Šta je novo?

Najbolje slusalice za malo novca

Meni su krajnje cudne te kompanije sa bogatijom istorijom tipa beyer, senn pa i ultrasone iako je dosta mladji od ove dve al je ekstreman primer “furamo po svom do kraja”. Danas kad hifiman izbacuje sve bolje i bolje slusalice i dosta povoljno, gde iskacu meze, audeze, zmf itd itd ovi kao da su se ucaurili. Beyer menja logo u byrdie kao da flipuje srednjak kupcima 😅 , senn se prodao, akg prodao, ultrasone odvojen od realnosti sta headofili zele. Pa i focal francuzi iako mi se mnogo svidja njihov dizajn high end slusalica nisu se bas potrudili da imaju build kakav zasluzuju, cene napumpali, replacment parts naduvan isto, bass clipping postao feature ne mana (u apple duhu). Nesto se plasim ako kinezi krenu u ozbiljne over ear vode (mozda i sa japancima) ima svi da zavrse kao iem trziste gde realno kinezi drze dostga segmenata. Al cim oni rokaju cene vrv ima ko da kupuje🤷‍♂️
 
Znaš kako kažu na head-fi (a i ovi YT audio review likovi) - da su za nekoliko godina formirali kolekcije sa dvocifrenim brojem slušalica, od Superlux preko Hifiman srednje klase, do Focal, Audeze, flagship Hifiman.. ali da se na kraju uvek vrate na kombinaciju - lampaš + HD600/650/660 (ili neke 600Ω Beyedynamic, AKG). Jednostavno ih vremenom smore te ''tehnikalije'' modernijih slušalica i vrate se na najprirodniji zvuk ili najprirodniju boju zvuka.
 
Lako je njima na glavi im prodje 1000 slusalica + dac/amp combo pa mogu da imaju sliku sta dobijaju ako spucaju par k€ u gear a mi ostali se vozamo hype vozicem 🤣 ipak treba imati samokontrolu da ne kupujes nista i ostanes na 1-2 slusalica
 
Stigle mi danas HD58X.
Bez modifikacija i EQ-a ok zvuce, ali nista specijalno, kao i ostatak te serije na regularnom (integrisanom) pojacalu.
I bez pojacala sljakaju skroz ok.
Sa EQ-om su dosta bolje kada se nameste na harman krivu za vecinu zanrova osim za klasiku.
Za klasiku je regularan shtim odlican bez ikakvog EQ-a.
Ako se uzme EQ od Oratory1990, gain se spusta za 10 decibela.
U toj konstalaciji dobro dodje pojacalo.
Sta ja znam.
Kada se modifikuju T20/40/50rp i HE400SE bolje zvuce od ovih, ali je obavezno pojacalo i manje su udobne od ovih.
Prosetacu se za vikent do ocheve rezidencije da vidim kakve su na lampama.
 
Meni su stigle HD558 i prezadovoljan sam. U odličnom su stanju, superudobne i sjajno sviraju iz telefona sa Viperom i Rockboxom, iz lapotopa, a osjeća se da imaju rezereve da prime još kvalitetniji signal. Uz malo EQ podešavanja, sve je na svom mjestu.

Uradio sam varijaciju modifikacije sa Head-Fi, izvadio gumirane trake iz unutrašnjosti školjki i malo dampirao samoljepljivim filcom (podmetačima za namještaj). Mnogi ne rade damping, samo vade gumu, ali što da ne, još ću eksperimentisati sa količinom i pozicijom filca. Zvučna slika se pročistila i dodatno uvećala, bas utegnuo, izvlači se još detalja.

Prvi put prepoznajem tekstualne opise Zenhajzerovog zvuka - topao, detaljan zvuk sa prezentacijom kao da se sluša iz petog reda koncertne sale, odnosno oponaša se pozicija ispred pravih zvučnika i stalno vuče da se stiska VOL+ za puniji zvuk. Efekat prija većini muzičkih žanrova, osim recimo elektronskoj muzici, kod koje raširenost i dubina saundstejža ublažava udarac basa. Nemaju kick zatvorenih slušalica za EDM, ali mislim da se mogu navići. Vokali, akustične gitare, udaraljke, perkusije, simfonije - to prosto pjeva.

Naravno, ovo je po svemu klasa iznad modovanih KSC75, ali one i dalje pružaju nenadmašan odnos uloženog i dobijenog, a pritom kao da ne postoje kada se stave na uši.
 
