraju da se "validiraju" pri svakom ulasku, i ne sviđa mi se što nas prate; a po svemu ostalom sistem je bolji od prethodnog... i jednostavnije "poništavanje" karata nego ranije, i bolja organizacija u samom GSPu (ne može vozač da pije kafu na okretnici, pa da mi naiđu 3 busa odjednom - sad ga prate preko GPSa); ako je negde kolaps centrala odmah dobija podatke o tome itd...

Sistem ima mana, ima i prednosti: ako izbace mane ostaće samo njegove vrline. A ovo "ja neću da kupim kartu", "sponzorisanje izbora" i sl. su po meni čiste gluposti... sve to je bilo i sa papirnim kartama, i busplus nema veze sa takvim stavovima.

Kakve veze ima potencijalna mogucnost obavestavanja korisnika na stanicama za koliko im stize autobus sa busplus sistemom? To se zove zamena teza. Naplata je jedno a info panoi nesto sasvim drugo. GPS je uveden mnogo ranije u buseve sa vec pomenutim monitorima gde smo mogli da pratimo trenutnu lokaciju busa.
 
Večeras sam probao BusPlus. Papirna kartica. Očitavanje 2-3 sekunde. Primetio sam da ljudi sa plastičnim (pretpostavljam mesečnim) imaju problema da se "validiraju".

Kupio sam lopatu za sneg od svog novca. Dok sam čekao bus, očistio sam stanicu. Da mi ne bude hladno. Inače, 4 sata sam danas čistio sneg oko zgrade. Zbog starijih komšija. Prekjuče sam čistio sam, juče se jedna komšija pridružio, danas šestorica...
Za nadati se da će uz malo dobre volje i ovaj BusPlus zaživeti i da će GSB imati para za kupiti super komforne, 100% ispravne i čiste autobuse. Ja ću da im plaćam kartu i da se nadam da će oni to da primete i da se pridruže u stvaranju boljeg i efikasnijeg prevoza u gradu.

* Dao bih tih 60din. i cigi sa motokultivatorom da me preveze.
 
Gledajte Svet plus info, pricaju o GSP-u. Zasto su kupljeni tramvaji od 32 m (Spanac) a nas sinski sistem moze maksimalno da primi vozila do 25m? Puno informacija iz usta vozaca GSP-a.
 
Svet plus info, lol

Tema je BusPlus, i necemo da skrecemo u te vode ;)
 
@bmibmc
Ti kao da ne shvataš ili ne želiš da shvatiš.. Te pare će otići ovom Vlahoviću i kome još, a ne u kupovinu novih autobusa i poboljšanja
 
Poslednja izmena:
OK, Aco, ajde da se samo usaglasimo oko BusPlusa: šta tebi smeta kod BUsPlus sistema? (izvrteh unazad par strana, i sve si u pravu: kradu, itd, ali ništa o busplus ne pišeš - a valjda je to tema ovde)
Meni smeta:
- validacija ljudi sa markicama
- praćenje ljudi sa markicama
- mogućnost da se karta otkuca samo na prvim/poslednjim vratim, i samo na stanici (ne znam da li je ovo ukinuto ili ne)

Ništa drugo mi ne smeta kod BusPlus sistema. Atutomat koji govori imena stanica: ok stvar (meni dosadna i ne znači, ali nije minus). Praćenje svih vozila koje GSP ima, i to mi je OK (to nisu svi ranije imali, niti su ekrani sa GPSom bili u svim vozilima - a i to mi se dopadalo). Način poništavanja karata za pojedinačnu vožnju je sad bolji, što neko reče ona papirna karta se svaki drugi put izgužva i ne možeš da je ubaciš u automat). Itd...

A sad, šta tebi smeta kod BusPlus sistema?



Edit:
@Zechs
A kome su pare išle do sad? Stvarno bilo ko ovde misli da su pare do sad išle "na pravu stranu", a sad će "na pogrešnu"?
 
Poslednja izmena:
Večeras sam probao BusPlus. Papirna kartica. Očitavanje 2-3 sekunde. Primetio sam da ljudi sa plastičnim (pretpostavljam mesečnim) imaju problema da se "validiraju".

