Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Transcend mte250h od 2TB valja li čemu? Jel bar nešto blizu Kc3000 ili je i to problematičan drajv?
 
Videh u drugoj temi da je Lexar NQ100 480GB na akciji za 2.000 pa ako neko može da napiše prednosti i mane.
 
Posle svih ovih godina SSD se dele na (sa razlogom) jeftine i one skuplje. Druga podela je keš mamorija i one bez nje. "Proizvođača" ima na stotine a modela na hiljade ali relativno malo onih koji prave čipove. Brzine SATA diskova nije više upitna, svi su dovoljno slični da nema nikakve praktične razlike.
Jedini izbor je između onih sa već pomenutim kešom ili bez njega i cene. Sa tim naj jeftinijim dobiješ koliko si platio što se kvaliteta i pouzdanosti tiče, prava lutrija. Uzmeš ako baš moraš pa šta ti zapadne. Sad su još i priče da neki stavljaju drugo i treće razredne čipove koje su veći proizvođači odbacili pa čak i polovne.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
@Solesoslav : da li misliš na neki konkretan problem? Meni je kod tih jeftinih diskova odmah sumnjiva njihova cena ("šta-im-to-ne-valja-pa-je-tako-jeftin").

Ovo što si opisao u prvoj rečenici je moguće za svaki ssd; mane se pokažu posle nekog perioda korišćenja.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
@Solesoslav : da li misliš na neki konkretan problem? Meni je kod tih jeftinih diskova odmah sumnjiva njihova cena ("šta-im-to-ne-valja-pa-je-tako-jeftin").

Ovo što si opisao u prvoj rečenici je moguće za svaki ssd; mane se pokažu posle nekog perioda korišćenja.
Postavio sam link ali nisam obrazlozio. Problem koji opisuju u linku se javlja kod SSD-a sa tim kontrolerom. Kao sto sam rekao, ne pise koliko se cesto desava problem.
 
Sad su još i priče da neki stavljaju drugo i treće razredne čipove koje su veći proizvođači odbacili pa čak i polovne.
I ja sam to pročitao negde.
Ali, ako je garancija 5 godina baš me briga kakve NAND čipove stavljaju u njih. Ionako svako normalan drži bekap važnih stvari na nekom eksternom disku ili cloud-u a za manje od tih 5 godina disk koji imaš se ili ne proizvodi ili je mnogo bolji SSD jeftiniji od onoga koliko si platio taj koji je u garanciji.
 
Posle svih ovih godina SSD se dele na (sa razlogom) jeftine i one skuplje. Druga podela je keš mamorija i one bez nje. "Proizvođača" ima na stotine a modela na hiljade ali relativno malo onih koji prave čipove. Brzine SATA diskova nije više upitna, svi su dovoljno slični da nema nikakve praktične razlike.
Jedini izbor je između onih sa već pomenutim kešom ili bez njega i cene. Sa tim naj jeftinijim dobiješ koliko si platio što se kvaliteta i pouzdanosti tiče, prava lutrija. Uzmeš ako baš moraš pa šta ti zapadne. Sad su još i priče da neki stavljaju drugo i treće razredne čipove koje su veći proizvođači odbacili pa čak i polovne.
Поједини произвођачи су бриковали SSD после одређеног броја радних сати. И наравно, избачен је апдејтовани фирмвер који то решава. Тако је код великих фирми, мање фирме су такве да неке моделе и не избацују често нови фирмвер.
 
Zamolio bi preporuku za M2 od 500 GB jedno 2,3 modela. Vidim na eponudi da ima dosta povoljnih pa ako je manja razlika od 1TB mozda bi razmislio (ploca B450 TOMAHAWK MAX).

OS (win11) ce mi biti na njemu i jos neke app.
 
Poslednja izmena:
Ovih dana i vrapci znaju da se gleda samo KC3000. Pa sa time na umu, KC3000, ako nisi dobro pročitao. Znači, KC3000, pa par mesta slobodno, pa opet KC3000. 1TB definitivno, manja je razlika u ceni, a dobije se duplo prostora.
 
Nebitno, podržava 3.0, pa će raditi na tim brzinama. Da gledaš i tražiš sada pcie 3.0 disk je totalno luda opcija koju ti ne bih preporučio.
 
Hvala. Vidim sada unazad da svi kupuju KC3000 kao da se prodaje u Lidlu :)
 
Zamolio bi preporuku za M2 od 500 GB jedno 2,3 modela. Vidim na eponudi da ima dosta povoljnih pa ako je manja razlika od 1TB mozda bi razmislio (ploca B450 TOMAHAWK MAX).

OS (win11) ce mi biti na njemu i jos neke app.
Dobar je 500GB SSD Crucial P3 Plus, CT500P3PSSD8. Imaš i običan P3 koji košta oko 500 dinara manje.
 
Mislim da su ti Cruciali QLC...
Jesu.Ovo je sa Tom's Hardwer-a:
The Crucial P3 Plus is the first drive we’ve tested with Phison’s E21T controller and Micron’s new 176-layer QLC flash.
Taj od 500gb ima brzinu od 4700/1900 MBps i vrlo mali upis od 110 terabajta.
 
Da li znate kolika je garancija za fury renegade 1tb sa heatsinkom? Negde piše 36, a negde 60 meseci.
Za koji ssd bi se pre opredelili za ps5 fury renegade sa heatsinkom ili kc3000 sa bequiet mc1 heatsinkom? Renegade je skuplji samo 600-700din.
 
Da li znate kolika je garancija za fury renegade 1tb sa heatsinkom? Negde piše 36, a negde 60 meseci.
Za koji ssd bi se pre opredelili za ps5 fury renegade sa heatsinkom ili kc3000 sa bequiet mc1 heatsinkom? Renegade je skuplji samo 600-700din.
Meni se to čini veoma sličnim, što mislim i da jeste. Uzeo bih ono gde je garancija duža i gde ti je bliže kući (da se ne cimaš daleko). :)

Svakako ne bih uzimao te varijante sa 36 meseci kada većina nudi 60.
 
Pazario sam Transcend 250H od 2TB. 5 godina garancije, heatsink, prilično hladan i brz. Prebacio ga u PS5. Lepo šljaka.
 
Kako mogu da saznam da li moj laptop HP Elitebook 840 G3 podrzava PCIe 4.0 NVMe diskove? Trenutno imam XPG 8200pro 256Gb koji je 3.0 pa bo zamenio za veci kapacitet pa me zanima da li da ubacim 4.0 iči da ipak ostanem na 3.0.
 
Da li je Lexar NM620 još uvek best buy za 2TB storage. odnosno šta za tu namenu za nekih 85-90 € u kategoriji Silicon Power UD85, Adata Legend 850L, Adata ASX8200PNP... Lexar ima 3 god. garanciju, ostali 5 god. Šta izabrati?

 
Poslednja izmena:
Da li je Lexar NM620 još uvek best buy za 2TB storage. odnosno šta za tu namenu za nekih 85-90 € u kategoriji Silicon Power UD85, Adata Legend 850L, Adata ASX8200PNP... Lexar ima 3 god. garanciju, ostali 5 god. Šta izabrati?

Lexar 620 takođe ima 5 godina garancije, tamo gde sam ja kupio.
 
Nazad
Vrh Dno