Šta je novo?

Najbolje slusalice za malo novca

Pa nije bas.. Nemoj preterivati sad i ti.. Pise lepo u naslovu, "za malo novca". 200+ evra nikako nije malo novca, kako god probao to da upakujes.
Malo je relativna stvar, sta tu ima da se "upakuje".
Da je u naslovu "malo novca u odnosu na nezvanicnu prosecnu platu u Srbiji", bio bi u pravu.
Kako smo dosli do sluski od 200, 300e itd?
Jer je previse ljudi htelo puno za nista para.
 
Mozda nekom bude interesantno:


Imaju jos par finih ponuda za Cyber Monday
 
Malo je relativna stvar, sta tu ima da se "upakuje".
Da je u naslovu "malo novca u odnosu na nezvanicnu prosecnu platu u Srbiji", bio bi u pravu.
Kako smo dosli do sluski od 200, 300e itd?
Jer je previse ljudi htelo puno za nista para.
Malo novca je malo novca, i tu se zna na sta se misli. Jasno je meni da vas ima tu iz inostranstva gde je standard bolji, i gde je 200+ evra malo novca, ali vecina clanova je iz Srbije i treba biti realan..
 
Vec sam objasnio u prethodnom postu, da se ne ponavljamo.
Ako ti se ne svidja - preskoci, ignorisi, sta god...
Necemo primenjivati personalne definicije na relativne stvari.
Tip: baci se na IT, ne treba diploma, ako si dobar za 2 god ces imati minimum 1500e platu u Srbiji.
Kraj diskusije
 
Gde nestade tema o bubicama, bre...

Anyway, Crinacle je izbacio Salnotes Zero 2, naravno opet u saradnji sa 7Hz:



TL;DW
Bolja i jača plastika školjke, transparentna u 3 boje, mekši i robusniji kabl, ali još bitnije bolji drajver. Blagi (3-4 dB) bass boost, malo spuštena 10+ KHz regija, dakle ono šta su mnogi tražili i malo ispeglaniji zvuk.
Cena 25$, za sada samo u Linsoulu ali trebalo bi da ih bude i drugde kasnije.

Razmišljam da ih uzmem ali možda je bolje da sačekam da vidim kako će ispasti ova prva serija, da nema neke falinke...
 
Cuo sam ih "stock", nisam se igrao sa njima.
Bash slab bas i prenaglaseni visoki srednji i visoki tonovi. Dobar stejdz (najverovatnije zbog drugacijih jastucica).
I dalje je to osnova za modifikovanje, mada nikada blize nisu bili "gotovom proizvodu".
Udobnije su od T50, ali su i teze.
Nikako ti ne bih preporucivao da ih kupujes, a da ih prethodno ne poslusas (idealno sa pojacalom sa kojima bi ih koristio).
Ako bi ih kupovao na bum, mozes da im doteras zvuk kakav bi hteo, ali morao bi da se bavis sa njima.
Moguce bi im dosta pomoglo samo da se skine pena/sundjer sa otvora za vazduh sa unutrasnje strane skoljke i da se zalepi izolir traka na par otvora za vazdih ispod sundjera za usi. Da im zivne bas.
Tako barem T50 funkcionisu.
 
Drugari, treba mi neki predlog za slušalice. Situacija sledeća:

Na poslu već 7-8 godina koristim hyperx cloud i zvuk mi je ok, verovatno sam se vremenom i navikao na mane.
Pre par dana sam za kod kuće uzeo HD599 i na prvu nisam bio oduševljen, tek posle nekog EQ koji sam našao i par sati slušanja sam se privikao na zvuk.
Čini mi se da sveukupno imaju malo više detalja, ali posle eq-a, i blago pojačanih nižih frekvencija, srednji tonovi su nekako postali mrljavi. Nisam toliko u ovome da znam bolje da objasnim. :)

Sve u svemu, očekivao sam malo veću razliku I malo više "širine". Cloud poprilično drugačije i makar meni bolje zvuči od kad sam stavio brainvawz microsuede pad-ove. Manje je izražen bas i verovatno zbog debljine pad-ova i malo otvorenije sve zvuči. Razlika bi bila veća u korist 599 da cloud ima fabričke jastučiće.

Prelistao sam temu 50ak strana unazad i još malo po netu čitao i posle svega najviše naginjem kad Beyerdynamic, konkretno 900 Pro X.
Ima li smisla uzimati nešto u ovoj klasi i očekivati bolji zvuk?
Umalo da zaboravim, koristim Fiio e10k, ne znam ni koliko on može da izvuče iz slušalica u ovoj klasi.
 
