Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

update:


tako da proverite svoje diskove ukoliko su iz jan-feb 2021. Ja sam poslao mail firmi koja mi je prodala disk sa slikama iz magiciana pa cemo videti da li ce mi odobriti zamenu.
Da li si dobio pismenu garanciju od 5god. prilikom kupovine?
Nije mi baš jasno šta se dešava sa SSD-om?
Da li bi trebalo da brinem za moj primerak koji još nije iz kutije izvađen, radi se o modelu od 500GB proizveden 08.05.2021.god.?
Htedoh SKC600 da uzmem ali ga ne beše na stanju u radnji u trenutku kupovine.
 
Jesam. Mislim da si miran sto se tice tvog diska, jer se na netu uglavnom zale na verzije preko 1tb. Ali uradi update firmware-a ako postoji i oba velika testa iz samsung magiciana. Uradio sam full surface test i imao sam dva crvena bloka sto mi je podiglo Uncorrectable error count i ecc error count, koji se dalje povecavaju nakon svake greske u citanju i crvene su boje sad (critical). Upravo uradio secure erase i krenuo da vrtim oba velika testa pa cu videti da li ce se error rate povecavati u smart parametrima. Ako bude sve okej onda ga punim fajlovima i testiram dalje. Inace, pre secure erase, prilikom bekapa 3 fajla su fejlovala kod citanja i to je automatski povecalo error rate u smart-u. Javljam kako je proslo. U svakom slucaju svi koji imate ove diskove, posebno proizvedene u jan-feb 2021 uradite testove. Koliko sam video na netu izgleda da su svi sa fabrickom greskom, samo sto dosta njih ne primeti dok ne bude kasno :/
 
Pojavio se ovaj ssd SAMSUNG 4TB 870 QVO u nekim radnjama po znatno nizoj ceni nego inace, neki info o cemu se radi?
 
Jesam. Mislim da si miran sto se tice tvog diska, jer se na netu uglavnom zale na verzije preko 1tb. Ali uradi update firmware-a ako postoji i oba velika testa iz samsung magiciana. Uradio sam full surface test i imao sam dva crvena bloka sto mi je podiglo Uncorrectable error count i ecc error count, koji se dalje povecavaju nakon svake greske u citanju i crvene su boje sad (critical). Upravo uradio secure erase i krenuo da vrtim oba velika testa pa cu videti da li ce se error rate povecavati u smart parametrima. Ako bude sve okej onda ga punim fajlovima i testiram dalje. Inace, pre secure erase, prilikom bekapa 3 fajla su fejlovala kod citanja i to je automatski povecalo error rate u smart-u. Javljam kako je proslo. U svakom slucaju svi koji imate ove diskove, posebno proizvedene u jan-feb 2021 uradite testove. Koliko sam video na netu izgleda da su svi sa fabrickom greskom, samo sto dosta njih ne primeti dok ne bude kasno :/
Hvala na pojašnjenju kVu@, kada ga budem aktivirao uradiću tako pa javim kako/šta se dešava.
Cena bila 11k ali sa penz.popustom+bodovi izašo me 8.450, a SKC600 je bio 8.050.
Javi i kakav si odgovor dobio od dobavljača, da li su ti uvažili garanciju. Da li si se registrovao na sajtu proizvođača, ima li neki rok za registraciju? Da li može ručno da se skine poslednji firmware ili mora da se update firmware kroz Magician (kod 850 evo je moglo ručno)?
Hvala na pojašnjenju kVu@, kada ga budem aktivirao uradiću tako pa javim kako/šta se dešava.
Cena bila 11k ali sa penz.popustom+bodovi izašo me 8.450, a SKC600 je bio 8.050.
Javi i kakav si odgovor dobio odgovor od dobavljača/prodavca, da li su ti uvažili garanciju. Da li si se registrovao na sajtu proizvođača, ima li neki rok za registraciju? Da li može ručno da se skine poslednji firmware ili mora da se update firmware kroz Magician (kod 850 evo je moglo ručno)?
 
Odlucio sam da ipak sacekam jos bar mesec dana i da na njega trpam fajlove koje mogu da prezalim. Za to vreme cu ga propisno izmaltretirati :)

Uradjen secure erase, prosao full test bez bad sektora, prosao extended smart self test (za razliku od prvog puta kada je puko na 10%), natrpao ga na 90% kapaciteta i opet je prosao full test bez losih sektora i pojacavanja gresaka. Smart parametri su naravno ostali kako su bili.

