Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Možda onda da pogledam Kingston Fury Renegade 2Tb pre ovog 980 Pro?

Tamo gde sam gledao da kupim Kingston Fury DDR5 2x16Gb nemaju KC3000 a kupio bih na istom mestu pa me zato interesuje Renegade vs 980 Pro?
 
KC3000 se manje greje od 980 Pro, ako ides na Renegade onda su slicne temp
Fury Renegade je po testovima koje sam nalazio na netu nesto hladniji i konstantniji sa upisima od KC3000+ima veci TBW rejting...
Zbog toga sam se i odlucio za 2tb model za PS5...
Imao sam i P5 plus 2tb, definitivno topliji od oba gore navedena modela. Kao i 850x (medju "vrelijim" na trzistu), koji je prethodno bio u konzoli ali cu verovatno da ugradim za OS, umesto jedan od dva 970evo koje mi stoje u masini.
 
U principu Samsung (subjektivno) ima najbolje SSD-ove na trzistu, ali ja im posle brljotina sa FW i premature rikavanjem u zadnje 2 serije (980pro/990pro) ne bih verovao.
Navodno je to reseno...
Kada sam uzimao za PS5 ssd 1tb, mogao sam za 120e da biram izmedju 980pro i 850x, tada je bila drama za tu 980pro seriju. Uzeo sam 850x.
Letos tokom Amazon prime days za 100-125e na trzistu je bio izbor izmedju (2tb modeli): P5 plus, KC3000, Fury Renegade i 990pro kome je cena pala jer su opet imali neki problem koji je navodno resen kroz fw patch...
Odlucio sam se za P5 plus (vratio ga) i Kingston Fury Renegade (2tb za konzolu), jer mi je delovao kao najzaokruzeniji proizvod... Pritom me je izasao izasao 100+15e za BQ MC1 heatsink.
Samsung 990pro i 850x (sa heatsinkom) su bili svega 10e vise, razlika u ceni mi nije bila problem. Smatrao sam da Samsung za sada izbegnem, a WD ima nesto zastarelu arhitekturu i iako je dobar ssd, medju "vrucim" je na trzistu.


Sa druge strane kod burazera od ujaka sam ugradio 2tb 870evo 2.5" u lap (sistemska i gaming particija, upecan tada tokom "drame" za 90e), odmah odradili update fw-a i eno sljaka mu bez problema vec godinu i nesto vise, bez znaka degradacije.
U masini takodje imam 2x1tb 970evo (ne plus verzije koje se vise greju), i evo vec 3 godine sljakaju bez problema 100% health, sa 10tb i 4.3tb upisa.
Ukoliko nemaju problema sa preranom degradacijom cipova verovatno bih se u buducnosti vratio Samsungu.

Sam proceni, iskreno sta god da ti je najjeftinija opcija od gore navedenih neces pogresiti.
Bitno je da garanciju mozes lako i bez cimanja da ostvaris za tih 5g.
 
Renegade me još izađe jeftinije 20€ ali nijedan od navedenih modela nije sa heatsinkom.

@Alister
Hvala ali trenutno nisam našao KC3000 i Fury Impact na istom mestu uz opciju ličnog podizanja tako da umesto trileme ostaje samo dilema.
 
Ako je za desk, heatsink ti je suvisan jer obicno mobo ima one svoje koji su sasvim dovoljni...
Ako ti treba za PS5, aftermarkt hs-ovi kostaju oko 10e i sasvim dobro obavljaju posao. Js sam 2x uzimao BeQuiet MC1 (non-pro, jer pase u slot bolje) i skroz sam zadovoljan.
Idealnije je sa fabrickim heatsinkom, ali je opet veca razlika u ceni (po meni i neopravdana)
 
Za laptop Lenovo Legion Pro 5i uzimam

Renegade sa heatsinkom je oko 14€ skuplja.
 
Poslednja izmena:
Pogledaj na YT da li za taj model uopste moze da se ugradi m2 ssd sa heatsinkom...
Mislim da uglavnom u vecini modela ne moze, nemoj da me drzis za rec.
A cini mi se da kod Kingstona (i jos nekih modela, ne mogu da se setim kojih) ona "nalepnica" je u stvari tanak alu heatspreader koji bas predvidjen za taj scenario u lapovima.
 
Pogledaj na YT da li za taj model uopste moze da se ugradi m2 ssd sa heatsinkom...
Mislim da uglavnom u vecini modela ne moze, nemoj da me drzis za rec.
A cini mi se da kod Kingstona (i jos nekih modela, ne mogu da se setim kojih) ona "nalepnica" je u stvari tanak alu heatspreader koji bas predvidjen za taj scenario u lapovima.
Kod KC3000 i 980 Pro imaju tu nalepnicu od graphene-a, tako su zamislili i to radi.
Naravno, kada stavis hladnjak bolje su temp...ako stavljate dodatni hladnjak, ne skidajte graphene nalepnicu !

 
Kakav god da je scenario ne bih skidao nalepnicu jer se kod vecine proizvodjaca time odmah gubi garancija.
 
Ma odlučio sam se za Fury renegade sa opcijom bez heatsinka - što više razmišljam, više me boli glava, ovako presekao i sigurno će biti bolji nego postojeći SSD.
Kc3000 u 2TB varijanti je Double Sided...
obratiti paznju/ proveriti laptop da li ima mogucnost ugradnje takvog ssd-a..!
Velika verovatnoca da je i Fury Double Sided...proveriti pre kupovine.
 
U pravu si, na sajtovima Lenova i Kingstona sam našao da su za ugradnju u moj laptop kompatibilni iskljucivo single-sided modeli od 500Gb i 1Tb dok 2Tb nije pomenut što verovatno znači da je on double-sided.

Ništa, ako je 980 Pro single-sided vraćam se na njega kao opciju.
 
Zvanično laptop ne podržava double-sided modele SSD ali zvanično ne podržava više od 32GB RAM-a a dva modula od po 32GB mogu bez problema da se ubace i rade.
Na Lenovo forumu i na redditu opet dosta njih kaže da su ubacili double-sided SSD u drugi slot i da im on radi bez problema i što se toga tiče verujem da će biti fit ali me brine da li bi se grejao više nego single-sided te da to ne bi uticalo na njegov vek i na ostale komponente.
 
Uh, u tom slucaju izbor ti je bas smanjen...
Mislim da ti se izbor onda svodi na Crucial P5 plus, WD 850x i Samsung 980pro...
Proveri za svaki slucaj jos koji su modeli single-sided i proveri sigurno da li ce to moci da se ugradi ako double-sided... Da ne kvrcne nesto posle mrka kapa.

Znam kada sam burazeru ugradjivao onaj 870evo u njegov HP gamer lap, m2 koji je dosao stock se nalazio ispod povece alu ploce, koja de fakto pokriva jedan deo mobo-a lapa i ujedno sluzi kao heatsink... Zbog toga smo odlucili da "zvekne" 2.5" SSD, nije morao da razmislja o kompatibilnosti a i hladniji je od nvme-a
Tako je sa lapovima nazalost, upgrade nekih komponenti zna da bude vrlo "pipljiv" posao.
 
U stvari pošto kupujem ovde izbor mi je još suženiji i svodi se na 980 pro pošto je 990 pro em skuplji em je sa heatsinkom.
 
Jedno "voimja Oca" pre nego sto kliknes na "kupi" i odradi update fw-a cim ga zabodes... :)
Ne znam sta drugo da ti kazem...
 
Ispašće još da je bolje da rizikujem da li će i kako će double-sided Kingston da se uklopi nego sa Samsung serijama 980/990 Pro. 😁
 
@Martin Mystere

Nema potrebe da rizikujes - rastavi laptop i vidi kakav ti je slot, tj da li mogu i double side modeli da se montiraju.
 
Moze da proba ali cisto sumnjam da ce moci da ustanovi dok ne bude imao SSD u rukama...
Bolja je opcija da procacka po netu, sigurno ima negde na forumu za doticni model ili pak u krajnjem slucaju kontaktira Lenovo support za listu kompatibilnih m2 SSD-ova...

Realno nece pogresiti ni sa Samsugom - 5g garancije izgurace sigurno toliko, a i ako vrisne (ili krene da rikava) moze da ga zameni.
Svakako je hladniji nego Crucial p5 plus i WD 850x.
 
@Splinter

Ma mala je razlika i u performansama a i u ceni nije tako velika da se zezam sa tim a pitanje je da li bih ovako, bez SSD sa kojim bih probao i mogao sa sigurnošću da prepoznam može li ili ne.

@Yojinbo

Kontaktirao sam Lenovo USA podršku i dobio od njih odgovor da moj model zvanično ne podržava double-sided SSD.

Mišljenja i tvrdnje na netu su opet oprečna tako da su mi samim tim i nedovoljno pouzdana da bih se upustio u eksperiment.
 
@Martin Mystere & @Yojinbo

Ok, niste onda to nikad radili/vidjeli. Kad rastavi laptop jasno ce vidjeti moze li ili ne double side ssd. A svakako ga mora rastaviti.
 
Nisam do sada menjao ili upgradeovao ove M.2 SSD-ove tako da si potpuno u pravu a nešto mi se ne da da ga rasklapam pa opet sklapam pa rasklapam...
 
Ne bih da ti rusim sneska ali em uz dosta ploca hladnjak dolazi fabricki, em to stavis jednom u nikad a i ne greje se uopste toliko, ovo je pod full loadom...

Pogledajte prilog 418133

Pa ne znam kakva je situacija sa tvojim SSD-om,ali npr jedan od najboljih i najpreporučivanijih modela Kingston KC3000 (koji sam i razmatrao za kupovinu) može prilično da se ugreje......ne bi mi bilo nimalo prijatno da gledam temperaturu SSD-a od 73 stepena...(?!)


1702747569249.png

Btw,taj SSD nema nikakav heatsink,moja ploča takodje nema heatsink....a da budžim SSD sa onim kineskim kućnim radinostima,sačuvaj Bože....
 
Kakve veze ima sto je kineska kucna radinost, to je najobicnije parce termoprovodnog materijala koje dolazi u kontakt sa parcetom metala i tako rasipa toplotu, moze i Yugo i Xanqsusang da pise na njemu, isti djavo radi.

A2000 pod heavy opterecenjem bez heatsinka ide isto oko 70C, znaci tu su negde.


1702748166867.png

Pod svakodnevnim opterecenjem sa heatsinkom ti je ovoliko, 39C ti je maks danas, u proseku 35C.

1702748751829.png

Inace nece KC3000 uvek da ti radi na 73C, to je pod bas bas heavy opterecenjem u kontinuitetu, u praksi ce da ti radi na nizim temperaturama gotovo uvek i sa i bez heatsinka.

Ne znam kad ce tacno da mi stigne KC3000 ali okacicu ovde kako radi sa heatsinkom posto planiram da pomerim A2000 dalje a da u kompu ostavim KC3000 i KC2500 koji mi je sekundarni.
 
Ustvari sad gledam u plocu (B450 Tomahawk Max) i nisam siguran da bi SSD NVMe sa nekim bar malo vecim heatsinkom i stao od kulera procesora (DeepCool AS500).....mislim od tog kulera pa do M.2 slota bas malo mesta....ili bi nekako stalo bas knap,skoro da se dodiruju kuler i heatsink SSD-a...

Ma nebitno,idem ja u "ladovinu" sa Crucial MX500 2Tb......mislim,samo ga stavim,ne razmisljam o temperaturi,da lli ce da stane,ovo-ono.. i zaboravicu da je tu naredni niz godina...
 
Ustvari sad gledam u plocu (B450 Tomahawk Max) i nisam siguran da bi SSD NVMe sa nekim bar malo vecim heatsinkom i stao od kulera procesora (DeepCool AS500).....mislim od tog kulera pa do M.2 slota bas malo mesta....ili bi nekako stalo bas knap,skoro da se dodiruju kuler i heatsink SSD-a...

Ma nebitno,idem ja u "ladovinu" sa Crucial MX500 2Tb......mislim,samo ga stavim,ne razmisljam o temperaturi,da lli ce da stane,ovo-ono.. i zaboravicu da je tu naredni niz godina...
Neće da se dodiruju kuler i SSD heatsink...razmisli, obično imaš 40+ milimetara mesta za RAM module, SSD heatsink sigurno neće da bude toliko visok.
Drugo, SSD neće ni da se greje toliko u normalnom radu, temperature u testovima su extremni slučaj.
 
Ustvari sad gledam u plocu (B450 Tomahawk Max) i nisam siguran da bi SSD NVMe sa nekim bar malo vecim heatsinkom i stao od kulera procesora (DeepCool AS500).....mislim od tog kulera pa do M.2 slota bas malo mesta....ili bi nekako stalo bas knap,skoro da se dodiruju kuler i heatsink SSD-a...

Ma nebitno,idem ja u "ladovinu" sa Crucial MX500 2Tb......mislim,samo ga stavim,ne razmisljam o temperaturi,da lli ce da stane,ovo-ono.. i zaboravicu da je tu naredni niz godina...
Kao sto kaze jurodivi, ima tu puno prostora. Pa sama maticna ima VRM hladnjak sa gornje strane socket-a odprilike na istoj daljini od socketa kao i M.2 slot za SSD, a taj VRM hladnjak nije bas nizak, Svakako, ako se bas potrudis moguce je naci visi SSD hladnjak od VRM hladnjaka za maticnu, ali takvi stvarno nisu toliko cesti.
 
Nazad
Vrh Dno