Šta je novo?

Piskav zvuk iz Chieftec CFT-650CS

Dr.Mare

Slavan
Učlanjen(a)
28.06.2009
Poruke
1,995
Poena
200
Kupio sam pre par dana novu maticnu plocu, procesor i ram. Nakon sto sam sve to povezao i ukljucio kompjuter zacuo se tih ali veoma piskav ton, otprilike kao iz ekspres lonca samo dosta tise. Uz dosta muke i metodom iskljucivanja zakljucio sam da dolazi iz napajanja. Napajanje me je sluzilo vec 3 i po godine odlicno, nisam imao ovakvih problema. Ono sto je veoma interesantno je da kada pokrenem neku igricu da taj ton nestane. U podesavanju graficke iskljucio sam 2D mod tako da graficka radi na visoj frekvenciji i naponu i tada takodje nema ovog zvuka.

E sada, citao sam na raznim forumima da je ovo znak da napajanje crkava. Da li je to istina? Kako mogu da resim drugacije ovaj problem osim kupovinom novog? Da li ovo sto sam iskljucio 2d klok i voltazu na kartici moze negativno da se odrazi na napajanje ili samu graficku karticu?

Okacio sam ovde i trenutne voltaze koje mi ocitava Asus Probe. Komp je ovaj iz potpisa, procesor je na fabrickom kloku (dok ne stigne bolji kuler :D)
 

Prilozi

  • ScreenShot001.jpg
    ScreenShot001.jpg
    53.9 KB · Pregleda: 190
Poslednja izmena:
Ne crkava. Imaš tu nesreću da si "otkrio" tzv "coil whine", iliti pištanje filter zavojnica unutar napajanja. Radi se o kompleksnoj pojavi, koja apsolutno ni na koji način nije opasna, niti je vesnik ili simptom nečeg lošeg.

Cela stvar se događa zbog postojanja rezonancije između VRM sekcije (Voltage Regulation Modules - moduli za kontrolu napona) na ploči i/ili na grafičkoj kartici sa regulacionim zavojnicama Mag-Amp dela na napajanju. Ovo možda može da se izbegne, pogotovo na toj ASUS ploči. Naime, imaš opciju u BIOS-u (a čini se i u ASUS softveru) da promeniš frekvenciju rada VRM sekcije. Ako se dobro sećam, raspon rada je 300-600 kHz. Izaberi neku "levu" vrednost, koja nije lako deljiva brojevima 30 i 50, moglo bi da pomogne. Takođe, možeš da isključiš C1E ili EIST (intel speedstep tech), koji stvaraju dinamičko opterećenje iz pravca CPU -> PSU, to može da pomogne... Možeš i da pokušaš blagu promenu radnog takta procesora i/ili grafičke kartice, par desetina MHz je više no dovoljno da napravi razliku.

Sa druge strane, ako te sâmo pištanje ne nervira, ne moraš preduzimati ama baš ništa. Sasvim je bezopasno po napajanje i komponente.
Inače, softverska očitavanja napona slobodno u potpunosti zanemari, ona su "edukovana pogađanja", ne prava merenja, i kao takva su kompletno neupotrebljiva.
 
Hvala puno! Nisam uspeo da u potpunosti eliminisem pistanje ali sam ga dosta smanjio pa se sada ni ne cuje od ventilatora. Ovo sam uspeo menjanjem frekvencije (sada je na 410kHz) dok iskljucivanje C1E i/ili speedstep-a nije nista promenilo kao ni blagi OC procesora. Pokusao sam sa iskljucivanjem Power saving opcije u biosu (vodeci se logikom da povecam opterecenje) ali ni to nije nista bitnije promenilo. Uglavnom, sada je svedeno na neprimetnu jacinu sa odstojanja od 1 metra sto mi odgovara.
 
Poslednja izmena:
Ovo sam uspeo menjanjem frekvencije (sada je na 410kHz) dok iskljucivanje C1E i/ili speedstep-a nije nista promenilo kao ni blagi OC procesora.

Frekvencije cega? Na koliko je bila ranije? Svaki detalj bi bio dobrodosao. Imam isti problem :(
 
DIGI+ VRM frekvenciju sam promenio u BIOS-u na 410 kHz :). Video sam da su mnogi resili problem uz dodatno iskljucivanje C1E i Speedstep-a kao sto je McSteel savetovao ali to kod mene nista nije promenilo.

Inace, juce sam sticajem okolnosti dobio identicno napajenje, novo naravno. Cisto eksperimenta radi sam ga stavio, podesio sve opcije na difolt, ukljucio 2D mod na grafickoj i voila.... Nema piskavog zvuka uopste :D
 
Poslednja izmena:
Vic je u tome što taj primerak, koji ne pišti ni pod default vrednostima, može da pišti u nekom drugom sistemu... Bučne filter zavojnice ili bučan transformator je i dalje igra na sreću, zbog daleko previše faktora koji na tu pojavu utiču. I što je najgore, ne mora da pišti napajanje, može i VRM sekcija matične ploče, ili grafičke kartice, na primer...
 
Felerichna Chifara. Znam kako se osecas jer je i meni pre par godina zapao jedan screamer, odneo sam ga nazad, prezentovao problem i zamenio za Corsair uz neku sitniju doplatu.
 
CHIEFTEC CTG-750C novo kupljeno pre 3 meseca. za sad ok, ali kad sedim u sobi u tisini, posle vec 10 minuta sam od sebe, i recimo koristim scroll na misu , ili pomeram misa, kao neke zicice da se kace visoki neki zvuk, nije kao obicno zujanje, tiho je ali nervira
POMOC :( ? Da , kada naprimer uljucim igru, on se ne cuje?
HVALA
 
Probaj da ga zamenis ako ne pomaze ovo gore sto je covek napisao.
 
Nazad
Vrh Dno