Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

SSD ce mozda i crci pre te trece godine. Ali ne zbog NAND-a nego neceg drugog.
Meni je evo i treci X25-E crkao od 4 za manje od 3 godine - nije bio NAND u pitanju, skroz nije bio prepoznatljiv, barem mislim.

Mada se slicno ponasaju i iscrpljeni SSD-ovi koje testiraju za izdrzljivost na XS-u, ali X25-E sigurno mogu da pisu barem 1000x vise od onoga sto sam ja pisao.
Znaci, moze crci i za manje od godinu dana - dobijas novi ako je u garanciji, to nasi pogotovu ne mogu da poprave.
 
E, a kakva je situacija sa externim USB SSD?
Posto nonstop kopiram HD filmove (po 5-6njih) da bi ih pustao na drugoj lokaciji, a cekanje je bas dugo (30MB/s sa sadasnjim Verbatim HDD)
 
To ti je ograničenje USB 2.0 standarda. Da izvadiš taj hard iz te plastike i staviš ga direktno u računar, dobio bi 50-60MB/s.
Isto bi se ponašao i SSD u usb kućištu.
 
Yup. Ili uzmi externi HDD/SSD sa USB 3.0 konekcijom, moze i eSATA jos bolje obe. Kingston HyperX serija ima "bundle" koji dolazi uz SSD i u njemu se pored ostalog nalazi i externi "enclosure" za SSD pa ti je od mile volje da li ces ga strpati u racunar ili ces ga turiti u "enclosure" i koristiti kao eksterni uredjaj. Mislim da i V100 i V200 nude tako nesto... No procackaj. Bottom line je da ti je usko grlo konekcija USB 2.0 ko sto rece IzNoGood.

Verovatno ima jos takvih proizvoda, ali mi nisu poznati, pitanje i da li ces ih naci. No, uvek mozes ici i na poseban pazar. Uzmes enclosure i HDD/SSD odvojeno...
 
Poslednja izmena:
Ako se taj SSD primetno koristi kao externi, obavezno ici na eSATA.
Za HDD se ne primeti razlika, ali odziv USB-a u odnosu na eSATA je odziv HDD-a naspram SSD-a... SSD se bukvalno na kolena spusti i drhti u USB3 :)
Em sto je eSATA zastupljeniji (pogotovu u laptopovima)
 
karanovicz, i ovi koji ga "napusavaju", iskulirajte. Dovoljno je da mu se jednom kaze da grdno gresi.
 
Pa i pola da slaze, opet ostaje 4. godine, sto je i to dovoljno za SSD. :)


Problem je sto laze vise od pola ;)

Pise da je radio 20 sati, a vec mi je danima ukljucen :smash:

Onda tih skoro 9 godina ocekivanog zivota ispada 29 ili tako nesto :D
 
SSDLife "life expectancy" je čista lakrdija, nemojte tome pridavati značaj.
 
Ili prikazuje neku imaginativnu cifru, meni 30.
 
SSDLife "life expectancy" je čista lakrdija, nemojte tome pridavati značaj.

Naravno da je lakrdija (osim kada neki od SMART parametara zaista ukazuje na skori otkaz diska), jer ne uzima mnoge druge važne faktore u obzir:

1) Što se elektronike tiče, SSD-ovi imaju MTBF oko 1.000.000 radnih sati, ili oko 115 godina.

2) Što se NAND-a tiče, to zavisi od toga koliko brišete i upisujete. Recimo da je NAND memorija najlošijeg MLC tipa i deklarisana samo na 3000 brisanje/upis ciklusa. Ako je SSD 128GB, a upisuje se prosečno 4GB/dan, uz dobar wear levelling algoritam to je 1PE ciklus na svakih mesec dana, sveukupno 3000 meseci, ili 250godina.

Naravno sve su ovo teorijski podaci, dobijeni matematikom. U realnosti tu su i drugi faktori koji skraćuju radni vek:
- paljenja/gašenja napajanja
- povišena radna temperatura zbog lošeg hlađenje (npr plastični USB enclosure).
- statički elektricitet na kućištu zbog lošeg uzemljena

A naravno tu su i falični primerci koji ne ulaze u MTBF proračune, i koji crkavaju znatno ranije i bez ovih dodatnih faktora iznad.

Zaključak: Ako na SSD ne upisujete desetine i desetine GBajta dnevno i tako svaki dan, nema razloga da SSD traje išta kraće od hard-diska.
 
Poslednja izmena:
+1 za post.

A najjace je ljudi koji pitaju za temp SSD diska, meni je pokazivao 128 stepeni za Patriot Pyro.
Komedija.:)
 
Temperatura je sobna :p
 
Pise da je radio 20 sati, a vec mi je danima ukljucen :smash:
Radio = citano/pisano. Ukljucen = citano/pisano+idle. Laicki receno, ali vidi se da PowerOnHours recimo nije isto sto i broj sati koliko je ukljucen u struju :) Npr. jedan SSD je bio ukljucen 24/7/18meseci, sa ponekim gasenjem kada sam putovao i to je to - PoH je jedva presao mesec dana a trebao je da predje godinu. Drugacije se meri PoH.

Life Expectancy je najmanji ocekivani zivot NAND-a sa dosadasnjim koriscenjem diska.
Zaključak: Ako na SSD ne upisujete desetine i desetine GBajta dnevno i tako svaki dan, nema razloga da SSD traje išta kraće od hard-diska.
Ima razloga - kontroler i ostali ne-NAND delovi. Vec mi je 3 komada od 4 X25-E crklo za manje od 3 godine :( (svi zamenjeni uredno). Nijedan nije presao neku cifru za koju se moze reci da je NAND kriv, ali su crkli :( 2 nisu bila prepoznata uopste (izgleda znaci kontroler posto NAND nije diran uopste izmedju restarta, bili su staicni podaci oba puta). Jedan je pokazivao znake zivota ali su podaci bili nedostupni. Nije bilo moguce procitati prvi sektor SSD-a :)
Sve u svemu... nemojte se sekirati oko upisa i zivota NAND-a. Jako je tesko dostici nivo gde se toliko upisuje a radi se nesto korisno/konkretno.
Ali kontroler i ostali delovi mogu crci, i obicno crkavaju vrlo brzo, pa bi disk jos uvek bio u garanciji.
 
Ima razloga - kontroler i ostali ne-NAND delovi. Vec mi je 3 komada od 4 X25-E crklo za manje od 3 godine :( (svi zamenjeni uredno). Nijedan nije presao neku cifru za koju se moze reci da je NAND kriv, ali su crkli :( 2 nisu bila prepoznata uopste (izgleda znaci kontroler posto NAND nije diran uopste izmedju restarta, bili su staicni podaci oba puta). Jedan je pokazivao znake zivota ali su podaci bili nedostupni. Nije bilo moguce procitati prvi sektor SSD-a :)

Ovo pre može da znači ili faličnu seriju ili neki spoljni uticaj (napajanje, statički elektricitet, itd?) - ipak 3 od 4 kupljena da crknu u garanciji znači da nešto definitivno nije u redu i mislim da ne treba na osnovu ovog iskustva izvlačiti zaključak za sve SSD-ove, štaviše siguran sam da mnogo, mnogo više od 25% svih SSD-ova će bez problema doživeti istek svoje garancije... Da nije tako, svi proizvođači SSD-ova bi odavno zatvorili ovaj biznis.
 
3/4 je definitivno sumnjivo... I ako se ne varam X25-E je ona prva generacija i upravo zasnovana na SLC cipovima i namenjena enterprise segmentu. Da, ne verujem da je do mem. cipova, ali tu nesto definitivno ne stima. Morali bi biti vrh pouzdanosti em sto su Intelovi, em kom segmentu su namenjeni, em je statisticki 3 mrtva od 4 mnogo... Pretpostavljam da su bili u RAID 0? No, ovo je off...
 