Kupio sam lopatu za sneg od svog novca. Dok sam čekao bus, očistio sam stanicu. Da mi ne bude hladno. Inače, 4 sata sam danas čistio sneg oko zgrade. Zbog starijih komšija. Prekjuče sam čistio sam, juče se jedna komšija pridružio, danas šestorica...
Za nadati se da će uz malo dobre volje i ovaj BusPlus zaživeti i da će GSB imati para za kupiti super komforne, 100% ispravne i čiste autobuse. Ja ću da im plaćam kartu i da se nadam da će oni to da primete i da se pridruže u stvaranju boljeg i efikasnijeg prevoza u gradu.

* Dao bih tih 60din. i cigi sa motokultivatorom da me preveze.

Kada bi više ljudi ovako razmišljalo, ne bi mi bilo gde smo...ali daleko su SRBI od ovog nivoa, ne mora da se brinemo :D
 
OK, Aco,
A sad, šta tebi smeta kod BusPlus sistema?

Nisi pazljivo citao, napisao sam sta mi smeta. Smetaju mi skupe pojedinacne karte i skupe markice za zaposlene. Ne za povlascene kategorije. Validacija markica je zamagljivanje ociju javnosti.

Sam Djilas je izjavio da se ovim nada da se ce povecati naplata pa ako vise ljudi pocne da placa kartu MOZDA razmisle da nekada pojeftine karte. Znaci u sadasnju cenu karte je ukljucena i cena onih koji se svercuju. Da li je to jasno? Ne moze cena karte da bude kao pola litra benzina. Ako se vozis do 5 km od kuce do posla ista je cena upalio auto i otisao kolima ako ti auto trosi 10l/100km i imas gde da parkiras ( ne placas paking). Nebuloza. Gledajuci ka centru, iz svih pravaca sireg centra ima oko 5 km, ako se pretpostavi da tu vecina nas zivi i radi.

Da se ponovim jos jednom, pojedinacna karta treba da bude 42 din a mesecna za zaposlene 2x42x20 (5 radnih dana u 4 nedelje)=1680 din

GSP je javno preduzece, tj. neprofitno preduzece, a ne privatnik koji dere kozu svojim gradjanima u vreme krize jer mu se moze. Voznja na posao GSP-om je socijalna kategorija, na posao mora da se ide..
 
Smetaju mi skupe pojedinacne karte i skupe markice za zaposlene.
Aco, ovo veze nema sa BusPlus sistemom - cena markice za zaposlene je ista unazad godinu, dve?

Na stranu što se ne slažem sa tvojom teorijom o ceni prevoza automobilom (nije samo gorivo potrošni materijal); niti sa kilometražom do posla (ja živim na NBg, i jeste, do Zelenjaka imam 6km, ali do faxa 8, a do drugara na Banovom 12 ili 15km itd); niti svi ljudi koriste samo jedan prevoz (kamo sreće :/); niti se povlastica koristi samo za odlazak na posao; ali nebitno to: moja poenta je da ti ništa o BusPlus sistemu ne pišeš, već samo o nezadovoljstvu našim GSPom, tj. cenama...
 
Poslednja izmena:
Aco, ovo veze nema sa BusPlus sistemom - cena markice za zaposlene je ista unazad godinu, dve?

Na stranu što se ne slažem sa tvojom teorijom o ceni prevoza automobilom (nije samo gorivo potrošni materijal); niti sa kilometražom do posla (ja živim na NBg, i jeste, do Zelenjaka imam 6km, ali do faxa 8, a do drugara na Banovom 12 ili 15km itd); niti svi ljudi koriste samo jedan prevoz (kamo sreće :/); niti se povlastica koristi samo za odlazak na posao; ali nebitno to: moja poenta je da ti ništa o BusPlus sistemu ne pišeš, već samo o nezadovoljstvu našim GSPom, tj. cenama...

Ko odlucuje o ceni karte?
 
Večeras sam probao BusPlus. Papirna kartica. Očitavanje 2-3 sekunde. Primetio sam da ljudi sa plastičnim (pretpostavljam mesečnim) imaju problema da se "validiraju".

Kupio sam lopatu za sneg od svog novca. Dok sam čekao bus, očistio sam stanicu. Da mi ne bude hladno. Inače, 4 sata sam danas čistio sneg oko zgrade. Zbog starijih komšija. Prekjuče sam čistio sam, juče se jedna komšija pridružio, danas šestorica...
Za nadati se da će uz malo dobre volje i ovaj BusPlus zaživeti i da će GSB imati para za kupiti super komforne, 100% ispravne i čiste autobuse. Ja ću da im plaćam kartu i da se nadam da će oni to da primete i da se pridruže u stvaranju boljeg i efikasnijeg prevoza u gradu.

