Šta je novo?

Najbolje slusalice za malo novca

Citao sam malo temu, vidim da se pominju i ISK HF2010.. Kakve su one i kakve su u poredjenju sa Superlux HD 681 EVO koje imam?
 
^ Za DT770 važi neko nepisano pravilo da se za kućnu/hi-fi upotrebu uzima 80Ω verzija, ima po netu objašnjenja zašto.
Ali u svakom slučaju ima i boljih rešenja za kuću/hi-fi, neke otvorene ili poluotvorene sluške.

Marezz, budžet je malo tesan.
Bitan mi je kvalitet zvuka i soundstage, izolacija mi je skoro i nebitna jer sam u sobi gde je uglavnom tiho niti je bitno da li "cure" zvuk. Koristiće se mahom za sve, ali je prioritet na igrama i povremenoj raznovrsnoj muzici, te bih voleo da imaju i makar malo basa, da ne budu skroz neutralne. Voleo bih da ima odvojiv kabl ali mogu to da prežalim ako su baš kvalitetne slušalice. Biće uparene sa FX Audio X6 Mk2 DAC-om.

Na osnovu ovih uslova deluje da bi ti (iz ograničene domaće ponude, računajući i KP) najviše odgovarale Sennheiser HD 599. S tim što bi morao da proširiš budžet za 10-20 evra (cene na KP, u domaćim prodavnicama su oko 200 evra).
Pun je net/YT testova i utisaka, sa osvrtom na hi-fi ali i na gaming. Zvuk je klasičan Sennheiser, muzikalan, topao ali su i detaljne, imaju dobar soundstage i precizno pozicioniranje i više nego dovoljno jak bas, sa akcentom na mid/high bas. Navodno su na tom polju (soundstage i jačina basa) malo ispred massdrop HD 58X modela, ovo za bas se vidi i na FR graficima.

Dodatni razlog za HD 599 je i DAC-X6.
Sennheiser HD 599 ne važe za preterano zahtevne slušalice (50Ω, 93dB), stock X6 pojačalo nije baš svemoćno, nedavno sam zaključio da ipak nije dovoljno dobro za Fostex TR-90 (80Ω ali veoma niska osetljivost, 90dB). Zvuče te Fostex solidno i preko X6 ali ipak bolje, punije, dinamičnije i zabavnije zvuče preko moćnijeg K5 Pro. Tako da nisam siguran da bi X6 poterao kako treba npr. AKG K702, koje su popularne i za hi-fi i za gaming (ogroman soundstage) ali kažu da su dosta zahtevnije nego što to specifikacija govori (62 Ohm, Peak SPL: 105 dB). Te AKG su do nedavno koštale samo 130 evra na KP (kod preprodavaca sa Thomann-a), sada su oko 155 evra. Svakako razmisli i o tim AKG, na osnovu testova, utisaka o zvuku, izradi, mogućim QC problemima itd.

DAC-X6, onako na prvo, kratko slušanje, deluje da dovoljno glasno gura i vintage 600Ω AKG, sa potenciometrom odvrnutim do kraja, ali se brzo čuje da nije to-to, da zvuku fali dinamike, mesa, ataka, npr. bubnjevi zvuče relativno prigušeno i plastično, srednji i visoki nemaju tu dozu energije i detalja kao preko K5 Pro. E sad, za X6 postoji i high-gain mod (navodno čak 910mW @32Ω, stock low gain nije preko 200-250mW na novijim primercima) i sudeći po komentarima to je rešenje za zahtevne slušalice: https://www.reddit.com/r/headphones/comments/5rk667/fxaudio_dac_x6_gain_jumpers/

Od open, semi-open modela do 15 ili 170 evra, izbor se svodi na HD 599, AKG K702 i možda još K612 Pro (130e na KP, odlična cena). Za K612 pro mnogi kažu da im bolje, prirodnije i neutralnije zvuče od K702 ali nemaju izmenjiv kabl (fiks. od 3m) i ne znam koliko bi ti odgovarao takav, manje obojen zvuk a ni da li bi zvučale u punom sjaju preko stock X6 (verovatno ne bi), mada ovo važi i za K702.