Tako da cu na svakih par dana raditi po neki test pa ako ostane sve okej mozda i nema potrebe za menjanjem. Moguce je i da je firmware koji je izbacen pre mesec-dva resio problem sa tim diskovima, ali se morao odraditi ovaj secure erase da bi to profunkcionisalo sve kako treba.

I pitanje za znalce, koji test je najbolje uraditi u hd sentinelu? read-write-read mozda?

Javljam se za mesec dana ili ranije:)
 
Из личног искуства, кад почне да се повећава број лоших сектора диск је готов.
Такође, један диск сам добро платио, а кад је после неколико година и истека гаранције црк'о испоставило се да је 'repaired', што је и писало на њему, на бочној страни на коју углавном нико не обраћа пажњу. На такве махинације наших трговаца нико не обраћа пажњу и сви узимају здраво за готово, а они згрћу добре паре на тај начин. Оваква продаја би требало да се подведе под категорију обмана.
 
ne povećava se nakon što sam uradio secure erase i po 5 testova full scan i smart extended test. da li su sa novim firmware-om sakrili manu ili je stari brljao pitanje je sad. nastavljam sa testovima kad god nisam kući, šta mi teško:)
 
Pozdrav svima. Hteo bih da malo nadogradim svoj desktop PC na kojem je intelov Q8200 proceosr na 2.3Ghz sa 4bg DDR3. Hteo bih samo przi odaziv u dizanju sistema i browsera, dakle osnovna upotreba kompa. Imam HDD od 500gb za podatke ali bih ubacio sdd za sistem i malo nesto programa sto mi treba. Koji bi mi preporucili u cenovnom rangu 3-4000 din?
Hvala unapred :)
 
GEIL Zenith Z3 GZ25Z3-256GP
Pošto tvoja ploča ima SATA 300 protok, ovaj SSD bi ti radio smanjenom brzinom od 300/300.

Ukoliko bi kupio NVMe disk
Patriot P300 P300P256GM28US
i PCIexpress -M.2 adapter, imao bi brzine od ~ 1000/1000, takođe ograničene tvojim PCIexpress 1.1 standardom,
ali značajno brže od serial ata diska.

Uslovi za donju kombinaciju su
-da imaš drugi PCI express slot na matičnoj ploči (x16, x8, dovoljan je i x4, jer adapter ima 4 lanea)
- da sistem podižeš sa USB fleša (na kome je Clover sa NVMe UEFI modulom).
 
Poslednja izmena:
Matična mi je asus P5G41T-M LX2/GB i ima samo 1 PCI slot koji je zauzet grafičkom tako da ću morati preko SATA 3 da povežem SSD. Svakako ću dobiti brže dizanje sistema nego na sadašnjem HDD.
 
Из личног искуства, кад почне да се повећава број лоших сектора диск је готов.
Такође, један диск сам добро платио, а кад је после неколико година и истека гаранције црк'о испоставило се да је 'repaired', што је и писало на њему, на бочној страни на коју углавном нико не обраћа пажњу. На такве махинације наших трговаца нико не обраћа пажњу и сви узимају здраво за готово, а они згрћу добре паре на тај начин. Оваква продаја би требало да се подведе под категорију обмана.
Imao sam jedan takav slucaj u Gigatronu pre nekoliko godina, imali su Hitachi 2TB "na akciji". Posto je isti model kakav vec imam, i znam da je to odlican model, uzeo sam. Kad sam ga ubacio u masinu nije pokazao bad sektore ali se drasticno grejao, i dok stoji u idle temperatura samo raste, preko 60C, vreo na dodir... Zakljucio sam da je najverovatnije to da je refurbished, ali da prodavci to nisu naveli, ali ja sam istog dana otisao i vratio ga. Povuci-potegni ali su mi ipak vratili pare. Siguran sam da je refurbished jer je bila niza cena (lazna akcija), ali oni to nisu naveli. Neki trgovci to istaknu ali ovaj ne. Smatram da kad vam se desi da vam uvale refurbished, bez obzira da li je HDD, SSD, MB... a da to nije naznaceno, imate pravo da reklamirate.
Jos jedna situacija u emmi, pokusali su da mi uvale MB koja je refurbished, tragovi lemljenja na njoj...
 
