Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Ima li neko neki savet za moju prethodnu poruku?
 
Pozdrav. Treba mi preporuka za M.2 ssd novije generacije. Uzeo bih 1TB. Do sada sam imao Samsung 840 i nekoliko 850ica. Trenutni koji imam na sistemu je ne znam koliko godina star ali mi je sistem u nekim operacijama bas usporio i konstantno imam ispod 100GB slobodnog prostora pa sam zbog toga odavno hteo da uzmem 1TB. Isprva sam hteo 970 EVO ali sam nedavno spazio Kingston A2000 pa me interesuje misljenje da li Samsung iskreno vredi tih 50 eura vise? Hvala unapred.

Ja imam A2000 doduše od 500Gb i vrlo sam zadovoljan sa njim.Da li Samsung vredi 50e više ne mogu ti reći jer ga nisam koristio.
 
Razliku u brzini ako postoji neces osetiti, navodno je hladniji A2000, 50 evrića je 50 evrića i uvek se mogu na nešto drugo potrošiti (korisno), kakva mu je pouzdanost to jos ne znamo sa sigurnošću ali zato ima garancija... sve u svemu, ako ti treba m.2 nvme nemoj se previše misliti niti ustručavati da ga kupiš.

Evo ponovo da pogledas test istog na benču: https://www.benchmark.rs/artikal/test_kingston_a2000_nvme_m.2_1tb_ssd_video-4910/1
 
Poslednja izmena:
Ima li u nas neki rgb m.2?

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Npr Gigabyte Aorus.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Ako se izuzme A2000 i M.2, sta je po Vama bolji izbor iz jedne i druge klase, sta je kvalitenije i dugotrajnije:

u ovoj klasi:
BX500 240GB - 3.600
SU750 256GB - 3.850
GP-GSTFS31240GNTD 240GB - 3.600

a sta u ovoj:
SUV500 480GB - 8.000 ( SUV ili UV, zar to nije isti SD? )
KC600 512GB - 7.600 ( ovo bi trebalo da je noviji model, da li je bolji od UV500? )
SU800 512GB - 7.600

----------------------------------------------------------
SUV500 250GB i WD blue 250GB su oko 5.000 i oni su cenovno ni tamo ni vamo.
U ovoj visoj klasi ima WD blue i MX500 (8.460 oba) i 860 EVO (10.300) ali cenom prelaze,
 
@nesa07

Kingston KC600 je novi model,tehnicki slican Intel 545s (SM2259,ddr3 kes) i 5 godina garancija (TBW kao 860evo),po performansama blizu mx500 i 860evo.
Upravo planiram uzeti sebi jedan,best buy sata ssd po meni (nemam m.2 slot).
 
Poslednja izmena:
Može li neka preporuka za 1TB, da nije mnogo više od 100 eur?
Recimo best buy 90-120 eur?
 
Patriot Burst 960GB se moze naci za te pare, ok izbor.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Ako se izuzme A2000 i M.2, sta je po Vama bolji izbor iz jedne i druge klase, sta je kvalitenije i dugotrajnije:

u ovoj klasi:
BX500 240GB - 3.600
SU750 256GB - 3.850
GP-GSTFS31240GNTD 240GB - 3.600

a sta u ovoj:
SUV500 480GB - 8.000 ( SUV ili UV, zar to nije isti SD? )
KC600 512GB - 7.600 ( ovo bi trebalo da je noviji model, da li je bolji od UV500? )
SU800 512GB - 7.600

----------------------------------------------------------
SUV500 250GB i WD blue 250GB su oko 5.000 i oni su cenovno ni tamo ni vamo.
U ovoj visoj klasi ima WD blue i MX500 (8.460 oba) i 860 EVO (10.300) ali cenom prelaze,

Gde si nasao SU750 za tu cenu? Ja hocu jedan za mene nigde ga ne nalazim ispod 4300rsd.

KC600 od 256 Gb nema ga ispod 4600rsd tako da za 300rsd razlika ipak ja bi uzeo Kingston


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Narucih SSD M.2 512GB BioStar M700 Series NVME 2000/1600MB/s za bratanca, 7000 izaslo.