Ako hoces vise basa od BD, onda idi na 770 pro.
Siri stage i umeren, linearan bas - 880 pro.
Nisam siguran koliko bi te 900-ke zadovoljile.
Mogucnost probe u Krusevcu?
 
Sve zavisi šta želiš zapravo. Možda si se previše navikao na V-shaped slušalice i onda ti neutralnije zvuči lošije.
In that case, ne uzimaj monitoring sluške, idi na opet neke zabavnije modele. Ja imam iBasso SR2 koji mi je dnevni driver, koristim ga za obradu zvuka, gejming, sve živo - iako jesu neutralnije al imaju vrlo specifičan bass (iako ne preterano izražen).
Ali kad hoću nešto fun, uzmem svoje Meze 99 classics, možda kod nas možeš naći i Meze Neo model, suštinski ista stvar, drugačiji dizajn. One možda imaju i previše izražen bass ali se može to upeglati EQ-om.

FiiO E10k bi trebalo da ti tu radi okej posao. Bitan je i izvor fajlova, ako koristiš lossy mp3 lošijeg kvaliteta, ne očekuješ previše. Tidal, Deezer, oni nude dobar kvalitet zvuka. Možda Apple music, al nemam i nisam testirao. Spotify je i dalje 320kbps ali ni to nije toliko loše, malo ko može da napravi distinkciju između toga i FLAC fajlova (osim ako nije drugačiji master u pitanju al to je već druga priča).
 
DT 770 Pro nisu dovoljno bolje od HX Cloud da bi kupovina u ovom slučaju bila opravdana.. te slušalice su više alat za studio, i za bubnjare npr.

FiiO E10k ima čist, dovoljno detaljan i muzikalan zvuk ali ograničen soundstage (kao i većina DAC/AMP iz te klase). Na osnovu ličnog iskustva sa raznim slušalicama mislim da upravo E10k limitira HD 599 pozornicu, to je jedan od razloga zašto sam se apgrejdovao na K5 Pro.
Dakle, E10k stvarno ima fino ''zaslađen'' i muzikalan zvuk, ali zvuči nekako 2D u odnosu na K5 Pro. Bass boost mu je preterano napucan, što može da odgovara nekim bass-light slušalicama, ali ako se taj boost udruži sa fabrički boost-ovanim mid/high basovima na HD599, eto problema i mutnih srednjih tonova. Sličan problem sam iskusio sa Fostex TR-90 (koje imaju još izraženije mid-bass brdo u odnosu na HD 599) i aktiviran bass boost na E10k. Ta kombinacija jednostavno ne zvuči prihvatljivo.

FiiO K5 Pro je ozbiljno bolji DAC/AMP od tih popularnih, starijih modela do 100$ (E10k, K3, DAC-X6 itd). Skoro podjednako dobri su i Zen DAC V2 i Creative SBX G6, svi oni zvuče bolje od E10k, uz veći stejdž.
FiiO K7 je i dalje najbolji u toj cenovnoj klasi, posebno na našem tržištu.

E sad, koliko sam ispratio, DT 900 Pro X su zapravo unapređena verzija DT 880 slušalica, sa novim drajverima. Mnogi kažu da su out of the box/bez EQ-a bolje za slušanje muzike od DT 1990 Pro, koje su pravljene više za studio, manje kao kućne hi-fi slušalice, i imaju naglašeniji treble špic.
Ima mnogo testova po netu pa prelistaj. Nemaju ni DT 900 Pro X neki ogroman stejdž (jer su semi-open dizajna) ali su dovoljno dobre na tom polju, klasične Beyerdynamic. Najveća prednost im je frekventni raspon, koji je iznenađujuće linearan za jedne DT slušalice, bas kopa duboko skoro kao kod planar magnetic modela, srednji su navodno puni, dovoljno topli, visoki dovoljno detaljni ali nisu oštri kao kod dosadašnjih DT modela.

Ako možeš da sačekaš još nekoliko dana, pa da ti javim na osnovu ličnog iskustva da li vrede 30k din, i da li vredi preći na njih sa HX Cloud i HD 599.

U svakom slučaju, ja bih na tvom mestu razmišljao o apgrejdu DAC/AMP, pa makar to bio iFi Zen V2 ili Creative SBX G6 (idealno K7, ili bar K5 Pro). Možda i nema potrebe da menjaš HD 599, koje bi vrlo verovatno zvučale ubedljivije preko tih DAC/AMP, u odnosu na stari E10k.
 