Sta uzeti danas od vise klase Gen3 diskova....

1 TB Samsung 970 Evo Plus
1 TB Adata Legend 750

...nesto trece ?
 
Узех 970 Ево Плус, у радњи ми рекоше да имају најмање рекламација, и претпостављам да је зато што су компоненте све од самсунга, клинац, лик што ради у продавници ми је препоручио А-дата ХПГ м.2 ссд. Можда бих и то купио него сам се залауфао за самсунг.
 
Koji je trenutno najpovoljniji a dobar SATA SSD za storage?
Planiram da izbacim HDD koji mi trenutno sluzi za storage posto ima neki veoma iritirajuci visokofrekventni zvuk.

Kapacitet od 1TB bio bi idealan.
 
Samsung normalno. 870 Evo
 
Nisi pogrešio, taj Samsung je najbolji PCIe gen.3 SSD a cena mu je baš pala...
Ja baš ovih dana gledao i čudu se čudim, koji god review da pogledam vidim cena mu bila oko ili preko 200eur - tako da sam ga bez razmišljanja brzo kupio za 15290 rsd - 1TB 970 EVO PLUS.
 
Koji je trenutno najpovoljniji a dobar SATA SSD za storage?
Planiram da izbacim HDD koji mi trenutno sluzi za storage posto ima neki veoma iritirajuci visokofrekventni zvuk.

Kapacitet od 1TB bio bi idealan.
Mozes i WD Blue, mada nije nesto znatno jeftiniji. A55 je jedan od jeftinijih 1TB i trebalo bi da prodjes OK sa njim za storage. Ima SMI 2258xt kontroler bez DRAM-a.
 
Hvala, modul je 500 gb.

Offtopic: Da li mi se čini ili je SSD sata pri kraju logične upotrebe?
Не бих рекао да је ово офтопик, баш напротив.
ССД сата(небитно да ли је у новом или старом облику) су своје одслужили, продају се онима који немају пара да пређу на новије(плоче и остало) тако да немају слотове или бар не довољан број.
Цена је скоро иста, а кад распродају још мало може се десити и да буде повољнија.
 
Цена је скоро иста, а кад распродају још мало може се десити и да буде повољнија.

Neće se desiti, jer kada se rasproda tehologija onda dolazi nova serija, sa performansama na kašičicu boljim i 20-30% skupljim.
 
Laički prema dosadašnjim informacijama mogu da zaključim da je nvme ssd od pre koju godinu ušao u mainstream i da će ostati i biti još kvalitetniji dok ga ne zameni nešto sledeće, a praktično ne znam koja bi tehnologija mogla biti brža od pcie, pa ako stručniji mogu da preporuče neki tekst ili ideju nek izvole, mislim pročitao sam kao nešto o NVMe-of mada mi je to i dalje nejasno. U tom slučaju, iskorišćenost takvih potencijalnih nenormalnih brzina nije u fokusu konzumer segmenta.

Sa druge strane dva m.2 slota na matičnim mi je nerazumljivo, mada od viška glava ne boli, jer 1, 2 tb nvme ssd je sasvim dovoljno za sistem dok za storage je i dalje tu prema pouzdanosti oldskul HDD.
Neće se desiti, jer kada se rasproda tehologija onda dolazi nova serija, sa performansama na kašičicu boljim i 20-30% skupljim.
U kom smislu boljim performansama kada je ssd sata 6Gb/s limitiran interfejs?
 
Poslednja izmena:
Broj M.2 slotova je prilično limitiran veličinom ploče a NVMe dodatno limitiran brojem PCIe lanes. Neki izlazi iz tog kruga su dodatni PCIe iz chipset-a sa vertikalnim postavljanjem M.2 slota a pre svega jeftinijim M.2/NVMe SSD-ima većeg kapaciteta.
SATA sa druge strane je duboko ukorenjen i još uvek služi velikom broju uređaja a HDD nikako ne posustaju za veće kapacitete.
 
Neće se desiti, jer kada se rasproda tehologija onda dolazi nova serija, sa performansama na kašičicu boljim i 20-30% skupljim.
Можда се нисмо разумели мислио сам на нвме у односу на сата ССД, неће бити још дуго времена не знам каквих нових генерација овог другог, зато су већ сада цене сличне, и то и кажем да ће вероватно бити и мање(првих у односу на друге).
Laički prema dosadašnjim informacijama mogu da zaključim da je nvme ssd od pre koju godinu ušao u mainstream i da će ostati i biti još kvalitetniji dok ga ne zameni nešto sledeće, a praktično ne znam koja bi tehnologija mogla biti brža od pcie, pa ako stručniji mogu da preporuče neki tekst ili ideju nek izvole, mislim pročitao sam kao nešto o NVMe-of mada mi je to i dalje nejasno. U tom slučaju, iskorišćenost takvih potencijalnih nenormalnih brzina nije u fokusu konzumer segmenta.

Sa druge strane dva m.2 slota na matičnim mi je nerazumljivo, mada od viška glava ne boli, jer 1, 2 tb nvme ssd je sasvim dovoljno za sistem dok za storage je i dalje tu prema pouzdanosti oldskul HDD.

U kom smislu boljim performansama kada je ssd sata 6Gb/s limitiran interfejs?
Управо супротно, што више слотова то боље, део је директно из нових ЦПУова, а део линија са плоча, најновије(сек брзине) пцие 5 с обзиром да ће тражити ваздушно/водено хлађење су смешне, али је битно имати што више претходних генерација из разлога:
1 - неке игре као воркрафт већ траже бар неки ССД као минимум за најновије експанзије
2 - мени, као и многима тренутно најбитније, дајрект стораџ, о првим резултатима учитавање неке прелиминарне тест игре(заборавих име) је спуштено скоро 10 пута(око 7ГБ(10к фајлова) за 1.5 секунди и растерећење цпуа 25%)), а велике добитке ће сигурно имати и они који се баве одређеним пословима.
3 - игре су све веће и веће, а ССД величине баш и не расту том брзином + цене... тако да ко нема пара одмах за све, добро је имати празне слотове за будућност да не мора да се мења све...
Новије плоче, почевши од оних са Б у називу обично имају око 3 комада, 4. или 3. генерације, што је по мени идеално: ОС, игре, документа/(локални бекап ко нема нас)).

Није проблем пцие, скоро сваке генерације плоча стиже нова генерација са већим секвенцијалним брзинама, проблем је ССД техонологија која кубури са "random" 4к брзинама годинама и нема вести о томе да ће бити боље(опет дајрект стораџ ће помоћи за нешто).
Технологија која је обећавала да ће по свему бити боља је мало запала у ћорсокак, бар за обичне кориснике(optane).

Да останем у теми најбоља куповина(узимао бих само Кингстон или Самсунг) од бржих дискова kc3000, споријих горепоменути А2000 или 970/860.
 
Разумео сам тек мало касније да си мислио на Нвме. :cool: Углавном се све врти око гејминга и брзине трансфера података међу персоналним компјутерима па због тога ће нвме бити још дуго присутан и унапређиван. Иначе бих према рецензијама квалитетнијих дискова додао на листу и ВД 850 СН Нвме четврте генерације.
 
Koja je normalna radna temperatura za 1 TB Samsung 970 Evo Plus? Meni ide do 57c, obicno od 45 do 55. Stari A2000 nije nikad video 50c, uglavnom oko 40-45c je bio
 
Normalna je, ne brini...tako kaze Samsung, imam isti samo 500GB i bila mi je panika u pocetku😀 tadasnja verzija Samsung Magician je isla u crveno, novija sadasnja verzija kaze da je normalna(plava)i savetuju da se ne skida nalepnica, koja je od grafena i ona "kao hladi" uredjaj ...ali, zaista nema nikakvih trotlovanja usporenja ...jos kad vidis koja je temp samog kontrolera ufff🤪 ali sve to radi
 
Poslednja izmena:
Isto i kod mene, imam 970 EVO od 250GB i 970 EVO Plus od 500GB, oba su pod hladnjacima u provetrenom kućištu. U radu EVO se kreće oko 50-55 a Plus 55-60. Ono što mi je interesantno je kad igram nešto što je instalirano ne jednom i drugi postiže radnu temperaturu iako se uopšte ne koristi.
 
Ja nemam nikakav hladnjak, go je kao pistolj😁, samo ona grafen nalepnica/sticker...mada, veliko mi je kuciste i ok je ventilacija.
 
Nazad
Vrh Dno