Ako nekog interesuju performanse kacim ih kroz neki dan kad mi stignu svi delovi, ide na Gigabyte B450m DS3H.
 
Mene bi zanimali. Planirao sam da uzmem A2000 ali on je tipa 6k+ 256gb, iako je odlican, cenim da ja za moje potrebe nikakvu razliku ne bih primetio a iskreno mnogo mi znaci dodatnih 256gb za samo 1k vise. A generalno su ishvaljeni ti diskovi dosta.
 
Oko BF je A2000 bio 1000 dinara skuplji koliko se secam, sad nema nista ni blizu ovog Biostara. Prvobitno sam hteo da uzmem klasican 2.5 SSD ali razlika je bila tipa 700-800 dinara pa rekoh kad je bal... Pojesce tu razliku resale value kad dodje vreme pa ce se isplatiti na duze staze svakako.

Pusticu nekoliko CrystalDisk testova sa vecim fajlovima pa cu da okacim ovde SS. Valjda cu vec u petak da imam sve kod sebe pa da u subotu pustim sve to da se izvrti.
 
Sta biste uzeli od sledeceg po pitanju dugotrajnosti/odziva? Brzina citanja/upisa nije toliko bitna. Cena nije presudna ali necu da bacam pare ako ne moram. Kapacitet nije toliko bitan, uzeo bih disk koji je bolji iz te serije.
Sve je m.2 i sata. Drugo mi ne odgovara. SSD ce se koristiti u NASu za caching i operacije samog NASa.

Samsung 860 Evo 250gb - 7580din
Samsung 860 Evo 500gb - 11030din
Crucial mx500 500gb - 9020din
Crucial mx500 1tb - 14800din
Kingston uv500 240gb - 5480din
Kingston uv500 480gb - 9270din

MX500 se mozda malo vise greje gledajuci neke testove, 250gb je losija po nekom testu sto sam nasao od 500 i 1tb pa je zato nisam razmatrao. uv500 ima malo zastareli kontroler/dizajn, sto nisam siguran ni da bih primetio u realnom radu. 860evo bi trebalo da je ok, nisam nasao mnogo negativnih komentara.
Gledam ceo dan i totalno sam neodlucan :)
 
Svakako uzmi ~500gb kad već možeš. 860 evo ovako na prvu. E sad neko sa više iskustva moze da kaze da li vredi dati više ~2000 din u odnosu na crucila mx500 i Kingston uv 500, koji su takođe dobri.
Mada nisam video da se ljudi nešto žale na ta tri ssd, bar ovde na forumu.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Prije se postavlja pitanje sa kojom vrstom fajlova Dule namjerava da se bavi sa Nas-om odnosno ssd-kesh-om?

Ako ciljas na "dugotrajnost", tu bi prije trebao da gledas nesto u smjeru "mlc-a"?!
Po testovima evo i mx su isti, ali po pitanju funkcionisanja kontrolora ne bih rekao,stoga bih i ja glasao u pravcu evo-a. Mada to nebi trebalo da dize ikakve tenzije.
 
@Che Daboli Guz
Mesovito, od gomile sitnih (par kb - par stotina kb) do srednjih (5-30mb), mozda i velikih (VM image fajlovi). Da bih iskoristio pun potencijal cache-a moracu da ulozim malo u lokalnu mrezu i RAM na NASu, ali to nije za ovu temu.

Vidis, vrlo dobro si mi skrenuo paznju jer sam totalno zaboravio na slc/mlc/tlc, davno je bilo kad sam istrazivao o SSD-ovima. Mislim da je to onda prelomilo, tj da ce biti 860 Evo.

Ovo za tenzije te nisam razumeo.

@dejan#7
Kao sto rekoh razlika u ceni mi nije primarna, mnogo mi je bitnije da to radi stabilno narednih, lupam, 4-5 godina. 860 sam kod nas najveci nasao od 500gb, veci nemaju prodavci od kojih bih uzimao, iako bi mi 1TB verovatno najvise odgovarao na duge staze.
 