Poslednja izmena:
E10k verovatno nesto limitira, ali sam upravo probao 599 i 880 pro i razlika je pozamasna u detaljima i stage-u.
Pogotovo kada pustis neku elektroniku gde kada krenu da gruvaju basovi kod 599, oni zamute sve ostalo, ubiju fine detalje na celom spektrumu.
 
Da, DT 880 su neutralnije i detaljnije od HD 599, koje imaju to mid-high bass brdo i relativno mutan zvuk zbog toga. Imaju one dobar stejdž ali je E10k slab na tom polju (zato je i koštao 70-80$), tako da sam ubeđen da ne mogu da zvuče dovoljno otvoreno.
Možda je najbolje da proba HD 599 na nekom baš dobrom DAC/pojačalu, pa da proceni da li mu odgovaraju. Ako mu smeta njihov zvuk, možda bi i DT 880/Pro bile rešenje, koštaju oko 23k din u SRB, otprilike na pola puta između HD 599 (koje je kupio na sniženju) i DT 900 Pro X.
Ili HD 560S, mada su one po ceni blizu DT 900 Pro X, koje su i zvučno i po izradi bolje od njih, Sennheiser su previše plastične i navodno zvuče nekako dosadno bez EQ.

E da, za 15-16k su tu i AKG K612 Pro, koje imaju možda i najveći stejdž u toj klasi, i relativno neutralan zvuk. Mada, nekima i one zvuče malo dosadno bez EQ, ali su generaln odlične za taj novac, npr. Oluv ih je više pohvalio od DT 880 i K702.

 
Da, DT 880 Edition su oko 23k, DT 880 Pro su koštale i 32-33k do prošle godine :D Sad ne znam ni da li ih ima na stanju, a i bolje su DT 900 Pro X za 30k din.
 
Upravo ovo što pišete je ono što ne znam da objasnim :)
Na cloudu tih detalja skoro nema pa iako imaju još izraženiji bas od 599, manje mi smeta nego da su tu, a zamrljani.
I ovo za e10k je vrlo verovatno tačno. 599 mi lepše zvuče na integruši (asus strix b550) nego na njemu.

Proba u Kruševcu se svodi na odlazak u Beograd. :)

Bas mi nije presudan, na cloud-u ga ima i malo više nego što bih voleo, više sam za širi stejdž.
Malo mi smetaju prenaglašeni visoki. I ove 599 sam morao da smirim. Zbog toga naginjem ka dt 900 pored 880, mada sa druge strane, kažu da nije toliko širok stejdž na 900.

Ne trebaju mi slušalice za profesionalnu upotrebu, ali slušam sve i svašta. Neka moja logika je da uzmem neutralnije sluške i da ih dopeglam eq-om u zavisnosti od žanra. Razumem da nije idealno, ali i ne idem u neke ekstreme sa eq.

Sačekaću svakako još 2-3 nedelje pre nego odlučim. Drugaru stiže k5 pro pa mogu da isprobam kod njega.
Ako bude osetna razlika, znam šta mi je činiti. :)

Nemam u principu neki određen budžet, ali kao i za sve drugo gledam da prođem što bolje uloženo/dobijeno.
 
Da, postoje novije integruše na skupljim pločama, koje zvuče otvorenije od E10k ili DAC-X6. Ali je sve ostalo i dalje na strani tih DAC, koji imaju i pojačala. Neke premijum ploče verovatno imaju i bolji zvuk, ipak se dosta toga promenilo za ovih 10-ak godina.

Prostran stejdž i utišani visoki često ne idu zajedno, ali dosta toga može da se reši preko EQ. Ipak, čudi me da ti smetaju HD 599 visoki, posebno kada se mnogi žale da im te slušalice zvuče previše toplo, i uz utišane visoke.
U tom smislu postoji mogućnost da bi ti smetale sve pomenute - K612 Pro, DT 880, HD 560s, ili bi morao da koristiš neki sistemski EQ (npr. Equalizer APO).

Najbolje je da sačekaš malo, i da probaš HD 599 preko K5 Pro. Onda će ti sve biti jasnije, da li da menjaš samo DAC/AMP, ili i DAC i slušalice.
A do tada ću i ja istestirati DT 900 Pro X, i uporediti sa ostalim slušalicama koje su mi dostupne.

E da, možda jednostavno treba da daš malo vremena tim Sennheiser, da se navikneš na njihov zvuk. Jer znam da je i meni trebalo bar 7 dana da se naviknem na Sennheiser.
 