Realno ako ne zelis da ides putanjom headfilije mislim da su hd5xx serija odlicna kupovina, realno mogu da se nadju za smesne pare a trajace deceniju... Ne znam koje se slušalice a da su brand name mogle pohvaliti tim. A zvuk je skroz chill ima svega , naravno ne u meri kao midfi i hifi ali za prosto uzivanje u muzici su odlične, plug n play. Jedino ko voli malo da se vise uzivi u sluske onda neke drop 58x i neka chifi lampa. Sve ostalo je rupa bez dna gde ces svaki put kad uzmes nesto novo težiti a kako bi zvucalo da potrosim jos xy € na to dok ne zateknes sebe da spucas 1+ k evrova i skontas sta ja radim jbt za jurenje nekih detalja, vise i ne slusas muziku nego juris mane toga sto kupis 🙉
 
Koje su trenutno najbolje bang-for-the-buck slusalice kod nas? Nikad nisam imao par dobrih slusalica, a voleo bih da uzmem jedan. Po mogucstvu, za ne preterano velike novce.
 
Moraćeš da napišeš maks. budžet, kao i da li će biti povezane na integrisanu zvučnu ili neki eksterni DAC/AMP.
 
Lako je njima na glavi im prodje 1000 slusalica + dac/amp combo pa mogu da imaju sliku sta dobijaju ako spucaju par k€ u gear a mi ostali se vozamo hype vozicem 🤣 ipak treba imati samokontrolu da ne kupujes nista i ostanes na 1-2 slusalica
Evo u USA su 450$ na akciji: https://www.sennheiser-hearing.com/en-US/p/hd-660s2/

Pa ne prave oni slušalice za market/stanovništvo u Srbiji. Zamisli da uzimaju tržišta kao što je naše u obzir prilikom formiranja cena...
 
Evo u USA su 450$ na akciji: https://www.sennheiser-hearing.com/en-US/p/hd-660s2/

Pa ne prave oni slušalice za market/stanovništvo u Srbiji. Zamisli da uzimaju tržišta kao što je naše u obzir prilikom formiranja cena...
Tačno al nisam ni mislio na nas kao trziste nego globalno nisu nista epohalno ponudili sa 660s2 da mogu da opravdaju skok cene u odnosu na 660s pogotovo sa trenutno tako ostrom konkurencijom. Naravno sasvim je legitimno da oni naplate koliko god požele za te slusalice ali dok imaju dobru prodaju ako ce novi model da im skuplja prasinu na rafovima do akcija odmah ti jr jasno da u startu nije ni amerima vredeo toliko koliko su zamislili. A i to sto si okačio ti je znak da su se zeznuli sa inicijalnom cenom.
@diviner_golden nisam mislio bukvalno vec vise kao metafora da se treba manje opterecivati komponentama a vise sadrzajem muzike koju slusamo, jer uvek ima bolja-drugacija komponenta sto mu dodje začarani krug, no nije ni bitno
 
Slažem se da su mogli da ispeglaju cenu bolje, ali opet, imaju oni stručnjake (valjda?) u sales pa znaju zašto je sve tako.

Meni je više interesantan fenomen kako neki ljudi savršeno funkcionišu bez (audio) tehnike: poznajem porodicu (1986. godište majka i otac) koja ima dvoje dece. Svako leto oni se zadužuju enormno da bi letovali negde (ništa Španija ili Portugalija, Grčka uglavnom), imaju dva automobila, puše 3 pakle cigareta dnevno, ali im je skupo da plate 500-600 eura deci za računar za školu. Gledaju isključivo televizijski program na plazma TV-u starom 12-15 godina, jaako retko puste muziku s YouTube-a i to je to. Ne postoji kinematografija, ne postoji muzika, ništa (čak nisam siguran ni da imaju 3-4 knjige u kući).

S druge strane smo "mi", kojima je svako parčence tehnologije bitno i vidimo u tome value jer nam omogućava da nam kulturna vertikala bude smislenija i kvalitetnija.

P.S. Svestan sam da je overshare i offtopic, ali danas mi je tako neki dan...
 
da se vratimo na temu 😀 hvala na razumevanju
 
Moraćeš da napišeš maks. budžet, kao i da li će biti povezane na integrisanu zvučnu ili neki eksterni DAC/AMP.
Ako može do stotinak evra. Ništa specijalno, nisam zaluđenik, ali nešto okej zvuka što će da traje. Bez ikakvih konvertera ili pojačivača. Slušalice bih povezao direktno sa kompom, sem u slučaju da same dolaze sa DAC-om.
 
Možda Sennheiser HD 559, koštaju oko 100 evra, ne zahtevaju preterano jako pojačalo a zvuk im je veoma dobar za ''casual'' upotrebu, kompresovane audio formate, filmove, YT, igre itd. Udobne su, lagane, izrada je ok. Zbog otvorenog dizajna, izolacija je slaba, kao i kod svih open-back slušalica.
 