U svakom slučaju možeš da odradiš i X6 high-gain mod, onda bi trebalo da može da potera veliku većinu slušalica. Ali za sada mi HD 599 deluju kao najbolji izbor za hi-fi i gaming, svakako razmisli i o K702 i K612 pro, cene na KP su dosta dobre. Tu su još Beyerdynamic DT 990 Pro (145e na KP) ali one imaju v-shaped zvuk, ne baš ubedljive srednje i kažu da generalno zvučno nisu u rangu HD 599, K702, K612 Pro i sličnih modela, bar kada je hi-fi slušanje u pitanju, za to su dosta bolje DT 880 Edition ili Pro, ali su skuplje. Inače DT 990 Pro važe za udobne slušalice i dobre su za gaming.

Ali napomena da nađeš što više informacija o svim tim slušalicama, iskustva sa zvukom i QC problemima.. npr. pre nekoliko meseci sam na head fi našao post gde čovek tvrdi da ima 3 primerka HD 599 i da svi zvuče različito.
Jedne HD 599 sjajno, jedne prosečno, a jedne ispod očekivanja, pokušaću da nađem taj post. Slično važi i za AKG ali pre svega kada su kvalitet izrade i kontrola kvaliteta u pitanju (odavno nisu made in Austria, već se prave u Kini, neki premium modeli kao K712 Pro u Slovačkoj).

Citao sam malo temu, vidim da se pominju i ISK HF2010.. Kakve su one i kakve su u poredjenju sa Superlux HD 681 EVO koje imam?

Verovatno klasičan sidegrade. Ali su lepše i kvalitetnije izrađene. Ali ako ciljaš na tu neku nižu srednju hi-fi klasu, onda i obavi takvu kupovinu, mnogo više ćeš dobiti nego sajdgrejdovanjem sa 681 Evo na HF2010.
 
Poslednja izmena:
^^ Obrati samo pažnju da je napisao MKII. Na papiru nije jači ali je u realnosti napucaniji zvuk propisno od originala. Drajv i dinamika neće biti problem šta god da zakači.

Mislim da je taj predlog za Senn odličan jer su one mirnijeg karaktera, verujem da bi legle odlično. Bajerke umeju da budu živčane pomalo zbog spajkova u visokim, MKII je i sam na oštrijoj strani pa se bojim da bi bili suviše svetli/oštri zajedno. Ako imaš još neku ideju u toj klasi za sluške koje nemaju izražen lift u visokim, verujem da bi mu to najviše koristilo. Ja sam se samo Meze Classic 99 setio ali su one van budžeta a Sennheiserke sam smetnuo sa uma.
 
Ja k702 nisam hteo da preporučim zbog kuknjave oko kvaliteta izrade, a ne može sa validnom garancijom da ih nabavi ni za 2x budžet.

Igrao sam se sa upsampling i SoX filterom na 88% Nyquist. Eliminiše sve te čudne visoke u nekim pesmama i daje vrlo moćan i masan zvuk na dt770pro.

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 
Au, to mi je promaklo, mislio sam da se radi o starom X6. Hvala na ispravci Aibo.

Odgledao sam tvoj review X6 MK2 i očigledno se radi o sjajnoj spravi.
A s obzirom na malo svetliji, energičniji i ''oštriji'' zvuk MK2 verzije, verovatno bi sinergija sa toplim i muzikalnim HD 599 bila odlična, malo bolja nego sa AKG ili Beyerdynamic. Eno ih na KP za 160 evra, nove, prodavac iz SU. Za taj novac teško da mogu da se nađu bolje, nove slušalice a u skladu sa Marezzovim zahtevima. Jedino što je kombinacija boja diskutabilna i što postoje neke priče da zvučna signatura varira od godišta ili serije slušalica.

@Aibo
Ispunih staru želju, konačno. Slika sa neta, nisam još stigao da ih fotografišem kako treba. Otprilike su ovako očuvane, čak i posle skoro 40 godina.
Ali, koliko ih hvale, baš ove studijske K240, da imaju izradu kao da su pravljene za armiju.. ne bih se baš složio (bar ne za upotrebljene materijale), jesu kvalitetno napravljene (čim traju toliko decenija, valjda se na to i misli, da mogu da traju kao da su pravljene za potrebe vojske) dok sam kvalitet upotrebljenih materijala nije baš za tako preterano oduševljenje. Ipak malo krckaju. Materijali su bolji od Presonus HD7 ali ipak malo slabiji od Fostex TR-90, s tim što je ovo proverena AKG konstrukcija i očigledno mogu da traju 100 godina dok za Fostex nisam baš siguran.

A zvuk.. monitorski, utegnut a opet sa dozom muzikalnosti i topline. Pozornica relativno mala i limitirana, solidan bas i visoki i verovatno najbolji srednji koje sam ikada čuo preko slušalica. Praktično life-like vokali i instrumenti. Tačno se čuje da je ozbiljna ekipa stručnjaka napravila ovaj model i da ovi pasivni ''drajveri'' nisu tu bez razloga. Ono što me je iznenadilo je činjenica da je moguće slušati i elektronsku muziku, npr. trance, DnB i da sve to zvuči odlično, fali samo veći soundstage i malo sub bass-a, koji može da se doda preko EQ. Daleko od basshead nivoa ali svejedno zvuči utegnuto i dovoljno zabavno.

MP verzija, 600Ω. U principu muziku novije produkcije K5 Pro lagano gura u medium gain mogu, često i na 12 sati, ali zato određeni tihi albumi i fajlovi (klasika, akustična muzika, džez, iz hi-fi test kompilacija) zahtevaju potenciometar na 3-4 sata, pa čak i na maksimumu, i to u high gain-u :d

DAC-X6 (stock gain) ipak nema dovoljno đusa da ih potera da zvuče kako treba, sve je glasno na prvo slušanje ali se ipak čuje da fali tu dosta toga u odnosu na zvuk koji pružaju kada su povezane na K5 Pro.
Naravno, ostavljam mogućnost da sjajno zvuče tek kada su povezane na moćnu studijsku opremu, posebno iz 70/80/90-ih, za to su i pravljene.

Mnogo toga može da se napiše o K240 Sextett ali je suština da su za 50-ak evra odlična kupovina za audiofile, entuzijaste, kolekcionare..

Ovaj post je verovatno jedan od korisnijih na netu i dosta mi je pomogao pri izboru: https://www.head-fi.org/threads/headphones-for-metal-music-ultimate-solution.715478/page-456#post-13299270
Mnogi misle da je MP verzija nudi najbolje izbalansiran zvuk, mada nije mali broj onih koji preferiraju EP, najmanji broj fanova je LP verzije.

file.php

@Froiibaad

Da, ima žalbi na QC i kvalitet i trajnost K702, ali izgleda da zavisi od ''serije'', pa kako se kome zalomi.. mada, deluje da ipak ima više zadovoljnih vlasnika K702, i da nema baš tako masovnih QC problema.
 
Poslednja izmena:
Hmm, jel velika razlika izmedju slusalica kao sto su ISK HF2010 i recimo te Senn HD 599 ili DT 770 Pro? Zapale su mi za oko sad te ISK, interesuje me kako bi se uklopile sa X6 Mk2..
 
Razlika nije drastična ali postoji.
X6 MK2 je odličan i po Aibovom mišljenju zvučno pripada klasi uređaja od 150$/€, zašto onda ne bi upario tako dobar DAC/AMP sa slušalicama srednje klase (kao što si i planirao), koje su jeftinije nego ikada? Konkretno HD 599 za 160€.

Već imaš solidne SL HD 681 Evo pa nema mnogo smisla sajdgrejdovati se uz HF2010, posebno jer su za gaming malo lošije od SL HD 668b, Presonus HD7, Samson SR850 i sl. (postaviću link na tu temu, ako nađem, navodno balans soundstage-a i pozicioniranje nisu baš u rangu pomenutih modela).



Sent from H8266
 
Poslednja izmena:
Okusaj se sa Logitech PRO x onaj model sa DAC-om,uzeo ih danas i mogu da kazem da ja ni jedne vise necu uzimati bez famoznog dac-a,ne znam sta da kazem na kvalitet zvuka za muziku i za gaming.10od10
 
HD 681 Evo su mi crkle nazalost, negde se prekinuo kontakt od silnog zapinjanja o stolicu. Seticu se nekad da ih popravim, mozda.. Dopao mi se zvuk koji su pustale ali bih hteo nesto malcice bolje. HD 599 mi deluju kao plasticna igracka koja samo ceka da se polomi. Sta donosi tih ~120 eur razlike u poredjenju sa HF2010?
 
Planiram da kupim JBL Tune 500BT vrlo uskoro. Jedino sto na netu nisam nasao od njih koliki je db/mw (spl/mw). Na sajtu je neka greska od 24 db/mw, sto je u sustini za mikrofon. I nigde ne mogu da nadjem koliko su glasne.

Ako ih neko poseduje, koliko su glasne zapravo.

Posedujem AKG K92 i AKG K321, koje su dosta glasne, a da i jeste zica u pitanju i da ne mogu da se porede sa kvalitetom, glasnocom sa drugim slusalicama. Ali, hocu da zamenim K321 za bezicne, koje cu koristiti na fonu i na TV-u, pa sad sam gledao ove, jer imam dobru ponudu za cenu.
Zanima me samo glasnoca, ostalo cu da nastelujem na EQ.

Uzimam ih tek u utorak, pa mi dobro dodje brz odgovor.
 
HD 681 Evo su mi crkle nazalost, negde se prekinuo kontakt od silnog zapinjanja o stolicu.

Postoji mogućnost popravke, npr. neko bi to mogao da reši za 800-1000 din, verovatno.

Seticu se nekad da ih popravim, mozda.. Dopao mi se zvuk koji su pustale ali bih hteo nesto malcice bolje. HD 599 mi deluju kao plasticna igracka koja samo ceka da se polomi. Sta donosi tih ~120 eur razlike u poredjenju sa HF2010?

iSK, Superlux, Presonus, Samson se kupuju kada je budžet limitiran na 50-60€. Pre nekoliko godina to je važilo i do 80€, pa i 100€, ali su cene slušalica srednje klase toliko pale u poslednje vreme da je na normalnim tržištima moguće kupiti čak i X2HR, K612 Pro, HD 599 za samo 99$, u vreme prazničnih sniženja.

HD 599 možda deluju previše plastično ali slobodno proguglaj, nema većih žalbi na kvalitet izrade i trajnost, čak važi da su bolje, kvalitetnije napravljene od K701/K702.



Verovatno bi se fino ''slagale'' sa X6 MK2.
 
Uzeo sam Acme BH203 bluetooh slusalice za 3.000din i fenomenalne su osim sto je zvuk dosta slab. Inace nosim slusne aparate koje skinem kad nosim slusalice pa je mozda i do toga. Pre njih sam imao neke Sony na kabl u istom cenovnom rangu koje su bile dosta jace i neke Philips bubice od 1.000din takodje dosta glasne pa nisam imao problem kad skinem aparate. Sve sam lepo cuo i cak sam morao da drzim jacinu zvuka na pola.
Ne znam da li bi prihvatili da vratim i uz doplatu uzmem neki drugi model ili mozda mogu da se pojacaju softverski ili na telefonu nesto? Imam Mi9T.
 
I, jesu li glasne?
Dobre, lose, "onako", neki utisak...?
Za te pare su OK. Glasne su dovoljno.
Jedino peglanje se vrsi pomocu EQ. Bas jeste prenaglasen. Nisu nesto bas u visokom segmentu freq.
Mada, posto imam JetAudio+, izaberem i neke slusalice u "simulatoru", pa jos dodatno ispegla zvuk.
Jesu predvidjene vise za muziku koja je zategnutijeg tipa (elektronika), nego za nesto drugo, ali OK su. Napomenuto peglanje cini svoje.
Moram da se zezam jos malo sa EQ/sim., da nadjem neku zlatnu sredinu.

Sto se tice muzike bez EQ i sim. Kao sto navedoh produkcija (elektronika), tu su dobre. Ili cak kada je metal/rok masterovan zategnutije.
 
Naručena kinezara - ISK HF2010. Vagao sam i vagao pa ipak zaključio da mi ne treba više od toga jer mi je i HD 681 Evo bio dovoljan. Ostadoh kežual pezent, samo ću sad imati i DAC :) Još samo da nađem i neki polu-dobar USB mikrofon da ne krčim ljudima preko vojs četa, ali to je za neku drugu temu :D
 
Vec godinama koristim ove slusalice

http://www.mixmusic-company.com/shop/product/isk-hp-580-headphones

A pre neki dan sam kupio

https://www.music-box.rs/samson-sr850.html

Pa da napravim malo poredjenje,ako nekoga zanima da za male pare kupi dobre slusalice......da napomenem da sam sa samsonom imao peh,kupio slusalice koristio ih par sati i sutra dan desna slusalica ne radi,pa ne radi.....vratio ih u mixmusic, prodavac mi dao drugi primerak i kaze da prvi put vidi kako neko ima problema sa samson slusalicama....slusalice koristim najvise za slusanje muzike (techno i pop),igranje igara ,filmovi i uopste multimedija...

Isk580 koristim vec par godina (bez ikakvih problema i izgledaju skoro kao nove) i njima sam bio dosta zadovoljan,imaju bas izrazen bas (pa su za slusanje tehno muzike ili gejming dosta dobre)...ono sto me najvise smaralo na njima je sto imaju jastucice od eko koze,pa se usi posteno ugreju (narocito leti)....ali ipak bih rekao da su isk580 nesto kvalitetnije izradjene od samsona sr850,nisu tako "stegnute" i mozda za nijansu bolje (tj neosetnije) stoje na glavi......imaju duzi kabl od samsona...

Sa druge strane na samson-u sr850 ipak je nesto bolji zvuk.....takodje jak bas,ali nekako kultivisaniji,umereniji i sveopste zvuk je malo cistiji i jasniji.....imaju jastucice od velura i oni su (bar meni) za nijansu prijatniji,ali brate kad je bas vrucina (kao u zadnje vreme) onda ni to ne pomaze,jer su usi greju.....i izgleda da samson ima nesto manje slusalice,tj bar onaj otvor na slusalicama u koji ide uvo...

Tako da sve u svemu,po meni, Isk580 bolje i kvalitetnije napravljene,samson Sr850 nesto bolji,"kristalniji" zvuk i jastucici od velura.....mislim da su u svojim cenovnim kategorijama (isk 580 nesto manje od 3000 din i samson nesto manje od 5000 din) aposlutno best by slusalice,tj ne znam da li se za te pare mogu kupiti neke druge slusalice koje su bolje od ovih....

Napominjem da slusalice "pogonim" na

https://us.creative.com/p/sound-blaster/sound-blasterx-g5

Pa se zato dobija jos primetno kvalitetniji i bolji zvuk
 
Poslednja izmena:
.i izgleda da samson ima nesto manje slusalice,tj bar onaj otvor na slusalicama u koji ide uvo...

To je zbog manjih otvora velurskih jastučića. Ovo važi za sve Superlux-olike slušalice, koje imaju fabričke velurske (ili u rezervi). Mada, često su i aftermarket velurski jastučići takvi, sa malo manjim otvorima za uši.
 
Best Noise-Canceling Headphones 2020

Best Overall: Sony WH-1000XM4
Best Runner Up: Bose Noise Canceling Headphones 700
Best Sound Quality: Sennheiser Momentum 3 Wireless
Best Budget Over-Ear Headphones: COWIN E7
Best Battery Life: Jabra Elite 85h
Great Battery Life on a Budget: Anker Soundcore Life Q20
Most Stylish: Bowers & Wilkins PX7
Best Earbuds: Sony WF-1000XM3
Best for Apple Users: AirPods Pro
Best Neckbuds: Bose QC30
Best Budget Neckbuds: Phiaton BT 100 NC

https://www.androidcentral.com/best-wireless-headphones-noise-cancelling
 
Vidim da se pojavio M50xBT model pa rekoh da proverim - koje još slušalice (slušalice, ne bubice) sa bluetooth podrškom bi preporučili a da imaju flat response?
Cena: ispod 150€

Ili postoji li neki kompaktan način da M40x da pretvorim u pouzdani BT model?
 
Vidim da se pojavio M50xBT model pa rekoh da proverim - koje još slušalice (slušalice, ne bubice) sa bluetooth podrškom bi preporučili a da imaju flat response?
Cena: ispod 150€

Ili postoji li neki kompaktan način da M40x da pretvorim u pouzdani BT model?

Još neke? I one teško da su flat.
 

Prilozi

  • ath-m50xbt-raw-frequency-response-r-14-graph-small.jpg
    ath-m50xbt-raw-frequency-response-r-14-graph-small.jpg
    19.9 KB · Pregleda: 114
Možda se pogrešno izrazio, htedoh da pitam - ima li još nekih a da imaju flat response :)

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
A tako :)
Pa BT slušalice uglavnom nisu neutralne, obično je to neki consumer friendly, v-shaped zvuk, naročito u nekoj jeftinijoj kategoriji.
Ono što sam po graficima video da je tu negde flat su Hifiman Deva i Audeze Mobious, ali definitivno nisu ispod 150 evra :D Ove poznate Bose, Sony, Sennheiser i slične, su sve više ili manje v-shaped.
U tom smislu, ako je cena bitna, jedino rešenje je da se primeni EQ i malo poravna odziv. Ja bar tako radim sa QC35, malo ih dopeglam da zvuče bliže neutralnom, kako već inače preferiram.

Što se tiče konvertovanja slušalica putem nekih BT adaptera, to je sad pitanje snage koja može da se izvuče iz tako malih uređaja, ali svakako ne bih računao da mogu da se poteraju preterano ili čak dovoljno glasno. Možda ako su baš efikasne slušalice.
 
Vidim da ima nekoliko nahvaljenih povoljnih modela do 50e - od Superlux-a, ISK-a, Samsona i sl. koje ljudi hvale već godinama unazad. Međutim, sve su ovo otvorene ili poluotvorene slušalice, što meni ne odgovara.
Ima li šta da valja od zatvorenih u tom cenovnom rangu? Za psytrance i slično. Detachable kabl je poželjna karakteristika.
Jer, Redragon Zeus i malo skuplji CM MH630 mi se vrzmaju po glavi, ali pitanje je koliko su dobar izbor, s obzirom da su "gejmerske".
 
Samson SR950
5600 din, jesu ružne i plastične, kabl je fiks. ali su (sudeći po tim korisničkim opisima) zvučno jedne od boljih closed-back za te pare. Verovatno im je potrebno dobro pojačalo, da utegne bas.

iSK HP-980
Nema mnogo informacija o njima. Lepše su i kvalitetnije izrađene od Samson, imaju izmenjiv kabl, koštaju 6120 din. Zvučno su verovatno slične SR950.

To je to od closed-back chi-fi koje trenutno mogu da se kupe na našem tržištu. Mada je pitanje da li ih imaju na stanju uopšte, treba proveriti.

AKG K92
Sada su za oko 3k din jeftinije nego na početku prodaje u SRB, koštaju 6600 din ali nemaju izmenjiv kabl i pitanje je da li izoluju bolje od iSK.
 
Hm, da, što se zatvorenih slušalica tiče, nema baš nekog izbora.
Hvala.
 
Pa dobro, i ta 3 modela su ok izbor za te pare.

Preko 70-80€ je već bolji izbor, iznad 100€ naročito, npr. Beyerdynamic Custom One Pro Plus za 135€ na KP, ili za 150€ u jednoj domaćoj prodavnici.
 
Nazad
Vrh Dno