Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Moj Kingston V+ 64GB (Samsung PB22-J - prva generacija samsung SSD-ova, pre 470ce) me sasvim lepo služi od oktobra 2009.

Bio je godinu i po dana u laptopu, pa se preselio u HTPC. Spor u poređenju sa sadašnim SSD-ovima, pogotovu random write, ali mnogo bolji od bilo kog HDD-a.

Za sve vreme upotrebe nijednom nisam uradio secure erase, ali i dalje su mu performanse dobre (doduše, ubacio sam FW sa TRIMom koji je kasnije izašao).

Rekao bih da Samsung dobro napreduje sa SSDovima, tim pre što koriste samo svoje komponente (njihov kontroler, njihov NAND u svim generacijama), a i prodali su svoju proizvodnju HDD.ova Seagateu i na tom polju se usresredili na SSD.

Oni su, bar sto se mene tice, "kraljevi pouzdanosti". A Samsung je definitivno na pravom putu da im se pridruzi - sa 470 je krenuo, sa 830 samo nastavlja utabanom stazom.
 
Poslednja izmena:
Cool, even better.

Mada, iskreno, ja sam pre mislio bas na Samsung "by Samsung" :) SSD-ove... ne ove Kingston "ne znamo ni mi sami u fabrici sta smo metnuli pod haubu" V+-x% varijante :D:D:D
 
Samsung PB22-J se prodavao i pod tim imenom, uglavnom kroz OEM kanale. Na mom je od kingstona samo nalepnica.

Inače, Kingston SSD ne bih više kupio. Zašto?

Od dva Kingstona koje imam ili sam imao - V+ 64GB prva generacija i V40, oba su bili rebrendirani diskovi tj. Samsung PB22-J i Intel X25-V.

Kada su izašli, nisu imali podršku za TRIM. Posle nekoliko meseci i za PB22-J i za Intel X25-V se pojavili FW sa podrškom za TRIM.

Nekoliko meseci posle toga, Kingston je oba modela stavio u discontinued i uopšte nije izbacio FW update.

Za V+, tj, PB22-J je radio i FW sa Samsungovog sajta, pošto tu Kingston nije radio ništa sem lepio nalepnicu, a za V40 intelov updater nije hteo da ubaca nov FW ako bi prepoznao Kingston serijski, pa se na netu pojavilo uputstvo da se promenom jednog bajta u EXE fajlu updatera isključi provera i updateuje FW.

Oba drajva i dan danas rade bez problema, imaju TRIM i ne gube na performansama, ali sam zbog ovakve politike Kingston trajno otpisao kao proizvođača SSD-ova.
 
Poslednja izmena:
Sto se mene tice - sasvim razumljivo.
 
Ja mislim da su ok rezultati. Ipak je to SATA2 SSD.
 

Pa sto nepita pre nego sto si pazario taj SSD, vidis koliko se "CAR" po forumu bori protiv SF-a i nasao da kupis SF. :p
Salu na stranu, uzmi reklamiraj taj SSD i dodaj para za neki bolji, jer ti ovakav nista ne znaci.
 
Ja ga stavio odma na oglase..mislim sta da reklamiram tu? A vise para ne bi dao za jedan ssd jer i tih 100e mi je bilo puno :S:
 
Reklamiras uredjaj koji ne radi kako treba. A i bezveze je da prodajes/uvaljujes "sumnjiv" SSD.
 
OK,a sta ja dobijam od reklamacije? drugi isti takav? kako sam procitao u par tema,ovaj ssd tako radi nista tu kod njega sumnjivo nije i bas mi krivo sto ne prelistah ovaj forum pre nego sam kupio..
 
"Dobro" kupio si, zaleteo se i sta sad...
Mozes da ga koristis, takav kakav je, ipak je brzi od HDD ili da prodajuci ga izgubis 15-20e jer ti niko nece dati svu lovu koju si vec u njega ulozio...
Mozes i da trazis zamenu za nesto bolje i vece (preorucujem 120GB)...
 
Moj je isto Chronos ali od 180gb, na sata 2 kontroleru (Intel P55 cipset).
 

Prilozi

  • AS-ssd-2.png
    AS-ssd-2.png
    59.1 KB · Pregleda: 127
Nemam pojma,radije bi prodao..
Inace mnogo bolji acc time imas,bas velika razlika
 
Moj je isto Chronos ali od 180gb, na sata 2 kontroleru (Intel P55 cipset).

E ovo su rezovi SATA II kontrolera, ocekivani.
Ako imas mogucnost da ga zakacis na SATA III, cisto da uporedimo kakve rezove tamo daje.
 
Koliko vidim najveca razlika je u brzini upisa. Mozda je bolje da prodas i uzmes Samsunga 830 ako imas mogucnosti. Meni je on bio izbor (verzija od 128gb), ali posto imam sata2 plocu odlucio je 50gb veci kapacitet Chronosa.
Da li je moguce da sandforce toliko bolje radi sa Intelom?
 
@ravenoss
Jel se ti zalis na rezultate u AS SSD programu ili ti u realnosti radi sporo, nisi zadovoljan i slicno?
 
Poslednja izmena:
@ravenoss
samo da te podsetim da IMAS PRAVO NA ZAMENU ARTIKLA ili POVRACAJ NOVCA!!!
Ne zato sto uredjaj nije ispravan, vec zato sto nisi zadovoljan njegovim radom.

Po novom zakonu to je kranjem kupcu dozvoljeno ;)
 
@garson
Rezultati su losiji kao sto ste videli i u benchmarku a i u radu se primeti..nije brz kao sto bi neko zamisljao sa sata3 protokom..mislim gle cuda kad jedan sata2 kod ortaka brze radi od ovog mog,tj agilnije se ponasa na svakom nivou

@Moorhuhn
Pa ne znam sta da radim,dal da budem i zvanicno nezadovoljna i odem i vratim im..mada nisam od takvih ljudi iz te prica da trazim dlaku u jajetu,a ljudi iz doticnih prodavnica ce moj razlog tako protumaciti
 
Ma los ti je sata lll kontroler. Sigurno bi bolje rezultate bi imao na sata ll. Prebaci pa probaj. BTW, jednom kad instaliras sistem i sta ti treba daleko ti je vise potrebniji read nego write. I laze onaj ko kaze da primecuje razliku, cist placebo, nista vise.
 
@[SAJ]ber Kurajber
Hm jel to kazes na osnovu ploce iz potpisa?
 
Siguran si da je ukljucen AHCI i da je na ssd pravilno uradjen partition alignment?
Jesi li odradio instalaciju W7 iz pocetka (na neformatiran ssd, pri cemu je prilikom instalacije w7 odradjeno formatiranje)?
Koji kontroler je za sata konektor na kome si prikacio ssd?
SSD u 1. sata konektor ukljuci.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno