Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Uzeo bih neki od ovih jefitnijih SSD-ova od 240GB u firmi na E***. Sta mi preporucuje?

Kingston A400 240gb
Crucial BX500 240gb
Transcend SSD230S 256gb
Sandisk Standard Plus 240gb

Da li uopste vredi dati 1000din vise za ovaj Sandisk u odnosu na Kingstona?

Kingston A400: 2D NAND TLC,DRAM-less
Crucial BX500: 3D NAND TLC,DRAM-less
Transcend SSD230S: 3D NAND TLC,256MB DDR3
Sandisk verovatno kao kingston.
 
topla preporuka za
250 GB Western Digital WDS250G2X0C

jako fin brz nvme ssd pristojne cene (ispod 9000)
 
topla preporuka za
250 GB Western Digital WDS250G2X0C

jako fin brz nvme ssd pristojne cene (ispod 9000)

Za ispod 9k možeš da kupiš Crucial 480GB BX500 SSD 2.5 SATA CT480BX500SSD1. Kod kupovine SSD a osim cene i veličine treba uzeti u obzir i realni upotrebni vek. Mnogi od nas što prelaze na veće modele to ne čine jer su stari loši, nego zato što im je trenutni kapacitet mali. Isto tako posle gomile strana rasprave, sumirali smo da razlika u brzini nije proporcijalna razlici u ceni. Posebno u relanom radu. Naravno nisam pristalica ni da se kupuje najjeftije. Ako je razlika u ceni mala, onda treba ići da proverini brend i modele sa što dužom garancijom. Postoje i krševi koje treba zaobići bez obzira na cenu :D
 
topla preporuka za
250 GB Western Digital WDS250G2X0C

jako fin brz nvme ssd pristojne cene (ispod 9000)

Ne sumnjam da je odlican, ali mi je to ipak previse novca. Za te pare bih gledao neke 500gb modele.

Bice onda ipak Transcend SSD230S, ne bih uzimao ove dram-less modele. A I vec imam jedan Transcend 128gb koji me sluzi odlicno vec skoro 4 godine.
 
Nije baš tema za SSD, ali koja je suština da se stalno podiže sistem ?

Pa ko ima Windows, to je kinda obavezna rabota :d

topla preporuka za
250 GB Western Digital WDS250G2X0C

jako fin brz nvme ssd pristojne cene (ispod 9000)

Jeste, ali ako nekome bas znaci NVMe. U realnosti ogromnoj vecini ne treba, stoga veci kapacitet SSD-a nosi vise "poena", dok stari dobri SATA3 sve to jos uvek lepo gura.
 
Moze li mi neko objasniti koja je prakticna razlika ssd-ova koji su i bez dram-a i koje su posledice za ssd za sa i bez?
 
Mislim da je DRAM read-only cache, tj. ne koristi se kao write cache. U suprotnom nastao bi haos ako nestane struje dok podaci nisu upisani na non-volatile storage.
 
Ne bi trebalo da se koristi kao write-back, ali moze kao write-through cache. Sto znaci da app nece misliti da je upisano pre nego sto jeste, ali SSD i dalje moze da iskorsiti cache da bi reorganizovao upise na bolji nacin.
Za read nema smisla da kesira, jedino svoje metadata da kesira tu. Ali metadata cache mislim da mora imati ionako.

Ovaj WD NVMe od 250GB za 75e je mozda kod nas dobra cena, ali nije nesto.
 
Posle ubacivanja SSDa u laptop naisao sam na neke probleme. Kako ste formatirali SSD, MBR ili GPT?
Kada sam ga stavio kao GPT i krenuo instalaciju sistema pise da ne moze na njega sistem zato sto je GPT. Vratim ga na MBR krene instlalacija i zavrsi se ali laptop se zamrzne posle instalacije, ne dodje ni do onog welcome i onih pocetnih podesavanaj. Ali i sistem koji je na mom HDDu je poceo nenormalno sporo da se dize od kad sam ubacio SSD, nekoliko minuta 5 minimum.
Par puta sam ga gasio nasilno i puce sistem na mom HDDu, jedva sam uspeo ponovo da ga podignem na HDD. Zna li neko sta se desava?
 
Reklo bi se zeznut load order...
Jesi drzao HDD u laptopu dok si isntalirao na SSD?

A za svaki slucaj, probaj da izbacis SSD, i vidi da li radi OS na HDDu bez tih zamrzavanja (moze biti do SSDa problem, ali moze i do SATA konekcije).
I obratno, mada ces tesko to uraditi, verovatno ti je HDD podesen bude prvi boot disk, pa je pitanje da li bi mogao sa SSDa podici sistem bez HDDa ;)
 
Poslednja izmena:
Izvadio sam SSD i podigao sistem na HDDu iz pocetka, uspelo je i radi normalno. Onda sam izvadio HDD i ubacio SSD i na njemu instalirao sistem, krene normalno instalacija i zavrsi se i na kraju opet plavi ekran sa strelicom koja ne moze da se pomeri i tako stoji. Inace kad sam ubacio SSD prvi put sasvim normalno ga prpoznao, formatirao ga. BIOS ga vidi normalno. Nisam siguran do cega je problem.
 
Uspeo sam da sredim instaliranje sistema na SSD, ali tek posto se izvadi HDD, i posle par restarta i gasenja je uspeo da podigne sistem i za sad radi lepo.
 
Ja sam se zeznuo i ostavio HDD ukljucen dok sam pokusavao da dignem windows na SSD-u i nisam uspeo. Onda sam izguglao da HDD mora da bude iskljucen da bi windows napravio dodatnu particiju na SSD-u i sve je bilo ok.
 
Ja sam do sada vise puta ugradjivao ssd u laptopove i klasicne racunare sa ukljucenim hard diskom i nikad nisam imao problem kao vi.

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Desava se, drug ubacio SSD kod sebe, bez vadjenja HDDa, i instalirao sistem lagano, a dok kod njegovog caleta isto morao da vadi HDD da bi ubacio sistem na SSD.
 
Sve to moze da se sredi, ali najlakse je da se HDD izbaci.
 
512GB Intel 545s za 9.890 din. Kako smo dobro prosli za BF akciju sa 256GB modelom, jer sada je ovaj 512G best buy, niko normalan ne bi uzeo 256G po onoj ceni koja je trenutno, kada je ovaj 512G ovako povoljan..

Kad se setim prosle god uzmem Samsung 850 EVO 512G - 19.000 din xD xD xD
 
Pada cena, pada cena, cekaj malo, ovo nije "ona" tema gde se sve moze pisati... :d
 
Kakav je taj intel 545s? Vidim dosta se pise ovde o njemu.
 
Poslednja izmena:
512GB Intel 545s za 9.890 din. Kako smo dobro prosli za BF akciju sa 256GB modelom, jer sada je ovaj 512G best buy, niko normalan ne bi uzeo 256G po onoj ceni koja je trenutno, kada je ovaj 512G ovako povoljan..

Kad se setim prosle god uzmem Samsung 850 EVO 512G - 19.000 din xD xD xD
Ja sam pre tri godine uzeo 1TB za 200e, sada 2TB za 250e, a i tih 250e je moglo dosta nize.
Kakav crni best buy 512GB za 80e :)
 
Amazon, shipping direktno u Srbiju. Zato je i ispao cak po 250e za 2TB. Pustio sam sliku tada :)
Mogao je da se uzme za ispod 200e (posle VAT Refund) u Nemackoj, ali nisam bio tamo niti sam imao ko da ponese bas tada :(
 
Ja sam pre tri godine uzeo 1TB za 200e, sada 2TB za 250e, a i tih 250e je moglo dosta nize.
Kakav crni best buy 512GB za 80e :)

Pa uzimajuci u obzir koliko sada kosta 545s od 256 GB. I u poredjenju koliko je SLMSUNG bio a i dalje je skuplji.
Bottomline: dobro smo prosli za BF/nedeljnu akciju skoro (odnosi se na 545s 256G)
 
Nemaju svi potrebu za SSD-om od 2Tb a većina nema u planu da iskešira 250e za isti ma kolikog kapaciteta bio.Zato je 512Gb za 80e best buy...
 
Nazad
Vrh Dno