Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Da, KC3000 je high end koliko vidim, to mi ne treba.
Vidim da imaju i KC2000/2500 ali i oni imaju jacu cenu.
Gledao sam i Crucial P2 i tako te neke budzetske dramless ssd-ove, ali svi imaju upola manji tbw od predvidjenog.
Koji ssd-ovi su jos vredni razmatranja ?
Znam samo za Kingstone i Samsunge jer najvise preovladjuju na nasem trzistu.
Pa lepo si i sam rekao, pouzdanost samsung kinston, koliko ja znam, druge nisam probao, a ni cuo pored njih da prave dobre m.2. Sacekaj jos neki predlog.
 
Najpouzdaniji na svetu su SK Hynix/Solidigm (jedini nikad uhvaceni da bilo sta cackaju), Sabrent i Toshiba(Kioxia). Svi ostali su nekoliko lestvica ispod po pouzdanosti, QC/QA i kvalitetu.

Samsung je samo za u kantu/djubre.
 
Najpouzdaniji na svetu su SK Hynix/Solidigm (jedini nikad uhvaceni da bilo sta cackaju), Sabrent i Toshiba(Kioxia). Svi ostali su nekoliko lestvica ispod po pouzdanosti, QC/QA i kvalitetu.

Samsung je samo za u kantu/djubre.
Bez da ulazim u bilo cije kompetencije, ali moram reagovati, kao i na temi za napajanja.
Imaju li ove i ostale tvrdnje bilo kakvo uporiste, ili se ovakve kvalifikacije iznose na osnovu nekih tekstova na internetu?
Evo opet primjer iz prakse - Chia plotanje, kao vid ekstremnog unistavanja ssd-ova (kao sto sam navodio primjer za Seasonic i ostala napajanja u mining-u).
Chia plotanje za mjesec/dva (u zavisnosti od ostatka masine) pravi TBW od 1-2 hiljade TBW, cime vecina consumer ssd-ova ne podleze garanciji. Dalje, pricamo o uzorku od vise stotina masina. U masine se stavljalo sve sto se moglo naci na trzistu u to vrijeme, 2-4 ssd-a po masini.
Bukvalno ni za jedan od boljih modela ne mogu reci da je izlazio iz standardnog broja reklamacija od 1-2% na svjetskom nivou.
Cini mi se da sam i ovdje u temi navodio primjer Adata Sx8200 Pro 1/2TB modela koji su imali preko 3000TBW, “0% health-a”, i i dalje su radili.
Takodje, Samsung 970 Evo/Pro, Samsung 980 Pro, Kc2000/2500, Wd SN750, Transcend MTE662T (doduse, ovo je serverski model), itd…
I onda neko napise Samsung je za djubre.
 
Kingston a2000 je 1tb, posle a2000 ide kc3000, ali je on puno skuplji ali i brzi, nv2 i nv1 i ostali modeli po meni nisu vredni razmatranja.
Ta "puno je brži brzina" je u patkometriji. U realnom životu ne postoji.
 
Ja sumnjam na to da prozvošači namerno smanjuju TBW da bi garancija trajala što kraće a izgleda veća u godinama. Mogisad samoda lupim jer neznam koji SSD specijalno ali recimo garancija 5 godina ili 100TBW. rikne za recimo 3 godine i nešta od garancije jer je prošlo 100TB.
Taj Health je samo guestimate od strane developera test programa bazirano na starosti i TBW, ako nema stvarnih grešaka u SMART-u. me znači ništa ali može da uplaši nekoga da menja pre vremena.
 
Svakako ima smisla iz njihovog ugla da daju konzervativnu procenu. Onaj 840 Evo koji mi je prvi SSD i dalje radi, 9 godina kasnije, i tek je sad na oko 75TBW što mu je zvanični endurance. Sad mi je u fazi da me živo zanima koliko će da poživi, i ne želim da ga se rešim.
 
Imaju li ove i ostale tvrdnje bilo kakvo uporiste, ili se ovakve kvalifikacije iznose na osnovu nekih tekstova na internetu?
Ne nekih, svih na engleskom jeziku, a i par na drugim. I od tih nisu to "neki", nego oni koji su se iskristalisali kao najbolji review-ovi. + malo svrljanje po reddit-u i drugim forumima sta kazu ljudi o licnim iskustvima i na sve to diskutovanje na discord serverima sa ljudima iz industrije i reviewerima sta oni misle i sta su iskusili. I onda sve to kad se uzme obzir, srednja vrednost svih obradjenih podataka i informacija.

Sazvakao sam sta bi ChatGPT izbacio kao odgovor da ima up to date access internetu, i na sta ce bilo ko sa dobrim kritickim razmisljanje doci na isto, ako i kad prodje kroz sta je dostupno na internetu.

Samsung-u kad je broj katastrofalnih fijaska presao 4 razlicite serije (870 EVO, 980, 980 PRO i 990), tu je vec vreme da se ugasi svetlo, zatvore vrata i Samsung ostavi po strani.
Svakako ima smisla iz njihovog ugla da daju konzervativnu procenu. Onaj 840 Evo koji mi je prvi SSD i dalje radi, 9 godina kasnije, i
A tek to sranje od pokvarene serije, koju sam morao da refreshujem na svakih 6-7 meseci, da ne koci vise od flopi-diska, otisao mi u vecna lovista, postao kompletno neupotrebljiv a ni 50TB nije napunio.
I onda neko napise Samsung je za djubre.
Ne da je djubre, nego neopevano djubre daleko iznad naj-epskih razmera, jedna serija umire posle godinu, dve, druga serija ti namesta disk u read-only mode, treca serija unistava sama sebi svoj NAND zivot, a cetvrta sporija od hard diska kad je izasla.

Ignorisao sam dok je jedan fijasko za jednu seriju bio, i 2 za dve, i 3 za 3, al kad sve 4 moderne se raspadaju na sve strane, svaka na svoj nacin, to je prelilo casu, pa sam otisao u deep dive procitao/pogledao sav materijal na celom internetu (sto je mnogo brze nego sto zvuci uz malo google key-word/filter magije) i posle toga napisao komentar
vo opet primjer iz prakse - Chia plotanje, kao vid ekstremnog unistavanja ssd-ova (kao sto sam navodio primjer za Seasonic i ostala napajanja u mining-u).
Chia plotanje za mjesec/dva (u zavisnosti od ostatka masine) pravi TBW od 1-2 hiljade TBW, cime vecina consumer ssd-ova ne podleze garanciji. Dalje, pricamo o uzorku od vise stotina masina. U masine se stavljalo sve sto se moglo naci na trzistu u to vrijeme, 2-4 ssd-a po masini.
Bukvalno ni za jedan od boljih modela ne mogu reci da je izlazio iz standardnog broja reklamacija od 1-2% na svjetskom nivou.
To sto ti navodis je nebo i zemlja u poredjenju sta ja navodim, i jedno ne iskljucuje druge, disk moze da bude oba istovremeno, ... Ti pricas u subjektnivnoj dugovecnosti, ja pricam o losem QA/QC, losem softvere/firmware development-u, losoj proizvodnji, Propustima u dizajnu/proizvodnji/QA/QC-u, itd, ...
 
Poslednja izmena:
A tek to sranje od pokvarene serije, koju sam morao da refreshujem na svakih 6-7 meseci, da se vrate performanse, otisao mi u vecna lovista, postao kompletno neupotrebljiv a ni 50TB nije napunio.
Dva FW update i ni taj nije nešto rešio do kraja. Mada mi je samim tim impresivnije da i dalje radi.
 
Dva FW update i ni taj nije nešto rešio do kraja. Mada mi je samim tim impresivnije da i dalje radi.
Izvrteli su nas sve sto smo ih kupili, nikad nisu ispravili problem, to je bio prvi znak mutljavine Samsung-a, za koji sam se nadao, i koji sam otpisao kao, pa desilo se jednom, nece oni dozvoliti to opet/cesto, jer su sve serije posle do 980 bile super.

do 40,45TB se dovukao nekako uz pokoji bag i problem, recimo steam nisam mogao da koristim na njemu, bilo sta da steam krene da radi, disk mi se samo bio ukocio. posle par godinu rpvih celo vreme mi je izbacivao WHEA error-e masovno (za koje sam mislio da su od RAM overclock-a), al mi posle rekli neki overclockeri i ljudi iz industrije da su i oni imali isti problem i greskom mislili da su WHEA zbog RAM-a na ryzen-u, a ispostavilo se SSD-ovi (i par drugi, ali uglavnom najvise 840 evo).

Da ne spominjem da mi je boot time posle ~35TB skocio na minut skoro, jer windows nije mogao lepo da ocita disk na boot-u. I to samo ako je sveza instalacija, ako stoji par meseci, pa bilo je nekoliko nedelja povezanih gde je boot bio i po 5 min

I onda posle 45,46TB krenulo da ne moze browser+igra istovremeno, ili browser+video, ili igra+video. I na kraju sad ne moze nijedan browser, nijedan youtube, vlc 50% sanse da ukoci disk, igre ne radi, zajebava pri transfer-u kao storage, al eto moze jos uvek nesto nebitno da se drzi na njemu.

Sve u svemu Samsung 840 evo top 3 najgorih pc komponenti koje sam ikad imao. Ja i 15-tak ljudi sa kojima sam diskutovao tokom godinama (dobro sad nekima nije 840 evo bio najgore parce hardwera, neki su imali jos gora stvarcice xD

@Dark Magician I ja sam ga isto terao inatski, bez mnogo nerviranja, zanimalo me koliko dugo ce da izgura xD

Jedino sto me je bas inzerviralo je kad pre malo manje od godinu dana saznah 100% potvrdno da je skoro sigurno on bio problem za WHEA error-e, i da desetine i desetine sati potrosenih na RAM overclock-u koji nikako nisam mogao da uteram absolutno stabilno, nije bilo ni do RAM-a ni do Ryzen-a, heh. Tad sam se jedino iznervirao debelo.

Da ne budem shvacem pogresno, svo vreme dok ovo traje a i sad, ja kontriram pesimiste i Samsung hatere na internetu i optimistican sam da ce Samsung da odradi GAAFET i 3nm GAE, i da napravi dar mar na trzistu proizvodnih procesa malih dimenzija xD
 
Poslednja izmena:
@Dogzilla

Ok, i o kojim procentima neispravnih drajvova pricamo?
Ja navodim primjer iz prakse gdje na vise stotina komada nije bilo problema, u ekstremno nenormalnim uslovima.
 
@Dogzilla ali eto ja nemam takve probleme s njim, par godina je u jednom laptopu. Niti je problem boot, niti da bilo šta s njega radi.
 
@Dogzilla
840 evo je bio jako problematican u svoje vreme, moralo je da se odradi update firmvera da bi se sastavio. Da li su ga bio odradio? U svakom slučaju,bila je jako problematična serija, za razliku od 830 evo i 850 evo koje su bile vrhunske
 
Ja sam posedovao do sad:
  • 840 (non EVO) 120GB
  • 850 EVO 250GB
  • 860 EVO 500GB
  • 860 PRO 1TB
Ni jedan nije pravio problem, ali videh da se ljudi žale na 870 EVO kao i one QVO, na njih posebno se gade i pljuju.
Ali posle ovoga pročitanog, sledeći neće biti Samsung :)
 
Ok, i o kojim procentima neispravnih drajvova pricamo?
100% za 980 (nikad ostvarene izreklamiranje performanse, ni do sad), 100% za 990 PRO ima problem sa samo-unistavanjem (dok se firmware ne instalira) i 100% za 980 PRO ce se zakljucati pre ili kasnije ako se ne odradi firmware. I ako neko misli da je kod 990 PRO samo problem ocitavanje zivota, skoro sigurno je slicnije kao sam 840 EVO, i nekom ce biti drasticno skracem zivot disk-a nekom nece, sve zavisi od srece
Ja navodim primjer iz prakse gdje na vise stotina komada nije bilo problema, u ekstremno nenormalnim uslovima
Pod 1 opet pricas o necem drugom, i preskaces zvanicne potvrde od samsung-a da milioni disk-ova imaju probleme koje sam naveo, odnosno da svi ikad napravljeni imaju neke od problema, Kao sto su svi ikad napravljeni 840 evo, tako sad svi ikad napravljeni od par novih serija + ... nisu stvari tako crno bele, ne moze dugovecnost da opere probleme nevezane za suvu izdrzljivost i obrnuto + ne mozes sa jednim premalim uzrokom, A par 100 je premali uzorak + samo vezan za jedno trziste.

Puget koji je izbacio sve samsung disk-ove barata sa brojkama koje su ~ visoke hiljade, ako ne desetine hiljada uzoraka, ... a pricao sam i sa ljudima koji ili barataju sa podaci od firme za istrazivanje (koje mogu da ti ponude i sve informacije o konkurenciji, ili barataju (u uporedjivanju uzoraka izmedju sebe, izmedju ljudi koji rade ili imaju veze sa distrubuterima, to su hiljada, desetine hiljada uzoraka opet, na par razlicitih trzista (Azijsko i Evropsko ope najvise)

840 evo je bio jako problematican u svoje vreme, moralo je da se odradi update firmvera da bi se sastavio. Da li su ga bio odradio?
Naravno da sam ga odradio, beskoristan je firmware upgrade bio, placebo efekat kompletno, malo usporio degradaciju, pa umesto na par nedelja full refresh disk-a dovoljno na 6-7 meseci, al opet mazanje ociju.
Ja sam posedovao do sad:
  • 840 (non EVO) 120GB
  • 850 EVO 250GB
  • 860 EVO 500GB
  • 860 PRO 1TB
Ni jedan nije pravio problem, ali videh da se ljudi žale na 870 EVO kao i one QVO, na njih posebno se gade i pljuju.
Te su sve bile odlicne serije, tek je od 870 QVO, EVO, i na dalju krenulo nizbrdo, i to nije izaslo na videlo, nije se znala do skoro sta i kako. Posto tehnicki za 870 EVO nije od start-a problem, nije cela serija, nego batchevi u odredjenim vremenskim periodima pod Koronom izgleda lose napravljeni/los QC/QA. solidan broj 870 EVO se naravno drzi, ne umiru svi posle 1.5 godine.

Moguce je da ce Samsung opet imat dobre serije, samo je pitanje kad, i realno treba sacekati par godina da se povezu serije bez problema. Da povecanju nivo poverenja, jer ovo je previse povezanih fijasko za fijaskom.

@Dogzilla ali eto ja nemam takve probleme s njim, par godina je u jednom laptopu. Niti je problem boot, niti da bilo šta s njega radi.
Ti i desetine ako ne i stotine hiljada nemate, al eto Ja i desetine/stotine ljudi imamo/imali

Mesah malo Phoronix i Puget xD, Puget su ti koji imaju desetine hiljada diskov-a iskustva samo sa Samsung diskovima, ako ne i vise kroz istoriju. Puget systems sta su uradili je zvanicna potvrda svemu sto se suska u krugovima ljudi koji su povezani/imaju insider informacije, da niko ne treba da kupuje niti razmislja o Samsung disk-ovima dok Samsung ne pokaze na duze staze da je povratio nivo poverenja i proizvodnje.

Puget su izbacili sve Samsung 990 PRO disk-ove, niti ce ih koristiti da prave workstation masine za sve Industrije koje koristi workstation masine (Ovo je dokaz da ocekuju ne-popravljivo ostecenje, kurslus sa njima na srednje-duze staze)

Interesatno je da su kao zamenu izabrali Sabrent.

Po njima je Sabrent naj-verodostojnija firma koja proizvodi disk-ove trenutno.

Ali kao sto rekoh, u krugovima reviewer-a, ljudi iz industrije (bilo sa istrazivacke, bilo sa dizajnerske, ili sa proizvodne fabricke strane), Toshiba i SK Hynix (Solidigm) takodje uzivaju najvise nivo poverenja
 
Poslednja izmena:
Svi ostali disk-ovi, svi ostali Samsung problemi nisu "kriticne prirode" niti im je ugrozena "dugovecnost" osim Samsung 990 PRO. Od svih navedenih disk-ova i svih problema Samsung 990 PRO je najugrozeniji, i najfalicniji Samsung proizvod.

I on je jedino absolutno neoborivo, bez trunke hiperbole, prakticno i fizicki samo za u kantu, kao sto ga je Puget odradio u kantu. I realno je ocekivati slicno ako ne i vise neupotrebljivosti od njega nego kao sto je bilo za 840 EVO.

Ostali svi ce ili koliko toliko biti potegnuti i sredjeni, ili su polovicno upotrebljivi cak i sad.

Samsung (brend) ima (u sferi SSD-ova) previse polu-proizvoda i trenutno je (generalno/figurativno za u kantu). Cekaju se bolja vremena da obnove poverenje.
 
Poslednja izmena:
Brzinsko pitanje, jer bih sad narucio jedan od ta dva. KC3000 sa be quiet MC1 Pro heatsink-om za 100€ ili Fury Renegade (SFYRSK sa heatsink-om) za 112€? Oba su od 1TB.
 
KC3000 sa heatsinkom jer
1. možda ti i ne treba heatsink
2. taj heatsink možeš nekad da upotrebiš i za neki drugi SSD
 
KC3000 sa heatsinkom jer
1. možda ti i ne treba heatsink
2. taj heatsink možeš nekad da upotrebiš i za neki drugi SSD
Da, to je i meni palo na pamet kao prednost te opcije, reusability heatsink-a. A verovatno i bolje hladi od onog na Renegade-u jer ima i heat pipe. Jedno pitanje, jer mogu termalni padovi od heatsink-a da se "lepe" preko grafen aluminijumske nalepnice na cipovima?
 
Znaci to je to, nema ni jedan bitniji razlog zasto bi bilo bolje da se odlucim za Fury Renegade? Nesto veci endurance (800TBW vs 1.0PBW) moze da se zanemari?

edit: Porucen KC3000 i MC1 Pro heatsink. Hvala na sugestiji za laksu odluku. ;)
 
Poslednja izmena:
Brzinsko pitanje, jer bih sad narucio jedan od ta dva. KC3000 sa be quiet MC1 Pro heatsink-om za 100€ ili Fury Renegade (SFYRSK sa heatsink-om) za 112€? Oba su od 1TB.
Ako može info gde si našao po toj ceni, prodavnica ili neka druga varijanta? Msm nije neka razlika, ali ja sam uzeo KC3000 za 100e + heatsink 1100din sa KP, nisam našao jeftinije, a i čekam hetsink 3 dana jer kuriri.
 
Samsung je samo za u kantu/djubre.
Pratim Gamers Nexus, Linusa, HW Unboxed Gearseekers, Džejzija dve kinte, BBF, BRO-a i još more entuzijasta i, veruj mi, nigde ne videh da bilo ko od njih ne stavlja i u svoje mašine išta drugo osim Samsunga, WD Black, Seagate Firecuda ili Sabrent Rocket. APSOLUNO NIJEDAN od njih nije stavio Kingston SSD ( hvala je Bogu ) ili Lexar ili ne znam šta.
Lično i na poslu ne postoji SSD ili HDD Samsung koji je otkazao. Jedino što sam morao da na par laptopova zamenim 15 godina stari samsung 5400 HDD ( koji i dalje radi normalno ) sa SSD-om.
 
Pa da, sve je bazirano na ličnom mišljenju i mišljenju ljudi koji žive u potpuno drugačijim uslovima od svih nas. Takođe, nema vajde od stare slave, uslovi se mijenjaju i to što je neko prije 15 godina napravio odličan HDD ne znači da danas ne pravi greške sa SSDovima. Pisao sam na drugoj temi, u starom kompu imam tri HDD, dva WD stara 12 i 8 godina, i Seagate star 2 godine... Seagate krenuo da crkava. Neko drugi nikad nije imao problem sa sto Seagate proizvoda. Ničije iskustvo nije univerzalno, svi se nadamo da ćemo biti na pravoj strani statistike i držimo palčeve.
 
Ovo što je @Dogzilla rekao nije lično mišljenje, većina proizvođača je menjalo prećutno komponente SSD, i ova Samsung blamaža koju trenutno imaju sa high end SSD. A i nije ni Samsungu to prvi put, 840 Evo smo zato i spominjali. Tako nešto da imaju kao problem je neoprostivo, jer im je ili QC toliko očajan ili su svesno lansirali proizvod s problemom. Ja sam doduše pohvalio da iako je feleričan proizvod, koji me je iznervirao u to doba i dalje nekim čudom živ i radi.
 
Pa to je upravo lično mišljenje, Samsung je uhvaćen da radi gluposti, Kingston isto, svi imaju probleme i reputaciju... "Samsung se izblamirao s dva high end popularna proizvoda" nije isto što i "samo za u kantu". Opet sa HDD - ja ne mislim da je Seagate za u kantu - ja sam kriv što sam gledao cijenu i uzdao se u sreću, i nisam znao za CMR vs. SMR. Sve je škola, brendovi su tu da zarade, mi smo tu da učimo i uzdamo se u znanje i sreću, jer drugo i nemamo.
 
Нема овде никаквих мишљења. Целе самсунг серије су проблематичне, то нити је мишљење нити проблем до којег је дошло због касније промене у изради. Проблем је што је дошло до великих грешака у дизајну/поузданости које нису уочене пре пуштања у продају.
То је чињенично стање. То што неко није у стању да примети само значи да је незахтеван корисник, јер разлика између ссда брзина 550/500 и 3500/3000 је у реалном раду мали, скоро неприметан, веровали или не
 
Stigao KC3000, upakovan pod heatsink i inicijalno proverene brzine. Sve izgleda dobro, jedino što bih benefitovao od reinstalacije Win na isti, pošto sam na Gen3 A-data sada, na tričavih 3xxx MB/s. :)
 

Prilozi

  • 20230303_152840.jpg
    20230303_152840.jpg
    237.2 KB · Pregleda: 63
  • 20230303_153252.jpg
    20230303_153252.jpg
    381.4 KB · Pregleda: 55
  • 20230303_153521.jpg
    20230303_153521.jpg
    451.6 KB · Pregleda: 58
  • kc3000_initial_test.png
    kc3000_initial_test.png
    22.9 KB · Pregleda: 61
Koliko ti je stara instalacija? To ti je PCIe 3 ploča ako imaš 3000MB?
 
B550 je ploča, instalacija je na drugom, PCIe 3 slotu, gornji je četvorka.
 
Nazad
Vrh Dno