Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Igram In Utter Darkness dosta cesto (pokusavam da predjem 3600 kila ;)) i cak load sacuvanog momenta unutar partije (kada vec dolazi Artanis, ko zna...) - nema razlike za loading.
 
Ortak igra WoT (kao i ja uostalom) i itekako ima razlike u ucitavanju mapa izmedju mog WD500GB Black i njegovog 120GB Kingston SSD.
Te razlike gotovo nestanu kada se mapa ponovi, jer se verovatno kesira, ali prvo ucitavanje za svaku mapu je daleko vrze kod njega ;)
 
Ja igram Oblivion, na SSDu, i ucitava se mnoooogo brze nego ranije na HDDu.
 
Kako vas je navukao alfa, sad ćete svi da se izređate? Lupio i ostao živ, pomeriću mu bulju kad dođe vreme, a sad ga pustite nek odmara ;)
 
Negde sam zapoceo temu oko brzine ucitavanja SC2 na HDD-u vs. SSD-u pa nisam mogao da isprobam tada jer je HDD bio encrypted.
Formatirao sam ga, sada je normalan HDD u eSATA kucistu. Obican 5400rpm laptop HDD, 80MB/s max. read/write cca, znaci nista specijalno. Poredjenje sa C300/256 koji je "glavni" SSD u laptopu (znaci full-speed @SATA2, nije na USB ili u nekoj fioci :))


Nema nikakve razlike da li se ucitava igra i nivo sa HDD-a i sa SSD-a. Odziv je dosta bolji na SSD-u doduse, tj. bilo je trenutaka kada je igrica zastala kao kad vam net secka online game :)
Provericu jos jednom posle restarta, dve stvari su radjene u to vreme koje mogu da uticu na to (bio je ukljucen PF i kopirao sam podatke nazad na taj HDD :D).
Mislim da seckanje nije tipicno ni za koji HDD, tako da je brzina sasvim ista (bukvalno nije bilo razlike u brzini load-a i posle restarta, znaci bez cachiranih podataka sa HDD-a).

Mogu i Warcraft 3 da poredim, ali ako tu vidim razliku idem odmah da se prijavim kao zamena Data-i iz StarTreka jer sam W3 igrao jos na P3 racunaru :)

Sto si ti neki nedokazan covek :p
Sto bi te lagao da mi se BF3 brze ocitava kad je pokrenem, kad uzlazim u igru, kad mi prvi put ocitava mapu :D
Instaliraj na HDD i na SSD BF3 pa sam probaj, ne znam sta drugo da ti kazem.
Pogledaj koliko komentara sam ja ispisao da bih barem malo dokazao da je brze na SSD-u igranje :D
Pogledaj koliko drugih korisnika i gamera su potvrdili moju teoriju :d
 
Ja nisam gamer (igrao dve igrice zadnjih 15 godina), ja sam samo istakao moje iskustvo sa jednom igrom :D Nemojte me lincovati, please ^^
Ocigledno nije isto za sve igre. Dodatna razlika je verovatno i to sto mi je OS na SSD-u a kod vas je verovatno sve bilo na HDD-u, pa moj "test" nije "merodavan".
U svakom slucaju, dok je HDD bio encrypted ucitavanje je bilo ubitacno - nisam ni hteo da cekam ucitavanje nivoa.
Kada je decrypted, nakon restarta (znaci bez cache-a, prvo ucitavanje igre/nivoa), ucitavanje nema primetne razlike - ni igre, ni nivoa. HDD je skroz defragmentovan - sto je najbitnija stvar ovde.

Ako ste probali sa defragmentovanim diskom naspram SSD-a i primetno se brze ucitava sa SSD-a, dajte neke cifre, da ostali imaju predstavu. (ili barem nesto odokativno u sta ste sigurni)
Ako niste sigurni da je disk defragmentovan skroz - defrag, pa proba :) Pokusavam da ustedim ljudima 200e koje mogu da iskoriste za graficku :D

E ako na defragmentovanom HDD-u SC2 se sporije ucitava ili sporije ucitava nivoe naspram kada je na SSD-u.. dajte opis masine, isprobacu jos negde kad budem mogao.

Kazem, pokusavam da ustedim ljudima 200e od SSD-a ako su gameri jer mislim da su CPU/GPU bitniji :) Ali ko moze da kupi SSD, inace - ne oklevajte ;)
 
On topic...
Vidim da je ovaj
KINGSTON 120GB 2.5" SATA III SKC100S3B/120G SSDNow KC100
pristojno skuplji od svojih kolega iz V, V+ (100, 200) tabora.
Zna li neko sta se krije iza ove, za mene, nove oznake KC???
 
Verovatno neki stari model zaostao na lageru.
 
Hmmm koristi SF 22xx seriju kao i V+ serija.
Peja, da li to enterprise vuče sa sobom nešto kvalitetnije nand ili sync umesto async???
 
Moguće je da se koristi kvalitetniji NAND (sa više write/erase ciklusa) ali suštinski razlikuje ga software koji ima bolju S.M.A.R.T podršku, enkripciju podataka, optimizacije koje povećavaju pouzdanost podataka i omogućuju rad u heavy duty uslovima.
 
Poslednja izmena:
Enterprise klasu SSD-ova prvenstvano karakteriše kvalitetniji (i naravno skuplji) NAND, obično SLC, a u poslednje vreme i eMLC, deklarisan 10-100x više upisa po ćeliji od "običnog" MLC NAND-a. Takođe, ostavlja se i veći procenat "spare" prostora u odnosu na consumer SSD-ove, pa recimo sa istim fizičim kapacitetom čipova, consumer SSD-ovi daju 250-256GB, a enterprise 200GB.

Evo prikaza novog 200GB Samsung-a 825, enterprajz klase:
http://www.storagereview.com/samsung_ssd_sm825_enterprise_ssd_review
 
Poslednja izmena:
Koji NAND je u Samsung 830 od 128GB i 256GB?
I u Crucial modelima istih kapaciteta?
 
tesko da je Micron cerka firma Crucial-u, obzirom da je ovaj potonji jedan od Micronovog potrosackog brend-a.
bice da si nesto pobrkao.

Micron Technology, Inc. (NASDAQ: MU) is an American multinational corporation based in Boise, Idaho, USA, best known for producing many forms of semiconductor devices. This includes DRAM, SDRAM, flash memory, SSD and CMOS image sensing chips. Consumers may be more familiar with its consumer brand Crucial Technology and retail subsidiary Lexar Media.
 
Poslednja izmena:
Mozda sam pobrkao ko je kome cerka, a ko kome firma :d
 
E to! Nisam bio siguran da li je toggle, a mrzelo me da potrazim, kljucao sam nad tastaturom vec... Fala lepo. :)

Videh ima 830 128GB po pristojnoj ceni, kad bi bilo jos i 256GB, ali tesko... Razmisljam se. Da li Samsung 830 128GB sada pa da kasnije idem na RAID0 kad Intel doda TRIM u driver-e ili da pricekam jos malo i u medjuvremenu da uzmem nesto za vodeno ili zvucna/sluske... Puno zelja, malo para, a manjka i gde pazariti i dokle ce biti toga sto ima... :d
 
Poslednja izmena:
Stigla EXTREMNO mala kolicina
SSD 256GB SAMSUNG 470 Series Desktop Upgrade Kit
u Kimtec pre nekih sat vremena.

Samo da javim, jer sam ja vec uzeo jedan za sebe i sutra mi stize ;)



Edit:
Da se zahvalim CARu, Paradigmi i ostalima na pomoci oko razjasnjavanja "sta koji daje i koliko moze i sta znace ona silna slova i brojke u oznaci SSDa" :D

Na kraju sam se opredelio za "siguricu".
Pouzdanost ispred sinteticke brzine, jer kao sto mi CAR rece "kako god okrenes, svaki od tih nabrojanih, bice brzi od tvog starog HHDa" :smoke:
:wave:
 
Poslednja izmena:
"Intel SSD 520 Review: Cherryville Brings Reliability to SandForce"

Anand....
 
