Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

:) pa ljutiš se bzv. mislim kapiram ja da je to pitano puno puta i da te nervira, ali koliko ti meni veruješ da sam ja uložio bar 5 sati čitanja po forumu vezano za solid diskove, ali nisam našao dobar odgovor na to moje pitanje, ali sam zato naučio milion stvari koje me ne zanimaju. nisam gotovan, i nisam samo uleteo i pitao. pretraga mi isto nije dala zadovoljavajuće rezultate. mislim pitanje je bilo kratko, i zahtevalo je kratak odgovor, ništa preterano strašno, više si uložio energije u to da me isprozivaš nego da si mi odgovorio :)

:)

Ma znas zasto ja popizdim? Zato sto se ovde, zaista, samo vrte ista pitanja. Znas vec i koja su, pa da ih/se ne ponavljam... ali uvek ista, a odgovori vec dati, i to toliko puta. A to bas i nema smisla.
I ja to vidim, pre svega, kao neki vid nepostovanja - sto prema samom forumu (bezveze zatrpavanje istog), sto prema ljudima koji su vec ispisali sve ono sto se vec pita. I to vise puta :)

Ne znam ni sam koliko je, na primer, mdm puta pisao kako TRIM ne radi u RAID-u, tj. tek sa poslednjom verzijom je i to moguce - doduse, samo na Z77 cipsetu zasad. A opet ce neko da se nadje i pita - a sto ne moze TRIM u RAID-u?
Pa onda P307, kao drugi primer, koji toliko insistira na guranju SSD bas u prvi slot :d (a to je vala objasnjavao u nekoliko desetina navrata), te koje su razlike izmedju oznaka Samsung 830 drajvova, pa kako prebaciti iz IDE u AHCI mod nakon sto je vec instaliran Windows. I opet ce neko to da pita, po ko zna koji put.
Mighty78, recimo, vec je doktorirao sve na temu "LPM - sta, kako... i zasto ga treba gasiti" :D

Ko je tu sve jos pisao, sta, o cemu... gomila ljudi, da ne idem sad sve redom, koji su izgurali 100-tinjak strana ove teme, a vala ucestvovali u jos gomili drugih. Bukvalno - nema teme da nije pokrivena.
Ovo sve gore pominjano, potom write caching problem (kako ga prepoznati i kako ga ukloniti), "klub 60", SandForce, koji SSD od 64/128GB, kako inicijalno instalirati SSD, flesovanje firmware-a... ma, svega ima, apsolutno svega. Samo treba naci :)

OK, moguce je da search nije dao odgovarajuce rezultate, to razumem i postujem, ume cudno da se ponasa - cinjenica... ali na prvu loptu cu da pomislim da je neko samo resio da otvori novi thread i pita ono sto njega zanima. I zabole ga bas ako toga vec ima, ako je neko vec pitao i ako je nekome vec odgovoreno - ko ce time da se mlati.
Ipak, iskreno sam popizdeo u tvom slucaju zbog jos jedne cinjenice - a to je da si prisutan na forumu, ima te u diskusijama (nebitno da li o SSD-ovima ili generalno), ucestvujes u radu, poznat mi je tvoj nick... nisi neki koji se registrovao i ima post il' dva, a uglavnom visi na oglasima... i kljucno - tu si od 2007. godine :)
Pa onda, ako ti sa 5-ogodisnjim stazom neces da se potrudi i iscitas malo, nadjes ono sto te zanima ili pak muci, nadjes bas temu za Vertex 2 i procitas je (CELU! :D), jer ipak je to SSD koji si pikirao... kako onda da ne zapenim? :)
Da si neki indijanac koji je pao sa Marsa i juce dosao na forum, pa odma' otvorio novu temu da pita kako se instalira SSD ili koji od 128GB da kupi - to iznapusavas onako u prolazu... ali ti si tu bre 5 godina, sigurno znas vec sta i kako treba :)


2 thunderchase:
Razmisljao sam o tome, brale, iskreno da ti kazem... razmisljao sam :D


Pozdrav za obojicu :wave:
 
ja ga nisam ni instalirao...redovna istalacija win 7 i to je to...samo stavi ahci u biosu-u pre pocetka instalacije i stavi sata kabel u prvi sata konektor na maticnoj ploci...

u biosu imam 2 stavke :

OnChip SATA type (native IDE, ACHI, Raid)

i

Onboard SATA/IDE Ctrl mode (IDE, ACHI, Raid)

da li treba da stavim samo 1 ili obe stavke na ACHI.
 
narucio sam Samsung 830 Basic zahvaljujuci preporukama u ovom tredu, iako imam SATA 2 plocu.
Treba da mi stigne ali malo sam pogubljen sa nekim stvarima koje me cekaju, a prosto se plasim da pitam ovde da me odmah ne poklopite sa searchuj odgovorom..
Kada treba da instaliram MAGICIAN koji ce doci na CD-u, pre ili posle insstalacije windowsa i da li taj Magician skida sam firmware posto ne mogu da nadjem FW nigde na netu?

Za FW imaš ga na Samsung sajtu, ali ti ne treba. Svi stižu fabrički sa poslednjim FW-om, tako da nema potrebe da se trudiš.

Što se tiče Magician-a, instalirao sam ga kad sam kupio SSD da vidim šta tu ima i zaboravio da postoji, TRIM i GC na 830 rade posao bez potrebe za ikakvom pomoći, FW je stabilan, stiže ti poslednja verzija, tako da ugradip i ne misliš :)
 
u biosu imam 2 stavke :

OnChip SATA type (native IDE, ACHI, Raid)

i

Onboard SATA/IDE Ctrl mode (IDE, ACHI, Raid)

da li treba da stavim samo 1 ili obe stavke na ACHI.

hm,zanimljivo pitanje...ja bi licno pokusao na oba mesta da stavim na AHCI,jer iskreno do sada nisam video takvu situaciju...kad pokrenes AS SSD benchmark gore levo treba da ti zelenim slovima stoji da je sve OK(i ahci i Partition alignment tj pise ti broj npr 103424 k)
 
Poslednja izmena:
hm,zanimljivo pitanje...ja bi licno pokusao na oba mesta da stavim na AHCI,jer iskreno do sada nisam video takvu situaciju...kad pokrenes AS SSD benchmark gore levo treba da ti zelenim slovima stoji da je sve OK(i ahci i Partition alignment tj pise ti broj npr 103424 k)

da, sve mi je to ok, nego me bas bunilo ovo, posto nigde nisam nasao odgovor :)
hvala
 
Ovo drugo ("Onboard SATA/IDE Ctrl mode") ti je verovatno za neki dodatni kontroler (mozda neki JMicron ili tako nesto) sto imas na ploci... makar meni tako zvuci.
Mozda imas i koji legacy ATA port na ploci ili tako nesto...

A ako ga i ne koristis, tj. nemas uredjaje na njemu - ugasi ga, stavi na "disable", cisto da ne smeta ;)



EDIT. Yep, sad videh, bice da je to to... tzv. "GSATA2".

GIGABYTE SATA2 chip:
1 x IDE connector supporting ATA-133/100/66/33 and up to 2 IDE devices
2 x SATA 3Gb/s connectors supporting up to 2 SATA 3Gb/s devices
Support for SATA RAID 0, RAID 1, and JBOD


Te ako ti ne trebaju njegovi konektori, nemas potrebu za dodatnim SATA ili pak onim jednim IDE konektorom... dovoljno ti ovo (6 komada, uz to bas SATA 6Gbps) sto imas iz samog cipseta... onda lepo ugasi to u BIOSu i ne razmisljaj previse, ionako ti ne treba ;)
 
Poslednja izmena:
hvala :)
oba su mi bila na IDE, kada sam ubacio SSD, prvi sam stavio na ACHI, drugi ostavio na IDE... ako ne sluzi nicemu, uradicu disable.

jos ako moze komentar, zasto mi je 4K read ovako spor, gledao sam drugi ljudi sto kace, svi imaju preko 20 MB/s
ostalo mislim da je sve ok sto se tice rezultata.... Sad kad ga namestim, to je to, nema sta da podesavam narednih par godina :)

Inace, citam vec mesecima na benchu kako je SSD sjajna stvar, kako je najbolji upgrade u poslednje vreme itd.
Samo mogu potvrdno da klimnem glavom
 

Prilozi

  • stuff.bmp
    734.9 KB · Pregleda: 125
Evo odabrao samo AHCI u biosu, instalirao svez win7 i to je to, nista vise ne treba za normalan rad?
Ovo OK rez za sata-2 plocu?
 

Prilozi

  • as-ssd-bench SAMSUNG SSD 830  11.1.2012 6-15-07 PM.png
    as-ssd-bench SAMSUNG SSD 830 11.1.2012 6-15-07 PM.png
    38.5 KB · Pregleda: 135
jeste, koliko sam gledao u temi "kako vam radi SSD" svi sa sata 2 plocama imaju takve rezultate.
uzivaj, sve je dobro :)
 
@DBraveZ ko zna sta je u tom trenutku citao win pa opalo rezultat, 600 i nesto za amd je sasvim ok, uzivaj i ne diraj, cak si amd sata drajvere stavio.

@Nervozni Postar nemoj dirati sve je ok, jedino sto mozes staviti IRST drajver (Intel Rapid Storege Tehnology Driver), cak ni irst drajver ne moras stavljati jer ce rezultati biti samo malkice bolji.
 
:)

Ma znas zasto ja popizdim? Zato sto se ovde, zaista, samo vrte ista pitanja. Znas vec i koja su, pa da ih/se ne ponavljam... ali uvek ista, a odgovori vec dati, i to toliko puta. A to bas i nema smisla.
I ja to vidim, pre svega, kao neki vid nepostovanja - sto prema samom forumu (bezveze zatrpavanje istog), sto prema ljudima koji su vec ispisali sve ono sto se vec pita. I to vise puta :)

Ne znam ni sam koliko je, na primer, mdm puta pisao kako TRIM ne radi u RAID-u, tj. tek sa poslednjom verzijom je i to moguce - doduse, samo na Z77 cipsetu zasad. A opet ce neko da se nadje i pita - a sto ne moze TRIM u RAID-u?
Pa onda P307, kao drugi primer, koji toliko insistira na guranju SSD bas u prvi slot :d (a to je vala objasnjavao u nekoliko desetina navrata), te koje su razlike izmedju oznaka Samsung 830 drajvova, pa kako prebaciti iz IDE u AHCI mod nakon sto je vec instaliran Windows. I opet ce neko to da pita, po ko zna koji put.
Mighty78, recimo, vec je doktorirao sve na temu "LPM - sta, kako... i zasto ga treba gasiti" :D

Ko je tu sve jos pisao, sta, o cemu... gomila ljudi, da ne idem sad sve redom, koji su izgurali 100-tinjak strana ove teme, a vala ucestvovali u jos gomili drugih. Bukvalno - nema teme da nije pokrivena.
Ovo sve gore pominjano, potom write caching problem (kako ga prepoznati i kako ga ukloniti), "klub 60", SandForce, koji SSD od 64/128GB, kako inicijalno instalirati SSD, flesovanje firmware-a... ma, svega ima, apsolutno svega. Samo treba naci :)

OK, moguce je da search nije dao odgovarajuce rezultate, to razumem i postujem, ume cudno da se ponasa - cinjenica... ali na prvu loptu cu da pomislim da je neko samo resio da otvori novi thread i pita ono sto njega zanima. I zabole ga bas ako toga vec ima, ako je neko vec pitao i ako je nekome vec odgovoreno - ko ce time da se mlati.
Ipak, iskreno sam popizdeo u tvom slucaju zbog jos jedne cinjenice - a to je da si prisutan na forumu, ima te u diskusijama (nebitno da li o SSD-ovima ili generalno), ucestvujes u radu, poznat mi je tvoj nick... nisi neki koji se registrovao i ima post il' dva, a uglavnom visi na oglasima... i kljucno - tu si od 2007. godine :)
Pa onda, ako ti sa 5-ogodisnjim stazom neces da se potrudi i iscitas malo, nadjes ono sto te zanima ili pak muci, nadjes bas temu za Vertex 2 i procitas je (CELU! :D), jer ipak je to SSD koji si pikirao... kako onda da ne zapenim? :)
Da si neki indijanac koji je pao sa Marsa i juce dosao na forum, pa odma' otvorio novu temu da pita kako se instalira SSD ili koji od 128GB da kupi - to iznapusavas onako u prolazu... ali ti si tu bre 5 godina, sigurno znas vec sta i kako treba :)


2 thunderchase:
Razmisljao sam o tome, brale, iskreno da ti kazem... razmisljao sam :D


Pozdrav za obojicu :wave:

Svaka cast CAR-e! Ed-hunteru treba da te bude sramota na 88 i 89 strani si postavio 30 pitanja i ljudi ti izodgovarali i ti onda kazes nekome da nece da ti odgovori! Dobro da nisi pitao jel skuplje 8000 ili 9000, da ti neko pretvara evre u dinare i obratno! Sta hoces i ko mislis da si ti? i jos kritikujes Srbiju i sve ljude ovde sramota da te bude ma kolko postova i staza da imas ovde. A na stranim forumima mogu misliti kako bi prosao da pitas 20 puta nebulozne stvari za redom...
Ti si tip ljudi kome neko pomogne 100 puta pozajmi mu pare 100 puta i onda 101 put ne moze i onda taj ne valja djubre je itd. Fuj!

Inace ovaj forum je jedan od najtrpeljivijih i najstrpljivijih za nove clanove i za noob pitanja i pitanja koja se po 100 puta pojavljuju! Zato svaka cast iskusnim i drugim clanovima na strpljenju i razumevanju! Respekt!
 
Uopste ne znam kako ovo da protumacim... ali se necu ni truditi.

Elem, polemika je bila izmedju ed_huntera i mene, i samo izmedju nas dvojice... drveni advokat mi ne treba, a verujem ni njemu.
 
Samo da javnem da mi King V200 i dalje lepo radi :) I pored grejanja tokom leta ;)
 
Ajd' zena, nego sto cu ja da se zabrinem... :)
 
Koliko se secam da je ed_hunter kritikovao nas narod da ne valja tako da to pogadja i jos nekoga sem tebe CAR-e, najvise zato sam se ukljucio. Svakako ne mislim da budem tebi CAR-e advokat jedino se slazem sa onim sto si rekao, a ovom drugom nisam bio advokat nego kriticar... Da ne oftopikujem dalje, drzim se strogo teme.

Sto se tice Samsungovih novih modela nasao sam na jednom stranom forumu da je obican 840 malo slabiji od starog 830 a da je 840 pro dosta bolji tj.: 840<830<840 PRO
 
uh,sto sam se sad iznervirao kad mi drugar javio da je samsung 830 od 256gb 125e dok je ovaj od 128gb 67e(u Madjarskoj)...al nas ovi nasi deru pa to nije humano

Jesi li ti 100 posto siguran da su te cene tamo , ako jesi da nadjem nekog da mi pazari onda samsunga tamo ! Ima dosta ljudi sto idu u markete tamo da dovlace robu vamo! Pa da i meni povuku jedan ssd :)
 
Sa tom cenom tesko da nesto bude best buy, moze da bude ok kupovina.

1.37 je zadnji? Ako je tako onda sigurno nije 1.37. Ne mogu sad da proverim nisam pri kompu, ali znam da nemam zadnji fw.

Evo samsung je pred sam dolazak 840 serije jos jednom korigovao cene, posebno za model 250GB. Sto se tice serije 830 i ona je nesto jeftinija...
 
E tako već može. 840 250GB ispod 20K, tj. 170€ je već bolja cena. 0,68€ po GB :)

Opasno me mami da uzmem još jednu onu 830 128GB za RAID0.
 
Poslednja izmena:
Onda pozuri, samsung vec nema za isporuku modele 830...
 
Ma znam, puno prohteva, nema se para baš za sve :)

Ni ovu jednu 830cu nisam još popunio, a sem u bench-ovima razliku između nje i 2*takve u RAID0 ne verujem da bih osetio :)

Kako mi se čini i kako padaju cene, možda bolje da vidim za prelazak na neki veći 840 Pro, tako bih dobio veće random brzine, ovako samo veće sekvencijalne.