Možda Sennheiser HD 559, koštaju oko 100 evra, ne zahtevaju preterano jako pojačalo a zvuk im je veoma dobar za ''casual'' upotrebu, kompresovane audio formate, filmove, YT, igre itd. Udobne su, lagane, izrada je ok. Zbog otvorenog dizajna, izolacija je slaba, kao i kod svih open-back slušalica.
Da, gledao sam te. Šta misliš o Cooler Master MH-751? Čuo sam da su samo presvučene Takstar Pro 82, a nisu mnogo skupe, još imaju i mik što je za mene plus.
 
Ok su, ali pre bih uzeo HyperX Cloud Alpha/Pro, jer su malo bolje.
 
Da, gledao sam te. Šta misliš o Cooler Master MH-751? Čuo sam da su samo presvučene Takstar Pro 82, a nisu mnogo skupe, još imaju i mik što je za mene plus.

Cooler Master MH-751/752 su nastimovane bash dobro.
Maltene neutralno.
Bolje su nashtimovane od HD58x.
Pod uslovom da je isti shtim na 751 i 752. Imam 752, tako da za njih mogu da ti garantujem.
I mozda su najudobnije slusalice ikada za vecinu glava, ako ti ne smeta to sto su zatvorene.
Problem je sto taj shtim je dobar, ali nije "impresivan". Nema bashchine da gruva i visoki tonovi nisu uvredljivi uopste.
Drugi problem je pre bila cena kod nas u odnosu na preko, ne znam kakva je sada situacija.
 
Oluv se baš posvetio traženju dead neutral zvuka preko slušalica :D





 
Pozdrav svima, ako moze neka preporuka za bezicne slusalice primarno za gledati tv ali i za komp. Recimo do 50e ako moze nesto da se nadje. Dosta sam glavat i nosim naocare, pa kontam da je bolje nesto manje. Ne mogu one sto ulaze u usni kanal nego Classic Earbuds kako li se zovu. Gledao sam Urbanista Berlin Black, al nemam pojma kakve su.
 
Oluv se baš posvetio traženju dead neutral zvuka preko slušalica :D
Sta ja znam....
Uvrnute su HD58x kao i ostatak te linije.
Radio sam im EQ i na harman i na IEF neutralnu i bez basa i sa basom krivu.
Promeni im zvuk, ali i dalje im ne menja karakter.
I dalje zvuce vise kao zatvorene slusalice ili kao IEM nego kao otvorene slusalice.
Mislim mozes da smanjis sa EQ-om izmedju 2-4 kHz, pa da im das lazan utisak "stejdza" kao npr. sto je kod HD800, ali to vuce sa sobom i druge stvari.
Najverovatnije i njegov EQ je isti fazon. Promeni im zvuk, ali da bi imale "stejdza" mora tu nesto fizicki da se menja.
Ili neki duboki jastucici ili 3d stampom da se napravi insert/adapter koji bi udaljio drajver od uveta preko koga bi se stavio jastucic.
 
Da, ali Oluv je mislio na frekventni odziv i na tonalitet slušalica, on traži taj dead neutral trip pa mu čak ni stock HD600 nisu dovoljno dobre :D
A što se stejdža tiče, tu je cela ta HD6 serija slabija čak i u odnosu na prosek klase, a kamoli u odnosu na flagship open-back sluške. E sad, kažu da lampaši mogu da unaprede stejdž i dinamiku HD6 slušalica, i da onda zvuče vrhunski.
Ali očigledno su ih sa razlogom tako napravili (vrhunski srednji tonovi i ''intiman'' zvučni potpis).

Zato razmišljam da kupim X3. Koliko sam se informisao, dva su osnovna razloga za hejt tih slušalica kada su se pojavile - visoka početna cena (u rangu Sundara i sličnih planar magnetic modela) i to što su zvučno drugačije tjunirane od masovno popularnih X2/HR, koje su se brzo i lako probile međ' casual basshead korisnicima, kojima je sve što ne zvuči kao X2 - krš. Ova prva grupa kritičara je bitnija, ali su i oni ublažili hejt i rekli da su X3 po ceni od 150-200$ za svaku preporuku, i da je visoka početna cena od čak 400$ bila osnovni razlog za hejt.

