Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

QLC je dobar za veće kapacitete koji se ne koriste često, a to je upravo 4+ TB. no, da ne skliznemo u off-topic

je li i dalje u domenu 512GB-1TB NVMe najbolja kupovina Kingston KC3000?
 
KC3000 ili Crucial P5 Plus.
 
KC3000 ili Crucial P5 Plus.
Takodje oba imaju dobre brojke u Microsoft-ovom Avocado DirectStorage test-u (ako nekome ista znaci da pokusa da se future-proof-uje)


BIlo bi cool kad bi bilo i nesto slicno za Intel-ov Expanse test/benchmark, posto on pokazuje vece razlike izmedju disk-ova za DirectStorage, al i ovo iznad je super, ima milion drajvova unetih
 
Mali off. Trenutno koristim ovaj kingston 500gb, dobio sam ovaj samsungov 1tb. Je l vredi cimanja da instaliram sistem na samsung? (500gb vise nije bitno)IMG_1438.jpegIMG_1439.jpeg
 
Mali off. Trenutno koristim ovaj kingston 500gb, dobio sam ovaj samsungov 1tb. Je l vredi cimanja da instaliram sistem na samsung? (500gb vise nije bitno)

970 Evo pus je jedan od najboljih Gen3 esesdeova.
Nema greske sa njim. (y)
 
Adata SSD Sata iii 480GB SU650 3d Nand
za 3500 din?
Hteo sam da uzmem Silicon Power 512gb Ace A55 3d Nand, ali ga nema vise u ponudi tamo gde kupujem, pa me zanima jel adata dobra alternativa ili cekati silicon power?
 
Ništa od navedenog. Ako nemaš, onda adpter i pojuri neki NVME
 
Treba mi za laptop stari hp probook 4530s
Da ga malo osvezim... koliko je tu izvodljiva uopste varijanta sa adapterima?
 
Neizvodljivo. Jedino nvme fijoka a to je još 20e gore
 
Laptop je iz 2011 godine , dakle samo 2.5 SSD , ima SATA 3 nadam se.
 
Adata SSD Sata iii 480GB SU650 3d Nand
za 3500 din?
Hteo sam da uzmem Silicon Power 512gb Ace A55 3d Nand, ali ga nema vise u ponudi tamo gde kupujem, pa me zanima jel adata dobra alternativa ili cekati silicon power?
Imaš za 4400 Transcend 230s u Exceedu. Jeste skuplji za crvenu ali je zato pristojan SSD sa DRAM kešom...
 
Ne zezaj se u 2023. sa fiokama. Posebno što su 480/500/512GB realno još prihvatljive cene (ne kao pre par meseci dok je najniža cena bila, ali su prihvatljivi sa cenom još uvek).

Što se SU650 tiče, to je to za tu cenu. Sve ostalo bolje košta i više.
 
Uzeo bih su650 480gb, jer bi me sa nekim vaucerima izasao tipa 2500 dinara... kapiram da ce za te pare zivnuti laptop u odnosu na hdd koji sada ima

Edit: sad bas googlam izgleda da je sata ii
 
Poslednja izmena:
Sta bi bilo najbolje za storage ssd od 2tb? Gledam da zamenim wd red 3.5" u kompu.
Imam i slobodan m.2 i sata naravno. Brzina ocigledno nije posebno bitna, samo da je sto pouzdaniji. Imam backup, mada bih preferirao da ne zatreba.
Vidim da su samsung evo/qvo jedva jeftinji od kc3000.
Samsung 870 Evo. Ako želiš iole pouzdanost. Sve što nije iz gornjeg segmenta sata ssd-ova je određeni rizik. I Samsung je, ali mnogo manji.

m.2 čuvaj za nešto drugo.

Kako sad preporuka za taj samsung 870 Evo kada on vazi za neku faličnu seriju sa puno problema itd?

Koliko ja znam ono što je provereno pouzdano i za preporuku su Crucial MX500 i Kingston KC600 (modeli od 2 gb,mada i za manje kapacitete su najbolji ovi modeli)

Ali Kingston već mesecima košta skoro 20.000 din,a Crucial se može naći za 13-14 hiljada.....pa ispada da je Crucial best buy...