Ovo pre može da znači ili faličnu seriju ili neki spoljni uticaj (napajanje, statički elektricitet, itd?) - ipak 3 od 4 kupljena da crknu u garanciji znači da nešto definitivno nije u redu i mislim da ne treba na osnovu ovog iskustva izvlačiti zaključak za sve SSD-ove, štaviše siguran sam da mnogo, mnogo više od 25% svih SSD-ova će bez problema doživeti istek svoje garancije... Da nije tako, svi proizvođači SSD-ova bi odavno zatvorili ovaj biznis.

Da, da, da, naravno, nisam ni mislio da 25% njih nece doziveti trajni vek NAND-a... izvinjavam se novajlijama koje sam verovatno preplasio :)
Naprotiv, mislim da ce 99% SSD-ova postici NAND lifetime i preci garantni rok po tom pitanju. Ali ima externih uticaja kao i drugih delova SSD-a zbog kojih mozda SSD crkne pre isteka garancije.
Verovatnoca da se tako nesto desi nije zanemarljiva - ali je skoro sigurno da to nije do NAND-a vec do kontrolera, nekog drugog dela SSD-a ili spoljnih uticaja.
Da li je do falicne serije ili nekog velikog problema u transportu (SSD se ne kvari obicnim bacanjem kao HDD)...
 
Poslednja izmena:
Da li je do falicne serije ili nekog velikog problema u transportu (SSD se ne kvari obicnim bacanjem kao HDD)...

Može biti i jedno i drugo a ko zna, možda i nešto treće. Inače naravno da je SSD mnogo izdržljiviji od HDD-a na mehaničke spoljne uticaje, ali nije svemoćan.

Naime od udaraca/potresa mogu da nastanu mikroskopske pukotine u lemovima čipova i štampane ploče, koje se posle u radu, mnogobrojnim ciklusima grejanja i hlađenja proširuju i na kraju se napravi nepouzdan spoj, odnosno uređaj više ne radi. :(
 
Negde sam zapoceo temu oko brzine ucitavanja SC2 na HDD-u vs. SSD-u pa nisam mogao da isprobam tada jer je HDD bio encrypted.
Formatirao sam ga, sada je normalan HDD u eSATA kucistu. Obican 5400rpm laptop HDD, 80MB/s max. read/write cca, znaci nista specijalno. Poredjenje sa C300/256 koji je "glavni" SSD u laptopu (znaci full-speed @SATA2, nije na USB ili u nekoj fioci :))


Nema nikakve razlike da li se ucitava igra i nivo sa HDD-a i sa SSD-a. Odziv je dosta bolji na SSD-u doduse, tj. bilo je trenutaka kada je igrica zastala kao kad vam net secka online game :)
Provericu jos jednom posle restarta, dve stvari su radjene u to vreme koje mogu da uticu na to (bio je ukljucen PF i kopirao sam podatke nazad na taj HDD :D).
Mislim da seckanje nije tipicno ni za koji HDD, tako da je brzina sasvim ista (bukvalno nije bilo razlike u brzini load-a i posle restarta, znaci bez cachiranih podataka sa HDD-a).

Mogu i Warcraft 3 da poredim, ali ako tu vidim razliku idem odmah da se prijavim kao zamena Data-i iz StarTreka jer sam W3 igrao jos na P3 racunaru :)
 
Igram SC2 na SSD-u, itekako ima razlike nego sa HDD-om, ali samo sa prvim loading-om dok ne smesti sve u cache. Posle toga mala je razlika. Pretpostavljam da je jos veca razlika u kampanji. Posto igram vec duze vreme 2v2 sa prijateljem koji je imao SSD od pocetka, otprilike 3-4 puta je brzi SSD pri prvom loadu, nego WD Black 1TB.
 
Nazad
Vrh Dno