Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Instalacija... okvirno 2020, kada sam i presao na novu platformu (AM4). Ploca je B550 Aorus Pro, podrzava 4.0 i 3.0 PCIe.
 
Stigao KC3000, upakovan pod heatsink i inicijalno proverene brzine. Sve izgleda dobro, jedino što bih benefitovao od reinstalacije Win na isti, pošto sam na Gen3 A-data sada, na tričavih 3xxx MB/s. :)
Ako si baš rešio da reinstaliraš Windows na novi SSD, izmeri koliko se brzo podiže sistem na Gen3 i na Gen4 SSD-u, for science.
Neće biti baš reprezentativno, sveža instalacija vs. stare, ali što da ne...
 
Занимљивије би било да обрати пажњу има ли практичне разлике између та 2. Ценим да је неће бити у 99% ситуација
 
Iskreno ne radi mi se to sada uopste. Imam dosta setovnih stvari na trenutnoj instalaciji i sve radi flawless, kako bi rekli medj' narodom. Tako da pricekace, ako bude merodanvno u tom trenutku, kada odlucim, mogu izmeriti. :)
 
Pratim Gamers Nexus, Linusa, HW Unboxed Gearseekers, Džejzija dve kinte, BBF, BRO-a i još more entuzijasta i, veruj mi, nigde ne videh da bilo ko od njih ne stavlja i u svoje mašine išta drugo osim Samsunga, WD Black, Seagate Firecuda ili Sabrent Rocket. APSOLUNO NIJEDAN od njih nije stavio Kingston SSD ( hvala je Bogu ) ili Lexar ili ne znam šta.
Lično i na poslu ne postoji SSD ili HDD Samsung koji je otkazao. Jedino što sam morao da na par laptopova zamenim 15 godina stari samsung 5400 HDD ( koji i dalje radi normalno ) sa SSD-om.
I sta sad to treba da znaci sto neko od navedenih "entuzijasta" ne koristi Kingston proizvode da isti ne valjaju. Kingston nije firma od juce, odavno su stekli dobru reputaciju na trzistu, a KC3000 je uvek na listi preporuka kao best-buy Gen.4 NVMe . A na Google-u samo otkucaj npr. "980 pro problems" i srusice ti se iluzije o savrsenosti Samsungovih SSD-ova.
 
Занимљивије би било да обрати пажњу има ли практичне разлике између та 2. Ценим да је неће бити у 99% ситуација
Praktična razlika se vidi kad Steam igre moraju da verifikuju celu instalaciju tokom update. Sve ostalo praktične upotrebe u svemu što nije I/O intezivno ne primećujem razliku u odnosu na WD Blue 500GB SATA koji sam zamenio sa KC3000.
I to je na PCIe 4 puna brzina i čista instalacija.
 
Па то...ја малтене не примећујем разлику између 850 ево који је 550/500 и самсунг 970 ево који је био 3500/3000. Самим тим, и деградацију перформанси је тешко приметити на ссду који има 7500/7000 перформансе,макар била и од 80+% (сем ако не доведе до нестабилности система)
 
Sada sam zaokružio trio 860Pro, ADATA Gammix i KC3000. Dakle SATA, M.2 Gen3 i Gen4. Da bih primetio neke razlike, morao bih da poredim 1/1 a to je osim namenski nemoguće... :)
 
I sta sad to treba da znaci sto neko od navedenih "entuzijasta" ne koristi Kingston proizvode da isti ne valjaju. Kingston nije firma od juce, odavno su stekli dobru reputaciju na trzistu, a KC3000 je uvek na listi preporuka kao best-buy Gen.4 NVMe . A na Google-u samo otkucaj npr. "980 pro problems" i srusice ti se iluzije o savrsenosti Samsungovih SSD-ova.
Zato što ćeš pročitati probleme ljudi na zapadu gde niko normalan ne kupuje Kingston SSDove, a Samsung drži najmanje 30% tržišta SSDova. A ogromna većina tih problema nastaje iz ćiistog neznanja i gluposti. Baš kao onaj lik što je napisao da je DDR5 memorija bezveze jer ne može da stane na njegovu DDR4 matičbnu ploču. :)

Ja iznosim SVOJA loša iskustva sa Kingstonom, to je samo MOJE MIŠLJENJE. Za razliku od mnogih, nisam najpametniji niti sam ubeđen da sam u pravu, ali MOJE LIČNO iskustvo mi govori drugačije. Od 1996 do danas ja lično NIKADA nijedan problem sa bilo čime na čemu piše Samsung ili Corsair, naprotiv. Ali sa Kingston mogu knjigu da napišem.
 
