Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Šta ga znam, ne hvale ih previše. Ok, jeftini su, rade korektno, ali su sporiji od proseka.
 
Koristio bi ga covek kao externi cold storage za filmove/video zapis i slike da slepa povremeno sa sobom...
Kapiram da je bolja opcija od SanDisk portable 1tb (3g gar.) na koje vidim da se zale da rikavaju dosta u 2/4tb, cak je pokrenuta i class act lawsuit protiv WD/SD-a...
 
Za eksterni storage ti svakao ne treba DRAM cache.
 
Stoji ali narucio vec i onako su poslednja 3 komada bila za 75e...
15ak evra razlike za 2 dodatne godine garancije vs DRAMless opcije, why not...

A cene za KC600 i slicne su 90+ evra i ne verujem da ce padati skoro... Pritom nije ni neki izbor ovih "budzet" opcija od 55-60e...
Prosle godine sam za sebi 100e uzeo 2tb Kingston Fury, takodje i za 90ak evra 850x platio.
Vracamo se izgleda na stare cene i nikad gori period za kupovinu SSD-a.
 
Koji su sada pristupačni NVMe na PCIe 5.0 ? Nameravam da uskoro zamenim 970 evo plus 500GB za 1 TB i barem PCIe v4.0 pa rekoh sam sebi ako nije velika razlika u ceni, zašto da ne. Znam da će većina reći da je nepotrebno i da se na primećuje u radu ali to se pričalo i za NVME 3. pa je sada drugačije.
 
Sada je baš obrnuta situacija - već neko vreme se ne savetuje kupovina V5 nego baš V4
 
Ja nisam pratio od BF cene, a ono sto se secam je da je bilo dosta povoljnije pre par meseci - novembar/decembar BF/NG bilo je skro ok popusta...
Sada zelim sto sebi nisam uzeo jedan 2.5" od 2/4tb 150e i jedan V4 2tb nvme za 80-90e
Ne verujem da ce cene ici dole, sacekaj do leta ali cisto sumnjam.
 
V5 je od starta bila dosta skuplja, malo hardvera da iskoristi brzinu. Ostalih prednosti nema
Plus što su generalno vrući i toplo se preporučuje heatsink :D
 
ASrock ploča koju sam upravo kupio ima V5 i ogroman heat sink za prvi slot.
 
Asrock B650 Pro RS. Sa 7700x ili 7900x, nisam još odlučio.
 
Ako ne radiš nešto profesionalno, 7900x je možda overkill.
Sećam se nekih testova, 7700x se sasvim dobro pokazao u nekim programima...
 
Baš sam proveravao cene, razlika između 7700x trey domaće prodaje i 7900x od jednog "Mađara" bi mi ispala 6000 dinara. "Preterano" obično traje duže, verovatno jedno 3 godine za mene pa podeljeno na to vreme ispada oko 2 soma godišnje.
 
Jesi uopšte proverio da li će prvi PCIe slot biti x8 ako staviš Gen5 SSD u gornji m.2?
 
Da. naravno, grafička je x8 takođe tako da se gubi ništa. Oba druga M.2 su v4.0 kao i drugi x16 slot ali je on samo x4 sa trećim M.2. U drugi x16 slot ide kartica dapter sa jednim NVME v3.0 i jednim M.2 SATA. Za te diskove brzina je nevažna. Jedino srednji M.2 će dobiti stari Samsung 960 evo koji sada radu adapteru na jednom x16 slotu ali samo na x2. Na njemu držim W11 insider i vidi se razlika od kada je bio na x4. Mala i nevažna ali primetna razlika. 2.5" SATA više i nemam pa gubitak 2 od 4 SATA porta nije ni važno.
PS. Evo sada sam naleteo na nešto što ako se obistini (cena) moglo da bude "Best by" sa naj novijim pločama.
 
Poslednja izmena:
Hm (ma taj lik ima marketinške revjue)
Instead, it's a full-featured PCIe 4.0 NVMe SSD with the traditional 4 lanes of bandwidth. When used as a PCIe 5.0 drive, it uses only two lanes. As a result, if you're looking purely from the PCIe standards' bandwidth, the drive delivers the same performance when used with either PCIe version, as shown in the table below.
~ 15k-20k din kod nas (125US$ tamo negde) ... a npr WD black je ~90 $ (tamo negde)
dok je punokrvni Crucial T700 ~ 180$
 
Poslednja izmena:
Baš sam proveravao cene, razlika između 7700x trey domaće prodaje i 7900x od jednog "Mađara" bi mi ispala 6000 dinara. "Preterano" obično traje duže, verovatno jedno 3 godine za mene pa podeljeno na to vreme ispada oko 2 soma godišnje.
To nije velika razlika, ja bih dodao onda za 7900x ako možeš...

