Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Dobra ponuda ako imate nekoga.
 
Ovako imam b450 Tomahawk max i Ryzen 3600 jedan kc3000 u m2 slotu gen 3 ako ubodem jos jedan ssd Lexar 610 pro npr da li cu sta gubiti na brzini zbog broja pci-e linija , koristio bih pci-e karticu za drugi ssd.
 
Ovako imam b450 Tomahawk max i Ryzen 3600 jedan kc3000 u m2 slotu gen 3 ako ubodem jos jedan ssd Lexar 610 pro npr da li cu sta gubiti na brzini zbog broja pci-e linija , koristio bih pci-e karticu za drugi ssd.
Radi će 4x u PCI_E4, ako instaliraš neku karticu u PCI_E2 ili PCI_E3 onda će raditi 2x(PCI_E4). Na PCI_E1 i M.2 neće uticati.
 
Ovako imam b450 Tomahawk max i Ryzen 3600 jedan kc3000 u m2 slotu gen 3 ako ubodem jos jedan ssd Lexar 610 pro npr da li cu sta gubiti na brzini zbog broja pci-e linija , koristio bih pci-e karticu za drugi ssd.
Gen(eration)1, 2, 3, 4...... ne znači broj PCIe linija nego je povezana sa brzinom prenosa podataka kroz magistralu. Svaka generacija je teoretsku duplo brža od prethodene. Za punu brzinu samog NVMe SSDa potrebna je magistrala od 4 linije., sa 2 linije smanjuje brzinu za pola.
 
Sta mu znaci volatile write cash?

Opaaa qvo 8tb spao na 430 juda (NL)?!
Interesantno.
Cache (keš) je RAM memorija na samom disku. Pošto je ta memorija daleko brža od samog diska, podaci se upisuju prvo u nju pa onda tek natenane na sam disk, tako se prividno ubrzava pisanje na disk jer što se ostatka sistema tiče upis je već završen kada su podaci u kešu i može da bastabi sa slanjem podataka umesto da čeka da se stvarno završi upis. Jedini problem je kada e količina podataka veća od keša pa se stvarni protok smanji. zato je pogodnije za manje fajlove. Za mehaničke hard diskove ima veći značaj.
 
@CountMike Ti si opisao Cache, on je pitao za Volatile Write Cache.
Many SCSI and NVMe drives support a volatile write caching mode in which a drive reports success back from write operations as soon as data has been received into the drive's internal cache memory. IBM Spectrum Scale Erasure Code Edition cannot be used with drives operating in this mode because on power failure, the cached data is lost, causing already committed data to revert to an older version. This can lead to corruption of both the RAID and file system metadata, resulting in data integrity issues.

Many storage devices, especially in the consumer market, come with volatile write back caches. That means the devices signal I/O completion to the operating system before data actually has hit the non-volatile storage. This behavior obviously speeds up various workloads, but it means the operating system needs to force data out to the non-volatile storage when it performs a data integrity operation like fsync, sync or an unmount.
 
Promašena tema, što bi moja nastavnica srBskog rekla. Nije pitao da li ima cache i šta je
 
Ako nekom znači, evo karakteristika iz CrystalDiska za Patriot P220 1TB.
 

Prilozi

  • PatriotP2201TB.jpg
    PatriotP2201TB.jpg
    182.2 KB · Pregleda: 70
KC3000 2TB se moze naci za 120-125 na KP (sa Ipona).
Bagatela i svakako best-buy bez razmisljanja..

Steta samo sto i 4TB malo ne padne, na nekih 250e.
 
Tako piše na KP ali da li ga je neko zaista kupio za te pare?
Kada sam ja kupovao pisalo je 135 evra, ali sam platio 10 evra više.
Mada i za 135 evra je super dil.
4TB neće skoro, svi 4TB imaju nepovoljan GB/$ odnos pa i oni najlošiji.
Prvo treba da se omasove 8TB SSD da bi 4TB dobio bolji GB/$ odnos.
 
Ja sam kupio pre dve nedelje za 133€. Sada je cena pala za nijansu, čini mi se...
 
Ovaj kod mene radi na 3500Mb/s, Davinci Resolve sve upisuje na njega.

1684837648583.png
 
Solidigm P41 Plus 1.0TB, M.2 80mm PCIe x4, 3D4, QLC

mogu da ga dobijem za ~65 evara, nesto slabo se trazi i nalazi SolidIGM kod nas? - Hocu reci zasto je to tako, deluje da su super brend (super rock band :p).
 
Hmmm, a ovde neko napisa da je jedini pravi SolidIGM, svi ostali varaju.... generalno to je Intel i Hynix, sva podrska Intel-a redirektuje na SolidIGM.
 
Možda zato što nije kvalitetan. Kako Toma kaže. Ovo su mizerne brzine za PCIe 4. A opet, za malkice više para možeš naći i modele od 2 TB sa sličnim performansama.
P41 plus je i zamišljen kao PCIe3 disk sa ubrzanjem koji daju drajveri. Za 65€ nije kompetitivan na tim brzinama (recimo Lexar NM620 ima okvirno slične performanse za 39€ + još je TLC), to da. A njihov "pravi" PCIe4 disk je P44 Pro.
Hmmm, a ovde neko napisa da je jedini pravi SolidIGM, svi ostali varaju....
Da ne misliš možda na Kioxia i Sabrent, što je neko pisao da se Puget Systems okrenuo njima za svoje konfiguracije? (To je bilo apropo hardvera, da nisu menjali kontroler na kvarno kao drugi)
Dobar je Solidigm, vrlo je kreativan sa drajverima (youtube.com/watch?v=8YBeriMsDS0), samo je pitanje cene.
 
P41 plus je i zamišljen kao PCIe3 disk sa ubrzanjem koji daju drajveri. Za 65€ nije kompetitivan na tim brzinama (recimo Lexar NM620 ima okvirno slične performanse za 39€ + još je TLC), to da. A njihov "pravi" PCIe4 disk je P44 Pro.
Ja sam uzeo 620 od 2TB za nešto iznad 10.000. Mislim da trenutno ne postoji bolja cena za m2 od 2TB na kojem ćeš skladištiti fajlove. A uz to i 5 godina garancije.
Ali stvar je u tome što se za Lexar zna da je PCIe 3 dok se ovaj Solidigm P41 Plus predstavlja kao PCIe 4 sa brzinama neprimetno većim od Lexara, bar kako pišu na Toms Hardware.
 

Prilozi

  • 000.jpg
    000.jpg
    179.1 KB · Pregleda: 65
Ja sam uzeo 620 od 2TB za nešto iznad 10.000. Mislim da trenutno ne postoji bolja cena za m2 od 2TB na kojem ćeš skladištiti fajlove. A uz to i 5 godina garancije.
Ali stvar je u tome što se za Lexar zna da je PCIe 3 dok se ovaj Solidigm P41 Plus predstavlja kao PCIe 4 sa brzinama neprimetno većim od Lexara, bar kako pišu na Toms Hardware.
Samo da Lexar ne bude tvoj novi Kingston. ;)
 
Samo da Lexar ne bude tvoj novi Kingston. ;)
Uzeo sam i KC3000 za novu mašinu, još mi stoji neraspakovan. :) Ako mi i on rikne za manje od godinu dana ima da me izbace sa foruma zbog tolike količine pljvanja po firmi. :)
 
Treba obratiti paznju na Single sided i Double sided ssd NVMe m2... Tako kupih, (a nisam se detaljno informisao) za Laptop par kom. Adata XPG 1TB ASX8200PNP-1TT-C koji su double sided i upadoh u problem... Retko gde mogu da se ugrade u novije laptopove...
 
Otprilike su isti...tu negde. S70 Blade ima malo brži upis (na papiru) dok KC3000 ima veće TBW i IOPS cifre.
S70 Blade dolazi sa odvojenim heatsinkom koji može da se zalepi po želji. KC3000 ga nema (ko ga želi, ima Fury Renegade verziju sa heatsinkom za nešto veće pare) ali se ne greje, u svim testovima koje sam video je imao solidne temperature...
 
Ja taj S70 blade razmisljam da ubacim u ps5, ali od 1tb, vidim da je u oko 7500 rsd kod nas, sasvim pristojna cena, bonus poeni za heatsink
 
Jel dovoljan ovaj hladnjak od maticnu ili da dam jos tih 15-20e i uzmem onaj njihov- fury renegade? Standardna upotreba, igrice, dx i adobe za foto...ovaj sad sto imam(neki od alix kinez) ne pravi probleme ali mislim da i ne ocitava temp kako treba, dodje do 40 i tu zakuca sta god da radis :D
MOntirao sam ga odma ispod cpu(broj 2 na slici), mada vmogu da skinem taj njihov hladnjak tj pomerim, ne stavim uopste, ako uzmem ovaj sa fabrickim hladnjakom :D
 

Prilozi

  • Screenshot_20230602-233837_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20230602-233837_Samsung Internet.jpg
    112.5 KB · Pregleda: 47
Nazad
Vrh Dno