Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Pa to.
Obican 980 ne pro je 9600, a 970 evo plus je 12300 za velicinu od 500gb
Pa mi je osetna razlika, ako vec nema preterane razlike za istu velicinu bolje ustedim 25%
Onda ok. Ta razlika je zbog otsustva DRAM-a na 980 u odnosu na 970 ali generalno, za običnog korisnika, to ne znači ništa. Uzmi i uživaj.
 
Sem ovog A400 imali jos sta za izbegavanje za SSD do 4k dinara (od 120GB/240GB) odnosno ima li neka preporuka. Treba mi za praistorijski laptop, za surf povremeno kuckanje samo ne zelim da na kraju bude sporiji od 5400rpm HDD. Procitao sam poslednjih 30 strana, da ne bude da pitam onako jer me mrzi da citam ali nikakav konkretan zakljucak nisam izvukao.
 
О́
Sem ovog A400 imali jos sta za izbegavanje za SSD do 4k dinara (od 120GB/240GB) odnosno ima li neka preporuka. Treba mi za praistorijski laptop, za surf povremeno kuckanje samo ne zelim da na kraju bude sporiji od 5400rpm HDD. Procitao sam poslednjih 30 strana, da ne bude da pitam onako jer me mrzi da citam ali nikakav konkretan zakljucak nisam izvukao.
Треба прво да утврдиш који SATA је на том праисторијском лап топу.
 
@arcibalde : ako je laptop iz mlađeg kamenog doba (ima sata2) ne moraš da stavljaš ništa bolje od silicon power a55. Ako ti je dovoljno - 128 GB pre nego 256 GB.
 
U pitanju je Toshiba Satellite C655D-S5120, sto mu dodje AMD M880G chipset. Ne mogu da utvrdim da li je SATA II ili SATA III, mada predpostavljam da je dvojka.
 
 
Po specifikacijama, AMD M880G čipset bi trebalo da podržava 6Gb/s SATA, odnosno SATA 3...
 
U pitanju je Toshiba Satellite C655D-S5120, sto mu dodje AMD M880G chipset. Ne mogu da utvrdim da li je SATA II ili SATA III, mada predpostavljam da je dvojka.
Моја препорука ти је SSD у комбинацији са контролером Silicon Motion (SM2258XT или SM2259XT) и меморијом QLC.
Такви дискови су најјефтинији и за такав лап топ давати паре за скупљи нема смисла. Сасвим је небитно шта пише на диску јер и онако има, чини ми се, свега пет произвођача меморијских чипова а нешто мало више произвођача контролера.
 
Hvala, našao sam to tako sam i znao koji je čipset u pitanju samo tu nisam video da su dali specifikaciji za SATA.
Po specifikacijama, AMD M880G čipset bi trebalo da podržava 6Gb/s SATA, odnosno SATA 3...
Gde si našao da piše, ja sam jedino uspeo da iskopam linka sa wiki za 800 seriju da svi SB8xx podržavaju SATA 3 sem SB810.
 
Ево конкретног примера. Чист кинез кога сам зимус купио на акцији за 15 евра са QLC меморијом.
Унутар се налази:
Screenshot-2020-12-12-21-17-05-170-com-yuvalluzon-yourmagnifierpro.jpg
Screenshot-2020-12-12-21-17-36-728-com-yuvalluzon-yourmagnifierpro.jpg

Док су тестови показали следеће:
3.png
4.png

5.png
6.png

Значи, задовољавајућих 30% SLC кеша и све лепо ради, што је за неку стару конфигурацију SATAII пуна капа.
2.png

Сем одличних резултата за ту ценовну категорију, пријатно ме је изненадио и са стабилном температуром у раду. Није прешла 50 степени ни после тестова.
Ето, један од дискова (небитно име) који слободно можете упоредити са неким диском са звучним именом али истом конфигурацијом и видећете да у опште нема лошије карактеристике а од неких има и боље!
 
Ja SSD bez DRAM cache-a ne bi ubacio u WIN95 masinu, a kamoli u nesto novije. Slicno misljenje imam za QLC SSD-eve.
 
Ja SSD bez DRAM cache-a ne bi ubacio u WIN95 masinu, a kamoli u nesto novije. Slicno misljenje imam za QLC SSD-eve.
Ок, ајде образложи да и други знају зашто?
Просто написати шта би ти није било какав аргумент него твој избор.
 
Ja SSD bez DRAM cache-a ne bi ubacio u WIN95 masinu, a kamoli u nesto novije. Slicno misljenje imam za QLC SSD-eve.
Ок, не желиш да образложио па да цитирам сам себе из поста који сам већ качио у овој теми:
Po pitanju keš memorije.

Šta je SLC keš i kako se primenjuje
Čitanje i upisivanje podataka na SSD vrši se po bitu. Zapisivanje u SLC memorijske ćelije je najbrže, jer jedna ćelija sadrži samo jedan bit. TLC memorijski čipovi su složeniji. Da biste napisali jednu ćeliju, potrebno je iz nje pročitati podatke nekoliko puta kako biste ih dalje pravilno zapisali. A dodatne operacije čitanja sa ćelijom značajno povećavaju vreme.

Da bi povećali brzinu pisanja TLC ćelija, proizvođači su pribegli jednostavnom triku. Na početku snimanja, kontroler skladišti podatke po jedan bit po ćeliji, što se naziva SLC režim. Ovo u velikoj meri povećava brzinu pisanja. Nastavljajući snimanje, kontroler u pozadini komprimuje snimljene podatke u ćeliju, pretvarajući ih u trobitne. Ali tako brzo snimanje ne može biti trajno. Кapacitet skladištenja se i dalje izračunava iz tri bita po ćeliji. Posledično, nakon punjenja SLC keš memorije, brzina pada i to prilično dramatično. SLC keš memorija se radi tako što se kontrolerom dodeljuje je mala količina diska (SLC-keš memorija) - obično 4–6 GB, gde se podaci zapisuju maksimalnom brzinom. Ako odlučite da odjednom napišete podatke čiji je obim veći od ovog obima, videćete drastičan pad brzine nakon ispunjenog SLC keša.
Primer ograničene SLC keš memorije na jednom iz standardnihSSD:

5e8b97245bbce8948e66239403ac0bdb25629811137ca0fcb1dbb1844a26d521.png

Većina korisnika neće se sretati sa zauzetom, isunjenom SLC keš memorijom a evo zašto:
Da bi se popunila SLC keš memorija uređaja, na nju se mora upisati velika količina podataka sa drugog SSD-a.
Većina korisnika koristi samo jedan SSD u svojim računarima, pa je pisanje velike količine podataka retko.
Prilikom preuzimanja podataka sa Interneta, propusni opseg kanala od 100 mbps neće dozvoliti da se SLC keš prepuni.
Кada instalirate i raspakujete igre na disk, procesor i RAM više su angažovani oko toga a samo snimanje na disk je nelinearno.
Prilikom preuzimanja podataka sa HDD diska, čija je brzina nekoliko puta manja od SSD-a, SLC keš memorija u većini slučajeva neće imati vremena da se popuni kako bi se smanjila brzina pisanja
Gledanje HD video zapisa takođe neće uticati na brzinu vašeg korišćenja, uprkos keširanju u pregledaču.
Кako odrediti veličinu SLC keš memorije?
SLC keš memorija može prikazati različite vrednosti na različitim testovima i pod različitim uslovima. Sve zavisi od toga kako se disk trenutno koristi. Zbog toga je sve testove najbolje obaviti na potpuno novom praznom SSD disku, a pritom ga ne koristiti kao sistemski. Кada instalirate operativni sistem na SSD, operacije čitanja i pisanja odvijaju se čak i u mirovanju, pa rezultat neće biti sasvim tačan.

Ove napomene su važne da se razumeju grafički prikazi testova, da neko ne pomisli da što je nakon 30% kapaciteta diska brzina pisanja drastično pala, to ne znači da je disk loš. Test zapisa se je obično linearan a takvi slučajevi korišćenja diska u praksi su retki.
Ovo je čisto informativno, da se bolje upoznate sa radom diska.

Ово само говори колико може бити битан кеш у старом рачунару или у новом ако немате потребу за копирањем велике количине података.
Имам SSD Seagate ca DRAM чипом и он се не примећује у стандардној употреби рачунара, значи слање мејлова, скидање музике или филмова са нета, куцкање текстова, гледање филмова, yt....
Зато, писати ја не би....нема никаквог реалног основа.
Коме треба за копирање великих фајлова, ок, али то сигурно не ради на неком старом рачунару који нема ни SATA интерфејс.
 
980 non-pro bas baguje i generalno je shit. Mi smo batalili i vrnuli masu njih, vratili se na 970 EVO na nasim pre-built konfiguracijama.

@Čika_Kure
Evo ja sam imao i jedan i drugi veruj mi primecujem sve te micro stutters,stucanja itd sistema.
U koriscenju ne mogu da se porede obican 980 i 970 evo plus.
Nije ono obican korisnik nece videti razliku,ja je vidim i to lepo.Sistem mi je skorz traljav bio,kao da sve vreme radim neki veliki Win update pritom skidam torent i jos ukljucio vpn iz Turske (karikiram malo).
Ali primera radi bilo mi je sporije u redovnom koriscenju ne u testovima od obicnog ssd.
Tako da po meni nikako obican 980 za tih 1600 RSD razlike u odnosu na 970 evo plus se ne isplati.
Oba su bila na akciji ovaj 9600 ovaj 11200
Jedina mana je sto se vise greje 970 tj 980 je bio na 35c u idle ,a 970 50c sad sa novim drajverima na 44c.Mada sam citao moze do 85c
Mozda ce nekom 980 raditi top,ali sto zbog 1600rsd da idem na `mozda`i da se cimam sa vracanjem robe nazad,ponovo zezanjem oko sistema itd
Nije poenta DRAM cache-a samo za kesiranje upisa, takodje se drzi particiona tabela na njemu. Sve je to super sto tehnologija napreduje i sto su algoritmi za kesiranje sve bolji i bolji, ali to prosto za sada(a verovatno nikad) nije dovoljno dobro da korisnik ne primeti neko stucanje u radu, koje iako ne deluje kao preteran problem, ipak znacajno negativno utice na korisnicko iskustvo.
 
Nije poenta DRAM cache-a samo za kesiranje upisa, takodje se drzi particiona tabela na njemu. Sve je to super sto tehnologija napreduje i sto su algoritmi za kesiranje sve bolji i bolji, ali to prosto za sada(a verovatno nikad) nije dovoljno dobro da korisnik ne primeti neko stucanje u radu, koje iako ne deluje kao preteran problem, ipak znacajno negativno utice na korisnicko iskustvo.
У овој теми сам описао рад диска без кеша (Самсунг 980) и он нема било какве везе са твојим претходним постом.
Ниси одговорио на моје питање, чему SSD са драмом за стари рачунар, још win95? Поента твог поста је?
Ја сам лепо написао да је SLC кеш више него довољан за уобичајено коришћење рачунара.
Ако тврдиш супротно, опиши то аргументованије.
 
У овој теми сам описао рад диска без кеша (Самсунг 980) и он нема било какве везе са твојим претходним постом.
Ниси одговорио на моје питање, чему SSD са драмом за стари рачунар, још win95? Поента твог поста је?
Ја сам лепо написао да је SLC кеш више него довољан за уобичајено коришћење рачунара.
Ако тврдиш супротно, опиши то аргументованије.
Svaka cast, pobedio si.
 
legit !
 
Da li je Kingston A2000 M2 i dalje dobar (cena - kvalitet) u klasi do 500 GB ?
 
Problem je sto se kingston izgleda pridruzio klubu proizvodjaca koji tiho menjaju nesto na SSD, uz ostavljanja iste serije i istog serijskog broja, ...
Za sad nema naznaka da su ubili performanse nesto opipljivo, nego samo stavili stariji/drugi kontroler, al tako je i Adata krenula lagano. a svi znamo kako se to zavrsilo, ...
Nije do Kingston-a, problem je u nestasicama delova od kojih prave SSD, tako da je sasvim normalno da moraju drugi NAND, drugi kontroler da koriste, drugi RAM, itd. I Kingston je verodostojnija kompanija, za nijansu, valjda su naucili nesto sa v300 fijaskom, pa je manje sansa da nesto preterano zaseru.

A2000 jos uvek najbolje opcija kod nas, pogotovo uvoz koji je do sad stigao, ili stize u narednih nekoliko meseci, a sta ce biti posle, to samo Kingston zna. Dobra stvar je da ce se sigurno ljudi zaliti na reddit-u na vecim trzistima, i posto smo mi malo trziste + skupoca i povecane dostave vremena dobavljanja zbog kriza trenutnih nam idu u korist da ce se sigurno znati(biti mnogo kukanja na internetu) dok stigne kod nas. Pa nece biti tesko proceniti da li je sta god budu radili ok ili ne po pitanju performansi.

Bacih ponovo pogled i pojavilo se nesto tehnicki bolje od A2000 na domacem trzistu. Tehnicki su prisutne dve odlicne zamene, jedna slicnih performansi i jedna boljih, ali ova nova boljih je jeftina tako da je trenutno posle A2000 drugi best buy: Silicon Power SP512GBP34A80M28 za 8170 (sto je nazalost skoro 2500 din skuplje od A2000), a treci best-buy dobri stari provereni Transcend TS512GMTE220S koji je 9290 din. P.S. Silicon Power je takodje uhvacen da tiho menja hardver na diskovima, a prilicno sam siguran da je neko prijavio i Transcend.
 
Poslednja izmena:
Problem je sto se kingston izgleda pridruzio klubu proizvodjaca koji tiho menjaju nesto na SSD, uz ostavljanja iste serije i istog serijskog broja, ...
Za sad nema naznaka da su ubili performanse nesto opipljivo, nego samo stavili stariji/drugi kontroler, al tako je i Adata krenula lagano. a svi znamo kako se to zavrsilo, ...
Nije do Kingston-a, problem je u nestasicama delova od kojih prave SSD, tako da je sasvim normalno da moraju drugi NAND, drugi kontroler da koriste, drugi RAM, itd. I Kingston je verodostojnija kompanija, za nijansu, valjda su naucili nesto sa v300 fijaskom, pa je manje sansa da nesto preterano zaseru.

A2000 jos uvek najbolje opcija kod nas, pogotovo uvoz koji je do sad stigao, ili stize u narednih nekoliko meseci, a sta ce biti posle, to samo Kingston zna. Dobra stvar je da ce se sigurno ljudi zaliti na reddit-u na vecim trzistima, i posto smo mi malo trziste + skupoca i povecane dostave vremena dobavljanja zbog kriza trenutnih nam idu u korist da ce se sigurno znati(biti mnogo kukanja na internetu) dok stigne kod nas. Pa nece biti tesko proceniti da li je sta god budu radili ok ili ne po pitanju performansi.

Bacih ponovo pogled i pojavilo se nesto tehnicki bolje od A2000 na domacem trzistu. Tehnicki su prisutne dve odlicne zamene, jedna slicnih performansi i jedna boljih, ali ova nova boljih je jeftina tako da je trenutno posle A2000 drugi best buy: Silicon Power SP512GBP34A80M28 za 8170 (sto je nazalost skoro 2500 din skuplje od A2000), a treci best-buy dobri stari provereni Transcend TS512GMTE220S koji je 9290 din. P.S. Silicon Power je takodje uhvacen da tiho menja hardver na diskovima, a prilicno sam siguran da je neko prijavio i Transcend.
On je odavno clan tog kluba, pridruzio se sa famoznim SandForce based V300 koji je imao lutriju NAND konfiguracije, ako se ne varam.
 
Problem je sto se kingston izgleda pridruzio klubu proizvodjaca koji tiho menjaju nesto na SSD, uz ostavljanja iste serije i istog serijskog broja, ...
Za sad nema naznaka da su ubili performanse nesto opipljivo, nego samo stavili stariji/drugi kontroler, al tako je i Adata krenula lagano. a svi znamo kako se to zavrsilo, ...
Nije do Kingston-a, problem je u nestasicama delova od kojih prave SSD, tako da je sasvim normalno da moraju drugi NAND, drugi kontroler da koriste, drugi RAM, itd. I Kingston je verodostojnija kompanija, za nijansu, valjda su naucili nesto sa v300 fijaskom, pa je manje sansa da nesto preterano zaseru.
Delom je offtopic ali kako smo to postali pomirljivi prema raznim prevarama?
Da li je bio problem da se promeni jedan broj ili slovo u oznaci modela?
Kako to da uvek dobijamo (krajnji korisnici) lošije, manje a za isto para? Uz razna glupa obrazloženja, što još više vređa inteligenciju.
 
@SuperStarr Absolutno se slazem da itekako preteruju, kad je nesto sto pozitivno, na bolje, onda nikom nije tesko da promeni oznaku modela, ...
Nego sam licno vise sam postao indeferentan dok bas ne useru performanse, jer kako je krenulo moci ce da se nabroje na prste jedne ruke oni koji nisu tiho menjali, nesto, ...
Evo na primer nadjoh da je bas ovaj SP512GBP34A80M28 Silicon Power menjao.
Nije dovoljno sto je Linus uradio video, treba nam po video od obojice Steva sa hwunboxed i gamersnexus

 
Poslednja izmena:
Da pitam i ovde. Treba da mi stigne laptop sa 1tb m.2 nvme ssd-om. Jel treba da mu pravim participacije sa npr softver 300gb, a local disc d ostalo ili ne?
 
Stara priča za SSD-ove je da se ne prave particije jer se može dogoditi da više koristiš jednu particiju (čitanje i upis, obično OS particija) i tako za kraće vreme istrošiš resurs memorijskih čipova na prostoru koji je zauzela ta particija.
 
Stara priča za SSD-ove je da se ne prave particije jer se može dogoditi da više koristiš jednu particiju (čitanje i upis, obično OS particija) i tako za kraće vreme istrošiš resurs memorijskih čipova na prostoru koji je zauzela ta particija.
Ovo nije tačno. Usled wear leveling mehanizma, podaci se upisuju ravnomerno po celom SSD-u, bez obzira na lokaciju particija. Kod HDD-a je veza između LBA i fizičke adrese postojana (ako izuzmemo zamenu loših sektora rezervnim) dok se kod SSD-a menja pri svakom upisu na istu LBA.
 
Nazad
Vrh Dno