Btw,kakav je to storage od samo 2tb?......pe meni to treba da bude bar 6,8,10 tb....tako da nema ništa bez starog dobrog HDD tih kapaciteta :)
 
moj 2tb storage je interni u kompu. služi za radne fajlove za na duže staze.
Sa strane imam 6tb nas za ono što snimim i ne diram.
 
Ista je situacija kad su igre u pitanju.
Ali nema apsolutno nikakvog razloga u 2023-oj godini kupovati SATA ssd, ukoliko se moze ugraditi NVMe.

SATA SSD se može montirati dalje od ostalih komponenti,i biti mnooogo hladniji u radu (zbog udaljenosti od grafičke,procesora itd)......e sad,da li će ta hladnoća uticati na dugotrajnost SATA SSD-a......možda,tj verovatno....

A sa druge strane kada se NVMe prišrfai u ploču na slotu koji je odmah iznad a naročito ispod grafičke ili procesora,to neminovno utiče da se taj SSD više zagreva i da bude mnogo više vruć tokom rada......e sad,da li mu to smeta......vidim da neki ljudi smatraju da to ne utiče nikako na SSD tipa "ma može da ima i 70,80,100 stepeni,šta mu fali,predvidjen je da se toliko greje" (?)

Što se tiče brzine,NVMe su definitvno brži,ali to se uglavnom vidi u sintetičkim testovima.....u realnom radu skoro da ne....mislim,da li je nekome zaista bitno da li će se win ili neka igra učitati brže za 0,85 sekunde?
 
Poslednja izmena:
vidim da neki ljudi smatraju da to ne utiče nikako na SSD tipa "ma može da ima i 70,80,100 stepeni,šta mu fali,predvidjen je da se toliko greje" (?)

Ja ipak volim da je hladnije. Ugradim mu neki hladnjak sa AE + 0.5 mm termofilije.
 
Crucial P5 Plus 1TB i Samsung 980 1TB oba dobra kupovina za Gen 3 plocu ?
 
I ja volem da je što hladnije i zato do daljnjeg pičim Sata SSD....koliko sam video,valjda ni sa najvećim loadom ne prelazi 45 stepeni.......baš me briga što ću u kućištu imati jedan ili dva sata kabla više i što će mi se igre i win učitavati 0,85 sekundi sporije....

Juče poručio iz Ugarske Crucial MX500 (2 Gb,5 godina garancije,115 eura) da mi bude novi glavni SSD za win,igre i programe jer mi dosadašnji samsung 860 EVO 1Gb postaje tesan.....a već par godina radi besprekorno i hladno...

M.2 slot ns ploči će verovatno da mi bude neiskorišćen....još kad sam provalio kako bih morao da vadim procesor,grafičku,možda i celu ploču iz kućišta kako bih ljudski prišrafio NVMe SSD,smučilo mi se i samo me učvrstilo u ideji da kupim novi Sata SSD...
 
Ne bih da ti rusim sneska ali em uz dosta ploca hladnjak dolazi fabricki, em to stavis jednom u nikad a i ne greje se uopste toliko, ovo je pod full loadom...

1702461480358.png
 
Planirao da uzmem za laptop Samsung 980 Pro 2Tb - ima li još nekog SSD u tom cenovnom rangu za preporučiti (tipa bolje performanse za sličnu cenu ili iste performanse za manju cenu).

Ili je ovo OK izbor i da ne tražim dalje?
 
Planirao da uzmem za laptop Samsung 980 Pro 2Tb - ima li još nekog SSD u tom cenovnom rangu za preporučiti (tipa bolje performanse za sličnu cenu ili iste performanse za manju cenu).

Ili je ovo OK izbor i da ne tražim dalje?
Kingston KC3000 se sam po sebi namece kao bolji izbor. :)
 
@Martin Mystere
Dobar je izbor, samo odmah odradi fw update

Neke alternative bi bile:
U istom/slicnom rangu performansi/cene: WD 850x, Kingston Fury Renegade, Seagate Firecuda 530, Corsair MP600xt

Nesto jeftiniji ali sasvim dobre opcije: Crucial P5 plus, Kingston KC3000... Kioxia Exceria, Solidigm, Silicon Power (zaboravih tacne nazive za konkretne modele)
 
Nazad
Vrh Dno