* Dao bih tih 60din. i cigi sa motokultivatorom da me preveze.

Svaka cast ako je ovo istina za ciscenje snega. Verujem da jeste.
 
@aca
Odakle ti da je GSP neprofitno preduzeće?

@Priča o praćenju
Ljudi shvatite da vas niko ne prati. Podaci o vama idu u jednu bazu, a podaci o vašem kretanju idu u drugu bazu i one nisu povezane.
Zašto verujete mobilnim provajderima, a ne verujete prevoznicima? A provajderi mogu mnogo više štete da vam naprave.

Vas par ovde laprda o krađi, teorijama zavere i šta-ti-ja-znam čemu još, a to ne treba da bude tema ove teme. :D
Ako vam toliko smetaju stvari u ovoj zemlji, potrudite se da promenite nešto. Protestvovanje iz fotelje je postalo omiljeno delovanje u Srba. I, molim vas, nemojte da krenete sa onim maloumnim svrstavanjima po političkim partijama. To je lična stvar svakoga od nas.
Moj predlog je da se ova tema zaključa, barem na par nedelja, meseci, dok se sistem malo ne "slegne" i profunkcioniše i ljudi malo naviknu.
 
Poslednja izmena:
Sa Beobuild-a - link.

scaled.php


I posle nek' se još neko pita zašto su ljuti ogorčeni na svakakvo ugrađivanje, busplusiranje (konkretno - na validiranje iako imaš mesečnu povlasticu), nepoštovanje reda vožnje, kvaliteta voznog parka, itd.

PS: Po procenama analitičara (šta znam kojih, pročitah na Beobuild-u), karta zbog izbora neće poskupljivati, ali će posle njih zbog spajanja zona i zbog rasta cene naftnih derivata najverovatnije ići na gore.
 
Poslednja izmena:
@dzonihsv
Au strasno jbt :/

Sta znam, ja sam neutralan sto se busplusa tice. Smatram da je dobar sistem ali je sve nekako na brzinu odradjeno i onda naravno postoje gomila decijih bolesti i slicno. Nadam se da ce samo uvideti da ponistavanje mesecnih karti nema preterane poente i da ce to ukinuti u skorije vreme, nepotrebno se stvara guzva.

Inace neko je pominja sisteme u drugim gradovima. Meni se dopao sistem u Budimpesti. Isto kao nas bivsi ITS, karte su papirne i ponistavaju se veoma brzo i lako. Nisam se vozio busem i tramvajem, ali za metro je situacija kratka i jasna, ne mozes uopste da udjes na stanicu ako ne pokazes markicu, ili pred ocima kontrolora ne ponistis kartu. Nema svercovanja, nema glupih izgovora za podizanje cena zbog tog svercovanja itd...

Offtopic:

@bmibmc
Nisi jedini, ja danas sa caletom i komsijom ocistio ulicu u duzini oko 50m, sa sve svojim dvoristem itd... Taman kad sam mislio da uzmem auto i malo se igram na snegu, premorih se :D
Sutra opet isto :)
Iskreno ne razumem ljude po Beogradu koji uopste ne ciste sneg ispred zgrada (tj na trotoaru), kao da ce ruke da im otpadnu... Niti one izgovore da to neko drugi (gradska cistoca) treba da uradi, da nemaju vremena i slicno. Cista glupost, pa cistis prvo zbog sebe a onda zbog drugog. Koliko puta mi se desilo da usled neciscenja taj sneg se pretvori u led pa hodam ko po jajima zato sto je nekog mrzelo da ustane 10-15min ranije i pre odlaska na posao odradi to. Cak i manje kad bi se par komsija organizovalo. Ja sam onda vrv budala u ocima tih ljudi sto sam danas skoro 3h cistio... Al realno nije toliko potrebno, samo malo truda od svakog i gde bismo bili, pa ne bi bilo nigde snega, cak ni na ulicama a kamoli na trotoarima.
 
pa zar niko da ocisti sneg!? ccc sede i bas ih briga
 
Nazad
Vrh Dno