Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Offtopic: poručih Samsung 830 128GB, trebalo bi sutra da stigne, pa javljam utiske.

Ja vec par dana "habam" ovaj Samsung 470 i prezadovoljan sam.
Rezultai su kao i kod ostalih u temi o njemu, a dobih ga ispod 1€ po 1GB... (0,83 centi da budem precizniji) ;)
 
Videćemo. Prvi SSD mi je Kingston V+ 64GB (tj. Samsung PB22-J sa Samsung FW i Kingston nalepnicom), pa onda Intel X25-V, pa M4, Intel 320 i sada se vraćam na Samsung-a (u stvari, V+ i 320 ostaju da mi služe, X25-V sam prodao, a verovatno ću i M4).

Prvi V+ imam još od oktobra 2009. i još uvek sasvim lepo radi. Ako me i ova 830-ca tako posluži, biću vrlo zadovoljan.

Ja vec par dana "habam" ovaj Samsung 470 i prezadovoljan sam.
Rezultai su kao i kod ostalih u temi o njemu, a dobih ga ispod 1€ po 1GB... (0,83 centi da budem precizniji) ;)
 
"Pao" Samsung 830 128GB. Sutra testovi.
 
Razmisljam o kupovini SSD-a 128GB. Samsung 830 mi izgleda kao definitivno najbolji izbor ali izasao novi Intel 510 pa me zanimaju misljenja izmedju ta 2...
 
Intel 510 je prilično dugo u prodaji, više od godinu dana sigurno. Da ne misliš na Intel 520 sa SF-2281 kontrolerom koji je pre neki dan predstavljen?

Po meni neće ga skoro biti kod nas, a i po ceni nisam siguran da će biti isti rang. Po onome što sam čitao na netu, očekuj bar 20-25% veće cene od 830 (kod nas pogotovu, Intel je jako skup).
 
Covece ako ima 830 u nas kupiti, narucuj, uzimaj, ne razmisljaj...
Imas verovatno 3g garancije, cena dobra, uredjaj odlican, razliku sve kad bi i postojao bolji ssd neces primetiti...
Od tog 128gb ssd-a bi bolji bio samo neki 256gb ssd slicnih karakteristika ( makar bio i sf, care pravi se da nisi nista video, nista nisi procitao...) :D
 
Cena je 18,850, danas kupio. Dobija se 3 god. garancija.
 
Znaci Samsung 830 definitivno i bolji je od Intela 520? A koliko gubim na performansama izmedju 128GB i 64GB. Uzeo bih 128 ali 19k mi nije bas malo love :(
 
Da, mislio sam bas na taj model, moja greska. Trebalo bi da cena bude tu negde sa 830?

Ovo nema ni teoretske sanse da bude, nazalost. Intel je uvek znao da zaceni svoje SSD-ove... tako je bilo i za 510-ku (koja je bila dosta skuplja od ekvivalentnih SSD-ova sa istim Marvell kontrolerom), a tako je vala i za ovu 520-icu.
Uostalom, imas na prethodnoj strani link ka review-u 520-ice kod Anand-a, gde je on dao neke uporedne cene - 520 vs. par drajvova sa istim SF-2281 kontrolerom, a i jedan (upravo) Samsung 830 se nasao tu u komparaciji (s tim sto one oznake za kapacitete veze sa zivotom nemaju, bar za Samsung,... klasicna Anand prica... i dok je razlika vec pri 120/128GB zdravih 9 giga u korist 830-ice, mozes i sam da sracunas kolika ce biti na primeru 240/256GB drajvova, kao i 480/512GB - naravno, sve u korist Samsunga; a opet - za manje pare).
Elem, to sad na stranu - Intel 520 je solidno skuplji od ekvivalentnih mu SF-2281 drajvova poput OCZ-a i Kingston-a... a naravno i 830-ice, jos vise. U 12x GB kapacitetu su jos i rame uz rame... ali za sve ostale, razlika je povelika.


2 P307:
Nista nisam video, nista nisam cuo... ovaaaaj, procitao :p

Mada se slazem, tu nema sta da s prica - 256 giga (pa i 240) je bolje neg' 128GB, nema sta :)
(ali ne mora SF - a i tesko bi to islo - pre ce biti da jedino moze ona 470-ica u tu pricu :))
 
Nema vatre, cisto pitam. :)
Zdravorazumski, gledajte cenu pre svega, 20% nikako nije za bacanje.
 
Ovo nema ni teoretske sanse da bude, nazalost. Intel je uvek znao da zaceni svoje SSD-ove... tako je bilo i za 510-ku (koja je bila dosta skuplja od ekvivalentnih SSD-ova sa istim Marvell kontrolerom), a tako je vala i za ovu 520-icu.
Uostalom, imas na prethodnoj strani link ka review-u 520-ice kod Anand-a, gde je on dao neke uporedne cene - 520 vs. par drajvova sa istim SF-2281 kontrolerom, a i jedan (upravo) Samsung 830 se nasao tu u komparaciji (s tim sto one oznake za kapacitete veze sa zivotom nemaju, bar za Samsung,... klasicna Anand prica... i dok je razlika vec pri 120/128GB zdravih 9 giga u korist 830-ice, mozes i sam da sracunas kolika ce biti na primeru 240/256GB drajvova, kao i 480/512GB - naravno, sve u korist Samsunga; a opet - za manje pare).
Elem, to sad na stranu - Intel 520 je solidno skuplji od ekvivalentnih mu SF-2281 drajvova poput OCZ-a i Kingston-a... a naravno i 830-ice, jos vise. U 12x GB kapacitetu su jos i rame uz rame... ali za sve ostale, razlika je povelika.


2 P307:
Nista nisam video, nista nisam cuo... ovaaaaj, procitao :p

Mada se slazem, tu nema sta da s prica - 256 giga (pa i 240) je bolje neg' 128GB, nema sta :)
(ali ne mora SF - a i tesko bi to islo - pre ce biti da jedino moze ona 470-ica u tu pricu :))

Drugim recima ako hocu performance ili 256GB ili nista?
 
Performanse ćeš imati sa svakim u odnosu na obican hard, razlike izmedju ssd-ova su male ili ih uopste nema ;)
 
Drugim recima ako hocu performance ili 256GB ili nista?

Ne, nikako... uopste nisam to rekao :)
Vec samo - 256 je bolje neg' 128... sto se kapaciteta tice ;)

A kada si vec pomenuo performanse, 128GB je neki sweetspot sto se peformansi tice. Veci kapacitet moze da donese i nesto vece brzine - ali i ne mora, brzine mogu da budu i identicne, zavisno od samih SSD-ova (ali da ne detaljisemo sad)... dok 60/64GB verzije, na primer, su prakticno duplo sporije od 120/128GB verzija.
Zbog toga, za onoga ko juri performanse - od 12x giga se pocinje ;)
 
Uglavnom je upis sporiji kod manjih verzija.
 
Ko god ima para da kupi 120 ili 128GB ssd neka uzme, pa makar bio i sata2, bolje nego da se "zaglavi" u kapacitetu i "uspori" sa malim 60 i 64GB ssd-ovima.
Ja da danas kupujem (sa ovom pamecu, iskustvom i "znanjem" u vezi ssd-ova) DOBO bi razmislio da li 470 ili 830 ( http://www.itsvet.com/proizvod/samsung-256gb-ssd-sata300-470-series/comp_comp_hdd/1/2263 i http://www.itsvet.com/proizvod/sams...830-series-mz-7pc128n-eu/comp_comp_hdd/1/2274 ) i onda kupio 470, verovatno...
470 za 80c po GB je extra cena, 830 kod nas po odnosu cene/performansi/pouzdanosti-kvaliteta verovatno "njabolji" ssd...
Intel preskup pa neka bude i ne znam kako pouzdan ili kvalitetan sto mu obara "prodju" na trzistu...
Kupite proveren 120/128GB ssd ili veci i uzivajte u odnosu na sporetanje koje ste imali sa hdd. :guitar:
:wave:
 
Za 830 koliko sam video sa novim CXM03B1Q FW nema problema.

Problem je postojao kod CXM02B1Q koja je na Samsung sajtu postavljena 10. januara, bila svega par dana i bila povučena.

Čak i problem nije bio u samom FW, već u programu za update/flash firmware-a koji je loše radio sa određenim kontrolerima i posle update-a bi FW bio korumpiran, a sami FW su manje više isti.
 
Poslednja izmena:
Hahaha, upravu ste 100% :) Odlucio sam se za 830 128GB samo ne znam kada cu tacno da ga uzmem ali taj SSD sam nanisanio. Znaci samo neki ql deal da naidje...
 
I ja sam razmisljao da kupim Samsunga 830 od 128gb, ali je na kraju odlucio kapacitet i kupih za iste pare Mushkin Chronos od 180gb. Vreme ce pokazati da li sam pogresio.
 
Ne vidim kako se može izvlačiti zaključak o pouzdanosti nečeg što je na tržištu tek nekoliko meseci... :)
Ni meni bas nije najjasnije kako ovako brzo moze da se izvede zakljucak... te proglasi "kraljem pouzdanosti" :D:D:D

Mislim, nista mu ne fali, jeste pouzdan (za ovo vreme koliko je na trzistu)... jeste postojao taj mali problem oko firmware-a, tj. Magician-a, ali to je realno minoran problem, jos beznacajniji od onoga "5000+ hr" na m4... ali zaista nije toliko dugo na trzistu da bi mogao da se postavi pre nekih Intel i Marvell SSD-ova. Oni su, bar sto se mene tice, "kraljevi pouzdanosti". A Samsung je definitivno na pravom putu da im se pridruzi - sa 470 je krenuo, sa 830 samo nastavlja utabanom stazom.
Mada, truth to be told, ni prvi SF nije bio problematican sto se same pouzdanosti tice...
 
Nazad
Vrh Dno