Zar nema tih od 1tb u Em? WW? G? Kreću se od nekih 16 500 do 20 000. Bar na sajtu stoji da ih ima.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Prva dva nemaju m.2, samo 2.5', mada u oba ne kupujem vec duze. G mozda, tamo sam jedino i nasao m.2 860 evo 1tb, samo deluje cena jaka - 23k. Za te pare mogu da uzmem 2x500gb i igram se sa raid-om.
 
U nedelju sam porucio SUV500/120G u Gig..., bilo 10% popusta i izaslo najjeftinije trenutno(3200)+besplatna postarina. Do juce me niko nije pozvao da potvrdi porudzbinu, skoro 3 radna dana, jedva ih dobijem preko call centra iz 10-og puta, po 5min cekanja, da bi mi rekla, a pa nemamo na stanju, moramo proveriti sa dobavljacima da li moze da se poruci, pa onda, opet cekanje 5-6 dana da se isporuci na adresu...
I pise na sajtu da je dostupno samo za online porucivanje, ali da ih nisam pozvao, ko zna koliko bih jos cekao.
I eto, danas ce mi javiti u toku dana, da li ima kod dobavljaca...
Proverite prvo sa njima da li imaju na stanju modele koje planirate za kupovinu...
Ja cu moj dobiti tek dogodine, ako ga ima kod onih...:D
 
@ Dule,

To za tenzije zaboravi, u vezi izbora zborim.

Obrati paznju sa kojom vrstom nanda Evo ima da se kupi tu u srbiji!!!
Ima jedna nemacka web stranica gdje se moze kupiti kako u mlc tako i u tlc verziji.
Stim da je mlc skuplji. Samsung navodno samo u Pro nudi u mlc verziji, dok je evo uglavnom u tlc-u.
Tako da treba uzeti i druge marke u obzir kako bi te mlc kostao manje.

Ajde da pokusamo jos nesto da uzmemo u obzir.
Sta mislis odokativno, koliko ce ti biti broadband-a odnosno potrosnja ssd-a tokom jednog radnog dana?

Ako uzmemo u obzir ono sto si vec naveo, vjerovatno i upotreba 1tb tlc diska ti je sasvim dovoljna.
Stim da na velicinu gledamo da kontrolor bude sto aktivniji u procesu.
 
Porucio sam 2x860 evo od 500gb, tako da koji god nand ima, posluzice. Po sifri deluje da je MLC (bar ono sto sam guglao sinoc), sto naravno nije nikakva garancija. Cenovno nije velika razlika u odnosu na mx500, a trebalo bi da je malo hladniji (bar po recenzijama koje sam nalazio) pa mi je i to bonus u korist Samsunga.

Radni dan je kod mene relativan pojam, nekad je to 2-3h, nekad 10-12h pa bi shodno tome i kolicina podataka varirala. Ne znam politiku osvezavanja cache-a na QNAP pa samim tim ni koliko ce se efektivno "trositi" ssd, ali mislim da bi to u proseku bilo 50-100gb dnevno, plus ono sto QNAP bude koristio od aplikacija sa samih diskova, sto je opet relativno. Dodatno na to ce biti nesto malo i home/office koriscenja ali to je mizerno da bi uticalo na krajni skor. Sve zajedno mislim da nece prelaziti 100gb dnevno, ali to necu znati dok ne krenem da koristim, posto sa celim ovim NAS-om cu promeniti i navike jer su mi trenutno takve stvari razbacane na vise racunara bas zbog sporih diskova i mreze na racunaru koji mi sada glumi NAS.
 
Moj 860evo ima oko 100dana rada i tek 4.44 TBW...

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Koliko je zapravo mali NVMe kad ga vidis uzivo, ovaj Biostar M700 je sirine kovanice od 1 din a malo duzi od cackalice, uz to i dosta tanak. Imam utisak da bi ceo stap vetar oduvao bez problema :D

NVMe.jpg
 
Nazad
Vrh Dno