Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Naj bolji od PCIe v3.0
 
Generalno 250GB je malo, samo ako baš po svaku cenu mora.
Što malo? Za OS samo. Plan je uzeti još jedan dodatni kao skladište za igre, filmove i ostalo. Ili je možda bolje uzeti dva? Jedan za igre, drugi za sve ostalo.
Tu će morati neki klasični SSD, pošto imam samo jedan slot za NVME.
Neki Lexar za igre? Treba li u tom slučaju DRAM?
 
Čemu komplikacija kada su NVMe i SATA SSD praktično iste cene a M.2 format daleko praktičniiji i bržii ? Ako imaš prazan slot PCIe x16 sa 4 slobodne linije onda se isplati i adapter na M.2. Ja tako imam 5 komada.
 
Što malo? Za OS samo. Plan je uzeti još jedan dodatni kao skladište za igre, filmove i ostalo. Ili je možda bolje uzeti dva? Jedan za igre, drugi za sve ostalo.
Tu će morati neki klasični SSD, pošto imam samo jedan slot za NVME.
Neki Lexar za igre? Treba li u tom slučaju DRAM?
Pa nećeš staviti samo OS, nego ćeš staviti i dodatne programe. Drugo veći kapacitet je i brži i ima veći endurance. Bolje kupiti sa DRAM, nije neka drastična razlika u ceni.
Do koliko ti je budžet?
 
Pa nećeš staviti samo OS, nego ćeš staviti i dodatne programe. Drugo veći kapacitet je i brži i ima veći endurance. Bolje kupiti sa DRAM, nije neka drastična razlika u ceni.
Do koliko ti je budžet?
Mislio sam da uzmem 970 evo plus, 250gb za OS i nešto drugo na šta bi stavio igre.
Sad kad sam pogledao i upoređivao cene, vidim da mi se isplati uzeti KC3000 1TB, pa da ga podelim na dve particije.
Pametno li je to?


Čemu komplikacija kada su NVMe i SATA SSD praktično iste cene a M.2 format daleko praktičniiji i bržii ? Ako imaš prazan slot PCIe x16 sa 4 slobodne linije onda se isplati i adapter na M.2. Ja tako imam 5 komada.
Nisam razmišljao o tome. Lakše mi je bilo ubosti SATA kabl i vozi miško. Sad gledam da uzmem samo jedan m2, kako sam gore naveo.
 
Sta bi bilo najbolje za storage ssd od 2tb? Gledam da zamenim wd red 3.5" u kompu.
Imam i slobodan m.2 i sata naravno. Brzina ocigledno nije posebno bitna, samo da je sto pouzdaniji. Imam backup, mada bih preferirao da ne zatreba.
Vidim da su samsung evo/qvo jedva jeftinji od kc3000.
 
Poslednja izmena:
Samsung 870 Evo. Ako želiš iole pouzdanost. Sve što nije iz gornjeg segmenta sata ssd-ova je određeni rizik. I Samsung je, ali mnogo manji.

m.2 čuvaj za nešto drugo.
 
ili Aliexpress
 
Propustio si voz Kure, mogao je da se uzme za oko 45$ na Aliju pre neki dan. Meni sa nekim vaucerom promace za 4500 din.
 
@Lanikor
Stvarno si car! ovog puta nisam uspeo da iskoristim jer sam već poručio ali svašta znaš! 👍😜
 
Pogledah sad slučajno cene za M.2 nvme...pa tačno nisu normalni ovi naši...
Samsung 970 EVO Plus 2TB koji sam u avgustu kupio kod Joke (i koji tada kod njega nije bio sa najnižom cenom), platio sam na 6 rata 13.300,00, garancija 5 godina.
Sada je takav najjeftiniji 18.000,00+, što je skoro 50% više????
Da li je ovo normalno?
 
Nije samo m.2, svi proizvodi sa NAND su otišli nagore. Samsung je najavio 10-15% pa potom i 20% povećanje cena NAND čipova, koji najznačajnije utiču na cenu ali nisu jedini element finalnog proizvoda. Na tržištu se stvorila panika i to je cene dodatno poguralo. Izvesno da će trebati neko vreme da se tržište stabilizuje ali pitanje je u kojoj meri će ostali oponirati Samsungu, kada im svima ovo donosi profit. Možda ovo jeste šansa za YMTC da zauzme veći tržišni udeo, iako im recenzenti dovode u pitanje da li će se pokazati kao kvalitetni na duge staze.

Mislim da će onaj kome zaista treba SSD uzeti onda kada mu je potreban, bez obzira na cenu. Ono što mene ne raduje je što se TLC polako povlači pred QLC, verujem da će ostati u high-end proizvodima ali za "narodne" proizvode se ne bih previše nadao da će opstati. Ostaje nada da će i proizvođači u međuvremenu usavršiti samu tehnologiju i povećati TBW za QLC ali ko zna kada će se to i dogoditi.
 
Potražnja za većim kapacitetima raste a to je lakše/jeftinije postići sa QLC...
TLC drajvovi od 4+ TB će sve više biti enterprise privilegija a mase će dobijati QLC...
Sve je više i DRAMless drajvova, kako mi se čini, DRAM cache postaje high end feature izgleda.
 
Nazad
Vrh Dno