A što se tiče Gen5 SSD-ova, stvarno nema svrhe...dok postanu relevantni promeniće se socketi i arhitekture a možda i PCIe 6 bude aktuelan.
Šteta što je Intel ubio Optane, to je stvarno bio napredak u performansama...
 
Da, definitivno idem na 7900x, našao kod "Mađara" za 390€ Videću već za NVMe, nije žurba, imam 970evo+ za sada i još 4 različata komada. Tada mi je to bio best buy za windows. Šteta što ne uzeh 980 pro ili 990 ali nisam mislio da menjam konfiguraciju tako skoro a cene SSD-a rastu.
 
Treba mi m.2 ssd za enclosure. 500-1000gb (mada možda i više ako je baš dobra cena). Enclosure je 10gbps, tako da mi ne treba nešto preterano brz disk, ali će se koristiti za posao za radne fajlove pa bi valjalo da je pouzdan. Originalni podaci će biti bekapovani, rezultati će biti bekapovani, ali naravno da nije dobro da se izgubi nekoliko dana/nedelja rada. Znam da je KC3000 dobar/odličan disk, ali me zanima da li ima nešto jeftinije a da je takođe ok? Možda bih za cenu 1tb kc3000 možda čak mogao da uzmem 2tb nekog lošijeg što uopšte ne bi bilo loše. Uzimao bih kod nas ili na KP, svejedno. Jedino ne mogu da čekam Aliexpress.
 
To nema. KC3000 je vec dosta povoljan, ni najgori disk u 2TB varijanti se ne moze naci po ceni 1TB KC3000. Nesto najblize cenovno je Kingston NV2 koji ne bi dao ni najgorem neprijatelju.

Imas doduse Kingston Portable XS1000 2TB za malo vise para, to bi mozda moglo da bude dobro resenje.
 
Kakav je Adata SX8200 pro? Znam da je svojevremeno bio jedan od prvih sa kojim je krenulo muljanje sa nandom, ali se sećam i da je bio poprilično dobar? Oko 8000 je 1TB, KC3000 je oko 12000 kod nas. Kod mađara su malo manje razlike.
 
Možda Netac ? N930E/Pro. Trebalo bi da ih ima CT po još uvek korektnoj ceni
 
Krajem godine najavljivale su se neke promene u SSD-ovima pa i poskupljenja.
Da li SSD-ovi MX500, 870EVO i KC600 imaju izmenjene čipove u odnosu na starije verzije.
Znam da je 870EVO bio problematičan, da li je i dalje lutrija?
Šta je danas predlog od tri pomenuta modela?
 
Kakav je Adata SX8200 pro? Znam da je svojevremeno bio jedan od prvih sa kojim je krenulo muljanje sa nandom, ali se sećam i da je bio poprilično dobar? Oko 8000 je 1TB, KC3000 je oko 12000 kod nas. Kod mađara su malo manje razlike.
Ja imam varijantu sa hladnjakom (Gammix), radi lepo iako imam jednu od "nerfovanih" verzija...ako ti ne smeta što je Gen3 drajv, što da ne.
 
uzeo kc 3000 2tb , i mogu da vam kazem bili ste upravu ispade hladniji od a2000 nvme...
 
Treba mi m.2 ssd za enclosure. 500-1000gb (mada možda i više ako je baš dobra cena). Enclosure je 10gbps, tako da mi ne treba nešto preterano brz disk, ali će se koristiti za posao za radne fajlove pa bi valjalo da je pouzdan. Originalni podaci će biti bekapovani, rezultati će biti bekapovani, ali naravno da nije dobro da se izgubi nekoliko dana/nedelja rada. Znam da je KC3000 dobar/odličan disk, ali me zanima da li ima nešto jeftinije a da je takođe ok? Možda bih za cenu 1tb kc3000 možda čak mogao da uzmem 2tb nekog lošijeg što uopšte ne bi bilo loše. Uzimao bih kod nas ili na KP, svejedno. Jedino ne mogu da čekam Aliexpress.
Patriot P300 se meni ok pokazao, ugrađeno 15-tak komada, i kod mene u mašini je kao storage disk, svi rade.

Nesto najblize cenovno je Kingston NV2 koji ne bi dao ni najgorem neprijatelju.
Radi SSD ok i to kao glavni disk za sistem, igre, isto ugradio par komada, nema problema za sada.
 
Nazad
Vrh Dno