Inače sad gledam review-e, ova 840 250GB za neki laptop gde bi bila jedini drajv je baš dobra kupovna. Kad se setim da sam početkom februara svoj 830/128Gb platio skoro toliko.
 
Prijatelj malo "ne govori istinu" http://www.bluechip.hu/termek/samsung-2-5--830-series-128gb-beepitokerettel
Ovaj SSD košta 34480 forinti ili oko 122€, a taj od 256 košta 54520 forinti ili oko 193€.

Ako je ta cena u madjarskoj onda se jos odbije AFA tj. madjarski PDV na granici od 25%. Uslov za povracaj poreza je nekad bio da ukupan iznos robe koja se iznosi iz madjarske bude veci od 150 eura, tako da ako npr. ssd od 128 gb kosta 122eura treba jos nesto kupiti za 30 eura i onda imate uslov za povracaj poreza. Ostaje i pitanje garancije ako se uredjaj pokvari mora se opet ici za madjarsku... Takodje se ne treba zanositi i kupovati ogromne kolicine robe jer onda carinik moze da je ocarini tako da vam se nece isplatiti kupovina. Opet ako idu dvojica u kolima mogu pre granice podeliti robu tako da jedan predje peske a da obojica imaju preko 150 eura i kvalifikuju se za povrat PDV-a. Posle prelaska granice ovaj sto je presao pesaka se prikljuci ovome u kolima i to na par metara od carinika i niko nista ne pita :) Tako mnogi koji donose robu iz Madjarske rade.
 
eno imamo i temu o televizorima koji se masovno kupuju u Madjarskoj i prodaju kod nas sto govori mnogo o tome koliko jeftinije stvari mozes tako(i tamo)da kupis...nekad je usteda na tv-u i 300e
 
Pa dobro i ja sam na foto-aparatu ustedeo skoro 200 eur, al to ne menja cinjenicu da su svugde po evropi SSD-ovi vrlo slicne cene trenutno, ako se izuzmu povremene akcije naravno...
 
Kad nestanu ovi stariji ssd-ovi sa kojekakvim "budjavim" kontrolerima, dakle kad ostanu u prodaji sf2281, 830, m4, 330, dodju 840 i 840pro, 335 i naredni valjani marevli, odgovor na best buy ce jednostavno biti najjeftiniji, izuzev ako bas ne jurite najbrze, onda vam ni najbrzi ssd-ovi u rajdu nece biti dovoljno...
 
matrixxsu-
Tehnicka roba je mozda nekada bila mnogo jeftinija nego kod nas. Sad ne bih rekao da je tako. U principu ta roba koja se pojavljuje ovde je roba sa nekih ekstra akcija i kupuju je nasi ljudi koji non stop prate cene i akcije u Madjarskim radnjama... Oni imaju veze na carini i mogu da ti prenesu i zamrzivac i frizider i televizor od 60 incha bez carine. Tehnicke stvari moraju unapred mesecima cekati ako hocete bas neki odredjeni model da kupite. Po ovoj ceni sto si naveo" samsung 830 od 128gb 67e" , ja cu da kupim od 1-5 komada ovih ssd-ova. Ako ih ima na lageru toliko. Proveri sa drugom jos jednom i ja bih kupio. Mozemo preko pp-a
 
Poslednja izmena:
jos uvek je jeftinija i da nije tako ne bi na sajtu KP bilo toliko televizora iz Madjarske(treba znati radnje i ljude gte to ima i neki se sa tim bave i vise od 10 godina)...upravo gledam cenovnik i sada je 71e taj isti ssd samsung naravno kad se odbije AFA
ps naravno da je cena tog samsunga ssd od 128gb za 34480forinti prevelika i ima dosta jeftinije
ps2 tek da vidis kakvu sam ja cenu dobio za te iste televizore koji su kao jeftini na sajtu KP
ps3 sve moje tvrdnje moze da potvrdi jedan clan ovog foruma(i moj dobar prijatelj) kojem sam slao HW
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno