Šta je novo?

Bus Plus tehnologija

Prica iz busa jutros:
Ni jedan validator ne radi, ulaze ridze, pokusavaju da ih ugase kako bi sprecili otkucavanje, al' za malo su uspeli......
Pokusaju da ocitaju koji je bus i linija, nece moci ove noci ni to.......
Zovu podrsku, ide prica, bice sredjeno.... Komentar ridze: "Jadan covek, nas 200 a on sam....."
Uspeju da ocitaju bus i liniju, da provere koliko putnika je cekiralo karte od izlaska busa iz garaza - komada 0 :d
Mukice se pokunjene pokupe, i dok su cekali da izadju neobavljena posla kazu " Ma nema veze, ionako GSP-a za godinu dana nece ni biti......."
Ovo je kljucna stvar, a rekli su istinu samo vi ne kontate bitne stvari. Za godinu dana ce Djilas I Vlahovic (senior) preuzeti gsp. U gsp je direktor sada neki klinac (necije celjade postavljeno da urnise firmu).
Druga stvar koju niste ukapirali, gore pomenuti gradonacelnik ima i svoju policiju. Predlozeno je da komunalna policija bude privatna firma (sada vec kontate cija). Nadam se da ste povezali do sada 1+1= Onaj ko ima svoju policiju i firmu za gradski prevoz ce moci da vam lupa samare, izbaci vas iz busa, nabalja samostalno krseve bez kontrole i tendera.
Mozemo mi da se zezamo da cemo ovako i onako........ Zivi bili pa videli.
 
To sto radnicima pise kredit:0 navodno treba da probaju jos jednom da prevuku karticu jer se kartica/kredit aktivira tek nakon onog prvog provlacenja...
Sto je jos smesnije cak je i Djilas na promo voznji morao da odradi tu besmislenu dvostruku validaciju :D
 
Odlicno... ali barem ce svi placati i kada budem tresnuo 400 din za voznju znaci da placam samo svoju voznju :)

Ovo je kljucna stvar, a rekli su istinu samo vi ne kontate bitne stvari. Za godinu dana ce Djilas I Vlahovic (senior) preuzeti gsp. U gsp je direktor sada neki klinac (necije celjade postavljeno da urnise firmu).
Druga stvar koju niste ukapirali, gore pomenuti gradonacelnik ima i svoju policiju. Predlozeno je da komunalna policija bude privatna firma (sada vec kontate cija). Nadam se da ste povezali do sada 1+1= Onaj ko ima svoju policiju i firmu za gradski prevoz ce moci da vam lupa samare, izbaci vas iz busa, nabalja samostalno krseve bez kontrole i tendera.
Mozemo mi da se zezamo da cemo ovako i onako........ Zivi bili pa videli.
 
ne znam jel dozvoljeno kaciti link ka sajtu koja ima veze sa politickim delovanjem, gde je data analiza cele ove 'sljake', tj koje su sve domace i strane firme u igri, pa necu sada postavljati ..

kakogod, lepo pise na jednoj stolici u gsp-u - 'vi niste ljudi, vi ste hipnotisani roboti' ... i tako i izgledaju putnici koji sve uredno rade svoje 'validacije' pri ulasku u 'vozila', kojih bez preterivanja ima zaista diskutabilnih ... kakogod, iz gsp-a su outsource-ovani najprofitabilniji delovi firme (naplata) u tu fantomsku busplus firmu .. a nama ostaje da se nadamo da ce na stanicama biti postavljeni terminali koji ce prikazivati koliko je daleko bus koji cekamo, i da ce isti ostati sacuvani od gradjana ;)
 
Ja već par godina uvek kupujem markicu, iako poslednjih meseci mi se i ne isplati, malo se vozim, ali to sam radio da ne bih morao da se cimam sa poništavanjem, kontrolama i sl. Sada moram da se cimam sa "validacijom" iako kupujem mesečnu kartu... pa da se više ne bih cimao neću kupovati ni mesečnu niti bilo kakvu.
 
Verovatno sto ce se osecati bolje da zna da nije jedina budala koja placa prevoz tako papreno. (ne shvataj ovo licno).
 
@zechs, Nismo mi krivi sto se oni bave politikom. Ovo je ako mene pitas egzistencijalna diskusija, jer ja ne zelim da se oni vise koriste nama. Nemam ja vodje i nisam politicki obojen, samo nepodnosim ovo sto se desava oko nas, i mislim da nam ne treba politika ili politicka partija (bilo koja) da bi nam se otvorile oci.

Ja se slažem sa tobom obi vane, ali iako i ja politički indiferentan, ja stvarno ne vidim izlaz iz ove situacije, generalno, u zemlji.. Jer ni jedna politička opcija ne valja..jedino da se menja sam sistem, pa da se uvede npr. korporativno upravljanje zemljom ili nešto slično, jer ovako više ne ide...
 
Nemojte o politici.
 
da ne ulazim sada u pozadinu price kod nas, samo hocu da napomenem da je razdvajanje naplate i prevoza sasvim normalna stvar u svim evropskim drzavama. Ko god je bio u Parizu, Lisabonu, Barseloni... video je da obavezno imaju mkara 2 firme koje rade prevoz, ili vise i jednu koja odvojeno radi naplatu - prodaje karte koje vaze za sve njih. U lisabonu, koliko se secam cak imaju dve firme koje rade naplatu za iste prevoznike.

To je model koji se pokazao kao veoma uspesan. E sada kako ce to biti kod nas, ne znam...

Poz
 
Ali zar stvarno tih 7% zvuci logicno, za isti posao koji je GSP radio (mislim na kontrolore)? Realno, dati im procenat od napisanih "kazni" i dosta je!
 
^ 8,63%
 
Vazno je da znaju da pametuju oko novih tehnologija, a higijena? :smackbum:

[YOUTUBE]MpRV08wRArU[/YOUTUBE]
 
Čoveče, koliko prašine pa ovo bi moglo i laserski vođene bombe da ometa:D
 
Lisabon 2010:
Boravio sam par dana kod brata koji je u Cascais-u (mestašce pored Lisabona). Od Cascaisa vozi voz (metro) preko Estorila do Lisabona. Na svakoj stanici postoje automati za izdavanje karata (karte su papirne sa magnetnom trakom) i plaća se cena karte + cena vožnje (kao sad ovo kod nas) samo što nisam proveravao niti mi je ko šta rekao oko maksimalnog iznosa.. Da bi se uopšte ušlo fizički na stanicu mora da se prođe kroz ona automatska vrata tako što se prinese karta i vrata se otvore, tih vrata ima pun kufer tako da i u najvećem špicu nema ni govora o pravljenju nekih redova...

U samom Lisabonu se koriste iste karte za prevoz i da bi ušao u njihov metro važi ista fora kao i za ovaj voz, tj da bi se fizički ušlo na stanicu mora da se prinese karta i opet karte se kupuju/dopunjuju na tim mašinama (na većim stanicama se nalaze i kućice gde može onaj ko se "plaši" mašinerija da završi posao sa živom personom)

Pored metroa sam jedino tamo koristio i tramvaj (liči na ove naše špance) ali na svakoj većoj stanici postoji automat za karte + u samom tramvaju postoje ti automati, ali se nalaze suprotno od vrata i nemaju blentavo ograničenje poput da može da se koristi samo dok ovaj stoji u stanici (negde videh i 80 metara kad krene, a koliko je tih 80 metara gledaj u pasulj) već bilo kad u toku vožnje možeš da kupiš kartu...

Ono što je zevezeb ovde je što nisam nigde mogao da kupim neke dnevne/nedeljne karte a i što im nije uvezan sistem za taj vozić što vozi do Estorila/Cascaisa sa samim gradskim sistemom pa sam faktički imao dve te papirne karte kod sebe.

Istanbul 2011 (suštinski važi ista ova priča i kada sam bio i prošlih godina 3-4 puta)

Imaju tramvaj/metro (nije klasičan metro, ali nije ni tramvaj) koji pokriva dobar deo evropske strane grada i slična je fora kao u lisabonu, tj. da bi fizički ušao na stanicu moraš da gurneš žeton da bi se vrata otvorila, a video sam i lokalce koji izvade iz džepa "markicu" prislone je i uđu na stanicu (ne zahebancije sa validatorima/mašinama/prodajom karata u samom vozilu)...
Drugi prevoz koji sam koristio su autobusi (izgledaju matoro ali na svima rade vrata i nisu raspadnuti kao ovi naši) i u njih se ulazi na prednja vrata gde odmah uz vrata sedi i kondukter kod kojeg smo mi kupovali karte a opet sam video lokalce koji mu pokazuju neku legitimaciju i nema gužvi ni preskakanja i stajanja na jednoj nozi .. i to sve u gradu sa preko 10 (negde pročitah da prilazi 15) miliona ljudi !!! ejjj...

