Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

@ alfaunits
Jeste, imas pravo. Dobar pogled na stvari. Spustio si me na zemlju, izjedose me sopstveni hirovi tj. vise mi dzep progorese... Danke. :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Drago mi je da sam od koristi :)

@s16, zanimljiv pogled na stvari... sta god uradio mislim da neces pogresiti, ja bih kao i do sada gledao samo cenu sto se ta dva tice.
 
Hvala

@alfaunits... hvala na korisnim savetima...

@fr0wn3r...hvala na detaljnim a pre svega bitnim informacijama, pogotovo oko brzine i puzdanosti kontrolera i pozicioniranja memorije....:Klanjanje:Klanjanje:Klanjanje
Još jedna molba... kad neko "hvali" neki SSD bilo bi dobro i da kaže koje su karakteristike tog SSD-a, kao npr.
Svi Samsung SSD-ovi (PB, 470, 830 series) imaju Samsung kontroler i Samsung NAND.

Samsung kod SSDova koristi samo svoja rešenja koliko znam.
Mislim... znam da postoji web pretraživač za sve te informacije ali bi bilo dobro da kad neko već ima informacije na osnovu kojih iznosi svoje mišljenje da te iste informacije podeli i sa ostalima...cheers
 
Iskreno - ne vidim sto je bilo kome relevantno da zna koji je NAND unutra :)

Kontroler jeste bitan (verovatno i najbitniji), ali to ces stvarno lako naci, to se vec na prvu loptu pominje, dok ovde na forumu cak stoji i u samom nazivu teme :)... ali NAND... ;)
 
Iskreno - ne vidim sto je bilo kome relevantno da zna koji je NAND unutra :)

Kontroler jeste bitan (verovatno i najbitniji), ali to ces stvarno lako naci, to se vec na prvu loptu pominje, dok ovde na forumu cak stoji i u samom nazivu teme :)... ali NAND... ;)

Kontroler jeste najbitniji, ali ni NAND nije nebitan, ako možeš da biraš... recimo da Intel 25nm NAND čipovi važe za premijum klasu i imaju deklarisanih 5000 ciklusa programiranja/brisanja (PE) što je značajno unapređenje izdržljivosti u odnosu na ostale 25-nm NAND čipove koji su predviđeni tek za 3000 PE ciklusa.
 
Na hddu koristim 90GB na sistemskom disku evo vec 6 meseci, tako da mislim da bi mi sledeci apgrejd trebao da bude 128GB SSD (stvarno mi ne treba vise).
Treba mi pouzdan i brz SSD, koji da uzmem a da ne razmisljam?
Vidim da Garson sada pominje 830 seriju, koja je razlika u odnosu na 470?
I gde da kupim?
 
Crucial m4 (RealSSD C400), Samsung 470 ili 830, Intel <bilo koji> - sigurni.
Osim Samsung 470 i Intela nemas druge kod nas, osim povremeno u oglasima :(

SF diskovi su takodje OK sada, posto nemaju bebi-bolesti :) Ali su i nepotrebno skuplji. Tj. razlike u brzinama neces primetiti izmedju svih pomenutih diskova.
Razmisljaj novcanikom.

Iskreno ne kapiram odakle bash u Srbiji S470 po onako dobrim cenama... ne znam da li je to indikator da ce cene padati, ili je greska ili je Kimtec dobio toliko dobru ponudu slucajno... ali ako mozes da platis 80e (ili manje...) za razliku do S470/256GB isplati se!
 
Samsung 470 više nije u aktuelnoj ponudi niti se proizvodi (EOL). Kod nas je dospela neka količina kao što je svojevremeno Dell XPS M1530 bio best buy mesec dana. 830 je druga priča ali će i cene biti u skladu sa konkurencijom.
 
Vidim da Garson sada pominje 830 seriju, koja je razlika u odnosu na 470?

470 je sata2 a 830 je sata3, dakle razlika u brzini, onda naravno u ceni, kontroleru (od koga zavisi brzina) ...

Tvoja ploca je sata2 i za sada bi ti bio dovoljan sasvim bilo koji sata2 ssd (recimo ovaj samsung 470 ako bi ga jos uvek mogao naci), a za buducnost nije lose razisliti o nekom 830 jer je sata3 ...
 
Poslednja izmena:
Kontroler jeste najbitniji, ali ni NAND nije nebitan, ako možeš da biraš... recimo da Intel 25nm NAND čipovi važe za premijum klasu i imaju deklarisanih 5000 ciklusa programiranja/brisanja (PE) što je značajno unapređenje izdržljivosti u odnosu na ostale 25-nm NAND čipove koji su predviđeni tek za 3000 PE ciklusa.
Razumem ja tebe sta kazes, ali upravo u tome i jeste problem - kad ces moci da biras? ;)
Narocito kod nas...

Moja poenta jeste da bi pre trebalo gledati kontroler (te standardno: cenu/kapacitet... brzinu)... ko ce jos i NAND da gleda ;)
 
Ah, da, video sam ih jutros, ali posle sam video poruku da je nestalo S470 - pa sam pomesao. My bad.
Ovo cak ni za EU nije losa cena za Samsung. Sta se desava u Srbiji sa Samsungom :D
 
Poslednja izmena:
Samsung 470 više nije u aktuelnoj ponudi niti se proizvodi (EOL). Kod nas je dospela neka količina kao što je svojevremeno Dell XPS M1530 bio best buy mesec dana. 830 je druga priča ali će i cene biti u skladu sa konkurencijom.

Sve sto stigne u Srbiju po nekim niskim cenama mene asocira na neku repariranu, vracanu robu ili skart, na zalost ali je tako.
 
Samsung 470 i njegov prethodnik, ne znam kako se zvase, su se koristili u poprilicnom broju OEM laptopova. Sony je skoro prodavao gen1 SSD (koji je pre S470 znaci ali sa sasvim solidnim performansama) za 1$-1E/GB kako bi ih se otarasio izgleda :)
Moguce je da je Samsung mislio da ce prodati mnogo vise nego sto moze, ili su oni porucili previse, i sada se zato zele otarasiti.

@ppredrag, cena S830 (manji kapaciteti) nije ni u Evropi konkurentna. Zato je ovo OK cena - nije tipicno srpsko +25%.
 
Kimtec je dobio određenu količinu po principu "ovo vam šaljemo, raspordajte što pre".
Poslali su im iz Zagreba i tako im rekli. Takođe im je rečeno da ih neće dobijati više, već ako im preostane u M SANu poslaće im još koji komad, ali ne garantuju za istu cenu. :(
To mi je rečeno od strane ortaka koji radi kao komercijalista tamo, onog dana kada sam ostavio poruku "nema više Samusnga" u ovoj temi :)
Sada ga čekam da mi javi da li će i po kojoj ceni da dobiju tu drugu količinu (svega 10ak komada ako i dodju) i da li postoji šansa da dovuku ove 830.
Mada lepo vidim ja da ću da završim sa nekim V100 ili V200 kingstonom od 128GB. :(
 
Poslednja izmena:
Samsung 830 ne stize iz Kimteca, cisto da se zna. ;)
 
Samsung 830 ne stize iz Kimteca, cisto da se zna. ;)

Znam, nisam to ni rekao, već se zbog SEBE nadam da će i oni imati (imam nešto bolju cenu kada uzimam tamo.. ortak mi sredi to... tako sam imao i onaj 470 od 256, tu malo ispod 23,000) :D

EDIT:
Elem, ima li neko neki link gde mogu da vidim koji kontroler koristi koji SSD.
Ovi Kingston me ubise sa oznakama. Nemam blage veze koji je koji.
V100, V200, V+ 100, V+200, pa imaju negde i S...
Ma nisu normalni :)
Inače me je CAR uzeo pod svoje :D pa bih i ja izbegao SF naročito ovaj potonji.
Ne patim toliko od brzine, koliko od pouzdanosti. :D
 
Poslednja izmena:
V+ 100/200 je dobra berba ostale ne preporučujem. V i V+ stara generacija su zasnovani na JMicron kontroleru. JMF612 je bio katastrofalan dizajn bez keš memorije većeg kapaciteta, kontroler je imao 16KB interno. JMF618 koji je kasnije korišćen je bolji dizajn koji poseduje on board RAM ali takođe ničim ne impresionira. Naročito ima loše random performanse u rangu ~ 1000-2000 IOPS kod pisanja.

Pošto sam dobio PM da pojasnim:

V+ 100 je Toshiba T6UG1XBG
V+ 200 je SandForce 2281
 
Poslednja izmena:
Inače me je CAR uzeo pod svoje :D pa bih i ja izbegao SF naročito ovaj potonji.
Ne patim toliko od brzine, koliko od pouzdanosti. :D
Nazalost...
SF je sada pouzdan, nisam cuo da ima problema sa crkavanjem i slicno.
Prvi SF je takodje pouzdan kontroler.
 
Poslednja izmena:
Hahahaha... pa dobro možda si i u pravu.

Elem, ako sam dobro ukapirao za Kingstonove serije (uz svesrdnu pomoć Paradigme)
V+100 koriste Toshibin kontroler
V+200 koriste SF-2281

E sada kada smo već tu...
Imate V+200 modele u Kimtecu od 60Gb, 90GB i 120GB. ;)
Cene su nešto jače nego kod konkurentnih modela drugih proizvođača, ali čisto da javim ako neko preferira Kingstona :)
 
V+ stara, to jest prva generacija nije JMicron nego je prva generacija Samsunga (pre 470) tj. Samsung PB22-J sa Kingston nalepnicom.

Meni baš takav jedan V+ već treću godinu radi, bio mi je dve godine u laptopu, pa mi je sad u mom HTPC-u i nikakvih problema s njim nema i mada u rangu modernih SSD-ova, za nezahtevnog korisnika bi bio OK pretpostavljam.

Obični V (bez +) jesu JM i težak je krš. Izuzetak je bio običan V od 40 GB koji je rebredniran Intel X25-V i odličan SSD u to vreme sa jako niskom cenom (ispod 90€ kod nas pre više od dve godine).

A da Kingston ume da zakomplikuje sa oznakama SSD-ova, to ume majstorski.

V+ 100/200 je dobra berba ostale ne preporučujem. V i V+ stara generacija su zasnovani na JMicron kontroleru. JMF612 je bio katastrofalan dizajn bez keš memorije većeg kapaciteta. kontroler je imao 16KB interno. JMF618 koji je kasnije korišćen je bolji dizajn koji poseduje on board RAM ali takođe ničim ne impresionira. Naročito ima loše random performanse u rangu ~ 1000-2000 IOPS kod pisanja.

Pošto sam dobio PM da pojasnim:

V+ 100 je Toshiba T6UG1XBG
V+ 200 je SandForce 2281
 
Poslednja izmena:
Kontroler jeste najbitniji, ali ni NAND nije nebitan, ako možeš da biraš... recimo da Intel 25nm NAND čipovi važe za premijum klasu i imaju deklarisanih 5000 ciklusa programiranja/brisanja (PE) što je značajno unapređenje izdržljivosti u odnosu na ostale 25-nm NAND čipove koji su predviđeni tek za 3000 PE ciklusa.
cheers:wave:
Razumem ja tebe sta kazes, ali upravo u tome i jeste problem - kad ces moci da biras? ;)
Narocito kod nas...

Moja poenta jeste da bi pre trebalo gledati kontroler (te standardno: cenu/kapacitet... brzinu)... ko ce jos i NAND da gleda ;)
:mad:
Pa ja ću da gledam (i ne samo ja) jer nemamo svi svake godine 200-300 eura viška pa da menjamo SSD-ove kao prljave čarape. Pored brzine, pouzdanosti, cene, kapaciteta, bitno je i koliko dugo će se SSD iskorišćavati. Ako tebi to ništa ne znači ima ljudi koji i o tome vode računa. Za svoje novce hoću da kupim najbolje a ne da mi neko uvali škart (koji nije prošao u EU). Većina nas i dolazi na forume da pita i da čuje od stručnih ljudi šta, gde i kako kupiti. Zato bih te zamolio da se uzdržiš od "takvih" komentara ako već nećeš da podeliš informacije sa ostalima (forumi za to i služe a ne da bi videli ko je pametniji).:p
 
Ti izgleda mislis da ce ti SSD trajati godinu dana?!? :zgran:

Ziv bio sa takvim razmisljanjem... to je sve sto cu ti reci. Kupi lepo HDD i ne misli.
Oni ne crkavaju.
 
cheers:wave:
:mad:
Pa ja ću da gledam (i ne samo ja) jer nemamo svi svake godine 200-300 eura viška pa da menjamo SSD-ove kao prljave čarape. Pored brzine, pouzdanosti, cene, kapaciteta, bitno je i koliko dugo će se SSD iskorišćavati. Ako tebi to ništa ne znači ima ljudi koji i o tome vode računa. Za svoje novce hoću da kupim najbolje a ne da mi neko uvali škart (koji nije prošao u EU). Većina nas i dolazi na forume da pita i da čuje od stručnih ljudi šta, gde i kako kupiti. Zato bih te zamolio da se uzdržiš od "takvih" komentara ako već nećeš da podeliš informacije sa ostalima (forumi za to i služe a ne da bi videli ko je pametniji).:p
Sta ga imas menjati svake godine SSD traje minimum 5 godina normalnog koriscenja :)
 
Ti izgleda mislis da ce ti SSD trajati godinu dana?!? :zgran:

Ziv bio sa takvim razmisljanjem... to je sve sto cu ti reci. Kupi lepo HDD i ne misli.
Oni ne crkavaju.
Kako to misliš, neće trajati ni godinu dana?? Mislim, čemu davati 200+ eura za nešto što ne traje ni 1 godinu???
PS. Možda ipak i izvučemo neke informacije od tebe. :d
 
To kazu oni koji ne znaju znanje :D (sorry)
 
Zar i ti sine Brute! :D
Pa nismo svi naučeni rođeni (kao neki) neko je maher u IT svetu neko u medicini, neko u mehanici, sudstvu itd... Zamisli Car se razboli na smrt i donesu ga kod doktora da ga izleči a onda sledi dijalog:
doktor: "momak mislim da ti nećeš dugo potrajati ;)"
car: "kako to mislite doktore"
(u medjuvremenu ulazi još jedan doktor koji se obraća car-u)
2-gi doktor: "mali čuo si šta ti je rekao, ti baš i nisi pametan zar ne"
1-vi doktor:"hahaha, kolega ovo ti je bilo dobro, odavno se nisam ovako nasmejao"
...da ne dužim više (a i veliki je ovo offtopic)...shvatili ste poentu ...:p

karanovicz, mojne sad da se pravis pametan kad si sam zakuvao sa biranjem NAND-a :D

Pa ja ću da gledam (i ne samo ja) jer nemamo svi svake godine 200-300 eura viška pa da menjamo SSD-ove kao prljave čarape. Pored brzine, pouzdanosti, cene, kapaciteta, bitno je i koliko dugo će se SSD iskorišćavati.

Ti izgleda mislis da ce ti SSD trajati godinu dana?!? :zgran:

CAR je stavio :zgran: i jos i upitnik viska, al' ti kanda nisi ukapirao da se covek zacudio na tvoj nacin razmisljanja.

Kako to misliš, neće trajati ni godinu dana?? Mislim, čemu davati 200+ eura za nešto što ne traje ni 1 godinu???
PS. Možda ipak i izvučemo neke informacije od tebe. :d

Uzmi najjeftiniji i teraj :type: Dok mu za 3 godine istekne garancija, pojavice se bolji, veci, brzi i jeftiniji :trust:
 
Nazad
Vrh Dno