Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

@Ulrich
Ja sam danas ugradio kod rođaka baš taj 870 2tb evo u HP omen 17.
110e je bio, 1.2pb TBW, delovao mi je kao najbolji odnos cene/performanse/kvalitet...
Mogao je da uzme za 10-15e manje-više Crucial mx500 ili Tanscend ali sa tim 870 evo mislim da ne može da se pogreši.
 
Nemaš M.2 slotove?

Imam jedan na Tomahawk Max B450,ali nekako navikao na SSD a i rade mi pos'o sasvim OK...ni ne treba mi brže

Btw,ne znam kako je na novijim pločama ali na B450 Tomahawku taj M.2 se nalazi ispod slota gde ide grafička,pa sam se uvek pitao na šta bi to ličilo što se tiče zagrevanja kad grafička počne da greje i izduvava toplotu pravo na M.2 disk....ovako SSD-i 'ladni k'o špricer 😀
 
Imam jedan na Tomahawk Max B450,ali nekako navikao na SSD a i rade mi pos'o sasvim OK...ni ne treba mi brže

Btw,ne znam kako je na novijim pločama ali na B450 Tomahawku taj M.2 se nalazi ispod slota gde ide grafička,pa sam se uvek pitao na šta bi to ličilo što se tiče zagrevanja kad grafička počne da greje i izduvava toplotu pravo na M.2 disk....ovako SSD-i 'ladni k'o špricer 😀
Sve su to SSD-ovi, i oni koje ti hoćeš da uzmeš i oni koje ti ja predlažem, samo su u različitim formatima (M.2 vs. 2.5") i različiti načini komunikacije s procesorom (PCIe/NVMe vs. SATA).

types-of-ssd.jpg


U svakom slučaju, pošto već imaš M.2 NVMe slot na ploči, zašto da ga ne iskoristiš? Ne treba ti SATA kabl, ne treba ti dodatni konektor za napajanje, samo ga ubodeš i zašrafiš. Nadam se da si sačuvao kesicu sa M.2 šrafčićem koji je došao uz ploču, heh...

Plus, kod tebe je taj slot iznad grafičke pa i ne dobija toplotu od nje. Čak i da je ispod, nije problem...ima SSD-ova koji se dosta greju ali većina ne i grejaće se jedino kod upisa povelike količine podataka u kontinuitetu što se baš i ne dešava pri prosečnoj upotrebi.

Čak su im cene slične. SATA SSD poput 2TB Samsung 870 Evo je 125e, a top tier M.2 NVMe poput Kingston KC3000 je 145e za 2TB kod nas ili istih 125e od Mađara. Bukvalno nema razloga da se mlatiš sa SATA SSD-ovima.
 
ADATA 2TB XPG SX8200 Pro - 85e (trenutno snizenje na Iponu)

Da li je dobar izbor za ove pare, ili ima nekih skrivenih mana, pa da gledam nesto drugo?

U glavnom pcie 4.0 m.2 slotu imam KC3000, ali bih ubacio jos jedan 2tb nvme u pcie 3.0 slot.
Gledam sta bi bio neki best-buy za 3.0.
 
^ Pisano već o tom disku. Imaš i na prethodnoj strani. Ukratko:

Radije bih uzeo WD Blue SN570 koji je cca. 300 forinti skuplji.
 
Ok hvala, preskacem onda Adatu, a taj SN570 nema DRAM, pisano je dosta u temi da je bolje uzeti DRAM diskove, pa tu slusam iskusnije od sebe :)
Ajde nastavicu onda da gledam, mozda upecam neki povoljan od 2TB
 
a taj SN570 nema DRAM, pisano je dosta u temi da je bolje uzeti DRAM diskove,
Da, ali će te koštati više. Za obično korišćenje se SN570 jako dobro isplati (ima HMB, post-SLC brzine ~600MB/s). No, velika je šansa da ćeš opet doći do zaključka da jedini kvalitetan 2TB disk sa DRAM-om sa dobrim odnosom cene/performansi je KC3000 :D
Vrlo je verovatno da će cene SSD-ova ići još malo na dole, pa ako imaš malo strpljenja, sačekaj.
 
Moj Gammix S11 Pro )SX8200 Pro sa hladnjakom) je takođe nerfovan ali svejedno ima dobre cifre...

CrystalDiskMark_20221221153030.png
 
@golosdobra
Sx8200 Pro nakon DRAM-a ima 950-1000MB/s, tako da ni po tom pitanju SN570 nema tu sta raditi.

@jurodivi
Hajde i ti testiraj pa okaci rezultat.
 
@golosdobra
Sx8200 Pro nakon DRAM-a ima 950-1000MB/s, tako da ni po tom pitanju SN570 nema tu sta raditi.
SX8200 Pro koji ima 11 verzija, odnosno 9 konfiguracija kontrolera/memorije za 2TB varijantu. Na koju tačno misliš? I koju će kolega DBraveZ dobiti sa iponove rasprodaje lagera?

Da, mana SN570 je transfer velikih fajlova i pritom održavanje brzine (uveliko poznato za sve DRAM-less diskove). Ali ako se koristi ga disk za igrice/skladištenje, realno neće praviti veliku razliku sem u 0.1-1% slučajeva kada se radi lokalni transfer većih fajlova (>= 8GB) sa KC3000 na SN570. Po ostalim metrikama je sličnih performansi kao SX8200 Pro. Nekad bolji nekad lošiji, mada nije ni bitno jer je to neprimetno (osim, kao što rekoh, u slučaju većih fajlova).

Problem sa SX8200 je što možeš da izvučeš i gori primerak nego standardni SN570. Npr. konfiguracije sa SM2262(EN) kontrolerima imaju problem sa X570 matičnim (kolega ima srećom B550; problem sa samim kontrolerom koji je ionako prilično mator). SM2262G verzija je bar 15-ak % sporija od navedenih. Neke imaju isto mali p-SLC kao i SN570, a ne dinamički kao na originalnoj verziji koju pokriva veći broj recenzija (+ sporiju memoriju, pa samim tim 950-1000MB/s cifra postaje misaona imenica), itd.
 
Pozdrav , čitao sam temu ali sam se pogubio u preporukama :)

Da li mi neko može preporučiti: NVME , PCI 3 gen , do 256GB , služiće kao sistemski i za programe , nema prenosa velikih fajlova , najzahtevniji proces će mu biti možda pokretanje jedne igre ( to su uglavnom starije tipa Fallout 4 )

Poenta je da bude što jeftniji pošto je za stariji računar. ( trenutno imam Corsair MP510 od 256GB u glavnom računaru i prezadovoljan sam ali ne bih davao toliki novac za ipak sekundardnu mašinu ).

Moje glavno pitanje je da li je za ovako nešto neophodan DRAM cashe ?

Unapred zahvalan.
 
DRAM cashe nije baš neophodan ali svakako poželjan kada treba da radi kao OS disk ili sa radom sa malim fajlovima kao i u programima ili igrama. Bije neka baš velika razlika. U svakom slučaju brže od SATA SSD-a da ne pričamo o HHD-u
 
Pozdrav , čitao sam temu ali sam se pogubio u preporukama :)

Da li mi neko može preporučiti: NVME , PCI 3 gen , do 256GB , služiće kao sistemski i za programe , nema prenosa velikih fajlova , najzahtevniji proces će mu biti možda pokretanje jedne igre ( to su uglavnom starije tipa Fallout 4 )

Poenta je da bude što jeftniji pošto je za stariji računar. ( trenutno imam Corsair MP510 od 256GB u glavnom računaru i prezadovoljan sam ali ne bih davao toliki novac za ipak sekundardnu mašinu ).

Moje glavno pitanje je da li je za ovako nešto neophodan DRAM cashe ?

Unapred zahvalan.
Apacer AS2280P4U PRO.Poseduje i dram a 256gb je oko 2000 dinara.Ja bih ti preporučio da uzmeš veći kapacitet jer ćeš dobiti i veće brzine pri upisu.
 
Ako nađe Pro verziju, jer na slikama pokazuju drugu. Pro ima hladnjak, znaće po tome...
Ako ne nađe AS2280P4U PRO, AS2280P4 je isto ok.
Za 4300 ima Adata Gammix S50L od 512GB...
 
Hmm na kraju možda i odradim swap pa zamenim svoj Corsair MP510 u glavnoj mašini ( prebacim ga u ovu ) a sebi uzmem nešto od 512GB.

Pogledaću definitivno , ali mislim da su male šanse da je onaj Apacer u stvari Pro verzija.

Trenutno u ovoj sekundarnoj mašini ima Silicon Power M2 SATA od 256MB ( onaj A55 ) i što je najzanimljivije radi posao , iskreno ne osećam zastoj u radu što je čudno s obzirom koliko je koštao :D
 
Zdravo,
U potrazi sam za NVMe SSD-om od 1TB da zamenim trenutni od 256GB. (bice sistem na njemu)
SSD je za laptop koji podrzava PCIe Gen 4, ali mi nije toliko bitno da mora da bude Gen 4.

Prvo sam gledao Kingston KC3000, medjutim po komentarima, brinu me potrosnja i grejanje, sto mi je prilicno bitno za laptop.
Sledece sam gledao Samsung 970 Evo Plus, gde sam takodje video komentare da se solidno greje.

Poslednje sto mi je u opticaju, jeste Samsung 980.
Iako nema DRAM, po testovima vidim da su performanse sasvim OK (barem za mene, nisam prezahtevan), a i trebalo bi da je hladniji od 970 Evo Plus.

Bitno mi je da je drive koliko-toliko pouzdan, pa ako imate predlog za nesto sto se moze kupiti u domacim prodavnicama, a da ne trosi previse energije, slobodno pisite.
 
Imam KC3000. Mislim da je jedan od najboljih za ulozeni novac. U desktop kucistu se ne greje puno, ali sam ipak uzeo Al heatsink na Aliju.
 
To mi je svakako bio prvi izbor, međutim, u laptopu nema mesta za heatsink, a nema ni protoka vazduha, pa me brine da će se baš grejati.
 
Ja imam 970 evo. Ne greje se uopšte. Doduše, u dektop mašini je ali nema neke veze.
 
Greju se kada se intezivno koriste i pri benčmark testovima, inače ne, tako ti komentari o temperaturama nisu baš pouzdani. Ako ne stane hladnjak i ako nije provetren laptop, svaki će se grejati.
 
Kc3000 iznenađujuće hladan za svoje performanse
 
1689192230881.png
Best buy od ovih? Moze i neki dinar vise ako je bas dobar. Koristio bih za gaming. Hvala unapred.
 
A sta mislite o SN850x na Amazonu je 65e 1tb?
 
Nazad
Vrh Dno