I ovde je isto malo tupavo što kada kupuješ žetone/karte za metro/tramvaj/autobus važe ti za jednu vožnju pa makar se vozao jednu stanicu ili 10, i što isto tako nemaju te dnevne/nedeljne karte

U Budimpešti se davno nisam vozao njihovim gradskim prevozom, ali se sećam pre par godina kada sam to radio da se na trafici kupi nedeljna karta (čak imaju foru za učenike karta koja traje 5 dana) i nigde nikakvih validatora/kapija, jednom me na sred metro stanice zaustavio ridžovan da me pita za kartu ja mu samo pokazao ovu i to je to...

Ovo naše čudo što su uveli su napravili super fazon (uzdajući se u naše ljude koji čekaju poslednji trenutak da vade bilo kakva dokumenta) da se više priča o vađenju kartica i gužvama nego o samom sistemu:

Busevi se masovno raspadaju
Ja kartu platim očekujem uslugu, ako sam platio da se prevezem a na sred puta autobus stane i ladno kaže ne može dalje pokvario se (a problem je što se ovo veoma često dešava) i nikom ništa
Nema vremensko ograničenje
Ludilo oko "validiranja" mesečnih karata
"Validatori" na samim vratima a pogotovu ideja da ako jedan ne radi da ja treba da jurim drugi - i to sve za kartu koju SAM VEĆ PLATIO (za moje pare da radim njihov posao)
Jutros u tramvaju naravno ne rade ... juče u 23. i 37. takođe ne rade (ne jedan nego sva tri) gde je ona priča da se takav isključuje iz saobraćaja ?!? a i to je mnogo pametno i ovako sistem radi na veštačkim plućima i voze autobusi sa neispravnim kočnicama i razvaljenim vratima paz da ih ne povlače zbog validatora...

Uvek sam kupovao markice .. međutim do posla i nazad najčešće koristim samo jednu liniju, vikendom sam i tako kolima, a desi se i da nekoliko puta mesečno idem kolima na posao, sada još mene da mlate da "validiram" markicu nek se nose ... prelazim na nepersonalizovanu pa kad ne rade validatori bar neću uzalud da bacam pare već će da mi ostane za sledeću vožnju

Sve u svemu lepe su pare uzeli, na žalost ovo će kod nas proći (neće se pobuniti narod, još se biju u redovima ko će pre da uzme karticu), na infostudu su bili oglasi gde firma Apex traži kontrolore - plata PO UČINKU ... što znači da će bukvalno biti tučnjave za naplatu kazni jer mu od toga zavisi plata ...

edit:
sad sam pogledao onaj blog i ne kapiram baš ... on pominje istanbul ali to jednostavno nije tako, nikakve čitače nemaju u autobusima već žive ljude konduktere od krvi i mesa kojima pokazuju svoje kartice i kod kojih se kupuje karta za JEDNU vožnju, nema vremenskih od 60/90 minuta! Za tramvaj/metro se kupuju žetoni (fizički plastični žetoni) JEDNOM ga ubaciš u kutiju kapija se otvori i to je to, ne postoji "vremenski žeton" tako da taj koji je pisao blog ili malko lupeta ili se sistem promenio od početka maja 2011 kad sam bio ...
dakle u Istanbulu NE POSTOJI BusPlus (niti bilo šta slično validatori/kolor ekrani i slične budalaštine) jedino ako se neko poveo informacijom o turcima koji su partneri u ovome pa pretpostavio da je tako i tamo ...
 
Poslednja izmena:
Meni nije jasno šta ste se sad uhvatili za (ne)plaćanje prevoza? Sad odjednom, uveli su busplus, i to će od svih onih koji su plaćali da napravi neplatiše? Ili svi koji plaćaju su budale? Uopšte mi nije jasno o čemu se priča ovde...

/off
Ako neko misli da se u GSPu nije kralo pre ovog sistema - grdno se vara. Ja sam tamo služio "vojsku", i naslušao sam se priča i od običnih majstora i od šefova: od prvih kako je šef promovisao čistačicu (svoju ljubavnicu) u sekretaricu i sl; a od drugih kako je generalni (tadašnji) isplatio sva dugovanja firmi svog brata/zeta/nekog, a ostalima zavrnuo isplate; a i sam sam video da se u GSPu niko ne vozi sa povlasticom (samo kontroloru pokažu službenu legitimaciju - pa kolege su), već kad dobiju od firme imaju lika kome ih svi prodaju za ~20% ispod regularne cene, pa ih on dalje valja po Zelenjaku... poenta je, u GSPu se kralo, krade se, i krašće se - a dokle god je prevoz jeftin i pouzdan - boli me uvo ko krade, u moj džep svakako ne ide. I sva ova priča nema veze sa temom, niti sa IT forumom... zreli smo za delete/lock/ban i slično.
/gotov off

Sistem ima realnih mana, kao što je validacija ljudi sa mesečnim markicama; itd, a politika je k****... da ne psujem :)

p.s. na koliko ispod nule mogu da rade ovi validatori, prognoza u Bg ne obećava? :d
 
Ćaos svima,

videh da dosta saobraćaja na blogu ide odavde, pa rekoh bilo bi cool da se javim :)

A propos Istanbula da razjasnim Luxoru - živeo sam tamo 2006. godine (ima na blogu dosta postova iz tog vremena, tad sam i počeo da blogujem) i sve vreme koristio "Akbil" koji spominjem. Ako si bio u Istanbulu turistički, moguće je da nisi primetio taj sistem, ali evo kako izgleda http://www.turkeytravelplanner.com/go/Istanbul/Transport/akbil_use.html

Vidim sad i ja na tom linku da ga menjaju savremenijim sistemom, ali princip je isti - ulaziš na prednja vrata (ili na bilo koja u slučaju tramvaja i metroa, ali tada moraš da se čekiraš pre nego uopšte uđeš na stanicu) i ili kupuješ kartu kod konduktera (nemaju ih na svim linijama, samo na onim gde su primetili da se Akbil ne koristi dovoljno, pa tako pospešuju prodaju) ili očitavaš Akbil ili guraš jednokratnu kartu u mašinu.
Kad imaš Akbil, onda te karte koštaju jeftinije (što više para uplatiš na njega, to je karta jeftinija) i moguća je promena prevoza u toku npr 45 ili 60 minuta, nemoj me hvatati za reč.
Kao što rekoh - živeo sam tamo i svakog dana išao na posao i menjao tramvaj pa busi obratno u povratku, pa ne pričam na pamet :)

Akbil inače kupiš na nekom od tih njihovih kioska i možeš da ga vratiš kad god hoćeš i dobiješ kintu nazad (mislim da je 5 eura koštao). Meni je to mnogo bolja varijanta nego ova kod nas sa papirnim kartama koje se dopunjuju do 600 dinara ili ona sa plastičnom karticom koju platiš 250 dinara a bespovratna je...

I da se razumemo - ne branim ni Grad, ni Apex, ni bilo koga u celoj ovoj priči... Ja samo želim dobar javni prevoz u Beogradu i pokušavam da o tome pričam na konstruktivan način. :)
Ako niste videli, nakon mog posta smo stupili u kontakt i napravili mali intervju sa Vlahovićem (http://peckopivo.com/2012/02/intervju-veljko-vlahovic-busplus/).
Ne kaže mnogo, ali komunikacija je započeta. Pitajte konkretna pitanja u komentarima na blogu, pa će se neko već javiti sa njihove strane...

Poz
 
@Pecko

Pokazao si koliko znaš o onome o čemu pišeš onog trenutka kad si poredio Beograd sa gradovima koji imaju metro ili bar nešto nalik na metro.

Objasni ti meni kako bi to ulaženje na prednja vrata i kupovina/pokazivanje karata kod vozača/konduktera na prednjim vratima funkcionisali npr. na Zelenom vencu, na stanici kod McDonalds-a, gde staju 16,65,77 a kroz istu stanicu moraju proći 15, 60, 67, 68, 71, 72, 75, 84, 704, 706 i 707. Često koristim 65, i na toj stanici u autobus u špicu uđe po 30-40-50 ljudi. I zamisli situaciju dok svi oni pokažu ili kupe kartu na prednjim vratima koliko bi to trajalo, i kolika kolona ostalih autobusa bi se napravila iza tog jednog koji ceo dan stoji na stanici.

Blogove skoro nikada i ne čitam baš zato što svako ko ume da koristi tastaturu na njima može da se pravi pametan i da s... nešto.
 
Mene fascinira to što su svi stanovnici Beograda zapravo postali beta-testeri sistema koji očigledno nije dovoljno detaljno razrađen ni idejno, a ni što se implementacije tiče.
Kapiram da će za par meseci sve da legne kako-tako i ljudi će se navići, ali zar je zaista ovakva frka bila neophodna?
 
@Pecko
Vidim da se na onoj strani gde navodis razgovor sa Vlahovicem, prvo iseres po kompletnom Beogradu (tj. njegovim gradjanima - nevezano da li su iz BGa ili dolaze sa strane), te tako pripremis dupeuvlakackim tekstom teren za promociju razgovora.

Mene interesuje, zasto ga nisi pitao cime garantuje i koji su mehanizmi kontrole, da podatke gradjana nece koristiti u druge svrhe? Radi se o privatnoj firmi gladnoj profita. Znaci, dodje druga firma i ponudi pare za samo nesto od informacija, jer to hoce da iskoriste za neznam sta. Cime Veljko garantuje da niko od zaposlenih do direktora nece te podatke prodati? Sta ih tera uopste da podatke ne prodaju? Savest? Mislim da kad se ovako samaraju podaci o ljudima, mora da postoji dobar sistem kontrole nad svim tokovima, a ne "dobra volja" firme koja ce da mlati pare na tome.

Pozdrav.
 
Uh oh, čekaj, stani :)

Vrlo je jednostavno - ako funkcioniše u drugim gradovima, može i kod nas. Ne prihvatam da su Beograđani stoka koja ne može da se navikne na sistem koji postoji u svim uređenim gradovima. I nema to veze sa tim da li grad ima ili nema metro - Istanbul je toliko pretrpan da su svi busevi uvek puni, ali sve funkcioniše i u 99% slučajeva se ne pravi gužva. Zašto? Zato što nije teško imati karticu spremnu i očitati je na ulazu. I nije teško stati u red na stanici i pre nego autobus dođe (naravno, ovo je nemoguće na Zelenjaku).

Za privatnost podataka - pitao sam ga, eto pitanja u tekstu, ali, iskreno, nisam zadovoljan do kraja odgovorom. I mene lično isto zanima tehnologija iza i sve to, ali kao građaninu mi je za sada dovoljno što o tome brine Šabić, zar ne? Isto kao što brine o tome šta se dešava sa podacima o praćenju mog mobilnog telefona i sl.

I nisam se "israo" po Beograđanima - ta rečenica je namenjena hejterima koji inače ne koriste javni prevoz "ali su čuli da je tako i tako". Baš mislim da mi koji koristimo taj prevoz svakog dana treba da dignemo glas i kažemo im kako to treba da izgleda.
Oni su vrata odškrinuli kod mene na blogu (slučajno, moglo je da bude na nekom drugom, da je neko napisao tekst) i to treba da iskoristimo i kritikujemo ih i damo im predloge.

Poz
 
@PeckoPivo
Ti govoriš o sistemu koji je bio 2006. ? Rekao sam ja da su lokalci imali svoje "markice" koje su prislanjali na aparat da bi fizički ušli na stanicu metroa, ali ti govorim da sada u maju 2011. u apsolutno svakom autobusu se ulazi na prednja vrata i tu sedi kondukter - živ čovek kome ljudi pokazuju te svoje markice (ili svejedno ih "validiraju" tu kod njega) ili možeš kod njega da kupiš kartu.. znači ovo je bila scena u svakom autobusu - i na periferiji ka aerodromu i kod stare železničke stanice i kod kapali čaršije i na trgu taksim, bio sam tamo jedno 5-6 dana i samo sam takve viđao, ni jedan jedini gde nije bilo konduktera...

Stvar je u tome što se opet radi proizvoljno kao i sa zakonima ... šatro uvedu zakon a tumači se na 100 načina ... ili onaj famozni zakon o bezbednosti u saobraćaju gde treba da imaš baš tu fensi prvu pomoć (koj će mi kad ne znam da je primenim), set sijalica za zamenu (opet koj će mi, imam pravo da ne znam i ne želim da menjam sijalicu) i još 1001 stvar koju svaki ker može da ti navata i da ti piše kaznu...

Čemu validatori na svakim vratima i šta ako je pokvaren jedan a ovi drugi rade? Da li ja koji sam PLATIO kartu treba da jurim NJIHOVE validatore?? ko kome pruža uslugu
Šta znači 100m?? Šta znači rečenica spremi kartu da je imaš u ruci... jesi li izašao danas napolje? Treba da se lomatam po snegu samo što ne padnem, onda prilazim stanici skidam rukavice, mrznem ruke, vadim karticu i tako stojim ko ****** na stanici dok ne dođe autobus, a kada dođe onda se prebacujem preko ljudi da bih dohvatio automat koji je na samim vratima, ali je i gužva takva da stojim samo na vrhovima prstiju na jednom stepeniku...
I opet isti ******izam validiranja "markica" u ovakvom sistemu! Na svakom koraku kad mi dođe kontrola treba da se prepirem ko je u pravu ...

Sve je to lepo u istanbulu što radi sistem koji zovi kako god, ali kažem opet da taj sistem NIJE BusPlus jer tamo u SVAKOM autobusu sedi kontrolor, ulazi se na prednja vrata i sve teče bez greške, zna se da si ušao, pokazao si kartu/validirao/kupio pred živim čovekom i nema greške ...

napravi SISTEM (saobraćaja uopšte, gsp-a, žutih traka, taksista, kamera i svega ostalog) a onda je najmanje bitno da li se koriste markice/busplus/pantljičare/akbil ili koji već ... normalno mi je i logično da će sistemi naplate da se menjaju, naravno da je zgodno da imam jedno parče plastike na kome se nalaze informacije o karti nego da vučem 10 karata po džepovima, nek se uvede i plaćanje SMSom, Qvaučerom, sutra što da ne kad zaživi i famozni NFC u telefonima nemam ništa protiv svega toga na kraju svi na ovom forumu kad smo već u "IT" vodama smo naviknuti na konstantno unapređivanje/menjanje nekih stvari .. ali u startu nije uređen sistem.. opet sve radimo kontra...

Ovo je tipična proizvoljnost u neuređenom sistemu napravljena da bi se uzele pare na još jedan inventivan način... (iako koristim apple, ovakvu sprdačinu ne bi umeo ni Apple da "reinventuje" :-devil-:)
 
Poslednja izmena:
Mene fascinira to što su svi stanovnici Beograda zapravo postali beta-testeri sistema koji očigledno nije dovoljno detaljno razrađen ni idejno, a ni što se implementacije tiče.
Kapiram da će za par meseci sve da legne kako-tako i ljudi će se navići, ali zar je zaista ovakva frka bila neophodna?

Brate moj kakav beta test :). Pa kako drugacije da se uvede sistem. Na stranu ko je i koliko uzeo para sistem radi sasvim ok i nikakav nisam problem imao tokom ulazaka u prevoz (imam mesecnu) i sve traje 1sek. Tako da stvarno ne znam cemu frka:).
 
Meni je juce jedno 10ak sec skenirao kartu dok je nije ocitao...
 
Kupio sam mesecnu markicu za ovaj mesec, ali verujem da necu za sledeci. Neka probaju da mi napisu kaznu...
 
Novi sistem je trebalo da radi paralelno sa starim sistemom određeno vreme, npr. dva meseca, dok sve ne legne kako treba...
 
Mene fascinira to što su svi stanovnici Beograda zapravo postali beta-testeri sistema

Mislis:

Nova srpska konjugacija:
JA ćutim
TI ćutiš
ON ćuti
MI ćutimo
VI ćutite
ONI nas j___

:mad:

Danas sam se vozio sa dosta autobusa, presedao sam zbog guzve. Kako sam u koji ulazio niko nije prilazio validatorima. Samo je u jednom autobusu par uplasenih zena validiralo markicu, stajao sam pored automata pa sam procitao na ekranu. Nijedna pojedinacna. Ni u jednom kontrolor, valjda se poplasili guzve.
 
Ja sam u 6ici, u neverovatnoj guzvi validirao kartu bez ikakvog problema. Lakse nego ranije kada sam morao da nabodem ono sr*** od karte u onaj prorez gde se uvek zguzva. Na pocetnoj stanici kod tasa sam video ljude dok ulaze i otprilike 50% je validiralo, ostali se svercuju.

Mislim da je glavni problem sto ljudi ovde ne vole da plate pa to ti je. I onda svaki izgovor dobro dodje (necu da platim, kada oni kradu, necu da platim jer ce da me prate, bla bla..) Nemoj da se vozis onda, i zdravo.
 
Nazad
Vrh Dno