Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Ako je tako, postoje adapteri koji se uključuju u pci-e slot, a na njih se mogu postaviti i m.2 sata diskovi. Dakle, pci-e adapter kartice nisu isključivo za m.2 nvme, ali treba biti oprezan prilikom naručivanja.
Ponavljam, oni su u 99% slučajeva za NVME M.2 diskove, ne SATA diskove. Ukoliko kojim slučajem jesu za SATA diskove morali bi ili da imaju storage kontroler na štampanoj ploči i samim tim da traže driver da se instalira ili da imaju ženske SATA priključke koje bi trebalo kablom povezati sa SATA portom ploče.
 
Ako je tako, postoje adapteri koji se uključuju u pci-e slot, a na njih se mogu postaviti i m.2 sata diskovi. Dakle, pci-e adapter kartice nisu isključivo za m.2 nvme, ali treba biti oprezan prilikom naručivanja.
Postoje adapteri za SATA 2.5" SSD na PCI/PCIe slotove ali su bez kontakta a diskovi opet moraju da se povežu kablovima.
Sa M.2 diskovima postoje SATA i NVME (PCIe x4) i večina ploča može i jedan id rugi tip.
 
WD Blue 3D postoji u 2 form factora. Standardni 2.5" i M.2. Oba komuniciraju preko SATA protokola.

Nabavio sam skoro od kolege sa foruma WD Blue 3D M.2 tako da mi je to bila prva asocijacija.

image_67225089.JPG

Inače često se desi da M.2 ima nižu cenu od SSD a. Ljudi ga slabo kupuju jer ne žele da se cimaju sa adapterima, ako imaju starije matične, ili su jednostavno neupućeni. U ovoj temi


u postu 40, sam pokazao kako razlika u brzini, je vrlo mala, ili nikakva preko adaptera i to sa kloniranim sistemom.
 
Problem sa reči "adapter" je , jer ljudi obično misle da postoji (mora) neka konverzija nečeg, (mora) da adaptira nešto.

Ovde ne postoji "adaptacija", samim tim nema potrebe da "dokazuješ" nešto. U oba slučaja, sa i bez "adaptera" se ide na PCI-E liniju, kad se koristi M.2 PCI-E.

Na slici koju si postavio, jasno se vide dva prazna prostora iliti dva "jezička", te je reč o M.2 SATA, a ne M.2 PCI-E, koji može da ide i u slot gde se stavlja M.2 PCI-E na ploči, ponavljam, na ploči (brzina 2x samog PCI-E standarda), ali sa tom razlikom da koristi pinove kojim "teče" SATA protokol i preuzima određeni(e) SATA port(ove) na ploči. (jer se kači na njih zapravo, ne na PCI-E)

"Adapter" koji bi se koristio za M.2 SATA, ide preko kabla koji se povezuje na SATA port. Na takvom "adapteru", obično se posebno nalaze jedno pored drugog, M.2 PCI-E i M.2 SATA.

cd5d2aa9-0d26-4d47-885d-0d7dde7bd6a9_1.463b566e9f52152fa2010e1a326b28e4.jpeg


Ili zasebno za M.2 SATA:

93c7b510-f1d2-405b-baf0-a5f5bd53d2cc.f0e119257c671416a1edc4307ce4c6b1.jpeg


91BOLPlNGaL._AC_SL1500_.jpg
 
Poslednja izmena:
O tome je pisao @CountMike ; priznajem da sam prevideo sata data port na toj pci-e kartici. Ali mi, uz priču sa isključivanjem sata porta na matičnoj ploči, sada deluje logično.
 
Ne isključuju se SATA portovi na svakoj ploči, treba pogledati uputstva za ploču.
 
Već duže vreme se ne gase SATA portovi, radije smajuju protok na drugim PCIe portovima ili ih gase skroz...zavisi od ploče, doduše, treba konsultovati manual.
 
Već duže vreme se ne gase SATA portovi, radije smajuju protok na drugim PCIe portovima ili ih gase skroz...zavisi od ploče, doduše, treba konsultovati manual.
Ne moze da se smanji PCI-E protok na ploči kada se u M.2 slot ubaci SATA disk jer on ne koristi PCI-E magistralu odnosno NVME protokol za komunikaciju. Kao svojevremeno eSATA portovi, prosto mora da se "ugasi" neki od postojećih SATA portova na ploči jer čipset prestane da koristi/povezuje/usmerava SATA kontroler na toj fizičkoj lokaciji/tom SATA portu, i preusmeri ga na M.2 slot. Jedine dve situacije gde se ne "gasi" neki od postojećih SATA portova jeste kada ploča nema dovoljno SATA portova da se povežu svi portovi integrisanog SATA kontrolera(čipset ima integrisan SATA kontroler koji može da tera 6 slota, a ploča ima samo 4 SATA portova, dakle imamo lufta za još 2 porta) i kad ploča ima dodatni SATA kontroler koji je posvećen M.2 slotu(čisto sumnjam da ako ovakve ploče postoje da ih ima više od 10).

Sa druge strane, ne bi trebalo da se na plocama gase SATA portovi ako se ubaci NVME disk(sem ako je budget ploca, mada i tad nisam siguran zasto bi dolazilo do toga).
 
Poslednja izmena:
To je neka Asus X470 ploca, zar ne? Istrazio sam malo i uvideo jednu zanimljivu stvar. AMD prijavljuje da B450 i X470 imaju jednak broj SATA portova koje kontroler integrisan u chipset moze da opsluzi, tj 6 komada, medjutim to nije istina. X470 ploce zapravo imaju kontroler koji moze da opsluzi 8 SATA portova. MSI X470 Gaming Pro Carbon ima 8 SATA porta bez da ima externi SATA kontroler, tako da integrisani SATA kontroler mora da je sposoban da u isto vreme opsluzi svih 8 portova. I gle cuda, kad se ubaci SATA M.2 SSD disk u M.2 slot jedan od SATA portova se disable-uje.


EDIT: Pogresio sam. Izgleda da sami procesori imaju SATA kontroler koji podrzava 2 porta integrisan u svoj IO die.
 
Poslednja izmena:
Da, ploča iz potpisa, Ryzen 24 PCIe lanes ali 4 linije vezane za chioset tako da prvi M.1 kada je u njemu NVMe ima sve 4 liinije a prvi i drugi PCIe x 16 dele ostalih 20 linija.
Chipsed daje još 16 PCIe a lanas oni se dele između svih PCIe x1, donjeg PCIe x16 slota i drugog M.2.
Da, Controller chiplet controliše sav I/O. uključujuće i USB2.
 
a ovaj moj koje kesiranje ima ?
Tom disku ne fali nista, svaki zivi od 3-15x duze od tog glupog life/health upisa, na primer na nekim enterprise diskovima stave isti nand i prodaju ga sa 5x life i vecom garancijom jer znaju da nece crci samo uzmu 2x vise u ceni a dobijes isto
 
nisam ni primetio da mu ista fali sem tih brojki... izgleda sam imao srece inace je i placen 7000 din valjda ;)
 
Budite dobri pa mi preporucite sta ciniti u sledecoj situaciji...

Odluicio sam da kupujem novi laptop ( verovatno HP Pavilion Gaming 17-cd2032nm 5U058EA) https://support.hp.com/ee-en/document/c08011973 , koji ima neki nvme ssd (nepoznato koji sem da je 256GB PCIe® NVMe™ TLC M.2 SSD), a koji bi zamenio sa nekim većim nvme ssd-om, od 1TB najverovatnije.
KOJI 1 TB nvme ssd mislite da može u ovaj laptop stati da radi u svojoj punoj snazi, sta bi bila najbolja kupovina za njega (ovaj HP laptop)?
Jel' ovaj laptop podrzava nvme 3.0 ?
Da li bi u njemu dobro i koliko dobro radio "Kingston A 2000 1 TB" kao boot nvme ssd ?

Imam ovaj Kingston A 2000 1 TB sto bi stavio u laptop, ako bi valjao za njega.
On se nalazi u externom kucistu kao skladiste za filmove i serije koje gledam (bi mogao da gledam) a umesto njega bi stavio neki 2TB jeftiniji nvme ...
Koji bi nvme bio najbolja kupovina za tu namenu (skladiste u externom kucistu)?
Da li bi valjao Intel 660p ili je bolji Kingston NV1?
Tu bi bilo povremeno prebacivanje vece kolicine podataka (filmova i serija od po vise TB), a prvi put bi na tih 2Tb se smestilo barem 1,5TB.
Da li bi zbog necega bilo usporenja pri prebacivanju ako se uzme u obzir da je hladjenje nvme dovoljno dobro reseno?
Sata brzina sasvim odgovarajuća s obzirom da ide sa usb 3.0 sav protok pri prebacivanju.

Ajde pomozite, predloziste, posavetujte, zabole me vise glava od svega, trazenja odgovarajuceg laptopa i dogradnje istog da bude bas ono sto sam zamislio, potraga za delovima...
 
Poslednja izmena:
Po tom linku za HP ima 1x M.2 i 1xSATA (gde je HDD)
HDD bi valjalo zameniti sa nekim SATA SSD-om prvo. 256GB je dovoljno za Windows i neke esencijalne programe a sve ostalo možeš da instaliraš na SSD. To bi bila naj jeftinija kombinacija sa naj većim učinkom za pare.
A2000 je skoro duplo sporiji od recimo Samsung 970 evo plus ali bi to bilo teško da se oseti. U svakom slučaju manje nego SATA vs, NVME a tek vx, HDD !!!!
Za ostalo ja bih sačekao da laptop stigne, ne piše ali je moguće da ima PCIe 4gen a to može da promeni stav prema primarnom NVME.
Taj HP ima SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps port pa ako hoćeš još brži external disk trebalo bi i odgovarajući adapter.
Za HDD u slučaju da ga menjaš SSD-pm možeš da uzmeš neki jeftin SATA > USB3 adapter i da služi za neki dugoročni smeštaj.
 
Trebalo bi da ovaj laptop podrzava PCI-E 4.0.
 
Treba za 10 godina star laptop, neki najjeftiniji upotrebljiv SSD, jer bilo šta skuplje nema smisla ni stavljati. Od ovih Intenso, Gigabyte šta je pouzdanije 120GB?
 
Ja imam Gigabyte u jednom, 12 godina starom laptopu i sasvim korektno radi.
 
Ja sam u potrazi za što jeftinijim NVMe od 2TB da zamenim jedini HDD koji je ostao u mašini. Brzina itd, nije važna jer treba samo za privremeno skladištenje dok ne ode na backup diskove. NVMe primarno samo zbog toga što razlika u ceni nije velika, skoro ništa a M.2 sata ne zato što treba da ide na isti PCIe adapter zajedno sa Samsung 960 Evo. Već imam hot svap fijoku sa 2 x SATA SSD-a koji su već zauzeti Linux-m.
Manje kablova je takođe veliki plus.
Možda bih prošao i sa 1TB ali razlika u ceni je takođe mala, za nekih 20-50% više da se duplira kapacitet, naravno kada se gleda ista marka.
 
Izgleda da vam je tu najbolji Intel 660p, ima DRAM, 5 godina garancije, performanse odlične (osim transfera koji je na pola od Samsunga 970), i cena oko 18.000 dinara u domaćim radnjama.
 
Ima i jeftinijih ali meni bi primarno bilo 2TB.
 
I ja se mislim da uzmem 2TB, doduše za primarni i da je dovoljno brz za Direct Storage kad dođe.
 
Tu je kralj Samsung 980 Pro ako imaš PCIe 4, 870 evo plus za trojku.
 
Sačekajte Samsung 990 Pro, taj će izgleda biti najbolji. WD black SN850 i Samsung 980 Pro su skoro isti.
 
Primetio sam da postoji i SN850X.
 
Kingston KC3000 nije skup, 135€ za 1TB a top tier Gen4 SSD.
 
Poslednja izmena:
Drugari, imam sledeće pitanje. Ovaj WD Blue 3D M.2


Nabavio sam skoro od kolege sa foruma WD Blue 3D M.2 tako da mi je to bila prva asocijacija.

Pogledajte prilog 352660

Inače često se desi da M.2 ima nižu cenu od SSD a. Ljudi ga slabo kupuju jer ne žele da se cimaju sa adapterima, ako imaju starije matične, ili su jednostavno neupućeni. U ovoj temi


u postu 40, sam pokazao kako razlika u brzini, je vrlo mala, ili nikakva preko adaptera i to sa kloniranim sistemom.

trebam da namontiram na jednu mikro maričnu ploču koja ima samo SSD. Slot za grafiku je zauzet. Da li bi mi ovaj adapter odradio posao

Capture.JPGCapture2.JPG
 
Nazad
Vrh Dno