U X3 temi na head-fi ima 30-40 korisnih postova (poređenja X3 sa slušalicama mid-fi klase, ali i nekim flagship modelima) i zaključak je da generalno zvuče bolje od X2/HR, i apsolutno u rangu mid-fi modela, kao što su K712 Pro, HD6XX/650, R70x, DT 880, pa da su čak i bolje na nekim poljima. Konkretno, vlasnici raznih slušalica kažu da X3 nude stejdž i pozicioniranje u rangu K712 Pro (neki stejdž čak upoređuju sa HD800, a za pozicioniranje kažu da ipak nije tako precizno kao na DT 1990 Pro) ali i da im je tonalitet veoma dobar, i ne preterano različit u odnosu na HD650. Kroz veći deo bas raspona imaju 2-3dB više od HD650 (što je odlično) i kažu da su po tonalitetu uporedive sa HD650, ali da imaju primetno veću pozornicu, utegnutiji i malo detaljniji bas. Posledica te velike pozornice su za nijansu povučeniji srednji ali kažu da i dalje sve to odlično zvuči. Konkretno, 3 vlasnika HD650 navode da ih znatno ređe koriste otkad su kupili X3. Navodno, još bolje zvuče kada se upare sa moćnim i toplijim DAC/AMP, posebno sa lampašima.

Tako da ozbiljno razmišljam da ih kupim, mada su na listi i R70x, K712 Pro i DT 900 Pro X, ali X3 imaju baš povoljnu cenu, a izgleda nisu ništa lošije od 50-150€ skuplje konkurencije (od DT 900 Pro X do R70x, K712 Pro, HD650).
 
Poslednja izmena:
Da, ali Oluv je mislio na frekventni odziv i na tonalitet slušalica, on traži taj dead neutral trip pa mu čak ni stock HD600 nisu dovoljno dobre :D
A što se stejdža tiče, tu je cela ta HD6 serija slabija čak i u odnosu na prosek klase, a kamoli u odnosu na flagship open-back sluške. E sad, kažu da lampaši mogu da unaprede stejdž i dinamiku HD6 slušalica, i da onda zvuče vrhunski.
Ali očigledno su ih sa razlogom tako napravili (vrhunski srednji tonovi i ''intiman'' zvučni potpis).

Ne bi trebalo da mu je poenta neutralni frekventni odziv slusalica, nego da isfolira zvuk idealno pozicioniranih neutralnih zvucnika na slusalicama.
Ako hoces neutralan frekventni odziv, to je barem lako da se uradi. Napravis/skines csv fajl i onda udri po EQ dok sve ne bude kompenzovano i ravno.
 
Sta ja znam....
Uvrnute su HD58x kao i ostatak te linije.
Radio sam im EQ i na harman i na IEF neutralnu i bez basa i sa basom krivu.
Promeni im zvuk, ali i dalje im ne menja karakter.
I dalje zvuce vise kao zatvorene slusalice ili kao IEM nego kao otvorene slusalice.
Mislim mozes da smanjis sa EQ-om izmedju 2-4 kHz, pa da im das lazan utisak "stejdza" kao npr. sto je kod HD800, ali to vuce sa sobom i druge stvari.
Najverovatnije i njegov EQ je isti fazon. Promeni im zvuk, ali da bi imale "stejdza" mora tu nesto fizicki da se menja.
Ili neki duboki jastucici ili 3d stampom da se napravi insert/adapter koji bi udaljio drajver od uveta preko koga bi se stavio jastucic.
Koliko si dugo cekao 58x? I kakvi su ovi nasi sa carinom? Ne bi trebalo da je 30% na 150$ too much 🤣 Inace gledah neki video o modovanju 58x pa se premisljam da se tim zanimam (u nadi da ne zavrse kao moje stare sr60/hd465 kojima sam drivere unistio😅).
 
Preko drugara iz Austrije sam ih uzeo. On ih je vec imao, nije ih maltene uopste koristio, reko daj ih meni.
Nisam se puno zabavljao sa njima, samo sam isprobao par osnovnih stvari.
Skinuo sundjer sa mrezice, ne menja mnogo zvuk. Vratio ga.
Skinuo sundjer ispod jastucica, dosta menja zvuk u negativnom smislu. Vratio sam odmah.
Stavio druge jastucice, malo dublje (za Shure 840 i velur i proteinska koza) isto ne menja zvuk preterano i Brainvawz HM5 hibrid, one mu promene zvuk ali na losije. Vratio njihove nazad.
Zalepio kesicu od caja na otvor od drajvera, zvuce plasticnije. Skinuo i to.
Probao ih na lampama kod zlog oca, ozivi ih, ali ne toliko koliko druge od 300 oma + koliko se to cudo greje to ima samo smisla zimi.

Isprobacu jos par stvari, ali na kraju cu ih ili prodati ili, ako odem u kompletnu dubiozu mozda probam ovo.
 
Preko drugara iz Austrije sam ih uzeo. On ih je vec imao, nije ih maltene uopste koristio, reko daj ih meni.
Nisam se puno zabavljao sa njima, samo sam isprobao par osnovnih stvari.
Skinuo sundjer sa mrezice, ne menja mnogo zvuk. Vratio ga.
Skinuo sundjer ispod jastucica, dosta menja zvuk u negativnom smislu. Vratio sam odmah.
Stavio druge jastucice, malo dublje (za Shure 840 i velur i proteinska koza) isto ne menja zvuk preterano i Brainvawz HM5 hibrid, one mu promene zvuk ali na losije. Vratio njihove nazad.
Zalepio kesicu od caja na otvor od drajvera, zvuce plasticnije. Skinuo i to.
Probao ih na lampama kod zlog oca, ozivi ih, ali ne toliko koliko druge od 300 oma + koliko se to cudo greje to ima samo smisla zimi.

Isprobacu jos par stvari, ali na kraju cu ih ili prodati ili, ako odem u kompletnu dubiozu mozda probam ovo.
Ubedio si me ne uzimam ih 🤣
 
Cao svima, prelistah temu od 2021, kapiram, prethodno nije vise toliko relevantno. Moram priznati, bilo je bas zanimljivih diskusija.
Kad sam bio mladji bavio sam se produkcijom, u medjuvremenu zivot me odvede na neku drugu stranu.
Ali od kako je klinac prestao da vuce sve sto vidi na stolu, pozeleo sam da sastavim sebi desktop kombinaciju,
I evo posle godinu dana citanja i slusanja napravih nesto cime sam zadovoljan, zasad
Nadam se da nisam smorio uvodom al' rekoh da se predstavim, iako sam clan ne postujem previse, vise se zadovoljavam citanjem.

Trenutni problem je kad uvece popijem dva tri piva, pozelim da otpanjim decibele malo vise ali dete spava, komsije se bune ...
Uglavnom slusam downtempo, dub, elektodub, d&b, triphop i generalno sve sto spada u NU Jazz kisobran, dosta sub basa i to mi lepo pokriva dt770 (mada se prilicno igram sa EQ).
Medjutim posle gore pomenutih piva ili rakijice, pozelim da cujem i malo Funky-ja, Jazz-a, Bluz-a i Rock-a a tu malo zaskripi sa beyer-om.

Pozvao sam par drugara da vidim sta ima moze da se nabavi i od ponudjenih izbor je spao na dve sluske:
AKG K702
Sennheiser HD560s

Svaka ima svojih prednosti, AKG mogu verovatno da koristim i za miks i za muziku a Sennheiser izgleda, sa pravim kablom, moze da ide u balansiran port na Qudelix 5k koji nosam okolo i koristim na poslu (ako uopste ima potrebe za vise snage). Inace koristim Truthear x Crinacle Zero, tako da se necu nesto nanosati Sennheiser-a, mozda poneki put.

Kapiram da necu nesto pogresiti sta god da odaberem ali obzirom da ne mogu da ih cujem, subjektivni momenat izostaje pa ako neko ima savet, vise sam nego rad da ga prihvatim.
Svakako imam dva meseca pre nego sto mogu da dobijem sluske.
Hvala svakome ko je imao dovoljnjo strpljenja da cita sve ovo ;)
 
@rogobje

K702 nikada ne bih kupio zbog headband-a koji je mnogima prilično neudoban, neki čak navode da ti ''kramponi'' po headbandu stvaraju bol i čupaju kosu :D Ali postoji mogućnost da nova serija K702 ima klasičan headband, zbog žalbi korisnika.
Uz to im je zvuk obojen, pomalo napadan/naporan, što se vidi po grafiku, ali i čuje u sound demo poređenjima. A i sam zvuk se dosta menja u zavisnosti od položaja slušalica na ušima, što se čuje u ovim primerima:





K612 Pro i K712 Pro su bolje i udobnije slušalice od K702.
K612 Pro su bile baš povoljne na KP (oko 120€) ali su poskupele na 180€, a više se ne proizvode u Austriji nego u Kini, pa navodno postoje određene razlike u kvalitetu izrade, pa i zvuka (navodno te kineske K612 Pro zvuče za nijansu hladnije, sterilnije).

Preostaje da proceniš da li bi ti više odgovarale HD560s, K612 Pro ili DT 900 Pro X, legit domaće prodavnice ih skoro uvek imaju na stanju, ali su i cene više nego na KP.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno