Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

A sta mislite o SN850x na Amazonu je 65e 1tb?
Ovo i mene zanima. Ja sam čitao dosta pozitivnih review-a i planiram da uzmem možda 2x1tb za novi build.
Bio sam jako zagrejan za Samsung, međutim, malo sam se ohladio usled onih silnih žalbi oko health-a, pa sam pikirao WD.
 
Ja imam SN850 i to ne X verziju nego onu koja se opasno greje. Stavio sam na njega M2 kuler sa AliExpressa koji košta čitava 2 evra, na njemu mi se nalaze igre i ovo je danas posle posle par sati igranja...
 

Prilozi

  • 2.jpg
    2.jpg
    293.6 KB · Pregleda: 112
Ja imam SN850 i to ne X verziju nego onu koja se opasno greje. Stavio sam na njega M2 kuler sa AliExpressa koji košta čitava 2 evra, na njemu mi se nalaze igre i ovo je danas posle posle par sati igranja...
Znaci da se ova razlika u ceni sa i bez fabrickog hladnjaka ne isplati?
 

Prilozi

  • 6471D273-0CD2-4E49-A09F-51186EB91919.jpeg
    6471D273-0CD2-4E49-A09F-51186EB91919.jpeg
    210.7 KB · Pregleda: 103
Hladnjake imate i na KP, od 400 din. naviše...ima ih i po našim radnjama (možda).
 
Ispao sam iz ove teme, a potreban mi je što pre jedan SSD za stalni backup. Čim se neki fajl u mapiranim folderima promeni, ode na taj disk.
Trenutno taj posao radi 2.5" HDD od 320GB u eksternom kućištu, pa bih zadržao kućište, samo zamenio disk, pošto je prijavio neke bad sektore.
480-500GB je OK.

Brzina nije prioritet, samo da ne bude neki model kome puca kontroler ili ima prijavljenih gubljenja podataka na bilo koji način.
Vidim ove Kingstone A400 ili nešto slično?

Update: sad vidim Samsung 870 EVO 500GB košta 4.000 dinara. To je skroz prihvatljivo. Jel ima neka bolja preporuka?
 
Prodavnica u kojoj godinama kupujem skoro sav hardware, koja ga reklamira za 4.000 dinara, ga nema na stanju. Kaže, u toku sledeće sedmice stižu sa carine. Em sam navikao tamo da kupujem, em mi se ne daje 5.000 dinara na drugom mestu, ne zbog 1.000 dinara, već zbog 25% razlike u ceni 🙄
 
Da li je neko vrsio test ovih kineza,konkretno

Goldenfir D800 240gb vs Somnabulist H650 256gb
Goldenfir T650 360gb vs Weijinto WS 360gb
Goldenfir T650 480gb vs Somnabulist H650 512fb

Meni su stigli par,ali prosledjeni dalje.
 
Prodavnica u kojoj godinama kupujem skoro sav hardware, koja ga reklamira za 4.000 dinara, ga nema na stanju. Kaže, u toku sledeće sedmice stižu sa carine. Em sam navikao tamo da kupujem, em mi se ne daje 5.000 dinara na drugom mestu, ne zbog 1.000 dinara, već zbog 25% razlike u ceni 🙄
Sačekaj onda, ako ti nije baš frka. Jer nema diska tog ranga i kapaciteta za tu cenu. Obično uz njega se spominje KC600, MX500 i WD Blue (mada su njemu koliko sam pročitao, menjali kontroler i skinuli dram), kao i Transcend 230S. Ali ako ti par dana ne predstavlja neki veliki problem, ja bih sačekao.
 
Zasto je vec m.2 nvme jeftiniji od SSD?
Evo recimo uzmite za primer 1TB ili 2 TB.
1TB jeftiniji nvme ima vec za 50ak eura dok iole malo bolji SSD nema za te pare.
Znaci li to da SSD je dosegao limit pada cene?
 
Jeftiniji je jer se više pravi ovih dana, plus veća potražnja...

Uvek je tako za bilo koju komponentu koja je aktuelna i u proizvodnom procesu fabrika.
 
Ja sam uzeo cak 3 KC3000 jos kada su bila dosta skuplji gde je bilo nezamislivo kupit 2TB verziju.
Platio sam 250 bam ako se ne varam 1TB a 330 bam 2TB.
Od tih 3 jedan od 1GB sam instalirao na plocu a 1 od 2TB i 1 od 1TB mi stoje.
Mnogi ovde mozda i ne znaju da ni KC3000 nema DRAM cache nego koristi dio prostora za to.
Sad vidim na iponu snizenje je 990 Pro od 2TB.
Čini mi se da sam pročitao u nekim IT novinama da ta verzija ili beše 980 Pro ima problema sa masovnim crkavanjem kontrolera.
Al pošto godinama sam kupovao sa ipon-a znam da kad oni nešto snize nešto nije okej sa tim uređajem (uglavnom) jer kad god sam uzeo nešto na sniženju od njih imam probema.
Ja sam davno install kC3000 1TB verziju a sad mi stoji 2TB i mrsko mi se zezati sa instalacijom.
Ne znam jel se termalni pad moze iskoristiti jer je on već preko 1TB verzije.
Teramalni pad je sa heatsinka na ploči.
 
Odakle ti to da KC3000 nema dram keš?
 
Ja sam uzeo cak 3 KC3000 jos kada su bila dosta skuplji gde je bilo nezamislivo kupit 2TB verziju.
Platio sam 250 bam ako se ne varam 1TB a 330 bam 2TB.
Od tih 3 jedan od 1GB sam instalirao na plocu a 1 od 2TB i 1 od 1TB mi stoje.
Mnogi ovde mozda i ne znaju da ni KC3000 nema DRAM cache nego koristi dio prostora za to.
Sad vidim na iponu snizenje je 990 Pro od 2TB.
Čini mi se da sam pročitao u nekim IT novinama da ta verzija ili beše 980 Pro ima problema sa masovnim crkavanjem kontrolera.
Al pošto godinama sam kupovao sa ipon-a znam da kad oni nešto snize nešto nije okej sa tim uređajem (uglavnom) jer kad god sam uzeo nešto na sniženju od njih imam probema.
Ja sam davno install kC3000 1TB verziju a sad mi stoji 2TB i mrsko mi se zezati sa instalacijom.
Ne znam jel se termalni pad moze iskoristiti jer je on već preko 1TB verzije.
Teramalni pad je sa heatsinka na ploči.
Mislim da fw apdejt za 980 Pro i 990 Pro od 15.02.2023 otklanja ove probleme.
 
Koliko je zaista taj 990 Pro bolji od ovih skupljih nvme jer 990 Pro je koliko znam najskuplji?
Poredeci sa recimo KC3000.
 
Ja sam ipak narucio p41 Platinum 1tb za 70e sa Amazon-a. Nikad do sad nisam koristio Hynix videcu kako se ponasa u odnosu na 970 Evo.
 
Zasto je vec m.2 nvme jeftiniji od SSD?
M.2 i 2,5" ili M.2 i SATA ili NVMe i SATA 2,5"
sve ovo su SSD-ovi
paziti na to da M.2 može biti SATA ili NVMe

zamolio bih da se preciznije izražavamo. hvala na razumevanju


M.2 znači manje materijala, pogotovo ako nena hladnjak, za izradu u odnosu na 2,5", i to nešto znači što se cene tiče
 
M.2 i 2,5" ili M.2 i SATA ili NVMe i SATA 2,5"
sve ovo su SSD-ovi
paziti na to da M.2 može biti SATA ili NVMe

zamolio bih da se preciznije izražavamo. hvala na razumevanju


M.2 znači manje materijala, pogotovo ako nena hladnjak, za izradu u odnosu na 2,5", i to nešto znači što se cene tiče
M.2 bilo nvme ili SSD je pre bio skuplji od 2.5" SSF zar ne?
Sad situacija nije takva i kako vidim 2.5" SSD ce biti skuplji od m.2 bilo nvme ili SSD.
 
nvme = ssd

wtf? mislis nvme ili sata?
 
M2 je fizički format, SATA i NVMe su protokoli/interfejsi kroz koje SSD komunicira sa sistemom. I SATA i NVMe drajvovi mogu da budu u M.2 formatu, iako su dve različite stvari...možeš da imaš M.2 SATA SSD i M.2 NVMe SSD.
Razumem da ovo još uvek zbunjuje ljude ali valjda je trebalo da smo naučili do sad...
 
Neki jesu, a neki nismo.

Treba konkretno ukazati na greške.

I sam sam 2017. godine mislio da pcie ssd mora biti onaj koji se "ubada" u pcie slot. 😅
 
Bilo nvme ili SSD m.2 format htio sam reci da se cena priblizava 2.5 " SSD negde cak i jeftinija.
To sam htio reci kako nesto sto je novija tehnologija moze da bude jeftinije.
 
Nazad
Vrh Dno