Ok, kao što kažeš to je TVOJE iskustvo i mišljenje, što ne znači da će svi imati takva iskustva i mišljenja o Kingstonu. Nije da ne postoje i obrnute situacije, gde su ljudi imali loša iskustva sa Samsungom, a da za Kingston imaju samo reči hvale. Takve izjave da na zapadu niko normalan ne kupuje Kingston su krajnje smešne i neozbiljne, a generalizovanje nikako nije dobra stvar.
 
Кад би била истина да људи на западу не купују Кингстон (иначе западна фирма), то би само био још један доказ њихове глупости. Овако је само доказ комплекса ниже вредности неких чланова овде кад је реч о западу.
 
Kada neko kaže Kingston - ja pomislim memorija. Da li RAM, da li storage... ali, zna se čime se ljudi bave oduvek. :) Isto tako i Samsung je jak i opšteprisutan brend. Lično nikada nisam bio brend fanboy. Ima nekih perioda kada postoji određena nota politike i načina rada, koja obeleži brend kao dobar ili loš i sl.
Uvek treba birati dobar a ne loš proizvod, šta god pisalo na njemu, u smislu brenda. Zato imamo gomilu reviewer-a i testova, pa neka svako izvuče svoj zaključak. Ali kada je razlika mala, definitivno je teže pogrešiti, kao i obrnuto.

Ne treba biti "rob navikama", birajte najbolje za svoj novac i naspram trenutnoj situaciji, koliko se može. :)
 
Кад би била истина да људи на западу не купују Кингстон (иначе западна фирма), то би само био још један доказ њихове глупости. Овако је само доказ комплекса ниже вредности неких чланова овде кад је реч о западу.
Ja nigde nisam napisao da se Kingston ne kupuje na Zapadu, nego da niko "normalan", a pri tom mislim na ljude koji se razumeju u računare, od izbora koje ima se odlučuje za Kingston SSD-ove pre Samsunga, WD-a, Kioxie i drugih renomiranih firmi.
Na primer, i ovde u Srbiji imaš kvalitetnih kućišta - NZXT, CoolerMaster, ThermalTake, od nedavno i Lian Li I Phanteks, a znaš li koja su najprodavanija?? MS Industrial. To što ljudi kupuju MS Industrial ne znači da su kvalitetna, nego velikom broju ljudi je kućište apsolutno nebitna stvar. Ali da li bi ti, ja i većina ljudi sa foruma koji smo nekakvi (polu) entuzijasti kupili MS Industrial i u njega stavili svoje dragocene komponente pre NZXT-a ili Lian Li??? Ja ne bi, znam mnogo onih koji se razumeju u te stvari koji bi učinili isto.
E, takva je stvar i sa SSD-ovima. Ne verujem da postoji čovek koji se razume u hardver koji bi pre uzeo Kingston KC-3000 pre WD SN850 black ili 980 Pro. Ja ne mislim da je taj KC-3000 loš SSD, ima Phison kontroler i kvalitetan NAND, nego da su im ostale serije loše i da postoji kvalitetniji izbor po istim cenama. Opet, samo moje mišljenje.
 
Poslednja izmena:
Da li i dalje pričamo o našem jadnom tržištu ili cijenama i ponudi u svijetu? Ja sam sad uzeo za sebe KC3000 jer nisam našao ni slova negativnog o njemu, a Samsung je trenutno u problemima i osjetno je skuplji kod nas. Kupio sam Fractal Design kućište od $70 za preko 100 evra jer sam htio to kućište i živim u Srbiji. Je'l nisam normalan?
 
Кингстон је древна ИТ компанија са огромном традицијом. Паметном доста
 
@Arthur Morgan I ja mislim da niko normalan ko prati i razume se u hardver ne bi napisao to što ti pišeš u vezi Kingstona, ali ok, TVOJE mišljenje. Nije da je naročito bitno. Da, Kingston ima i slabije/jeftinije serije NVMe-a/SSD-ova, ali KC3000 i Fury Renegade ne pripadaju njima, već su u pitanju high-end Gen4 SSD-ovi i kao što sam već jednom gore napisao svi imaju samo preporuke kada su oni u pitanju, što se ne bi baš moglo reći za npr. 980 Pro. Ako si ti rob nekog brenda, ok tvoj problem, ali da pljuješ neku kompaniju samo zato što si TI imao nekih loših iskustava, je krajnje neozbiljno i smešno.
Evo, koliko ovde ljudi ima KC3000? Da li je iko od njih imao ikakvih problema sa njim? Ne. Ovde bih završio dalju diskusiju na ovu temu.
 
Pratim Gamers Nexus, Linusa, HW Unboxed Gearseekers, Džejzija dve kinte, BBF, BRO-a i još more entuzijasta (...) APSOLUNO NIJEDAN od njih nije stavio Kingston SSD ( hvala je Bogu )
Ovo sam znao da je hiperbola pa nisam bio lijen da provjerim... Iako je tačno da će svi oni prije uzeti neki napičen Crucial, G.Skill ili šta već im je dostupno po fiokama, a mi uglavnom sanjamo u našem okruženju, već prvi kog sam guglao - Linus - je bar u jedan bitan lični projekat stavio Kingston: "7 gamers - 1 CPU" bild iz 2016, koristili su 8x Kingston DDR4 RAM i 8x Kingston KC400 1TB SSD.
 
@Arthur Morgan I ja mislim da niko normalan ko prati i razume se u hardver ne bi napisao to što ti pišeš u vezi Kingstona, ali ok, TVOJE mišljenje.
Kad budeš radio u velikoj firmi i kad imaš 50ak računara sa Kingston SSD-ovima od kojih polovina nije izdržala ni dve godine, pa ti se nahebu majke šta je sa podacima na disku, kad firma nabavi radnicima Kingston fleševe i u roku od šest meseci ti dolaze ljudi sa tim istim fleševima da ih "spašavaš", kad kupiš sebi A2000, a on iz čista mira crkne posle godinu dana, kada budeš promenio 5 Kingston fleševa za tri godine, a dosta stariji Verbatim i Sandisk i dalje rade bez problema, pitao bih te za mišljenje o istoj kompaniji i njihovim proizvodima.
I opet da ponovim, to je samo moje iskustvo i moje mišljenje, ma koliko nebitno nikome ko ima drugačije mišljenje ne govorim da nema pojma, jer zna se kakvi ljudi misle da su uvek u pravu.
 
Ako ima još neko u ovoj galaksiji da nije saznao za Morganovu odiseju sa Kingstonom, sad je prilika. Poslednja, nadam se.
 
I dalje imam svaki Kingston uređaj koji sam ikad kupio, sve radi. Osam giga DDR3 1600MHz i 32 giga DDR3 1866MHz šljaka u dva moja stara kompa kod familije, prvi dvanaest godina, drugi osam. Ovih 32GB su počeli da bacaju blue screen prošle jeseni nakon duže vremena konstantnog gaženja do punog kapaciteta, jedino to se može računati u fail. I rest my case.

EDIT: Ganc nova mašina ima dva Kingston SSDa i 64GB Fury Beast DDR4 3600MHz, to ne računam jer je novo.
 

Prilozi

  • LMC_20230303_231333_LMC8.4_A52s_Metal.jpg
    LMC_20230303_231333_LMC8.4_A52s_Metal.jpg
    122 KB · Pregleda: 26
KC3000 2tb za 155e, yay or nay?

Najvise me brine strmoglavi pad, da za 2 meseca ne budu 100e
 
to je povoljno, ja bih uzeo bez razmisljanja.
Ako nije tajna gde ima za 155e ?

Edit : vidim sad da je jeftin na Iponu, pa moze da se nadje preko madjara na KP
 
KC3000 2tb za 155e, yay or nay?

Najvise me brine strmoglavi pad, da za 2 meseca ne budu 100e
Ti odvoji tih 55eur kroz dva meseca, preventivno, i neće ti biti žao. :) Dobra cena, doduše u zamenu za 60 meseci sigurne garancije. Ajde, nije da Kingston crkava... biće i to u redu. :)
 
Kad budeš radio u velikoj firmi i kad imaš 50ak računara sa Kingston SSD-ovima od kojih polovina nije izdržala ni dve godine, pa ti se nahebu majke šta je sa podacima na disku, kad firma nabavi radnicima Kingston fleševe i u roku od šest meseci ti dolaze ljudi sa tim istim fleševima da ih "spašavaš", kad kupiš sebi A2000, a on iz čista mira crkne posle godinu dana, kada budeš promenio 5 Kingston fleševa za tri godine, a dosta stariji Verbatim i Sandisk i dalje rade bez problema, pitao bih te za mišljenje o istoj kompaniji i njihovim proizvodima.
I opet da ponovim, to je samo moje iskustvo i moje mišljenje, ma koliko nebitno nikome ko ima drugačije mišljenje ne govorim da nema pojma, jer zna se kakvi ljudi misle da su uvek u pravu.
Ta firma nije čula za OneDrive?
 
Iskreno ne radi mi se to sada uopste. Imam dosta setovnih stvari na trenutnoj instalaciji i sve radi flawless, kako bi rekli medj' narodom. Tako da pricekace, ako bude merodanvno u tom trenutku, kada odlucim, mogu izmeriti. :)

Onda samo kloniraj Win
 
Ta firma nije čula za OneDrive?
Možda zato što deo u kom radim ima samo INTRANET mrežu, bez pristupa internetu. A veoma mali broj računara ima pristup NAS-u.

@desp - Grešiš što se tiče custom konfiguracija jer su jeftinije za održavanje. A nisam pominjao backup, već sam opisao svoja iskustva oko Kingston SSD-ova u računarima. A fleševi se koriste za druge stvari ne za backup.

A što se tiče kupovine na zapadu dovoljno je otići na AMAZON i pogledati da 980 Pro ima 23.397 recenzija kupaca dok KC3000 ima čak 781. Ili vam Amazon nije relevantan?? Gde god da pogledate videćete da je Kingston ( ŠTO SE SSD OVA TIČE, JER JE OVO TEMA O TOME, A NE O MEMORIJI ) firma sa mizernim udelom u tome. I tek im je KC3000 prvi iskorak u nešto kvalitetnije, a moja iskustva sa svime što sam imao sa njihovim logotipom ( SSD, M2, USB fleševi ) jednostavno užasno. Ja sam izneo SVOJE mišljenje i SVOJE LIČNO iskustvo, to sam naglasio, nisam uvredio niti imao nameru da to uradim onoga ko koristi Kingston SSDove, ali mi je jasno zašto se neki trude da me ponize.
 
@desp - Grešiš što se tiče custom konfiguracija jer su jeftinije za održavanje.

Nema tu nikakvog održavanja, sve se menja kad ode garancija. A ako se nešto pokvari, za to služi garancija i servis. Niko ne plaća ljude da po firmi menjaju komponente i servisiraju stari hardver. U daleko najvećem broju slučaja, kupuje se laptop, dock i monitor za zaposlene.
Računar kao hardver je bitan koliko i mikrotalasna rerna u kuhinji. Jedino što je bitno su podaci i ništa osim podataka. Za bezbednost istih svakodnevno se dodaju posebne procedure i obavljaju treninzi.
Npr. ako mi laptop padne sa stola i razbije se, za dan-dva dobijem drugi i nikom ništa. Ako ukradu službeni auto sa parkinga, opet ništa, dobijem drugi. Ali ako se, ne daj bože, kompromituju neki podaci sa mog računara, e onda nastaje veeliki problem.
Na usb flash može da se stavi javna prezentacija za klijenta, javno dostupni opisi proizvoda i to je to. Uglavnom se kupuju kao poklon za klijente, na kome je ugraviran logo firme. Većina ljudi kad to dobije, izgubi ga u prvih nedelju dana i nikad ga ne otvori :)
 
Poslednja izmena:
Da bih vratio temu na poznaputicu i premda znam da mogu da je pretražim, šta biste sad preporučili kao 2,5" disk sa keširanjem, oko 500 GB?
 
A što se tiče kupovine na zapadu dovoljno je otići na AMAZON i pogledati da 980 Pro ima 23.397 recenzija kupaca dok KC3000 ima čak 781. Ili vam Amazon nije relevantan?? Gde god da pogledate videćete da je Kingston ( ŠTO SE SSD OVA TIČE, JER JE OVO TEMA O TOME, A NE O MEMORIJI ) firma sa mizernim udelom u tome. I tek im je KC3000 prvi iskorak u nešto kvalitetnije, a moja iskustva sa svime što sam imao sa njihovim logotipom ( SSD, M2, USB fleševi ) jednostavno užasno. Ja sam izneo SVOJE mišljenje i SVOJE LIČNO iskustvo, to sam naglasio, nisam uvredio niti imao nameru da to uradim onoga ko koristi Kingston SSDove, ali mi je jasno zašto se neki trude da me ponize.
KC3000 nije nesto kvalitetnije nego izuzetno kvalitetan NVMe SSD vrhunskih performansi, kao i Fury Renegade modeli. To sto se nesto vise prodaje od neceg drugog apsolutno nije pokazatelj kvaliteta nekog uredjaja, kao i to sto si ti imao losih iskustava sa nekim brendom ne znaci da svi imaju ili da ce svaki proizvod tog brenda biti problematican. Opet kazem da i Samsungovi SSD-ovi nisu imuni na probleme.



Da, problem je "samo" u firmware-u, ali firma sa takvom reputacijom, kojoj su proizvodi "imuni" na probleme sebi ne bi smela da dopusti ovakve propuste. Naravno, ima jos gomila videa na tu temu.
 
Nazad
Vrh Dno