Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Za 150e imaš kod nas ADATA Gammix S11 Pro ili kod Mađara taj, SX8200 Pro i Transcend 220s...to je od Gen3 drajvova.
Dobri Gen4 su 190-200, poput Kingston KC3000 ili kod Mađara Mushkin Vortex, Gammix S70(Blade) i slično...
 
KC3000 mi je onda prvi pik, posto vidim da je pozicioniran kao najpristupacniji top tier NVMe. 'fala!
 
Jel neko čuo ili video nešto ovako. 1TB
1677430894288.png
 
EDIT (18:48): Alhua mi je poznata kao firma iz domenu proizvođača sistema za video nadzor. U snimačima su ranije imali hard diskove raznih proizvođača.
 
Poslednja izmena:
Za 400 dinara vise gen4 Kingston NV2 od 1TB. I tako ubog je brzi od ovog fu-meng-chua.
 
Dahua video nadzor takođe stavlja svoj label na SSD-ove samo nezanm ko ih stvarno pravi. To su radili i za HDD, za neke znam da su bili Hitachi. Lako se menja ime u firmweru.
 
Jel neko čuo ili video nešto ovako. 1TB
Pogledajte prilog 378149
Dahua E900.
Silicon Motion SM2263XT kontroler, kao u Kingston NV1, Lexar NM610, Silicon Power P34A60, Patriot P300 i drugim niskobudžetnim drajvovima...DRAMless, 176-layer Micron TLC NAND (mada, ko zna da li ima lutrije sa čipovima). Dolazi sa hladnjakom koji moraš da namestiš sam, heh. 1TB verzija radi na 2000/1600 MB/s. Test u videu je pokazao da nakon nekih 30GB upisa brzina padne na 180 MB/s, što je nivo boljih HDD-ova...
U suštini, ništa posebno, tipičan niskobudžetni SSD kao svojevremeno Kingston A2000 (mada je A2000 imao DRAM cache i malo brži upis, šteta što ga nema više). Ali za praktično iste pare ima Lexar NM620 koji je brži a za 10-20 evra više ima krštenih modela sa DRAM i većim brzinama...

 
Poslednja izmena:
Izgleda da suprotno od HDD-a cena za SSD preko 1TB skače na više nego duplo, kod HDD-a je što veći kapacitet to jeftinije po GBajtu, Sa 4TB već deru li deru.
 
Da, ja sam htio da uzmem KC3000 2TB za novu mašinu ali u momentu kad sam poručivao bio je od 1TB osjetno manje od pola cijene 2TB, pa sam odlučio da zasad uzmem njega.
 
Ako sam dobro ispratio, 2Tb ima bolje brzine od 1Tb modela. Pa kada vec kupujem...
 
Uglavnom su iste. 500gb i manji su sporiji i imaju manje deklarisano vreme upisa.

I ja cu ipak verovatno na 1TB, ovaj 850 evo 1tb cu da ostavim kao sekundarni. Suvise je velika razlika u ceni 1 vs 2tb
 
Obično je 2x skuplje od 1TB, mada ima izuzetaka i cene variraju.
Iskoristite priliku, cene su otišle dole jer je tržište zasićeno...proizvođači zavrću slavine, videćemo kako će biti za koji mesec...
 
Sad gledam.
Bogami pale cene...
 
Sad i ja upadam sa pitanjem, čime da zamenim moj 860 EVO 500GB (nemam m.2 na ploči, pa mora sata)?

Vidim da se nudi Samsung 870 EVO 1TB kao logičan nastavak, ali takodje vidim da se ljudi žale na neke probleme sa njima?
 
Kad su već pale cene ssdovima, šta je sad neka ok kupovina za 2TB gen4? U domaćim su najjeftiniji 980 pro i kc3000, ali mi je problem što je kc3000 double sided a nema verzije sa hladnjakom, pa bih onda i tu morao da nađem nešto da dokupim. A 980 pro je single sided i ima verziju sa hladnjakom, mada sa ovim glupostima oko firmware-a mi baš i nije svejedno.
 
Ja na kraju (pošto nemam m.2) pazario nov 860 PRO 1TB. Preskočih 870 EVO za kojeg ima žalbi po internetima :D

Takodje nisam hteo onaj QVO model, njega baš napljuvaše.
 
Kad su već pale cene ssdovima, šta je sad neka ok kupovina za 2TB gen4? U domaćim su najjeftiniji 980 pro i kc3000, ali mi je problem što je kc3000 double sided a nema verzije sa hladnjakom, pa bih onda i tu morao da nađem nešto da dokupim. A 980 pro je single sided i ima verziju sa hladnjakom, mada sa ovim glupostima oko firmware-a mi baš i nije svejedno.
SN850-SN850X
Mada ima priča za X verziju da izaziva BSOD dok ne reše

Ja imam KC3000, doduše 1TB a i ploča mi ima heatsink, tako da mi nije to problem.
 
Dosta je skuplji sn850 2tb od ovih drugih.

Verovatno ću na kraju i uzeti kc3000 pa da se bacim na traženje double sided hladnjaka, ne znam koliko mi se rizikuje 980 pro pošto bih ga koristio kao boot drajv.
 
Imaš na aliju dobrih po 4-5e, uzimao sam ja jedan poodavno ali sam mu zaboravio ime, zbog pozicioniranja grafike na ploči nije bio kompatibilan pa sam ga prosledio dalje.

Edit: možda se zvao Jonsbo, aluminijumski crveni,išao je sa svojim termalnim padovima za obe strane
 
Poslednja izmena:
Porucio sam i ja KC3000 2Tb, cekam isporuku. Imam heatsink na ploci, pa kapiram zavrsice posao.
 
KC3000 se manje greje. Na testovima nije usporavao rad zbog temperature pa hladnjak verovatno neće ni biti potreban, pogotovo ako se forsira žešćim upisivanjem...
 
Pametan covek danas stavlja hladnjak na boot pcie drajv, nema veze koji brend.
 
Treba mi neki solidan M.2 ssd od 2tb za storage.
Imam Samsung 970 EVO Plus 500gb (sistem), Kingston A2000 1tb (storage) i par komada 250gb SATA koje bih zamenio vecim od 2tb.
Vidim da A2000 ne postoji od 2tb, najveci kapacitet je 1tb.
Koji Kingstonov model sa DRAM je nakon A2000, a da je dobar kao on i da ima 2tb kapacitet po pristupacnoj ceni ?
Nov NV2 2tb je 100e, ali nema DRAM i TBW je 640tb koliko inace imaju bolji modeli od 1tb.
Nasao sam i polovan 970 EVO Plus od 2tb za oko 140e.
 
KC3000? Najniža cena na KP je ~170€.
 
Treba mi neki solidan M.2 ssd od 2tb za storage.
Imam Samsung 970 EVO Plus 500gb (sistem), Kingston A2000 1tb (storage) i par komada 250gb SATA koje bih zamenio vecim od 2tb.
Vidim da A2000 ne postoji od 2tb, najveci kapacitet je 1tb.
Koji Kingstonov model sa DRAM je nakon A2000, a da je dobar kao on i da ima 2tb kapacitet po pristupacnoj ceni ?
Nov NV2 2tb je 100e, ali nema DRAM i TBW je 640tb koliko inace imaju bolji modeli od 1tb.
Nasao sam i polovan 970 EVO Plus od 2tb za oko 140e.
Kingston a2000 je 1tb, posle a2000 ide kc3000, ali je on puno skuplji ali i brzi, nv2 i nv1 i ostali modeli po meni nisu vredni razmatranja.
 
Da, KC3000 je high end koliko vidim, to mi ne treba.
Vidim da imaju i KC2000/2500 ali i oni imaju jacu cenu.
Gledao sam i Crucial P2 i tako te neke budzetske dramless ssd-ove, ali svi imaju upola manji tbw od predvidjenog.
Koji ssd-ovi su jos vredni razmatranja ?
Znam samo za Kingstone i Samsunge jer najvise preovladjuju na nasem trzistu.
 
Nazad
Vrh Dno