Poslednja izmena:
U sustini, to sto on hoce nema ispod 500e sa dobrim dac i sluskama :)
 
Moguće :D

Najjeftinija opcija - Creative SBX G6 (130€ na KP) + AKG K612 Pro (16k din) ili Fidelio X3 (160€ na KP). Sigurno bi dobio veći stejdž i generalno bolji zvuk u odnosu na E10k i HD 599 combo, ali bi mu verovatno smetali visoki tonovi, jer i AKG i Fidelio imaju bar po jedan treble špic, što znači i korišćenje sistemskog EQ-a.

Ili neke od tih slušalica u kombinaciji sa Zen V2, K5 Pro, ili K7 (malo bolji i topliji zvuk od G6, što ne znači da ne bi koristio EQ).

Kao treća i najskuplja opcija - AKG K712 Pro, mada su neopravdano skuplje od svih pomenutih (320€, KP). A i zamenski jastuci su im i do 3x skuplji od ostalih modela.
 
U sustini, to sto on hoce nema ispod 500e sa dobrim dac i sluskama :)
Nije isključeno, neka bude i više ako treba. Mada mislim da je veći problem što ni ja ne znam tačno šta hoću :)

Možda se nismo najbolje razumeli, ja sam odmah odradio eq sa APO. Ovo sam koristio kao polaznu tačku i odavde malo pojačao niske i smanjio visoke.
Ne ulazim u to da li je objektivno dobro/loše, ali bez ovoga mi je baš bilo teško da slušam bilo šta.

Malo mi teže ide navikavanje, jer na poslu koristim cloud, ne mogu ove open back da me kolege zezaju što slušam Šemsu i južni vetar po celi dan :D
Šalu na stranu, treba mi jedno pola sata slušanja kad sam kod kuće da mi se mozak prešteluje, posle bude ok.

Već mi se sad više sviđaju 599 za većinu stvari, samo kažem da sam očekivao malo više.
 
U pravu si, i po meni su 599 debelo precenjene.
Vrede (po meni) 60-70e kao sto sam ih i uzeo po akcijskoj ceni, redovna cena je previse jer tu je vec mnogo veci izbor boljih sluski za iste novce.
 
Tako to ide, skoro sve slušalice su precenjene. Ni HD 650 ne vrede više od 200-250€ (po mom mišljenju), vrede toliko samo zbog tog prirodnog tonaliteta i vrhunskih srednjih tonova. A i dalje koštaju uglavnom oko 400€, u Srbiji i više.
 
I na kraju stvarno ispade najbolji dil of all time ona dva modela Koss sluski sa Drop-a za 20-tak eura...
Po meni i dalje neprevazidjeni perf/$
 
Ili Sony MH750, koje su bile sastavni deo opreme Sony telefona (posle toga MH755, za 10$), koje zvuče bolje, zabavnije i prirodnije od ogromne većine in-ear do 30, 40$.
https://headphones.com/blogs/reviews/sony-mh755-review-budget-iem-endgame

Tu bih svrstao i razne Superlux derivate, uz dobar DAC i EQ se dobija bar 80% zvuka od višestruko skupljih slušalica, odnosno mnogo bolji zvuk od 95% običnih slušalica, slične cene.
 
Nije isključeno, neka bude i više ako treba. Mada mislim da je veći problem što ni ja ne znam tačno šta hoću :)

Možda se nismo najbolje razumeli, ja sam odmah odradio eq sa APO. Ovo sam koristio kao polaznu tačku i odavde malo pojačao niske i smanjio visoke.
Ne ulazim u to da li je objektivno dobro/loše, ali bez ovoga mi je baš bilo teško da slušam bilo šta.

Malo mi teže ide navikavanje, jer na poslu koristim cloud, ne mogu ove open back da me kolege zezaju što slušam Šemsu i južni vetar po celi dan :D
Šalu na stranu, treba mi jedno pola sata slušanja kad sam kod kuće da mi se mozak prešteluje, posle bude ok.

Već mi se sad više sviđaju 599 za većinu stvari, samo kažem da sam očekivao malo više.

Ne brini, sve otvorene sennheiser koje sam cuo po difoltu zvuce njesra (neprirodno), osim mozda HD560s.
I PX100 su mi bile ok za portabl varijantu.
Nisam cuo HE-1, HE-90 i starije elektrostate, ali ostalo sam vecinu poslushao barem malo.
Cak i famozna HD6** linija je bezveze dok se ne bavis sa njom. Ili da se spare sa nekim pojacalom koje im bash lezi ili lampe ili modifikacija ili EQ. Realno su zvucno totalno precenjene.
Konstrukcija im je super odradjena, ali zvuk, sto bi klinci danas rekli je "mid".

Probaj ovaj EQ profil na 599 i vidi kako ce da ti lezi:
Kod:
Preamp: -6.40 dB
Filter 1: ON LSC Fc 105.0 Hz Gain 6.4 dB Q 0.70
Filter 2: ON PK Fc 123.0 Hz Gain -2.6 dB Q 0.81
Filter 3: ON PK Fc 1667.0 Hz Gain 1.9 dB Q 1.55
Filter 4: ON PK Fc 2932.0 Hz Gain -3.1 dB Q 3.43
Filter 5: ON PK Fc 5633.0 Hz Gain 3.1 dB Q 2.56
Filter 6: ON PK Fc 54.0 Hz Gain 0.6 dB Q 6.0
Filter 7: ON PK Fc 87.0 Hz Gain -0.3 dB Q 4.19
Filter 8: ON PK Fc 684.0 Hz Gain 0.8 dB Q 4.41
Filter 9: ON PK Fc 1207.0 Hz Gain -0.3 dB Q 3.29
Filter 10: ON HSC Fc 10000.0 Hz Gain 0.4 dB Q 0.70

Ako ti je jaci bass nego sto bi hteo, ili ti zvechi konstrukcija slusalica zbog jaceg basa probaj onda ovaj:
Kod:
Preamp: -6.40 dB
Filter 1: ON LSC Fc 105.0 Hz Gain 8.1 dB Q 0.70
Filter 2: ON PK Fc 66.0 Hz Gain -6.2 dB Q 0.52
Filter 3: ON PK Fc 1827.0 Hz Gain 1.6 dB Q 0.43
Filter 4: ON PK Fc 2959.0 Hz Gain -3.7 dB Q 3.05
Filter 5: ON PK Fc 5689.0 Hz Gain 2.7 dB Q 2.67
Filter 6: ON PK Fc 26.0 Hz Gain 0.6 dB Q 5.40
Filter 7: ON PK Fc 38.0 Hz Gain -0.4 dB Q 2.70
Filter 8: ON PK Fc 1137.0 Hz Gain -0.6 dB Q 2.24
Filter 9: ON PK Fc 1625.0 Hz Gain 0.9 dB Q 3.43
Filter 10: ON HSC Fc 10000.0 Hz Gain 0.6 dB Q 0.70
 
Isprobah oba, možda malo manje bruji sa drugim ali ne primećujem veliku razliku. Pomogao si mi sa ovim pikom na ~5.6khz.
Izgleda da mi više smeta taj neki opseg og 4 do 6khz kad je prenaglašen, nego baš visoki, kao što sam na prvu mislio.

Zadržao sam prvobitan eq profil, samo sam malo pojačao 9-12khz i utišao 5khz. Otvorenije zvuči a nemam više osećaj da me neko golica unutar uveta :D
 
Padoše mi Philips Fidelio X2HR na pod, zakačih kabl, povukoh sluške i polomiše se...
Popravlja li neko ovaj lom "šrafića" sto drži slušalicu (vidi slike)?

A koje zamenske uzeti?
Dajte 2-3 predloga sto se kod nas mogu odma kupiti i dajte jos 2-3 predloga za online nabavku.
Slušalice za WOT, da se presluša ponešto na kompu, da se pogleda film, sinhronizuje prevod za film, YT ...
Ništa spec zahtevno, samo da su sluske kvalitetne i da imaju pristojan zvuk, da se cuju koliko toliko šumovi u pucačini.
Veoma bitno da mogu na VELIKU glavu... :)

Javite što pre koje i gde ima...

Hvala unapred svima
 

Prilozi

  • 20231202_110720.jpg
    20231202_110720.jpg
    157.3 KB · Pregleda: 25
  • 20231202_112337.jpg
    20231202_112337.jpg
    145.5 KB · Pregleda: 25
  • 20231202_112404.jpg
    20231202_112404.jpg
    168.5 KB · Pregleda: 24
Poslednja izmena:
Neeee, nije Bambula. :)

Bolje daj predlog nekih valjanih slusalica za online nabavku. ;)

A prijatelj mi bio Fidelio linkovo na Amazonu sa velikim popustom, sluto jedan mi naslutio, garant, ON je kriv. :)
 
Nazad
Vrh Dno