Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Uzimao sam ih za dalju prodaju, pa sam ih vraćao na reklamaciju; bilo je 2 ili 3 komada od desetak. I bili su razni modeli, 256 i 512 GB... Ne vodim evidenciju.

Forsirao sam njihovu ugradnju, jer su bili povoljni. Kad su (neki) počeli da otkazuju više nisu bili tako povoljni.

1 ili 2 nisu davali znake života, jedan je bio u "zamrznutom" stanju - sve je moglo da se čita, sve je tu, ali ne može ništa da se upiše ili promeni. Po meni - idealan kvar - ne radi, a sve možeš da spasiš.

S obzirom da sam ih favorizovao bilo je očekivati da ima veći broj otkaza od ostalih. Recimo, 2 od 2 Gigabyte modela su prestala da rade.
 
840evo imam bukvalno od kad se pojavio u prodaji. To mu dođe cela decenija već. Upisa koliko hoćeš, ni štucnuo nije. Brzina i dalje max deklarisana.
+1 - i to najmanji imam 120 GB.... naravno firmware update je resio one bagove koji su inicijalno bili prisutni.


Elem, gledam sta da uzmem od 2TB modela sa slike ispod, sortirano po ceni rastuce:

1689956164721.png
Vredi li ovaj Lexar 710? 5 god garancije jer uzimam na DOO preduzece pa ono kinda je bitno :)
 
+1 - i to najmanji imam 120 GB.... naravno firmware update je resio one bagove koji su inicijalno bili prisutni.


Elem, gledam sta da uzmem od 2TB modela sa slike ispod, sortirano po ceni rastuce:

Pogledajte prilog 397482
Vredi li ovaj Lexar 710? 5 god garancije jer uzimam na DOO preduzece pa ono kinda je bitno :)
Elem Samsung 830 128GB jos uvek radi u laptopu u radionici.

Lexar NM620 je jeftin i sasvim ok.
 
Ne kapiram jel bolji 710 ili 620 lexar? Cena je 2k din jaca u korist 710.
 
Pa, 710 je TLC, dok je 620 QLC. Oba su bez dram-a. E, sad, pitanje je da li je Lexar nešto menjao na kvarno, pa podmetnuo jeftin kineski nand proizveden od strane YMTC-a umesto Micron-ovog, ako se dobro sećam. Takođe, oba imaju neke kineske kontrolere.
 
Ne kapiram jel bolji 710 ili 620 lexar? Cena je 2k din jaca u korist 710.
Lexar 620 je gen3, a 710 gen4. Ja imam 620 od 2 TB i sve radi kako piše u specifikaciji. Istina, meni služi za skladištenje stvari, ali to obavlja perfektno.
 
+1 - i to najmanji imam 120 GB.... naravno firmware update je resio one bagove koji su inicijalno bili prisutni.


Elem, gledam sta da uzmem od 2TB modela sa slike ispod, sortirano po ceni rastuce:

Pogledajte prilog 397482
Vredi li ovaj Lexar 710? 5 god garancije jer uzimam na DOO preduzece pa ono kinda je bitno :)
P5 Plus tu uleteo kao padobranac? :)
On ti je klasu ili dve iznad svega toga odatle.
 
Pa sortirano je po ceni :) Crucial obozavam inace (Micron) ali nesto su se usrali sa SSD_ovima generalno... dva koja sam uzeo kod priajtelja za ordinaciju su crkla posle godinu, godinu i po. Bese to pre 5+ godina, SATA obicni...
E sad kapiram ovaj P5 plus ne moze da bude los, ali 50% je skuplji u odnosu na ove Lexar ili Kingston NV2 tog kapaciteta (2T).


A ovaj Lexar dakle isto podmece kao i svi, macka u dzaku.... nevernovatno da niko ne shvati da ako se drze toga sto pise na speficikaciji (NAND/kontroler) da ce imati bolji rang i vise ce se traziti kod kupaca... ali ocigledno je svima target da se kupi SSD pored kobasica i sira na kasi u Tesco.
Ispravka, 620 takođe ima TLC. Za nešto malo više od 9k dinara za 2 TB, super kupovina za storage.
Tnx, ja bih ga za OS i podatke gde meljem ML.
Lexar 620 je gen3, a 710 gen4. Ja imam 620 od 2 TB i sve radi kako piše u specifikaciji. Istina, meni služi za skladištenje stvari, ali to obavlja perfektno.
Deluje gen4 bolji u ovom trenutku.
 
Poslednja izmena:
Deluje gen4 bolji u ovom trenutku.
Jeste, ali meni je 620 više nego dovoljan za skladištenje podataka. Već imam Samsung 980 Pro od 500GB za sistem, WD SN850 od 1TB za igre, imam i Kingston KC3000 od 1TB koji ću koristiti za rad u novoj mašini, tako da mi je ovaj i više nego dovoljan za ono za šta mi treba.
 
Zašto ne 860EVO? To mi je u notebooku storage drive, slabo ga koristim, zauzeto možda 100 od 500gb, manje više statičnih podataka, sve izmene su u nekim sitnim megabajtima. Jel drive ima neki problem ili...?

Ako ima neki problem, da njega prebacim u ovaj rack, a da u notebook stavim nešto provereno.

 
Imam 850 EVO vec godinama, nikad problem. Tako da sto se tice SSD-ova, Samsung is the way.
Рекао сам да је модел 870 за избегавање. То што је Самсунг имао одличних и јако трајних модела раније у понуди, то није ни било питање већ човек сад купује SSD, дакле пита за 870 evo.
 
Postavio je to već Dogzilla i važilo je za diskove proizvodene pre 2 godine.
 
Valja li Netac N3000? Ima ga na Ali E povoljno.
 
Što li imate fetiš da kupujete SSD-ove po Aliju da biste uštedeli 10-20e, a onda ga čekate mesec dana i molite Boga da carina ne naplati harač i da vam nije podvaljeno, plus ako nešto ne valja možete da se slikate...

Imate naše radnje i Mađare, izbor je ok, cene nisu mnogo veće, stiže brzo, imate kakvu takvu garanciju, znate šta dobijate...ne razumem...
 
To je taj avanturistički duh. :)

Ja sam razmišljao da li da kupim Lenovo sa AliExpress, a onda sam video da mogu kod nas da kupim Lestar za iste pare (oko 15 € za 250 GB)
 
Gotovo nikad ne uzmu harac na SSD / NVMe, mali su paketi a uz to i lagani kao pero.

Inace taj Netac se prodaje i kod nas regularno a razlika u ceni je dupla kad to isto kupis na Aliju od njihovog zvanicnog shopa.

Veci je problem ocekivanje od strane ljudi - moras da ocekujes da moze da crkne, da garanciju nemas i moras da imas neki pouzdani backup (jos bolje 2-3).

Ko hoce maksimalno da ustedi i nisu mu toliko bitni podaci - moze da baca kockicu.
 
Ja sam narucio Goldenfor 360gb,lepa cena.
Vidim i Weijinto ima tu velicinu za slican novac.
Primamljivo.
 
Pa sortirano je po ceni :) Crucial obozavam inace (Micron) ali nesto su se usrali sa SSD_ovima generalno... dva koja sam uzeo kod priajtelja za ordinaciju su crkla posle godinu, godinu i po. Bese to pre 5+ godina, SATA obicni...
E sad kapiram ovaj P5 plus ne moze da bude los, ali 50% je skuplji u odnosu na ove Lexar ili Kingston NV2 tog kapaciteta (2T).
Narucio sam Crucial P5+ 2 tera. :)
 
Za koji glasate da se uzme za storage, M.2 Nvme:

1. WD Blue SN570 2TB
2. ADATA Legend 800 2TB
3. Kingston NV2 2TB
4. ADATA Legend 710 2TB
5. Mushkin Tempest 2TB
 
ADATA Legend 800 2TB
 
ADATA Legend 800 2TB
Sry, ne bih se slozio.


Ako vec mora DRAM-less mislim da je WD uvek najbolji izbor.
 
ADATA Legend 800 2TB je PCI 4 SSD. SN570 je PCI 3.
U svakom slučaju, ako je za skladištenje fajlova, onda je svaki dovoljno dobar. Ja sam sebi uzeo Lexar 620 za te svrhe. Jeste DRAMless, ali za skladištenje mi to nije potrebno.
 
Poslednja izmena:
Sintetika - SLMSUNG 850 EVO 500GB (SATA naravno) vs. Crucial P5+ 2T (NVMe x4) 🤯

naravno random i nije tolikoooo drugaciji... ato je ipak najvaznije za normalan workload.


Samo sto je 850 evo hladan kao spricer (vaistinu duvaju preko njega dve 14-ice od napred), dok se ovaj nvme Crucial greje kao blesav, u idle 48-50c.... dok je radio ovaj test otisao na 71!
a pederska fora imaju model i sa hladnjkakom i bez... ja nisam znao. Tako da cu da mu montiram od stare graficke ili chipseta neki heat sink ;)
 

Prilozi

  • CrystalDiskMark_20230726224040.png
    CrystalDiskMark_20230726224040.png
    24.5 KB · Pregleda: 30
  • CrystalDiskMark_20230622083125.png
    CrystalDiskMark_20230622083125.png
    22.9 KB · Pregleda: 30
ADATA Legend 800 2TB je PCI 4 SSD. SN570 je PCI 3.
U svakom slučaju, ako je za skladištenje fajlova, onda je svaki dovoljno dobar. Ja sam sebi uzeo Lexar 620 za te svrhe. Jeste DRAMless, ali za skladištenje mi to nije potrebno.
Jeste PCI-E gen 4.0 ali brzine koje razvija nisu ni na nivou boljih PCI-E Gen 3.0 drajvova.
 
Nazad
Vrh Dno