Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Dovoljan je taj što stiže sa TUF matičnim, onaj što daju uz SSD je obično neki tanki hladnjak dok ovaj što je stikazo uz matičnu je sasvim pristojan. Naravno imaš na AE bolje za 3-4 evra.
 
S70 ima dosta otkaza, pukne firmware/kontroler i disk se vidi kao kao generički uređaj, ne bih se zaletao sa njime.
 
Oh? Nisam znao...a merkam da ga uzmem...

EDIT: u pravu si, sad sam malo googlao...mada, zvanično je saopšteno da su još pre godinu-dve objavili apdejt firmvera koji bi trebalo da sređuje to, ali vidim da ima pritužbi i nakon tog perioda.
Ništa, preskočiću...
 
Poslednja izmena:
E sad za taj update nisam pratio, ovi što se i dalje žale to može biti i stariji batch, mnogi ne update-uju firmware redovno, ko će ga znati ali za 2000din bih ipak doplatio za provereni KC3000 ako idu relativno bitni podaci na njega. Inače na papiru S70 zaista odličan disk, 1Tb sa ovim brzinama za ovaj novac, zaista fantazija.
 
Uzeo bih Lexar NM620 1TB SSD pored Kingston KC3000-a koji imam u m.2 slotu na MSI Tomahawk B450 ploči. Čitam na forumu, ako se adapter stavi u x16 slot, grafička (RX580) će imati x8 protok. Koji adapter da uzmem u paru sa NM620 i u koji slot bi bilo najbolje staviti?
Hvala!
 
Uzeo bih Lexar NM620 1TB SSD pored Kingston KC3000-a koji imam u m.2 slotu na MSI Tomahawk B450 ploči. Čitam na forumu, ako se adapter stavi u x16 slot, grafička (RX580) će imati x8 protok. Koji adapter da uzmem u paru sa NM620 i u koji slot bi bilo najbolje staviti?
Hvala!
Ne piše ništa za prvi x16 slot.

B450 Tomahawk slots.PNG

Drugi x16 slot će raditi kao PCIe 2.0 x2 ako ubaciš nešto u jedan od prethodna 2 mala PCIe x1 slota, što neće biti slučaj. PCIe 2.0 x4 je otprilike 1500 MB/s brzina, dakle očekuj da ćeš izvući toliko iz SSD-a (ako ga adapter nešto ne zaguši). Adapter stavi u zadnji, drugi x16 slot, grafičku u prvi x16.
Slot za grafiku će raditi normalno.
 
U redu, hvala na razjašnjenju. Sada još pitanje koji adapter uzeti? Našao sam Maiwo M.2 NVME na PCI-Express i Gembird adapter M.2 / PCI-Express PEX-M2-01- Obe kartice su oko 10-11 EUR.
 
Nema veze koja je što se rada tiče, Maiwo ima hladnjak ali na PCIe V2.0 ni jedan SSD se neće grejati ali bar lepše izgleda.
1685860437518.png
 
Šta bi bila trenutna preporuka za M2 ssd od 256/500gb kao sistemski?

Gledam Lexar, A2000...
 
A koji SATA SSD? Gledam ovih dana da kupim, nisam imao pojma da je sada velika većina PCI-E, a nemam više mesta za to na ploči i hoću stari SSD da zamenim novim.
 
+1 za Transcend. Uzeo pre nekih mesec ipo, dva, dobar odnos cene/kvaliteta, da ne kazem brzine. Ima dram i alu kuciste.
 
230s imam u laptopu , ali je rano za utiske… brzine klasika za satu.
 
Nema veze koja je što se rada tiče, Maiwo ima hladnjak ali na PCIe V2.0 ni jedan SSD se neće grejati ali bar lepše izgleda.
Pogledajte prilog 391870
Evo ovde kazu da iako specifikacija pise da je sporiji, radi na Gen4 brzinama.
 
Radi punom brzinom na gen4 ali u gen4 slotu. to svi rade.
 
Šta kažete za Lexar NM710 ?

Ima Micron TLC nand i kineski Maxio MAP1602 contoller. Da li je ovaj controller deal breaker?
 
Šta kažete za Lexar NM710 ?

Ima Micron TLC nand i kineski Maxio MAP1602 contoller. Da li je ovaj controller deal breaker?
Za cenu koju se prodaje u DE/AT (~45€/TB), odličan. Isti kontroler se koristi i u bržim diskovima (svi bez DRAM-a, ali sa HMB, kao i NM710). Mada pitanje da li je Micron memorija u svim serijama, ili ima i YMTC (kao kod malo skupljeg NM790).
 
Za cenu koju se prodaje u DE/AT (~45€/TB), odličan. Isti kontroler se koristi i u bržim diskovima (svi bez DRAM-a, ali sa HMB, kao i NM710). Mada pitanje da li je Micron memorija u svim serijama, ili ima i YMTC (kao kod malo skupljeg NM790).
Nažalost, videh da su svi počeli na kvarno da uvaljuju kineski YMTC nand, tako da je sve danas lutrija. Mada, za ovaj model ne znam, valjda nisu ništa podvaljivali.

Ima li pouzdanog načina da se proveri koji je nand u ssd-u?
 
Šta mislite o Transcend TS2TMTE250H?
Nije u vrhu među najboljima, ali sasvim ok. Ako si ga našao za cenu koju tebi odgovara, dobar izbor. Mada, teško je prevazići KC3000 što se se tiče odnosa cene i performansi. Plus, KC3000 ima malo bolji kontroler (ali to je na papiru, u praksi se to ne oseti). Samo ne znam koliki je DRAM na tom disku. Na KC3000 je 1GB/TB.
Nažalost, videh da su svi počeli na kvarno da uvaljuju kineski YMTC nand, tako da je sve danas lutrija. Mada, za ovaj model ne znam, valjda nisu ništa podvaljivali.

Ima li pouzdanog načina da se proveri koji je nand u ssd-u?
Pre kupovine, jedino da pročitaš šta je neko drugi (nedavno) pazario. I to je donekle lutrija.
Nakon kupovine, ako je double-sided SSD (memorija na obe strane), sa zadnje strane pročitaš šta piše na memorijskom čipu. Ako nije (tj. ako je single-sided), pažljivo odlepiš jednu stranu nalepnice pincetom, pročitaš i vratiš (ne smeš da skineš zbog garancije). Uglavnom svaki proizvođač ima karakterističan tekst na čipu. Ako se ne snađeš možeš ovde da pitaš. Primera radi: np.reddit.com/r/NewMaxx/comments/cjwd63/the_adata_s50_identifying_hardware/

Sa obzirom da je Lexar kineska firma, a Kinezi uveliko teže da budu "samosuficijenti", meni je logično da će kad-tad (dugoročno) preći kompletno na memoriju domaće proizvodnje (ionako su uveli zabranu za Micron opremu skoro, tako da ne računaju na Micron). Oni ionako vole da rade izmene na kontrolerima koje koriste. Mislim da je ovo što sada rade samo "testiranje" drugačijih kombinacija proizvoda i kako konzumenti reaguju na sve to. Videćemo šta će dalje biti. Ono što smo do sada videli je da otkako je YMTC počeo da štancuje uveliko, taman su se tako cene SSD-ova i spustile. Mada možda je to i koincidencija.
 
Ostaje nam da vidimo hoće li YMTC uspeti da napravi kvalitetan nand, koji će moći da parira starim igračima. Mlada su firma, tako da će verovatno morati još godina da prođe dok to ne sprovedu u delo.
 
I dalje sam u potrazi za m2 SSD-om.
Gledam da li ima nešto jeftinije od 970, a da je dobar. Šta mislite o:

256GB SSD AData Pro ASX8200PNP-256GT-C?

Features
Ordering Information
● Ultra-fast PCIe Gen3x4 interface: Capacity Model Number EAN Code R/W speed up to 3500/3000MB/s
● NVMe 1.3 support
● 3D NAND Flash for higher capacity and durability
● Advanced LDPC ECC Technology
● SLC Caching and DRAM cache buffer
● E2E Data Protection and RAID Engine
● Compact M.2 2280 form factor – ideal for gaming and high-end desktops
 
Ja imam tu ADATU, ali od 512GB i za sada nemam zamerki. Kada se pojavio, bio je jedan od najboljih modela, pa sam ga zato i kupio. Brz i 'ladan ko špricer (posebno kad sam ga ubacio u BiKvajetov hladnjak).
Mada, za vreme korone su muljali sa kontrolerima i NAND-ovima. Stavljali su šta su nalazili, pa su i performanse, zavisno od kontrolera i/ili NAND-a, varirale (ali ne mnogo).
 
Adata je pravila mutljavinu s kontrolerima i čipovima na tom drajvu (i Gammix S11 Pro)...malo je inferiorniji od release verzije ali je i dalje dobar SSD.
Alternativa možda Transcend MTE220s.
Ja bih radije uzeo Gammix S50 Lite 512GB za 4300-4500 din, samo malo više od Samsunga...
 
Sta je preporuka za neki SSD 2gb?.....moze

Samsung 870 EVO MZ-77E2T0B?......ima za oko 15.000 din

Kingston KC600 SKC600/2048G......cena nesto manje od 19.000....

Oba 5 god gar.
 
Nazad
Vrh Dno