Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Pa AMD... jesu rezultati mozda malo nizi ali probaj amd drajvere za ssd da stavis umesto ms-ovih.

Vec sam jednom odgovorio ali mi neko obrisao :mad: , pa cu opet. Nije vise ta konfiguracija u potpisu. Sada je intel koji mi je stigao za vikend... Probao sam da stavim intel IRST-drajvere i ne ide :( Ali svakako kazu da ne moze mnogo da se poboljsa ni sa njima, pa mi ovo izgleda dosta sporo, tacnije upapao se ovaj intel u gace pored onog DAX-ovog verteksa 4 :(
 
Ti si to nešto pomešao sa V4 i njegovim usporenjem nakon 50% popunjenosti, koji nije SF a i kod njega je sa FW to ispravljeno.

Ali svi SF uspore nakon nekog vremena, a pod uslovom da TRIM radi to nije drastično i tu onda ostanu.
I da SF sa Toggle NAND-om (tipa navedeni Cronos Deluxe) manje uspore.
Ja sam mislio da samo zadnje serije nemaju te probleme, kad vidis, oni resili updateom firmwarea gotovo na svim :) Ali svakako mislim da je samsung 830 recimo, ipak bolja kupovina od vecina danas dostupnih kod nas? Ako se odlucim da uzmem taj 830 u Nemackoj, tamo je oko 160e 256gb, zadnja cena po kojoj ga prodaju. Mislim da mi se isplati njega da uzmem dok ne prodaju poslednje primerke nego da uzimam ovaj cronos deluxe za koji kazu da ima toggle nand, dok je samsung mlc, ali ipak je samsungov firmware dosta bolji. SSD bi koristio na sata 2 kontroleru, bar dok ne uzmem neku plocu sa krstenim nativnim intel kontrolerom, a ne ovim kalemljenim marvellom. Samsung 830 bi mi dobro radio na sata 2 bez obzira sto ne bi mogao da izvucem pun potencijal iz njega? Ako ima neko bolji predlog sta da uzmem za trenutno sata 2 plocu i kasniji prelazak na nativni sata 3 neka kaze.
 
Izgleda da me nisi shvatio, V4 ima ispravljeno usporenje sa FW, ne SF drajvovi ako si to mislio.
Nije 830 najbolji, on je popularan sa dobrom cenom i pouzdan. Upravo imaš V4 i 840Pro koji su trenutni vrh.
 
Za V4 kao sto mislimo na Vertex 4(postoji i crucial V4 da ne dodje do zabune), znam da je reseno sa firmwareom 1.5, pa od tada sve radi super. Nego sam mislio da generalno svi sf diskovi, ukljucujuci celu 2281 seriju su imali taj problem, na primer intel 330, novi 335 ili 520 serija je imala taj problem posto im je kontroler isto sf, ali izgleda da je to vazilo samo za stare kontrolere.

Ipak mi 830 dodje kao najbolji za ulozen novac trenutno, 840 pro je dosta skuplji. A Vertex 4 koliko vidim je cenovno izmedju ova 830 i 840pro. Da li ima po tebi neki bolji za taj odnos dobijeno ulozeno od 830 serije, naglasio sam da bi koristio za pocetak na sata 2 kontoleru dok ne stigne haswell, pa posle bi menjao celu platformu?
 
Drugar je uzeo ovaj http://www.emmi.rs/ssd-ssd-sata3-120gb-samsung-840-series-530mb-s.11.html?productId=28357]Samsung 840, ja pakovao masinu i radio sys na GA-Z77-D3H. Imao sam za read 500 i nesto a za write se secam dobro(jer je bila jako niska vrednost) 140(testirao sam onako casual :) iz Samsung SSD Magician-a(peformance benchmark) - cisto informativno usput) :( Drugaru sam spakovao 2 iste masine sa i3 3240. By the way sa doticnom plocom zaposleni u njegovoj firmi susreo se sa apsolutno identicnim problemima kao na Gigabajtovom forumu. Obavezno procitati poslednje 2-3 strane, ima jako zanimljivih komentara kao i nasih ljudi koji se zale. Inace Gigabyte zvanicno ne priznaje problem i kao takve ploce su apsolutno ispravne i nema reklamacije. Ipak, ljudi iz Emmia su mu zamenili plocu jer je kupio pre samo 4-5 dana, inace nije praksa kazu i ne rade tako. Sve pohvale za Emmi i zaposlene u firmi, uvek sam imao extra iskustvo sa njima. Komentarisao sam i na benchmark.rs-u ali niko izgleda i ne cita od zaposlenih komentare nego napisu i to je to, zaborave na to i idu dalje mislim zasto bi gubili vreme ;) . Problem je prilicno ocigledan i ucestal, nema sanse da nisu iskusili problem ako su se druzili sa plocama 2-3 dana. Freeze zna da udari i nekoliko puta zaredom i to 2,3 puta u toku dana sa starim biosom koji dolazi uz plocu, posle sam stavio F18 sa kojim kazu da opet postoji problem ali nisam testirao vec je jedna ploca vracena i zamenjena za Asus koji sada fercera bez problema(valjda, nije me zvao drugar da se zali ali cucemo se vec pa cu da prenesem utiske). Pitam se da li zaposleni iz redakcije prepisuju tekstove ili cak sta vise pisu napamet(jer je sve to manje/vise isto pa sto bi neko gubio vreme uopste i testirao kada moze da se malo prepise sa drugih rivjua a malo onako doda/ulepsa napamet prilagodjeo srpskoj publici)???

