Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Ukolko je cena bila ok,ne bih se dvoumio iako je malo sporiji.
 
Evo kako se Kingston A400 usporio:

Inace ovo vidjam cesto kod ovih jeftinih modela, resava se low level formatom to jest upisom nula na ceo SSD i posle opet ima punu brzinu. Nisam nasao na netu sta izaziva ovaj problem.
 
Izvinjavam se sto upadam kao padobranac, ali bas dugo nisam pratio ovu temu (mislim da ima preko 3 godine). Zanima me kakva je danas situacija sa razlikom izmedju SATA i NVME diskova u svakodnevnoj upotrebi? Na primer, Windows masina, OS disk (na kome su smestene i igre), racunar koji se uglavnom koristi samo za surfovanje i gaming. Ako zanemarimo sinteticke testove (i neke specificne profesionalne primene), da li je golim okom vidljiva razlika izmedju npr. Samsung 870 EVO SATA diska i Kingston KC3000?
Znam da sam pre nekih mozda dve godine gledao na LTT test gde su u 4-5 razlicitih racunara ubacili SATA i NVME diskove i onda doveli ljude da igraju video igre i nakon toga da pokusaju da pogode gde se nalaze koji diskovi i da su sve zivo ispromasivali.
Kakva je danas situacija? :)
 
Ista je situacija kad su igre u pitanju.
Ali nema apsolutno nikakvog razloga u 2023-oj godini kupovati SATA ssd, ukoliko se moze ugraditi NVMe.
 
@

Nothingman

M.2 SATA jeftiniji kao sto sam ja uzeo recimo Intenso TOP imaju Silicon Motion SM2259XT bez DRAMA , slicno ti je u vecini jeftinijih M.2 SATA brzine su oko 500mb ali brz Drama dok kopiras imas prekide zbog toga. Moze M.2 SATA da se nadje u ponekim laptopovima i plocama od 2017 do 2020 recimo , sad je uglavnom NVME 90% , mSata je prvi zastareo pa je iza njega 2.5 SSD(mada se jos koristi i koristice se dugo) i onda M.2 SATA , naravno NVME nece da zastareva posto ima odlicne brzine i svi noviji lapotopovi i maticne ploce imaju M.2 NVME slot. Imas sad neke ploce mogu 10.000mb NVME ali nema potrebe za tim po meni
 
Pitao sam vise iz razloga da li (za navedeni use case) ima uopste smisla razmisljati o apgrejdu sa 2.5" Samsung 870 EVO 1TB na neki M.2 NVME. Tj. da li bih uocio neki vidljiv benefit. Nisam ni razmisljao o kupovini SATA diska. :)

Ali na osnovu ovog sto je @Splinter napisao deluje mi da nece biti potrebe za tim.
 
Ako imaš M.2 NVME socket na ploči onda tu nema razmišljamja. NVME je više puta brži ali se to negde baš oseća a negde ne.
Edit. Ako je samo do zamene onda se ne isplati, Ako dodaješ još jedan SSD i to za system onda NVME-
 
Izvinjavam se sto upadam kao padobranac, ali bas dugo nisam pratio ovu temu (mislim da ima preko 3 godine). Zanima me kakva je danas situacija sa razlikom izmedju SATA i NVME diskova u svakodnevnoj upotrebi? Na primer, Windows masina, OS disk (na kome su smestene i igre), racunar koji se uglavnom koristi samo za surfovanje i gaming. Ako zanemarimo sinteticke testove (i neke specificne profesionalne primene), da li je golim okom vidljiva razlika izmedju npr. Samsung 870 EVO SATA diska i Kingston KC3000?
Znam da sam pre nekih mozda dve godine gledao na LTT test gde su u 4-5 razlicitih racunara ubacili SATA i NVME diskove i onda doveli ljude da igraju video igre i nakon toga da pokusaju da pogode gde se nalaze koji diskovi i da su sve zivo ispromasivali.
Kakva je danas situacija? :)
NVMe ima smisla kod igara koje podržavaju Direct Storage, mali broj, ali biće sve više.
Što se tiče svakodnevne upotrebe, za surfing i light workload, nema nikakve razlike. Imam KC3000...
 
Isplati li se poručiti sa Aliexpress-a Kingston KC3000 1TB za 5.400 dinara? :unsure:
 
U Srbiji je 8000 1tb ali garancija 60 meseci a koliko je na aliexpress :) ?
 
Ma garancija me ne brine, možda kod nekih drugih lošijih brendova i modela.
 
Pao ovaj za PS5, ok cena.

1698872717060.png
 
Za euro manje si imao KC3000 sa sve 5 godina garancije, u Srbiji. :)
 
I moj T580 dobija prinovu, OK cena.

1698875030130.png
 
Sad vidim da ovaj Crucial dolazi sa heatsinkom tako da je svakako dobra kupovina.
 
Ja sam za PS5 uzeo 2TB Transcend MTE250H (verzija sa hladnjakom). Izasao me je 15000rsd sa 5 god garancije u domacoj radnji. Za sada nemam primedbi.

 
Šta mislite, hoće li za crnog petka biti SSD popusta kod nas? :)
 
Cisto za informaciju: Samsung je najavio 20% povecanje cena za NAND cipove.
 
  • Like
Reagovanja: BoT
Nema, KC3000 "startuje" od 512GB.

Od 250GB za tu namjenu bih preporučio 970 Evo Plus kao brz i pouzdan disk, vidim da još uvjek može da se nađe i da je pofino pojeftinio.
 
Poslednja izmena:
Ima jeftinije ali da, za P5 treba hladnjak. Imam neki ali ne znam da bi bio dovoljan.

Pogledajte prilog 411526

Pogledajte prilog 411527
 
Treba mi od 250GB NVMe samo za OS ,dali je ovo ok .

SAMSUNG 250GB M.2 NVMe MZ-V7S250BW 970 EVO PLUS Series SSD​

I treba mi neki bas jeftin od 250GB , dali ima neki poseban ili gledati naj vecu garanciju . Hvala na pomoc
 
Nazad
Vrh Dno