Za ocekivati.. LSI je koristio SandForce za enterprise verzije SSD-ova, i radili su :) Znalo se odavno da nije problem do SF vec ostalih proizvodjaca.
 
I neke novosti u vezi cena:
Kingston To Cut Prices of NAND Flash-Based Products

Memory industry major Kingston is working towards reducing prices of its products that are based on NAND flash memory. This includes a large chunk of Kingston's product portfolio, as the only products excluded would be DRAM. NAND flash-based products include memory cards, USB flash drives, and SSDs. Kingston will reportedly cut prices by as much as 15 percent. Responding to a DigiTimes report, Kingston said that it is adjusting its NAND flash product pricing to coordinate with the rest of the industry to shift towards more advanced processes, and that it wants to enhance its presence in the NAND flash market. In other words, Kingston is clearing its inventory to make way for newer, more advanced technology.

Mada sumnjam da ce i HyperX serija pojeftiniti.. i da ce kod nas ista pojeftiniti :p
 
Jao kad car ovo pročita:

"...., the fact that we're still able to reproduce a BSOD on the latest publicly available SF-2281 firmware but not on the SF-2281 based Intel SSD 520 does say a lot about what you're paying for with this drive."
 
Ja nisam bash pratio cemu "sluzi" Intel 520, ali ako nema kvalitetniji NAND, nema neke preke koristi od toliko skupljeg proizvoda (trenutno najskuplji SSD po GB ako se ne varam - naravno ne racunajuci IoDrive/RevoDrive i slicne).
 
"...., the fact that we're still able to reproduce a BSOD on the latest publicly available SF-2281 firmware but not on the SF-2281 based Intel SSD 520 does say a lot about what you're paying for with this drive."

Ih, jos ako je ta izjava licno od Ananda "ne, ne postoji BSOD problem na SF-2281, nikada nije ni postojao" Lal Shimpi-ja... pa to bi bio urnebes epskih proporcija! :D:D:D
Izgleda da je lepo Wild Boy bold-irao ono "reliability" u naslovu review-a... :p


Nego, znas sta meni nije jasno... *kako* on to uspeva da izazove BSOD? Na koji nacin se dolazi do BSOD-a?
Voleo bih da znam proceduru, pa da: a) probam na svom C300, cisto reda radi (ko zna, mozda i meni zvekne :)); b) da probam na par SSD-ova od drugara, koji imaju SF-2281 kontroler, a koji su ipak iskusili svoj deo BSOD problema pre nego sto su izbaceni tzv. finalni firmware-i.
 
Pa lepo piše - igraj BF3: :D

As luck would have it, our own Brian Klug happened to come across an unexpected crash with his 240GB non-Intel SF-2281 based SSD two weeks ago when he migrated it to another machine. The crash was an F4 BSOD, similar in nature to the infamous BSOD issue from last year. While two of the systems we reproduced the BSOD bug on were cured by last year's firmware update, Brian's system (an X58/Core i7 build) was BSODing regularly playing Battlefield 3. Games end up being a great way to trigger the SF-2281 BSOD issue as they frequently switch between periods of idle and load, which does a good job of stressing the power state logic in SandForce's firmware.

Offtopic: poručih Samsung 830 128GB, trebalo bi sutra da stigne, pa javljam utiske.
 
Poceo sam sad da citam, naleteh na taj podatak :d

Nista, BF3 it is! :p
 
Ma LSI se zaebo kad je stavio SF. :p
 
Poslednja izmena:
Ja se i nadam da će LSI da donese poboljšanje u SF. Ali to će biti verovatno u SF-3XXX seriji kontrolera. SF-2281 je pre LSI kupovine, ako se ne varam.

Ma LSI se zaebo kad je stavio SF. :p
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno