Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Bas to, moguce da je greska, imali su istu takvu za Lexar SSD-ove (stajalo je 2, a u stvarnosti je 5 godina).
 
Pouzdanost i dugotrajnost ne ide zajedno sa tim budzetom. U sustini za pouzdanost i dugotrajnost ce preporuka uvek biti Kingston KC600, eventualno Kingston 860 Pro ako ga mozes naci. Medjutim posto ce samo za storage da bude, kapiram da disk sa QLC NAND-om kao sto je Samsung 870 QVO bi mogao da odradi posao adekvatno. Ovaj WD Blue se ili nije pokazao najbolje ili se ne zna kakav je i onda je bolje preskociti ga.

Mozda bi Transcend 230s mogao da dodje u obzir, ima isti kontroler kao MX500.
Šta fali WD Blue?
 
Evo i mog diska, Kingston Fury renegade 2TB.

disk.PNG
 
Imam ja još jedno pitanjce, tj prilično sam siguran u odgovor ali eto...
da li je bolje imati npr 1 dobar m.2 ssd od 2tb (bez particionisanja) ili 1 m.2 + jedan 2.5" ssd za "privremeni storrage"? (kazem privremeni jer za stvarno bitne stvari koristim eksterni hdd)

Što se tiče same brzine rada naravno da je m.2 u prednosti ali onako za sam operativni sistem da li je bolje kada ima disk sa sistemom i programima plus poseban disk za sve ostalo ? Windows 10 je u pitanju
 
Po meni je bolje odvojeni diskovi. Prvo je sigurnost., disk sa operativnim sistemom je podložniji korupciji, kvaru, virusu.... Bolje i da nije preveliki zbog bržeg i manjeg bekapa. Taj deo je takođe bolji i za odvojen disk za skladištenje.
 
Pa zašto misliš da je eksterni disk bezbedniji od internog? Osim ako isključimo maliciozni napad sa neta, što je za obične korisnike malo verovatno.
Da, definitivno dva diska jer particija sa operativnim sistemom ima veće šanse da pukne pa u tom slučaju podaci koji su na sekundarnoj particiji mogu biti sačuvani.
 
Mislio sam iskljucivo sto se tice performansi sta je bolje ili nema neke znacajne razlike ?
Bitne stvari prebacujem na cloud storage ili eksterni disk koji prikopcam prekopiram i to je to. Virusa napada i i ostalih cuda se ne bojim jer imam pomenute kopije bitnih stvari a uz to nemam nista prebitno sve i da sve ode u pm. Za sistem pravim bekap po potrebi a vala svakako sve reinstaliram otprilike jednom u dvije-tri godine tako da i to je pod kontrolom
 
Да, руски програм.
aha.Kako se instalira i pokrece?
Moze za bilo koji ssd ili nvme?
Mislio sam iskljucivo sto se tice performansi sta je bolje ili nema neke znacajne razlike ?
Bitne stvari prebacujem na cloud storage ili eksterni disk koji prikopcam prekopiram i to je to. Virusa napada i i ostalih cuda se ne bojim jer imam pomenute kopije bitnih stvari a uz to nemam nista prebitno sve i da sve ode u pm. Za sistem pravim bekap po potrebi a vala svakako sve reinstaliram otprilike jednom u dvije-tri godine tako da i to je pod kontrolom
Pa eksterni diskovi su podlozenji kvaru nego SSD ili nvme.To je moje misljenje.
Sto se tvog pitanja tice ja imam OS na 2.5" SSD a nvme kao privremeni storage za igre,muziku i slicno.
 
aha.Kako se instalira i pokrece?
Moze za bilo koji ssd ili nvme?
У оквиру Windows-a покренеш фајл. Не знам да ли може за било који
smi_flash_id-v0.567a
Тако се зове програм. Успешно сам очитао која је врста флеша на SD картици али не и на USB меморији.
Како год, неће да шкоди, барем да знаш на чему си.
meni je defender prijavio kao virus. Nisam išao do kraja. Možda i nisam skinuo dobar. Sve je pisalo na Ruskom
Moжда је генеричко обавештење од Виндоуса да се покреће непознати фајл ? То стално пише тако. Добар је програм не брини.
 
Mislio sam iskljucivo sto se tice performansi sta je bolje ili nema neke znacajne razlike ?
Bitne stvari prebacujem na cloud storage ili eksterni disk koji prikopcam prekopiram i to je to. Virusa napada i i ostalih cuda se ne bojim jer imam pomenute kopije bitnih stvari a uz to nemam nista prebitno sve i da sve ode u pm. Za sistem pravim bekap po potrebi a vala svakako sve reinstaliram otprilike jednom u dvije-tri godine tako da i to je pod kontrolom

Onda nema šta, dva diska s' tim što na bolji ide OS i to je to.
Ja sam nekako navikao na 2 diska, to mi optimalno. Ni jedan, ni tri (ili bošpomozi više!). Sad imam dva ista a čim bude imalo logike kupiti, pazariću PCIe 5.0 NVMe a ova dva ću RAID-ovati u jedan drajv.
 
У оквиру Windows-a покренеш фајл. Не знам да ли може за било који
smi_flash_id-v0.567a
Тако се зове програм. Успешно сам очитао која је врста флеша на SD картици али не и на USB меморији.
Како год, неће да шкоди, барем да знаш на чему си.

Moжда је генеричко обавештење од Виндоуса да се покреће непознати фајл ? То стално пише тако. Добар је програм не брини.
Pokrenuh ja .exe file smi_flash_id_ata ali mi se zatvori prozor i kreirao samo .bin file.
Da, znao sam, treba pokrenuti iz DOS-a, pošto je sistemski disk samo sam dobio ovo dole, u pitanju je Patriot Elite Burst 960 GB.
Čudi me da ne radi sa USB stick-om (pokrenuo drugi .exe file).
 

Prilozi

  • Screen Shot 08-02-23 at 07.44 AM.PNG
    Screen Shot 08-02-23 at 07.44 AM.PNG
    19.4 KB · Pregleda: 79
Poslednja izmena:
MX500 je i dalje dobra kupovina ili i tu ima "sarenih" serija?
 
MX500 je i dalje dobra kupovina ili i tu ima "sarenih" serija?
Слабо и танко. Много различитих меморија у смислу слојева а негде уграде и qlc. Све зависи од серије, али све у свему, попустили су са квалитетом и начином израде.
 
@pcpartpicker

Alex (nortridgefix) kaki ponekad, plus mu data recovery nije glavna grana posla i jedan njegov klip nema smisla uzimati kao primer izašta. Isto tako šta ako dobije neku Asus grafiku na servis i napravi video. Je l' treba da kažemo da su sve te Asus grafike krš? Ali ako to izuzmemo i gledamo u globalnom kontekstu, dosta toga se može naučiti od njega, ali samo ako želiš sam da izvlačiš informacije, jer on nije tu da uči druge (kao Sorin npr).

@cjomi

Generalno si dobar ako uzimaš do 1TB kapacitet, posle je moguće da naletiš na QLC. Rang KC600. Preporuka da kad se disk ugradi, odradi i firmware upgrade (ako ima).

(prevedi na engleski dok čitaš, osim ako ne znaš španski)
 
@pcpartpicker

Alex (nortridgefix) kaki ponekad, plus mu data recovery nije glavna grana posla i jedan njegov klip nema smisla uzimati kao primer izašta. Isto tako šta ako dobije neku Asus grafiku na servis i napravi video. Je l' treba da kažemo da su sve te Asus grafike krš? Ali ako to izuzmemo i gledamo u globalnom kontekstu, dosta toga se može naučiti od njega, ali samo ako želiš sam da izvlačiš informacije, jer on nije tu da uči druge (kao Sorin npr).

@cjomi

Generalno si dobar ako uzimaš do 1TB kapacitet, posle je moguće da naletiš na QLC. Rang KC600. Preporuka da kad se disk ugradi, odradi i firmware upgrade (ako ima).

(prevedi na engleski dok čitaš, osim ako ne znaš španski)
Asus ima najbolje grafičke u rangu 4080/4090 to je lično krisfix rekao.
Mada i ovom liku ne treba vjerovati.Ja imam dugo MX500 ima prošlo 5 god, uredan.
msm da je 5 god ne mogu tačno reći ali u jednom od desktop radi kao sistem disk.On je tad rame u rame bio po performansama uz 860 Evo.
 
Posotji li slican za obicne ssd,ne nvme?
Meни ради на обичном SSD, све зависи који модел имаш. Не знам, можда постоји.
Mada i ovom liku ne treba vjerovati.Ja imam dugo MX500 ima prošlo 5 god, uredan.
То су биле добре серије шта год да је неко куповао. Није проблем за те серије него за новије, да ли су решили проблем са firmware-om и какве меморије и контролере уграђују сада.
 
Meни ради на обичном SSD, све зависи који модел имаш. Не знам, можда постоји.

То су биле добре серије шта год да је неко куповао. Није проблем за те серије него за новије, да ли су решили проблем са firmware-om и какве меморије и контролере уграђују сада.
To eto nisam ni znao, da jedan model SSD-a može da ima različit kontroler i čipove...to nešto kao i Adata sranje...
 
Nazad
Vrh Dno