Samsung 128 840-ca butuje extra brzo stvarno(nisam merio vreme) na GA Z77 ploci i fantastican je sam odziv u sistemu(tipa surf, otvaranje aplikacija, itd), osetno brze nego kod mene na 955@4,1 i GA-870A-UD3 rev 2.1 sa Samsung 128 830 sad verovatno zbog Ivy arhitekture. Kod mene je read bio 511 a write 332 ako nekoga zanima iz Samsung SSD Magician-a(performance benchmark). Iskreno nisam primetio razliku u korist 830-ce, naprotiv(pretpostavljam zbog Ivy-a).

PS Friz je strasan stvarno, znaci nema BSOD-a a ekran iz cista mira pocne da treperi svim mogucim bojama bukvalno isto kao na Androidu sa onom aplikacijom koja simulira strob ali u raznim bojama praveci neku vrstu lightshow-a(ne postoji vise desktop vec samo boje koje se random smenjuju velikom brzinom sa strob efektom bljeska), pomaze jedino restart. Da ne zaboravim, masinke nemaju dedicated graphics vec koriste HD 4000 znaci integrale, svi poslednji drajveri instalirani(ne sa diska vec sa zvanicne stranice proizvodjaca ploce) - BIOS optimized defaults. Nikada nista slicno vidjeno, nisam hteo da otvaram novu temu vec samo da prenesem utiske, nadam se da nije pogresno mesto. Drago mi je ako nekome ovaj post pomogne pre kupovine a za sva pitanja tu sam da odgovorim.
 
Poslednja izmena:
jel cete mi oprostiti ako kazem da me mrzi da citam sve ove strane :)

imam pitanjce, treba mi preporuka za neki nov ssd za sistem, evo sada mi je zauzeto 38GB sa svim programima koji mi trebaju, dal bi 60/64gb bilo dovoljno za mene (sobzirom da sam procitao da ssd usporava sto je puniji)
ne neko dugorocno resenje, cisto godinu dve dok ne pojeftine ssd-ovi... nesto za 7-8k

a ovaj od 90gb? SSD SATA3 90GB Mushkin Chronos 550MB/s, MKNSSDCR90GB ... 8k tacno

bilo kakva preporuka dobrodosla :)
 
SSD SATA2 128GB Silicon Power T10 - 8.2k
SSD SATA3 120GB Kingston V300, 450/450MB/s SV300S37A/120G - 9.7k
SSD SATA3 120GB Mushkin Chronos 550/515MB/s, MKNSSDCR120GB - 10k
 
Cilj ove poruke, je konačno krisltalisanje stanaja na tržištu. Izuzeo sam Samsunga 830 jer ga više nema, a i ako može da se nađe bezobrazno je skup.

U popularnoj nam radnji, nude se sledeći modeli:

- SSD SATA3 120GB Mushkin Chronos 550/515MB/s, MKNSSDCR120GB - 10.000,00
- SSD SATA3 120GB Kingston V+200 535/460MBs, SVP200S37A/120G - 10.000,00
- SSD SATA3 2.5" 120GB Intel® 330 Series SSDSC2CT120A3K5, 500/450MB/s - 10.600,00
- SSD SATA3 90GB Kingston HyperX SH103S3/90G, 555/510MB/s - 10.600,00
- SSD SATA3 120GB Mushkin Chronos Deluxe MX, IMFT SYNC/MKNSSDCR120GB-MX - 11.000,00
- SSD SATA3 120GB Kingston HyperX 3K SH103S3/120G, 555/510MB/s - 11.000,00
- SSD SATA3 120GB Samsung 840 Series 530MB/s, MZ-7TD120BW - 11.000,00
- SSD SATA3 128GB OCZ Vertex 4,550/420MBs/Indilinx Everest 2/MLC/VTX4-25SAT3-128G - 13.300,00

Ovi SDD ovi imaju za sada najbolu cenu za 120-128 GB od 10.000,00 - 13.300,00 i verujem da su u klasi best bay. Ono što me zanima, ako neko može da objasni razliku

- koji su u pitanu čipovi
- šta mislite o ovim modelima
- razliku između ova 3 Kingston - a
- razliku između ova dva Mushkin - a
- na kraju, koji je najbolji za kupovinu, preporuke ?

* Ako neko ima informacije o boljim cenama, naka napiše cene a radnje će mo da razmenjujemo na PM
 
Moj glas ide za:
SSD SATA3 120GB Kingston HyperX 3K SH103S3/120G, 555/510MB/s - 11.000,00

Ovaj disk vec posjedujem na Desktop racunaru. Za laptop razmišljam da li da doplatim malo vise i uzmem:

SSD SATA3 128GB OCZ Vertex 4,550/420MBs/Indilinx Everest 2/MLC/VTX4-25SAT3-128G - 13.300,00
 
SSD SATA2 128GB Silicon Power T10 - 8.2k
SSD SATA3 120GB Kingston V300, 450/450MB/s SV300S37A/120G - 9.7k
SSD SATA3 120GB Mushkin Chronos 550/515MB/s, MKNSSDCR120GB - 10k
Najjeftinji ti je taj od 8 'iljada i 200 :d
 
Moj glas ide za:
SSD SATA3 120GB Kingston HyperX 3K SH103S3/120G, 555/510MB/s - 11.000,00

Ovaj disk vec posjedujem na Desktop racunaru. Za laptop razmišljam da li da doplatim malo vise i uzmem:

SSD SATA3 128GB OCZ Vertex 4,550/420MBs/Indilinx Everest 2/MLC/VTX4-25SAT3-128G - 13.300,00

Nadam se, da će neko ko se razume, da pojasni malo razliku, među modelima koje sam naveo.
 
Ovaj disk imate od danas na akciji od 10k u firmi na w :)

Extra cena onom kome je cena veoma vazna.

Cilj ove poruke, je konačno krisltalisanje stanaja na tržištu. Izuzeo sam Samsunga 830 jer ga više nema, a i ako može da se nađe bezobrazno je skup.

U popularnoj nam radnji, nude se sledeći modeli:

- SSD SATA3 120GB Mushkin Chronos 550/515MB/s, MKNSSDCR120GB - 10.000,00
- SSD SATA3 120GB Kingston V+200 535/460MBs, SVP200S37A/120G - 10.000,00
- SSD SATA3 2.5" 120GB Intel® 330 Series SSDSC2CT120A3K5, 500/450MB/s - 10.600,00
- SSD SATA3 90GB Kingston HyperX SH103S3/90G, 555/510MB/s - 10.600,00
- SSD SATA3 120GB Mushkin Chronos Deluxe MX, IMFT SYNC/MKNSSDCR120GB-MX - 11.000,00
- SSD SATA3 120GB Kingston HyperX 3K SH103S3/120G, 555/510MB/s - 11.000,00
- SSD SATA3 120GB Samsung 840 Series 530MB/s, MZ-7TD120BW - 11.000,00
- SSD SATA3 128GB OCZ Vertex 4,550/420MBs/Indilinx Everest 2/MLC/VTX4-25SAT3-128G - 13.300,00

Ovi SDD ovi imaju za sada najbolu cenu za 120-128 GB od 10.000,00 - 13.300,00 i verujem da su u klasi best bay. Ono što me zanima, ako neko može da objasni razliku

- koji su u pitanu čipovi
- šta mislite o ovim modelima
- razliku između ova 3 Kingston - a
- razliku između ova dva Mushkin - a
- na kraju, koji je najbolji za kupovinu, preporuke ?

* Ako neko ima informacije o boljim cenama, naka napiše cene a radnje će mo da razmenjujemo na PM

Ako imas pare da uzmes bilo koji od njih i volis da imas sto brze, a uz to da radi onako kako je napisano da bi trebalo da radi uzmi OCZ Vertex 4, pa tek onda iza njega Samsung 840 .

Svi ostali su SF ssd-ovi i kod njih je trim nesto sporiji, lenji, treba vremena nesto vise da "povrati" veci deo brzi koji su imali kad su bili prazni i nekoristeni.
Mada za 10k Kingston HyperX od 120GB nije zaista losa kupovina.

Medju ta 3 kingstona obavezno uzmi Kingston HyperX od 120GB i zaobidji V+200 jer je najslabiji (iako ipak ima svih 120GB), jednostavno je najsporiji.

Kod muskina isto treba birati ko moze da plati onaj sa deluxe oznakom, jer su mu bolji mem. chip-ovi (brzi)

Licno bih pre uzeo neki ssd koji nije sf, dakle od tih ponudjenih bi sa danasnjom pamecu isao na 840-ku, ne bih se trudio uzeti pro verziju jer je mnogo skuplji...
Vertex 4 i 840-ka nisu sf pa biraj medju njima ako ti se ne svidi vise radi popusta Kingston HyperX od 120GB za 10k .
Koji god od ta 3 da uzmes neces pogresiti, sve to radi kako treba...


za 10,860,00 može da se kupi čekovimana do 12 rata. Da li je ovaj disk dobra kupovina? Da li ima kvalitetne čipove ? Da li pravi usporenej posle upisa od 50% ?
Opasno razmišljam da ga kupim :)

Ja bih radije 840 jer mu je trim bolji nego kod Kingston HyperX... a razlika samo 140rsd
Sada ni jedan ssd ne pravi usporenje kad ps ponuni preko 50%, to je radio samo Vertex 4 ali su novim FW (1.5) resili taj problem.
SF ssd-ovi imaju manje usporenje (ajde da kazem 10-ak %) jer im je trim spor i nikad vise normalnim radom ne "povrate" (niti dostignu) one brzine kao kad su bili novi i nekoristeni, zbog cega ja ne volim sf, mada inace rade sasvim ok, imao sam 3 meseca u kompu na probi Kingston HyperX os 240 gb i radi je odlicno ( i nisam svaki cas merio mu brzine ...).
Ako kupis Kingston HyperX neces pogresiti ali za iste pare mislim da je bilji 840 ...

Sta god od poslednja 3 sa liste da kupis neces pogresiti, jedino je pitanje sta se tebi vise svidja i sta mislis da ce te zadovoljiti da ga imas u kompu...

p.s. Meni bi bio smor do neba pisati 12 cekova, ja ne bi vise od 3 popunio za to i eventualno 1. ratu u keshu platio u prodavnici...
 
Poslednja izmena:
Ovaj disk imate od danas na akciji od 10k u firmi na w :)

za 10,860,00 može da se kupi čekovimana do 12 rata. Da li je ovaj disk dobra kupovina? Da li ima kvalitetne čipove ? Da li pravi usporenej posle upisa od 50% ?
Opasno razmišljam da ga kupim :)

@ P307

Nisam video tvoj post
 
Poslednja izmena:
za 10,860,00 može da se kupi čekovimana do 12 rata. Da li je ovaj disk dobra kupovina? Da li ima kvalitetne čipove ? Da li pravi usporenej posle upisa od 50% ?
Opasno razmišljam da ga kupim :)

Kolega mdm je objasnio da vise nema tih problema sa usporenoscu preko 50%. Problem je sto svi sf diskovi posle nekog vremena malo uspore, ali trim to dobro regulise tako da se to usporenje ne oseca nesto. Taj 3k ti je odlicna kupovina, ravan je sa intelom 330, jos je sada i jeftinii malo. Naravo da su cipovi kvalitetni, koristi MLC nand deklarisan na 3k upisa.

Ja narucih sebi Samsung 830 256gb, razmisljao sam mnogo sta da uzmem, ali na kraju ipak stari proverni Samsung ispade najisplatljivija kupovina u ovom trenutku. U slucaju da ne bude stigao onda cu razmisliti o 840 i vertex 4. Razmisljao sam i intel da uzmem, ali nekako me cela ta prica od SandForce kontolera odbija, pa vise naginjem na ove druge koji nemaju SandForce u sebi.
 
za 10,860,00 može da se kupi čekovimana do 12 rata. Da li je ovaj disk dobra kupovina? Da li ima kvalitetne čipove ? Da li pravi usporenej posle upisa od 50% ?
Opasno razmišljam da ga kupim :)

@ P307

Nisam video tvoj post

Znam, nisam ni ja ovaj tvoj, jer sam pisao onaj moj, pa kad sam ga video, onda sam svoj jos malo "doradio" ... ;)

Kolega mdm je objasnio da vise nema tih problema sa usporenoscu preko 50%. Problem je sto svi sf diskovi posle nekog vremena malo uspore, ali trim to dobro regulise tako da se to usporenje ne oseca nesto. Taj 3k ti je odlicna kupovina, ravan je sa intelom 330, jos je sada i jeftinii malo. Naravo da su cipovi kvalitetni, koristi MLC nand deklarisan na 3k upisa.

Ja narucih sebi Samsung 830 256gb, razmisljao sam mnogo sta da uzmem, ali na kraju ipak stari proverni Samsung ispade najisplatljivija kupovina u ovom trenutku. U slucaju da ne bude stigao onda cu razmisliti o 840 i vertex 4. Razmisljao sam i intel da uzmem, ali nekako me cela ta prica od SandForce kontolera odbija, pa vise naginjem na ove druge koji nemaju SandForce u sebi.

Upravo tako, sve mogu i ja da "potpisem"...
..."onda cu razmisliti o 840 i vertex 4 " ...
" nekako me cela ta prica od SandForce kontolera odbija, pa vise naginjem na ove druge koji nemaju SandForce u sebi" ...
TAKO JE
 
Zasto li Samsung 840 ima 36 meseci garancije a Samsung 840 PRO 60 meseci garancije? Mislim u cemu se razlikuju sem u brzini upisa, hardverski? Licno imam Samsung 830 128Gb i sve naj za taj SSD, nego drugar je uzeo "obican" 840 dakle ne PRO i sada je u dilemi sto nije uzeo PRO varijantu :( mada sa druge strane sve leti na Z77 chipsetu, bas ultra brzo...
 
Poslednja izmena:
Razlika je u memoriskim chip-ovima. U pro su mem. chip-ovi brzi, za proizvodnju skuplji, imaju veci broj ciklusa (trpe vise upisa) dakle "dugortajniji" i ima 5 godina garanciju da bi barem necim jos opravdali 50% vecu cenu ssd-a ...

Nije ti drugar pogresio sto je uzo "obicni" 840, neka uziva u njemu i koristi u zdravlju i veselju...

Nece on svoj 840 "potrositi" jos na naredna 2 kompa (naglasavam kompjutera ne godine), mada ce pre pozeljeti veci, noviji i naravno brzi ssd, koji ce moci kupiti po slicnoj ili manjoj ceni nego sto je platio tih 120 GB sada... ;)

Nisi ni ti pogresio, cak sta vise mislim da je tvoj 830 bolji od obicne 840. :D
 
Poslednja izmena:
Nisi ni ti pogresio, cak sta vise mislim da je tvoj 830 bolji od obicne 840. :D

Bolji je mnogo, mnogo bolji MLC nand naspram TLC nand-a, veci broj upisa i brisanja. Veca je brzina upisa, pogotovo u verziji od 128 naspram 120gb, skoro 3x. I dobijas jos 8gb vise :p
 
Ko god kupi Samsung 830 128GB nece se sigurno pokajati. Stabilan i ultra-brz.
 
ja videh sad na site-u firme na E da ima 256GB Samsung 830 za 19k din.
a oni sami kazzu da ono shto ima na site-u 'ima ili mozze da se nabavi' ,)
nadam se da nije neki 'reparirani' primerak..


edit: ima i u PCP****-u ali po ( malo) veccoj ceni.. a ionako je to sve Alti-jevo.. :p



pozdrav
 
Poslednja izmena:
uglavnom govorimo o 120-128 GB :)
 
pa?
koji je naziv teme?:mad:
ja mislim da je 19k RSD za model od 256GB sa Sync toggle-mode NAND flash-om, sa neSF kontrolerom i opshtepoznatom pouzdanoshccu i specifikacijama - VRLO best-buy!
josh nekom?:sceptic:



pozdrav:wave:
 
Poslednja izmena:
pa?
koji je naziv teme?:mad:
ja mislim da je 19k RSD za model od 256GB sa Sync toggle-mode NAND flash-om, sa neSF kontrolerom i opshtepoznatom pouzdanoshccu i specifikacijama - VRLO best-buy!
josh nekom?:sceptic:

pozdrav:wave:

I meni i meni, za laptpo milina, al' mi nesto fali para trenutno...
 
Nazad
Vrh Dno