Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Za one koji su u poslednjih nekoliko meseci pazarili Lexar NM620, da li možete da kažete da li uredjaj dolazi u kutiji na kojoj je kapacitet napisan na dnu ili na vrhu? Kod novije varijante piše na dnu. Na slici se vidi razlika
lexar1.jpeg

Promenjen je kontroler (i verovatno bolja memorija), nije vise IG5216 koji nije mogao da postigne punu brzinu, sada bi trebalo da je bolje sa Maxio MAP1202. Takodje, uredjaj sada ima lepu nalepnicu
lexar2.jpg
 
Ja uzeh KC3000 od 2TB za 120e kod nas u PG, bila neka akcija, 5 godina garancije dabome. Ne treba mi ali nisam mogao da odolim, čisto sumnjam da će biti ikad više jeftiniji a vjerovatno će brzo i novi model.
 
Vidim sad neke modele 4Tb po 165e.
 
Nisam znao, ziv bio onda! :D
 
Inace, Samsung 980/990 Pro ili KC3000? Razlika u ceni ocigledna, perfomanse, garancija?
 
kc3000 je trenutni gospodar foruma.
990pro je odličan takođe iako skuplji. Samsing je imao neki fiasko sa firmwerom koji je vrlo brzo rešen, ali eto, internet pamti.
Kod mene u PS5 i kompu 990pro po 1tb, ali za server uzimam kc3000 zbog cene.
 
Istina ili ne, naterao si me da naručim. Planiram već par meseci da uzmem kc3000 1tb, da konačno iskoristim gen 4 slot na matičnoj, ali nikako da odradim :)
Mada, istorijski trend je da cene memorije generalno idu na dole vremenom i ne vidim što bi sad rasle? Ne vidim da će potražnja da poraste iz nekog razloga. Telefoni se sve manje kupuju, za većinu korisnika smo došli do nekog nivoa da nema potrebe za većim prostorom, a ne vidim na polju servera da postoji od jednom neka velika potreba za prostorom. Heh, sećam kad je bio onaj hajp oko kripto valute i da će cena ssd-ova da poludi. Pa jes' poludela, al u kontra smeru :)
 
i ne vidim što bi sad rasle? Ne vidim da će potražnja da poraste iz nekog razloga.
Proizvodjaci disk-ova su drasticno smanjili proizvodnju da vestacki podignu cene, da prestanu da gube kintu 😅, + sto su previse chip-ova napravili sto im ne kupuje niko

kad se saberu sve izjave samo Samsung je smanjio proizvodnju za 70%, ako ne i vise
 
Cene memorije idu prilicno ciklicno, spuste se na neki nivo i onda krecu na gore. Cesto poskupljenja mogu biti i 2x u odnosu na minimalnu cenu. Smanjen je prilicno obim proizvodnje, sto ce pogurati cenu na gore. Ovo ce verovatno ispratiti i cene RAM memorije. Ono sto je po meni neocekivano je i poskupljenje hard diskova :(
 
Cene memorije idu prilicno ciklicno, spuste se na neki nivo i onda krecu na gore. Cesto poskupljenja mogu biti i 2x u odnosu na minimalnu cenu. Smanjen je prilicno obim proizvodnje, sto ce pogurati cenu na gore. Ovo ce verovatno ispratiti i cene RAM memorije. Ono sto je po meni neocekivano je i poskupljenje hard diskova :(
U par clanaka sto je bilo na tech sajtovima, Proizvodjaci memorija i SSD disk-ova su rekli u izjavama svojim da je najveci razlog, sto je drasticno opala prodaja memorije za serversko trziste i servera sa puno diskova. Procene koje su proizvodjaci odradili i ocekivali tokom korone se nisu ostvarile, i svi jurcaju da kupe AI servere sad, koji koriste drasticno manje memorije. I onda su morali sav taj serverski visak da preusmere na kompjutersko trziste, koje je vec samo sa svojim zalihama islo sporo pre toga (zbog inflacije).

Dogadjanja u zadnje 3 godine su zatekla sve nespremnima i ceo sistem je neprilagodjen. AI je neocekivano, poguralo potraznje memorije na manje nivoe nego i pre korone + gubitak Ruskog trzista = preusmeravanja zaliha na ostatak planete. + Kinezi necu da uzmu Ruski visak, i naprotiv izvoze svoje, konacno stigla Kineska memorija i kontroleri (YMTC i Maxio), (mada Amerika je vec pripremila sankcije na masine koje koristi Kina), i pokusava da oteza Kini da odrzi cene SSD-ova niskim.

Takodje spominju da ce potrebno vremena da se pronadje zlatna sredina posle ovih 5 za redom (1 u 100 godina) tektonskih poremecaja.
Ono sto je po meni neocekivano je i poskupljenje hard diskova :(
Ista prica, drasticno smanjena proizvodnja i prelazak na novi biznis plan.

Western Digital je u svojoj izjavi rekao da je premala potraznja za disk-ovima, i da jedino sto je cinilo disk-ove jeftinim u proslosti na trzistu kompjutera je bilo prisustvo hard disk-ova u laptopovima i pre-built sistemima i kod najsiromasnijih kupaca sto uzimaju <50e disk-ove za jeftine racunare (i serverske trziste u nekoj meri). Elem rekli su da posto je sve to sad 0% ili ubrzano ide kao 0%, ostali su samo savesni ljudi koji adekvatno rade back-up svojih podataka, hoard-eri podataka i odredjeni profesionalci sa malim NAS uredjajima.

Sve ove iznad ce WD od sad pa nadalje smatrati luksuznim korisnicima, pa ce biznis plan i cene u buducnosti biti prilagodjene luksuznom poslovanju (Nvidia, skupi satovi, skupi automobili)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. Imam neki obican Desktop racunar i crko mi je onaj veliki 3.5 debeli hard disk WD.
Jel moze neko da preporuci neki korektan SSD, moze i manji kapacitet 256 GB ili slicno? Namena bi bila samo za sistem.
 
Pa cela ova tema sa stotinama postova je o tome, pročešljaj poslednje 2-3 strane i videćeš šta je "moderno". Izaberi nešto inače ima da dobiješ tuce raznih mišljena.
 
Evo citam i trazim. Nisam neki strucnjak za ovo pa rekoh ako neko moze direktno nesto da preporuci. Sto vise citam vise se gubim.
 
Pa dobro. Onda cu da vidim da jurim njega. Vidim da ima nekih i za 3000, ali ne znam kakvi su. Bar da ima neku brzinu u odnosu na one debele 3.5 hard diskove.
 
Svi moderni SATA SSD su skoro iste brzine i daleko brži neg ijedan HDD. Čak i ako ti je SATA II.
 
NV2 (i NV1) je čista lutrija šta ćeš da dobiješ...
ja uzeo prosle godine 2 kom. NV1 jos uvek nikakvih problema,i porucih prvi put PNY 4 TB, 2.5,jedini SSD koji je krepao nakon nedelju dana bio je Corsair pre nekoliko godina,a jos uvek imam OCZ nakon toliko godina jos furaju.
 
Nazalost cene krecu na gore :( ko je planirao kupovinu neka pozuri.
Последњих 6 месеци се пише да купујемо сад јер цене крећу горе.
Да није ово нека реклама да би више куповали ?
😊
Видим да цене регуларних хард дискова падају, откуд то да се очекује поскупљење SSD ?
kad se saberu sve izjave samo Samsung je smanjio proizvodnju za 70%, ako ne i vise
Самсунг има другу врсту проблема, а уосталом није једини произвођач на тржишту. Јесу веома добри, али колико ће то њихово смањење утицати, остаје да се види.
Самсунг је смањио пре више месеци производњу али цене не расту.
Уосталом ако смо у Србији овде је и иначе све скупље, нема овде попуста као на Амазону, тако да смо ми специфично тржиште.
Pa dobro. Onda cu da vidim da jurim njega. Vidim da ima nekih i za 3000, ali ne znam kakvi su. Bar da ima neku brzinu u odnosu na one debele 3.5 hard diskove.
Што се тиче брзине ту не брини, добићеш брзину. Не заборави на редован бекап података.

Што се теме тиче, не знам како сам то помислио да је SKC600 Кингстон са DRAM, цена је доста скупа а нема DRAM. Aл добро, ако ништа друго има лепу гаранцију и не греје се
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno